Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • scanx

  • Mesaje scrise: 679
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Variatiile de consum date de benzina sunt foarte mici, consumul il face traficul, starea motorului si soferul.
Cel de la LUK nu a fost testat. Cand alimentezi cu un alt timp de benzina sa fii atent cum toarce motorul la relanti (daca mai toarce)
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/vie...r=asc&start=0
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=23619
Eu folosesc de multi ani LukOil si este buna, probabil au omis la test, nu stiu de ce nu apare. Acum am chiar plinul adica 75% garantat luk de 95 si chiar am sa fac ceva teste privind timp injectie si avans, mai astept putin sa mai pun ceva peste sa fie concentratia de luk mai mare Laughing
La comportament pot spune ca nu am observat sau nu am dat importanta ca e LukOil, Petrom sau Rompetrol, foarte rar alimentez de la Mol sau OMV. O singura data am avut necaz la Giurgiu in granita cu Petrom care cred ca avea o concentratie mare de apa, am pus vreo 8l sa fie plinul si am inebunit nu alta, nu tragea, mai dadea suturi de ma udasem la popou, tremura motorul de am zis ca da in radiator nu alta, noaptea prin Bulgaria cu masina in drum sau sa nu traga...pina la urma a inceput sa mearga saraca probabil dupa ce a tras apa...cind am ajuns in Grecia m-am dus teava la benzinarie (atunci nu era gard) si am pus cea mai scumpa de si-a revenit subit, dupa vreo 70km am facut plinul cu una de-a lor normala si cu toata caldura de afara masina devenise racheta.
In tara e de evitat Partener Rompetrol, cumparati de la Rompetrol, partenerii aia vand orice la pret de Efix dupa cum mi-a spus un angajat de-a lor, tocmai venise o cisterna care numai Rompetrol nu era, e drept ca eram pe la Ciuca Buca
Am mai patit odata cu Tico, ala merge fiind pe carburatie cu mai orice, am pus cativa litri de la o statie obscura si motorul trepida, dadea sa pe opreasca, nu tragea deloc.
O surpriza am avut prin 1986 parca in Republica Modova, la noi benzina mai din parti la ei cata vrei, un verisor de-a lui mama avea la discretie dar era de tractor CO75 cica, tata ca nu pune...Vasile ma pune ca toti merg cu asta...serios dar ce mergea Dacia cu aia, masina noua nu alta. Deja ne era clar cu CO romanesc si rusesc, ne plimbam de pocneam ca butoaie avea si plinul se facea la ele, eeeh vremuri apuse.
Benzina de la rusi aia care vin cu canistra nu recomand, stiu un motor afectat bine de tot, 4 pistoane sparte si segmenti praf, am pe undeva poze, se depisteaza dupa miros care nu seamana absolut deloc cu benzina normala.
  • gaby_isro

  • Mesaje scrise: 427
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 2000 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Cand am luat-o asta vara, puneam numai de la Petrom ca era mai ieftina...nu bagam de seama cum merge ca eram si incepator...In ultima vreme, adik de vreo jumate de an pun Efix de la Rompetrol...merge bine si cu speranta ca mai curata injectoarele. Apoi m-a mancat sa pun acu vreo 2 sapt de 50 ron de la Petrom iar ca eram pe rosu...big mistake!, nu tragea, parca se accelera in gol, mi-a iesit peri albi pana am pus din nou Efix, parca i-am dat doua palme si s-a trezit Smile
Deci io unul nu mai pun de la Petrom nici sa ma impusti...cel putin de cea de 95...
  • scanx

  • Mesaje scrise: 679
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Am 40mii Km facuti numai cu Fx95 de la rompetrol si pot zice ca-i place benzina asta. O sa incerc si Luk95 sa vad care e treaba cu ea si o sa ma exprim dupa test.
Am avut ghinionul odata sa raman pe "rosu" (mai mergea vreo 80km) undeva prin munti si a trebuit sa opresc la prima benzinarie ca urmatoarea nu stiam pe unde ar fi fost mai buna, asa ca am pus de la nush ce parteneri rompetrol, mergea ca naiba masina si la relanti vb. lui Dan ziceam ca da motorul de radiator.
Consumul zic ca nu poate varia mai mult de 1L/100Km din aceiasi categorie de benzina la statii diferite, ci dupa cum am mai zis, stilul de condus, starea motorului, traficul si cati consumatori electrici avem activi pe masina.
Skip ads

  • pepino967

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Niciodata nu am alimentat de la statii contrafacute. Wink Daca diferenta de consum ar fi de 1l/100km, atunci e f. bine. Pai, daca cu efix95 am un consum de 9-10L, cu MOL95 am un consum de 7,5-8% in oras(asa mi-a iesit pana acum, un consum mai bun cu MOL95) si daca mai sus cineva a scris ca a iesit cu un super-consum cu LUK(6%), concluzionez ca voi avea si eu un consum de 6,5-7% cu LUK. Laughing
  • pepino967

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
pepino967 a scris:Niciodata nu am alimentat de la statii contrafacute. Wink Daca diferenta de consum ar fi de 1l/100km, atunci e f. bine. Pai, daca cu efix95 am un consum de 9-10L, cu MOL95 am un consum de 7,5-8% in oras(asa mi-a iesit pana acum, un consum mai bun cu MOL95) si daca mai sus cineva a scris ca a iesit cu un super-consum cu LUK(6%), concluzionez ca voi avea si eu un consum de 6,5-7% cu LUK.

OARE? Confused Voi vedea... Wink
  • scanx

  • Mesaje scrise: 679
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Pleci la 5 dim. la serviciu si acasa vii pe la 9-10 si o sa-ti iasa consum f bun cu orice benzina.
Calculele care sunt facute, sunt relative, informative si nu ne putem baza pe tot felul de prezumtii.
  • suleacosti

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Sunt de acord cu toata lumea, insa nu uitati: Cea mai buna benzina este la statiile noi construite si la cele care au vanzare mare (benzina e mai tot timpul "proaspata"). Consumul este relativ!
Skip ads

  • PALLL

  • Mesaje scrise: 483
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995 1,6 16v x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Eu am tot cautat o statie de benzina de la Rompetrol in Iasi,dar n-am gasit.Am alimentat mai tot timpul de la Mol si rareori de la Petrom.N-am sesizat nici-o diferenta(nici la consum , nici la mersul masinii).
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Rompetrol in IS ai pe Canta aproape de Bariera Tigarete si in Bucium.

gaby_isro daca ai timp si ceva Efix95 in rezervor hai sa facem ceva citiri, au pe un amstec de Petrom si LukOil am valori interesante...3.2-3.6 ralanti, maxim 4,2ms blana si avans 12-19 ralanti cu maxim 40 la blana. Tu ai motor ok, deci iese masurat ceva bun pe Efix, aia care il au cu distributia alandala, sonde bla bla nu pot face test cit de cit concludent, care e pe felie sa posteze poate ajungem la ceva tabele...

Si mie mi se pare ca motorul trepideaza mai mult cu Petrom dar scuze, abia acum le birjaresc in oras ca pina acum eram cu Tico Laughing . Extern am cam pus Efix95 si LukOil, sincer parca la fel dar nu am stat o secunda sa ascult sunet motor...cam ocupat cu depasit tot ce pot, aveam CB in masina, plus detector, plus ceva muzica, plus tanti de pe GPS, plus daca erau si altii prin masina, deja mancat ca trebuiam sa simnt ceva vibratii motor sau becuri in bord = mai merge motorul ?
  • gaby_isro

  • Mesaje scrise: 427
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 2000 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Sigur Domnu Dan, chiar zilele astea am facut plinul cu Efix....deci stabilim intr-o dupa amiaza sau cand vreti...
Chiar vreau si io sa vad cum merg injectoarele si sonda lambda...ca tot nu reusesc sa scap de delayul ala de la acceleratie, eu banuiesc ca e de la injectoare, dar nu stiu exact...
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Cand scapi de la servici vii pe la mine, facem masuratori si punem de la mine debitmetrul, este bun chiar daca are 40,000km (am avut asa cazuri), eventual facem rocade de throttle etc. dar sa vad si eu delayul ala. Injectoarele si eu vreau sa le curat, am 7 tu 3 poate mai adunam ceva si dau eu o fuga ca ne mai scoatem la benzina, fiecare si le marcheaza ca sa nu fie discutii.
Skip ads

  • gaby_isro

  • Mesaje scrise: 427
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 2000 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2009

  • Mesaj Privat
ok....eu ies pe la 3, ma duc pe la Dedeman ca am de luat ceva si va sun dupa aia...
  • d_claudiuus

  • Mesaje scrise: 211
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2015 B13DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Dupa ce am citit tabelul cu testele la benzina, am bagat si eu cam 20 de litri de Evo100 de la MOL. restul de aprox 23 de litri erau Efix95 Rompetrol.
Ieri am fost in Salina Turda, m-am plimbat pe autostrada Transilvania pana la Gilau, Polus Cenrter Cluj, m-am intors acasa in Sibiu. Am facut 400 Km si masina mi-a papat 5.22l/100 Km. Consumul l-am avut in conditii destul de grele, tinand cont de aglomeratia de pe strazi in zilele de vineri, iar pe autostrada mers dus intors 100 Km cu 130 Km/h constant, cateodata si 140.

Astazi mi-am facut din nou plinul, cu Benzina de 98 de la MOL Am mers din Sibiu la Caciulata, m-am intors in Sibiu, am urcat la Paltinis, m-am intors acasa. In total 220 Km. Am facut din nou plinul la aceasi pompa, si placuta mi-a fost surpriza sa constat ca am obtinut un consum de 4.82l/100 Km. E a doua oara de cand am masina cand obtin consum sub 5l/100. Mentionez ca am facut putine depasiri, iar pe malul Oltului am mers relativ constant, cu vit. a 4-a, masina tinuta la 3500rpm (cam 90 la ora). Am un Corsa C, motor Z10XE, 218600 Km la bord. Sunt foarte multumit de ea. Nu prea mai bag de la Petrom benzina, si lucrul acesta se simte. Alimentez mai mult de la Rompetrol. Recent am curatat clapeta acceleratie, EGR si injectoare. De cand am curatat injectoarele si am schimbat bujiile, trecand pe NGK (de cand am masina am pus doar Bosch FLR8LDCU), am remarcat ca consumul scade constant, motorul comportandu-se foarte bine.
  • pepino967

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
d_claudiuus a scris:Recent am curatat clapeta acceleratie, EGR si injectoare. De cand am curatat injectoarele si am schimbat bujiile, trecand pe NGK (de cand am masina am pus doar Bosch FLR8LDCU), am remarcat ca consumul scade constant, motorul comportandu-se foarte bine.

Mda. Uite ca mi-am adus si eu aminte ca masina mea face 2 ani de cand i-am facut ultima curatare. Rolling Eyes Cata neglijenta... din partea mea. Embarassed
Vad ca si masinii tale ii place benzina de la MOL. Smile
  • cristianc

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Extraurban, 270 Km, viteza 90-100 Km/ora, consum 5,8L/100 Km;
Extraurban, 270 Km, viteza 130-140 Km/ora, consum 6,9L/100 Km;
Bucuresti, plin-plin, cel mai putin 8,9L/100 Km; cel mai mult 10,3L/100 Km.
  • ionouts

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Arges
  • Masina: Corsa 2002 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Sal,
Sunt posesorul unui Opel Corsa C 1.0 C10XE din 2002 si am o problema: de vreo 2 saptamani imi consuma pe oras foarte mult: 9-10 l/100km Sad . Am fost la service si testerul a dat un diagnostic repetat: eroare senzor distributie, care a fost defapt si singura eroare. De ceva timp motorul nu mai merge chiar rotund: pe la 1200 ture la relanti intrerupe putin. Aceastea sa fie cauzele? In acest caz ce am de facut?
Mentionez ca sunt incepator in ale condusului, iar la masini nu ma pricep absolt deloc.
Multumesc anticipat!
  • martrix

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2010

  • Mesaj Privat
pai ai schimbat senzorul ?
poate sunt probleme si cu sonda de oxigen
  • ionouts

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Arges
  • Masina: Corsa 2002 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Inca nu. Sa vad unde gasesc. Cam cat ar costa unul?
  • martrix

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2010

  • Mesaj Privat
pai in service unde ti-a facut constatarea nu ti-au spus ?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Chestionar

Consum benzina X12SZ
Mare 52%
Normal 30%
Satisfacator 16%
102 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR