Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
@Iscander_88
Rolele INA sunt produse la Brasov?
Skip ads

  • Iscander_88

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Printre altele, da.
  • d3nyss

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Ii multumesc doar lu valyd11 .doar el ma lamurit cu un raspuns clar.rest nu prea mati ajutat cu nimic.dar oricum ms
  • adishoru

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 1995 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Centuri de siguranta si airbag-uri la Autoliv Brasov, pentru multe din marcile premium si nu numai.
Skip ads

  • grozavu

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2010

  • Mesaj Privat
d3nyss a scris:Ii multumesc doar lu valyd11 .doar el ma lamurit cu un raspuns clar.rest nu prea mati ajutat cu nimic.dar oricum ms

Calitativ vorbind nu au de ce sa fie mai bune sau mai proaste ca piesele sunt facute pentru opel si masina poate fi vanduta oriunde in europa, dar pot aparea unele chestii in plus la masina de exemplu a mea am cumparat-o din olanda si am mai multe suruburi diferite, sezor de nivel pentru vasul de expansiune si cativa alti senzori in plus fata de cele comercializate in romania, dar calitatea eu zic ca este aceeasi.
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
E bine ca noi fabricam, exportam apoi tot piata din romania importa piese din afara, la care romania, plateste si transportul de 2 ori, TVA-ul dar si adaosul comercial, asta ma refer la ce pune si cei din tarile care importa piese fabricate din Ro pt a le vinde pe alte piete, ca doar nu le vinde la pret de ''poarta fabricii'' ) si sunt convins 100% de treaba aceasta, lucru confirmat si de cativa directori de vanzari.
La fel se intampla si cu laptele din romania, care ni-l cumpara vecinii nostri bulgari, apoi noi importam branza de vaca '' Feta'' sau cum se numeste ea, si alte produse lactate cine consuma stie...
Puteam de altfel sa avem si noi in tara firme care se ocupa cu comercializarea directa a pieselor respective fabricate in Ro, urmand a fi vandute la noi in piata, bineinteles cu preturi mai mici, dar romanul..va dat seama ca nu ar lua piese din Ro, ca nu sunt de calitate, da un ban in plus dar stie ca ia ceva bun dinafara. asta e mentalitatea unora.
Va salut cu respect!
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
nu e asa de simplu. Fabrica de cele mai multe ori e a unei firme de afara, si ea hotaraste ce face cu piesele. daca ea vrea sa vina toate piesele la depozitele ei din tara mama, asa se intampla. S-ar putea ca fabrica sa lucreze pe contract cu o anumita firma, dupa standardele si cerintele firmei respective, si sa livreze totul lor.
In ambele cazuri, conditiile sunt draconice, si nu poti scoate aiurea din fabrica mai nimic, mai ales ca ei stiu cat de strangatori sunt romanii si au grija. deci nu poti vinde la poarta fabricii...
Faza cu branza si laptele si altele, e total diferit. se numeste capitalism, cererea si oferta. daca bulgarul imi da mai mult pe un produs de-al meu, il dau lui, si asa face oricine in ziua de azi. Apoi daca bulgarul, aduce branza de vaca mai ieftina si la o calitate care sa ma satisfaca, o iau de la el, caci am muncit pentru banu meu. Daca nu-mi place cat imi da bulgaru, sau ce produs aduce el, nu ma obliga nimeni sa il iau. Insa din pacate, tocmai am vazut pe la tv, ca branza de vaca e mai mult de cocos.... caci au inlocuit peste 50% din grasimi. iar untul n-are nimic in comun cu laptele, decat culoarea, el fiind facut din cocos.... mi se pare ieftin, dar nu as baga asa ceva in mine... prefer sa dau mai mult, sa stiu ca e romanesc si de calitate si sa iau mai putin.
  • 01Jaf

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 X20xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2011

  • Mesaj Privat
am eu un prieten ce lucreaza in timisoara la trv/trw nu stiu exact cum se scrie,dar face volane de porche,audi si ferari parca.
in tm mai is si 2 firme Continental,una pentru cauciucuri iar a doua pentru bordurile de masina(acolo am sa merg din 16 ianuarie la practica comasa,abea astept,am sa incerc sa fac niste poze daca reusesc)
  • LiviuBCS

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2010

  • Mesaj Privat
cablaje se fac in jud Timis la Draxlmeir, delphi, solectron
scaune, tapiterie la Deta
Volane alte companente Timisoara la TRW
Cauciucuri Tm Continental
telescoape la Bilstein Sibiu
si multe altele... si eu am lucrat la solectron si faceam palcute integrate pt opel si nissan iar standardele de productie sunt foarte stricte lucram cu manusi albe si trebuia sa stergem praful kiar si de pe tuburile de la climatizare iar testele erau facute de 3 ori pe banda de lucru si de 2 ori la final abia apoi se dadea QC OK si apoi trimise la asamblare; doar componentele se fac la noi iar asamblarea se face la firmele mama;
deci dak mai gasiti componente made in romania nu va faceti probleme k nu ar fi de calitate
  • dumiter

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2011

  • Mesaj Privat
buna!

majoritatea cablajelor sunt facute in romania eu de exemplu lucrez la o fabrica din romania care a produs cablaje pt opel - GM care se trimiteau in germania.faza proasta era ca majoritatea cablajelor erau fabricate si trimise prost(rele) care se intorceau inapoi si erau reparate si tot asa la care firma a intrerupt contractul de colaborare cu firma respectiva.mai stio si eu o gramada de fabrici care au contracte de cablaje cu opelul!

sper sa nu fiu o dezamagire dar oricum si eu am opel si sunt foarte lultumit de el.
  • 63ggd

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2010

  • Mesaj Privat
instalatii de aer conditionat si radiatoare pentru "peugeot.sandero,duster,fluence si ford" la calsonic kansei langa ploiesti
  • Steffano

  • Mesaje scrise: 1,190
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
eu nu inteleg care e problema ca sunt facute in romaina. Adica ne indoim de noi, de calitatea noastra, sau cum? in loc sa ne fie drag ca sunt facute la noi si deci sunt bune, noi din contra, ne injosim singuri
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR