Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
dew a scris:Te sfatuiesc sa ramai la cele cu 5 smd si sa iei altele cu alb cald, tu ai alb rece si pe faruri njoy se vad albastre, asa am patit si eu, cel putin alea cu 13 smd ar arata hidos in far

Are dreptate dew , asa ceva amn si eu si nu sunt deloc multumit , dau o tenta albastruie si nu ma incanta deloc , dar nici nu am gasit in Buzau leduri cu 5 smd cu lumina alb cald ca luam imediat , iar de pe net nu ma risc sa dau tot de unele cu tenta albastruie!
Skip ads

  • Xian

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Salut.
Si eu am LED pe pozitie ca multi altii, singura diferenta e ca eu le-am confectionat singurel, ansamblul de leduri nu ledurile in sine, din LED-uri SMD cu 3 cipuri pe LED si le am pe masina de aproape 3 ani, Aquagen le stie inca din faza de test.
Oricum, nu se compara lumina care o am acum cu LED, fata de aia cu beculete incandescente.
  • z16xep

  • Mesaje scrise: 259
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2006 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Xian pune si tu niste poze si niste specificatii ale ledului si rezistenta.As putea sa imi fac si eu led de pozitie ca am niste leduri smd de 1 w bucata sunt foarte puternice si enorm de mici ~2 ,5 mm ,momentam le am puse ca si lampa de birou

Specificatiile producatorului sunt acestea>>>>>>>>Al doilea cel mai luminos LED cu un singur cip de la CREE (SUA), seria XP-G este cu cel putin 50% mai puternica decat generatia XR-E, putand atinge o luminozitate de 417 lumeni la 1500mA. In acelasi timp dimensiunea LED-ului a fost redusa cu 80%, deschizand noi posibilitati in constructia lampilor LED. LED-ul XLamp XP-G pastreaza calitatile ce au facut din CREE liderul in domeniul LED-urilor de putere mare: luminozitate si eficienta ridicate, durabilitate excelenta, unghi mare de iluminare, capsula simetrica, timp nelimitat de depozitare si cale termica neutra electric.
Cel putin 139 lumeni la 350mA, 266 lumeni la 700mA, 370 lumeni la 1000mA si un maxim de 493 lumeni la 1500mA
Eficienta (lumen pe watt): 118@700mA, 112@1000mA, 91@1500mA
Consum aprox. de: 1.05 Watt la 350mA, 2.24 Watt la 700mA, 3.03 Watt la 1000mA si 5.62 Watt la 1500mA
Fluxul luminos scade cu maxim 1.4% dupa 6000 ore

Banuiesc ca ai folosit rezistenta smd si cablaj dublu placat sa pui 1 sau 2 leduri pe fiecare fata. Poze nu am dar daca cautati pe google led de putere CREE LED XP-G LED R5 bin Emitter 493lm Alb, echivalent a un bec de 49 W.
  • Madalin1796

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Am si eu o intrebare. Doresc sa schimb becurile de la pozitie cu led-uri doar ca n-am gasit nicaieri cum sa le scot. Ma poate ajuta cineva cu o poza/schita/sfaturi ce trebuie sa fac, sa demontez? Mentionez ca sunt paralel cu mecanica deci accept cat mai multe "bobarnace" Smile.
Skip ads

  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Vezi poza din dreapta-jos.
Practic, rotesti spre stang cu 90 de grade de fasung, dupa care il scoti afara.
Schimbi becul si faci operatiunea in sens invers.
Succes.


  • Madalin1796

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Am reusit, multumesc frumos!
  • blondualex

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2015

  • Mesaj Privat
as dori si eu sa stiu daca imi pun Led auto HB4 (9006) high power pe faza lunga,h7 pe faza scurta si bec led pe pozitie ma opreste politia?imi pot lua amenda ca nu sunt omologate sau stiu eu din fabrica?
  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Pentru pozitie cel putin , eu am banda led ce bate in albastru dar nu intens si n-a avut nimeni treaba cu mine. Becurile far insa sint STAS-uri.

Skip ads

  • Madalin1796

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Eu pe pozitii am led cu 8 smd-uri. Bat tot putin spre albastru dar sunt ok, la itp nu mi-a zis nimic de ele, ci de proiectoare Smile. Uita-te pe opel-ul din semnatura sa vezi cum arata.
P.S.: Nu sunt atat de albastre cum par in poze.
  • glontz

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Aries a scris:Pentru pozitie cel putin , eu am banda led ce bate in albastru dar nu intens si n-a avut nimeni treaba cu mine. Becurile far insa sint STAS-uri.


Salut Aries, esti multumit de banda led la pozitii? sunt alb rece sau cald? As vrea sa imi schimb si eu pozitiile stock si nu stiu ce sa imi pun, smd sau banda led.

Cu respect,
glontz
  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Pai ce sa zic, nu ma pricep tare la iluminari gen pom de iarna, masina asa am luat-o , pe mine ma intereseaza mai tare sa mi se determine noaptea pozitia ca sa nu dea unu' peste mine. Imi plac, nu zic dar eu oricum nu le vad din masina. Smile)
Daca banda leduri tip Audi o consideram "rece" ( sper ca la asta te-ai referit) atunci astea le pot considera "calde". Dau un albastru discret, moale, cald.
Cu aparatul foto din orice pozitie, imi ies albe in poza. Am sa incerc cu telefonul sa vad, poate reusesc sa surprind culoarea.
  • glontz

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Ma refeream strict la becurile de pozitie daca le apreciezi pe cele pe care le ai montate mai mult decat cele stock.
Am inteles, cred ca o sa ma orientez catre becuri led.
Cu respect,
Glontz
Skip ads

  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Care e diferenta intre ele ? Intre stok si led ? Ca led-ul probabil tine mai mult, consum mai mic si aspect " sic".
Da, pe intuneric pare masina suparata si nervoasa. Dar pe mine nu ma impresioneaza asta. Smile
Bafta !
  • glontz

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Cele stock sunt cele cu filament, incandescente au un consum mai mare de curent decat cele pe led si au lumina galbuie.cele led consuma lai putin si lumineaza mai bine.pot sa fie alb cald sau rece spre albastru, asemanator cum ai tu acum ca si culoare din ce vad in poze.
Cu respect,
Glontz
  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Am sa revin (probabil maine seara) cu o poza facuta cu tel sa vedem ce iese.
Sint un ignorant in materie de lumini/leduri dar totusi lumina pala/galbuie chiar nu-mi place. Este cazul iluminarii nr din spate, am incercat sa cumpar alt soclu si alta sticla dar trece de 100 lei si nu m-am indurat, la dezmembrari imi vind iluminarea spate DOAR cu tot cu bara spate asa ca deocamdata zici ca am o lumanare sub nr spate.
Asta ca fapt divers. Smile
  • glontz

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Da asa e. Eu o sa incerc sa schimb si becurile din habitaclu si cel de la nr cu becuri led. O sa le comand dupa site ul aliexpress* nu fac reclama* au o gramada de modele la preturi foarte scaute. Ma rog nu foarte curand ca de 7 ani tot cu cele stock i'm rolling Smile)
  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Apropo - la plafoniera fata am led-uri ! Sic !
La fel- asa am cumparat masina. E " misto " - doar ca daca te uiti la ele te " orbesc". Lumina intensa si rece.
  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
@ glontz - Cu intarziere dar am revenit cu poze.
Azi dimineata la 5 mi-am adus aminte si cat a mers motorul 1 min m-am apucat de poze spre nedumerirea trecatorilor.
Ideea este ca nici tel nu surprinde realitatea. Din orice pozitie am incercat pozele nu ies asa cum le percepe ochiul uman. In realitate sint irizatii albastrui doar in compartimentul " faza lunga" si in comp " faza scurta" e intuneric dar in poza pare farul in totalitate luminat. Adica la fel ca si cu aparatul foto digital.
Totusi cu tel am reusit sa surprind " raza" albastra.


Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR