Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • misublu89

  • Mesaje scrise: 302
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2011

  • Mesaj Privat
si eu particip la nocturne de cativa ani incoace....am idee despre majoritatea masinilor cum se comporta la forje.
Skip ads

  • darius_x

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2009

  • Mesaj Privat
eu am depasit un tir de 500 de cai cu dacia papuc de 64cp.....asta realizare
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
darius_x a scris:eu am depasit un tir de 500 de cai cu dacia papuc de 64cp.....asta realizare

Laughing Laughing Laughing
  • cimpianadryan

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2009

  • Mesaj Privat
pirvu_daniel a scris:Ma ocup de Opel de 5 ani, mi-au trecut sute daca nu mii prin mana. Deci nu cred ca am nevoie de documentare. Iubim marca asta insa trebuie sa vedem realitatea. Sa ai spor.


prin ce mana ti-o trecut tie sute mii? tocmai se face ca am acasa un opc 2001 modelu de 192 cai cu chip si un 530d cu chip model e 39 exact ala de care vb voi 184 cai si saracu diesel nu are nici o sansa da mai explicane si noua aia cu mii de masini care ti-o trecut prin mana ca nu intelegem
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Ce legatura are Astra-ul tau Bertone turbo cu un Vectra CDTi? E cam aceeasi legatura cum e intre E53 si E39. Mai gandim si noi un pic inainte sa scriem?
Spor la liniutele tale. Wink
Am fost si sunt asociat la un service auto.
  • cimpianadryan

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2009

  • Mesaj Privat
acuma scuze da nu vreau sa te jignesc dar ori esti p..... ori nu mai ai memorie mai si minti ca ti-au trecut mii de masini prin mana. habar nu ai cu ce se mananca ai scris ca nici macar z20leh nu face fata la un x5 chipat ti-am dat un exemplu concret este o mare abureala ce scrii u acolo daca nici atata nu stii inseamna ca e vai de ala ce intra cu masina in serviceul tau defapt multe serviceuri sunt alcatuite din oameni care stiu sa stranga si sa desfaca suruburi nu ma mir... deci te rog frumos nu imi zi mie sa gandesc daca tei ti-a pierit memoria!
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Colegul, te-as ruga sa iti corectezi limbajul.
cimpianadryan a scris: am acasa un opc 2001 modelu de 192 cai

Exista modelul asta in 2001? Nu cumva ai un Astra Bertone turbo?


In alta (dez)ordine de idei, desi nu meritai, iti mai pun o data discutia. Poate o citesti si tu bine.

pirvu_daniel a scris:Cu motorul de 3.0 d remapat la 285 CP pe seria 5 nu am intalnit Opel care sa comenteze in front.

misublu89 a scris:ai auzit de 2.0T OPC ? ce zici, face fata? :>

pirvu_daniel a scris:Nici Z20LEH nu face fata.

In rest, multumesc de aprecieri.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
pirvu_daniel a scris:Cu motorul de 3.0 d remapat la 285 CP pe seria 5 nu am intalnit Opel care sa comenteze in front.


Mai exista si Vectra OPC sau Insignia OPC. Z20LEH e la categoria usoara.
Skip ads

  • cimpianadryan

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2009

  • Mesaj Privat
tonytm a scris:
pirvu_daniel a scris:Cu motorul de 3.0 d remapat la 285 CP pe seria 5 nu am intalnit Opel care sa comenteze in front.


Mai exista si Vectra OPC sau Insignia OPC. Z20LEH e la categoria usoara.


Tu nu vezi ca omu asta nare nici o treba cu masinile nici nu poate sa lege o idee. e bine totusi ca stie sa scrie si sa citeasca !
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Mai usor cu atacurile personale te rog.
  • cimpianadryan

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2009

  • Mesaj Privat
"Ce legatura are Astra-ul tau Bertone turbo cu un Vectra CDTi? E cam aceeasi legatura cum e intre E53 si E39. Mai gandim si noi un pic inainte sa scriem? Colegul, te-as ruga sa iti corectezi limbajul. In alta (dez)ordine de idei, desi nu meritai, iti mai pun o data discutia. Poate o citesti si tu bine.
Spor la liniutele tale. Wink "
.
El a inceput primu si macar daca nu scria balarii . scz pt limbaj ma abtin sa mai scriu.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
tonytm a scris:
pirvu_daniel a scris:Cu motorul de 3.0 d remapat la 285 CP pe seria 5 nu am intalnit Opel care sa comenteze in front.

Mai exista si Vectra OPC sau Insignia OPC. Z20LEH e la categoria usoara.

Tonytm, nu am intalnit nici un posesor caruia sa i se umfle pipota in el cand nu ar fi trebuit. Oricum nu as fi avut vreo sansa. Eu nu fac curse, dar mai dau cateodata pe drumuri de coupe-isti mult prea ambitiosi.
Adriane, nu te-a atacat nimeni. Tu ai venit sa iti lauzi Astra-ul tau Bertone Turbo(din cunostiintele alea putine ale mele, tu nici nu stii ca nu ai OPC, acesta aparand in 2002- Z20LER si 200 CP. Pana atunci a fost OPC doar X20XER de 160 CP) in comparatie cu un E39 cand eu comparam cu misublu alta masina(E60 ultimul facelift, varianta de 245 CP stock. E singurul 3.0 d de la BMW care se poate ridica la 285CP.). Deci total alte generatii de masini si motoare.
Discutia era despre un X5 si Vectra C CDTi si E60 vs Astra H OPC. Ce treaba o avea Astra-ul tau Bertone si E39 in aceasta discutie ma depaseste.
Dar nah, tot eu sunt prost si vorbesc balarii.
Skip ads

  • cimpianadryan

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2009

  • Mesaj Privat
pirvu_daniel a scris:
tonytm a scris:
pirvu_daniel a scris:Cu motorul de 3.0 d remapat la 285 CP pe seria 5 nu am intalnit Opel care sa comenteze in front.

Mai exista si Vectra OPC sau Insignia OPC. Z20LEH e la categoria usoara.

Tonytm, nu am intalnit nici un posesor caruia sa i se umfle pipota in el cand nu ar fi trebuit. Oricum nu as fi avut vreo sansa. Eu nu fac curse, dar mai dau cateodata pe drumuri de coupe-isti mult prea ambitiosi.
Adriane, nu te-a atacat nimeni. Tu ai venit sa iti lauzi Astra-ul tau Bertone Turbo(din cunostiintele alea putine ale mele, tu nici nu stii ca nu ai OPC, acesta aparand in 2002- Z20LER si 200 CP. Pana atunci a fost OPC doar X20XER de 160 CP) in comparatie cu un E39 cand eu comparam cu misublu alta masina(E60 ultimul facelift, varianta de 245 CP stock. E singurul 3.0 d de la BMW care se poate ridica la 285CP.). Deci total alte generatii de masini si motoare.
Discutia era despre un X5 si Vectra C CDTi si E60 vs Astra H OPC. Ce treaba o avea Astra-ul tau Bertone si E39 in aceasta discutie ma depaseste.
Dar nah, tot eu sunt prost si vorbesc balarii.


domnu dani daca zici u ca e 60 245 cp e singurul care se duce pana in 285cp te inseli amarnic poti scoate din orice motor turbo cati cai vrei daca te pricepi putini la masini u z20leh softat contra un 5 e60 3d softat alearga mai repede nu am dc sa laud astra ptr ca imi place mai mult bmw decat opel doar ca ce vb u e imposibil doar generatia f10 si 535 d sunt masini care ar spulbera un z20leh si drept raspuns la intrebarea ta discutia era intre un x5 si un vectra cdti nu intre e 60 si astra h pe astea u le-ai introdus in topic corect? ai deviat departe de subiectul discutat de colegi.
  • petre.ion

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Nu stiu de ce va agitati.Bmw este o marca care nu-si are locul intr-un versus cu un Opel. Daca zici M5 deja nu mai trebuie sa zici nimic, dar daca zici OPC stai sa te gandesti de 2 ori "ce e aia".Daca zici Seria 5 te gandesti la premium, pe cand daca zici Insignia, hmm...
P.S. Adevaru` este va Vectra aia de 1.9 fuge bine ... ca doar are motor de Fiat.Cand Opel abia "storcea" 101 CP din y20dth ceilalti producatori erau demult la 136 sau 150 stock.
Aaa.. si lasati-ma cu "Bertoane" let , vechi de 10 ani , rupte in gura de abia mai scot 150 de cai , de ti-e frica sa o calci sa nu pocneasca ceva in ea..
  • cimpianadryan

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2009

  • Mesaj Privat
domnu petre ca dreptate ai si afirmatia cu bertonele pastreazo pentru colegii tai bucuresteni care conduc z20let adunate din stalpi cu 300cp si cu km intineriti nu toate sunt de aceeasi nota personal cred ca a fost o masina foarte frumoasa la vremea ei si inca reuseste si dupa 10 ani rupa in gura cum spui u sa intoarca privirile oameniilor.
  • rstefan

  • Mesaje scrise: 456
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2006

  • Mesaj Privat
cimpianadryan a scris:domnu dani daca zici u ca e 60 245 cp e singurul care se duce pana in 285cp te inseli amarnic poti scoate din orice motor turbo cati cai vrei daca te pricepi putini la masini u z20leh softat contra un 5 e60 3d softat alearga mai repede nu am dc sa laud astra ptr ca imi place mai mult bmw decat opel doar ca ce vb u e imposibil doar generatia f10 si 535 d sunt masini care ar spulbera un z20leh si drept raspuns la intrebarea ta discutia era intre un x5 si un vectra cdti nu intre e 60 si astra h pe astea u le-ai introdus in topic corect? ai deviat departe de subiectul discutat de colegi.


cimpianadryan a scris:domnu petre ca dreptate ai si afirmatia cu bertonele pastreazo pentru colegii tai bucuresteni care conduc z20let adunate din stalpi cu 300cp si cu km intineriti nu toate sunt de aceeasi nota personal cred ca a fost o masina foarte frumoasa la vremea ei si inca reuseste si dupa 10 ani rupa in gura cum spui u sa intoarca privirile oameniilor.


Cu riscul de a fi offtopic, eu zic mai bine sa pui mana pe o carte limba romana ca o luam razna de la atatea dezacorduri, lipsa de semne de punctuatie si limbaj de "mess".
Vai, se duce tara asta dracului cu noua generatie care nu e in stare sa lege doua cuvinte. Evil or Very Mad
  • cimpianadryan

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2009

  • Mesaj Privat
auzi tati nu sunt la ora de gramatica asa ca te rog frumos intra pe www.forumlimbaromana.ro si lasane pe noi ptr ca asta e forum de masini nu de limba romana nu sta nimeni sa scrie cu virgule daca te intereseaza subiectul e bine daca nu mai citeste o carte. si ca sa iti dam una peste nas cu limba romana domnu "System Engineer" in traducere "inginer de sistem" normal ca se duce romana pe p.... am sau nu dreptate?
  • Bogdan Radu

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2011

  • Mesaj Privat
mda se pare ca tia trecut prin mana numai motoare puternice( 1,2 /1,4 ) ar trebui sa faci o proba cu un 1.9 cdti 150cp nu va tot ganditi la motoarele alea 2.0 dti 101cp pt ca nu are nimic de aface cu cel de 1.9 cdti.
  • Bogdan Radu

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2011

  • Mesaj Privat
darius_x tu ai dat un exemplu splendit mai bine spuneai ca ai depasit cu caruta un tractor
asa stiai k ai facut o treaba buna
  • sfinx

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 z22yh
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Ati luat-o un pic pe aratura. Fara nici o suparare, si mie imi place opel, dar ce sens are topicul asta? Vectra e o super masina, dar faptul ca un X5 cu ~9CP/100kg e "facut" de o vectra cu ~10CP/100kg nu inseamna ca poti face comparatii intre Vectra si X5. O consuma ala ca o locomotiva (vorba colegului, are rezervorul gaurit), iti trebuie benzinarii mai des, dar nu e nici o legatura intre cele doua masini. Sa fim seriosi.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR