Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Poti scoate 8-9 la drum intins daca mergi linistit. In oras sub 15% nu poti scoate.
Instalatia de GPL e secventiala? Ca daca nu, iarna o sa te ingroape.
Belele o sa ai cu ea insa merita avand in vedere starea masinii tale.
Skip ads

  • darius_x

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2009

  • Mesaj Privat
cu masina aia faci in cel mai bun caz 25km in oras la 50lei de benzina, avand in vedere ca un e39 535i are un consum dat de producator de 18,1 urban
  • chelu adrian

  • Mesaje scrise: 974
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Eu am un A8 2.8 quattro benzina automata cu GPL si imi papa 15 % in afara si intre 18-22 in oras. Un motor de 3.5 cred ca tot pe acolo bate.
  • darius_x

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2009

  • Mesaj Privat
chelu adrian a scris:Eu am un A8 2.8 quattro benzina automata cu GPL si imi papa 15 % in afara si intre 18-22 in oras. Un motor de 3.5 cred ca tot pe acolo bate.


e34 e mai vechi tehnologic ca si a8-u tau, de la sf anilor 80...
Skip ads

  • chelu adrian

  • Mesaje scrise: 974
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Cunosc bine modelul,incercam sa-i calmez pe cei care viseaza 8-9% in afara cu acel motor..Este doar in imaginatia lor...Acel model este denumit 'Vampirul"
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Masina poate consuma 9 % la mers linistit.
Am fost cu un prieten la Predeal si atat i-a luat in conditiile in care mie E60-ul mi-a luat 6,3. Deci mers linistit.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Si 9% e consum de C20XE la mers linistit?

Z19DTH ia sub 5 % la mers linistit. Dar am mers de 2x in cu el asa, stateam dupa altii Laughing

La fel de des va obtine si colegu consumul de 9....
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
alcapone a scris:dar problema este ca pe calibra asta nu prea mai gasesti ceva care sa nu fie super-uzat. motorul l-am spart, ca mi s-a dus pompa de ulei si a sarit o biela de pe arbore. asa ca omul o ia tractata

Tonytm, de fapt colegul are la C20XE consum 0. Laughing
Eu nu as lua masina aia pentru nimic in lume insa in conditiile date...
Skip ads

  • chelu adrian

  • Mesaje scrise: 974
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Nu stiu ce inseamna la voi mers linistit si nici ce inseamna 9% intr-un BMW din anii 90. Masina aia consuma si nu exista argumente care sa ma pacaleasca pentru ca nu vorbim de un drum la munte de 160 km in care ne dam cu parerea ca a luat 9...vorbim de consumul masinii care nu o sa faca numai drumuri lejere de munte cu trafic lejer si la un mers lejer de 90km/h in treapta 5. Cei 160 km sunt ceva fictiv gen(Bucuresti-Brasov)
  • alcapone

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Omega 1994 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
nu ma sperie consumul, pt ca se gaseste destul de usor benzina din aceea de 80 care se vinde cu 2 lei si ceva/l. eu mereu o folosesc , ca pe o solutie alternativa si nu are absolut nimic motorul masinii daca o amesteci putin cu benzina din peco. asa ca asfalt curat cu 20%. Laughing
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Intre Craiova si Predeal sunt vreo 300 de km(deci in total 600 de km). Si iarna nu e un drum tocmai usor pentru un BMW. Amandoi suntem oameni care merg lejer cu masina(viteza medie in jur de 70 de km/h pe acest tronson).
In Craiova consuma 18%. Depinde cat de aglomerat e.
  • chelu adrian

  • Mesaje scrise: 974
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Ok,atunci succes si sa ne detaliezi si noua saptamanal cum se comporta masina ta.
Skip ads

  • alcapone

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Omega 1994 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
gata am luat masina si m-am plimbat de mi-au iesit ochii cu 7 litri. pot sa spun ca merge super si se aseaza mult mai bine decat o calibra.am pus si niste poze cu ea:



DAR INCA NU AM PARASIT FORUMUL OPEL , MAI AM SI O OMEGA B! ASA CA NU SCAPATI DE MINE Laughing
  • chelu adrian

  • Mesaje scrise: 974
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Inseamna ca iti ies ochii repede Laughing ! Mie unul nici cu un motor de 1.3 cdti daca pun 7 litri de motorina nu ma plimb de imi ies ochii Shocked . Arata bine masina pentru varsta ei.
  • darius_x

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2009

  • Mesaj Privat
volanul, jantele si stickerurile acelea distrug aspectu......de fapt nu jantele anvelopele minuscule
  • chelu adrian

  • Mesaje scrise: 974
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Hai sa nu fim rai. Omul a dat totusi o masina cu motorul "julit" la schimb. @alcapone,e ok masina.
  • alcapone

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Omega 1994 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
merci rautaciosilor! chiar nu reusesc sa gasesc niste anvelope potrivite pt jantele acelea , acum sunt puse niste cauciucuri 205/45 r16 dar din cate stiu eu trebuia un 235 sau 245 latime. arata si urat si risc sa le si sparg prin vre-o bordura.am gasit si bubele pe care le are masina, ca astazi nu am avut altceva de facut decat sa-i caut defectele . electromotorul este varza , cateodata face clanc si nu invarte, trebuie dat jos si dus la un electrician. am inteles ca ar fi carbunii. ac-ul nu stiu daca mai functioneaza dupa atatia ani dar o sa verific, in rest merge si ultimul butonas din ea,merge chiar si incalzirea in scaune. Faza tare este ca in asta macar nu mor de frig ca in calibra nici caldura nu prea mergea. Consumul nu am reusit sa-l fac dar am bagat 7 litri in ea si am mers cam 25-30 km , condus destrul de agresiv. Deci cam asa scoate in jur de 20% mers sportiv. Laughing Acum sigur ma considera lumea unu d-ala gras , negru si cu ceafa lata! Laughing
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
A vrut un prieten sa ia un bmw identic, dar s-a lasat de idee, auzind de consumul enorm pe care il are, sa nu mai vorbim de taxe, mai ales in perioada asta. referitor la putere sau confort, altfel stam de vorba.
  • alcapone

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Omega 1994 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
da, am facut si eu consumul ieri. Am mers 110km mixt dintre care vre-o 40 in oras si am scos un consum de aproximativ 12-14 %. sunt destul de multumit de consum, tot asa ia si o calibra.
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
ma bucur ca esti multumit de schimb si mai ales ca esti in continuare alaturi de noi.aaaaa... mai ai o Omega ,acuma vazusi.
oricum eu iti doresc sa dai la schimb bwm-ul tot pe un opel,nu se stie niciodata Very Happy

hai colega Very Happy sa o stapanesti sanatos


Ultima modificare facuta de deleted-18977 la Lun 07 Feb, 2011 7:01 pm
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR