Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • Emyl91

  • Mesaje scrise: 354
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1999 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Posibil sa fie asa.In mers nu sesizez absolut niciun zgomot dubios.Eu am tras concluzia ca ar fi de la cutie din threadurile existente deja pe forum,insa mi-ai schimbat parerea:) Multumesc pentru sfaturi! O intrebare as mai avea: de ce cand motorul este cald zgomotul dispare? .In orice caz,oricare ar fi cauza nu ma deranjaza si nu o sa iau masuri deocamdata,doar din curiozitate intreb pentru ca am inteles ca problema asta exista la mai multe masini
Skip ads

  • krashy22

  • Mesaje scrise: 1,250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2007

  • Mesaj Privat
probabil dupa un timp de functionare si atata apasari ale ambrieajului rulmentu se fixeaza cumva in suportul lui si numai zdragane pe acolo.
poti incerca sa faci mai multe pedale ale ambreiajului cand motorul este rece, o sa dispara zgomotul chiar si atunci cand e rece
Eu problema asta o am de 2 ani si nu mi-a dat batati de cap inca.
  • claug

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 1998 2.0DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Scuza-ma, am intrat putin in ceata : rulmentul pt cutia de viteze nu e acelasi cu rulmentul de presiune?
  • krashy22

  • Mesaje scrise: 1,250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2007

  • Mesaj Privat
da, despre rulmentu de presiune este vb, probabil nu mai sta fix in furca ce'l misca inainte/inapoi : inainte adica il impinge inspre placa de presiune, inapoi adica il distanteaza de placa de presiune.
Mai citeam o varianta cum ca trenul fix nu ar fi sustinut pe capete in niste rulmenti ci in niste bucse de cupru si ca bucsa de cupru dispre capatul unde se alfa ambreiajul daca este destul de uzata de acolo ar rezulta zgomotul acesta de bataie . nu cred in aceasta explicatie pt ca la cate rotatii este supus trenul fix ar trebui sa vibreze toata masina sa intre foarte greu in viteze........daca pana si cutiile de dacii aveau rulmenti pe captele trenului fix nu cred ca cei de la opel au folosit bucsi de cupru in defavoarea rulmentilor
Skip ads

  • florincami15

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2010

  • Mesaj Privat
va salut cu respect
aceasta problema o am si eu dar din pacate eu am schimbat 3 cuti de viteza ,disc de ambreaj,rulment de presiune si placa de presiune fara nici un rezultat zgomotul a rama neschimbat , am fost la alt mecanic inafara de cel cu care lucrez de obicei si mia zis ca parerea lui este ca este arcurile de la discul de ambreiaz cu toate ca este nou sincer nu stiu ce sa mai cred este posibil ?
  • radu_mp

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1997 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Depinde de ce fel de vectra b ai.Daca ai model pana prin 2000 care are volanta cu masa simpla este vorba de arcurile de la ambreiaj,ori sunt de proasta calitate,ori este unul rupt.Daca ai dupa 2000 si ai volanta cu masa dubla arucurile nu se mai afla pe disc,ci pe volanta si se poate sa se fi rupt un arc de la volanta.In cazul asta trebuie schimbata volanta care ajunge destul de mult.
  • florincami15

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2010

  • Mesaj Privat
radu_mp a scris:Depinde de ce fel de vectra b ai.Daca ai model pana prin 2000 care are volanta cu masa simpla este vorba de arcurile de la ambreiaj,ori sunt de proasta calitate,ori este unul rupt.Daca ai dupa 2000 si ai volanta cu masa dubla arucurile nu se mai afla pe disc,ci pe volanta si se poate sa se fi rupt un arc de la volanta.In cazul asta trebuie schimbata volanta care ajunge destul de mult.




te salut radu_mp

Este model 96 tin sa precizez ca am schimbat discul de ambreaj am pus unul nou sincer chiar nu stiu ce sa zic astazi am montat a 3 cutie .
  • ioanv21

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1901 X17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2010

  • Mesaj Privat
si eu am aceeasi probleme bate cand nu e calcat ambreiajul si se opreste bataia cand calc ambreiajul.merg asa de aproape 1 an si sincer nu ma afecteaza cu nimic.masina merge foarte bine intra in viteze bine.tin sa precizez ca nu tot timpul bate.depinde cateodata bate cateodata nu.sper sa mai mearga asa inca vreo 3-4 ani ca nu m-ar deranja.
  • radu_mp

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1997 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Inseamna ca la tine este altceva.La mine asta este,ca am dat jos special sa ma uit.Si am de pe discul de ambreiaj un arc rupt si din cauza asta imi clampane discul.
  • Juleiu

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2004 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2010

  • Mesaj Privat
la fel face si la mine...vectra b x20dth...mecanicul mi-a zis ca este volanta si ca nu are rost sa umblu la ea sau la cutie...dupa 20 de minute de mers cu masina nu se mai aude...deci nu are rost sa bag bani aiurea!mentionez ca sunt la a doua cutie de viteze.Sfatul meu e sa nu mai investesti aiurea bani!
  • djkilla

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1999 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
scuze ca intnervin dar nu vreau sa mai deschid alt topic; la mine e un pic invers..cad calc ambreiajul se aude motorul mai pronuntat, ce poate fi?
  • Juleiu

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2004 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2010

  • Mesaj Privat
rulment...disc...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR