Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Far Europa _ _ _ /
Far Anglia \ _ _ _
Fascicolul trebuie sa fie ridicat pe partea trotoarului sau marginea drumului.

Masticul ala daca nu vrea termic cu ai ce face, chimic ai termina si plasticul.
Clemele rupte se lipesc cu letcon si inserate niste armaturi metalice gen agrafa birou sau sarma sau chiar microarmatura pentru beton.
Skip ads

  • deleted-38151

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2009

  • Mesaj Privat
As vrea sa stiu si eu cum se schimba reglajele acelea la faruri . Farul de pe dreapta nu-l pot misca stanga-dreapta , iar farul de pe stanga nu-l pot ridica Neutral . Motorasele nu-s functionale /nu sunt . . . Inca nu am dezlegat acel mister .
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
La Corsa B (banuiesc ca si la C) reglajele farului nu se schimba,sunt mecanisme in interior si se schimba tot farul...sau prin demontarea farului (geamului),cum incearca unii.
Poti incerca sa dai cu spray WD-40,poate se degripeaza (daca nu se invarte in gol=rotite rupte).
La Corsa B exista faruri cu reglaj electric (motoras) si faruri cu reglaj manual,fix (buton rotund in loc de motoras).Din pacate,nu se poate pune motoras in locul butonului manual.Cele 2 tipuri de faruri difera constructiv exact la acest reglaj (pe verticala).
  • deleted-38151

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc colegul, dar cred (aproape sigur)ca are rotitele duse, iar motorasele nu stiu ce au ptr ca nu funtioneaza cand dau de rotita din interiorul masinii. A fost lovita putin pe staga si nu stiu ce au facut cei din service acolo. Nu era in grija mea atunci ....
Skip ads

  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Mai intai,vezi daca ai sau nu motorasele.
Daca exista,verifica daca e buna siguranta din bord prin care se alimenteaza ele.
Ultima verificare,ar fi la mufele care alimenteaza motorasele.In fiecare motoras,intra o mufa cu 3 fire.Pe firele de la margine trebuie sa ai + si - 12V iar pe firul din mijloc,o tensiune variabila (fata de masa),in functie de reglajul din bord.
Daca ai aceste tensiuni si totusi motorasele nu actioneaza,atunci sigur sunt defecte.Se pot si repara,de catre un electronist,dar poti sa cumperi altele,ca nu sunt scumpe.
  • deleted-38151

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Nu stiu cum "arata",mai exact unde sunt ; inca nu sunt lamurit in privinta asta . O poza clara mi-ar fi de ajutor .Din cate am inteles sunt incapsulate in far . O sa incerc sa caut acele 3 fire in afara de cele de la far ...
  • Leonardbraila

  • Mesaje scrise: 612
  • Locatie: Braila
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2010

  • Mesaj Privat
acesta este far cu lupa pe faza scurta corsa c
ce este incercuit cu rosu este motorasul electric cu ajutorul lui se regleaza farul din interiorul masini...

O seara buna
  • deleted-38151

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Nu am acelasi far ,nu se afla tot acolo .Cred ca este alaturi intr-un guguloi de plastic bagat Smile) . Al meu este cel clasic , iar din cate am observat cu cateva luni in urma acesta este cel cu lupa . . .
Skip ads

  • deleted-38151

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Asa arata farurile mele . Imi cer scuze pentru claritate , dar au fost facute cu un telefon . Se pot schimba rotitele ? Au motorase?

  • deleted-38151

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Am mai rezolvat din problema si m-am si lamurit intre timp . Am demontat farul , fara a da bara jos insa Razz , am descoperit ca nu exista motorasul si locul acestuia cum nu era la nimeni din ce am vazut eu . . . Si mai mult , cred ca a mai fost si desfacuta "sticla" ....

  • pvidican

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Corsa 1996 x12sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Hello all

Am o corsa b benzina x12sz si am sesizat o problema cu un zgomot ciudat cand aprind faza scurta (daca e pe pozitie sau faza mare dispare acel zgomot) . (parca as avea masina diesel). Zgomotul vine cred ca de la motorasul de reglat faza. Ce as putea verifica sau face pt a disparea acel zgomot. Mentionez ca numai la farul stanga apare acel zgomot.
  • victor_gl

  • Mesaje scrise: 1,039
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 z 1,7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Posibil ca motorasul din far sa se fi miscat de la locul lui .
Incearca sa-l misti un pic sau daca nu schimba-l cu altul .
Pana gasesti altul scoate mufa din el .
Skip ads

  • mumus

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
motorasele noi nu sunt scumpe, sunt FOARTE SCUMPE, eu am dat pe unul sh vreo 80 lei, unul nou la reprezentanta si nu numai, e intre 200-500 lei... La mine motorasul era intr-o cochilie din plastic, sa taiat,sa scos motorasul, sa inlocuit,sa lipit cu mastic de parbriz la loc cochilia taiata si sa montat la loc, din cauza ca a fost scumpa distractia, mi-e cam frica sa umblu la el...ps am desfacut motorasul vechi...in interior se afla un motoras ca de la casetofoanele cu casti...si era uzata bobina...atingea magnetul...nu am avut motoras dinala...ca incercam sa vad daca se pupa.
  • victor_gl

  • Mesaje scrise: 1,039
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 z 1,7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Asa e sunt scumpe .
Pentru a iesi mai ieftin cumperi farul cu totul de la dezmembrari .
Eu asa am facut si m-a costat 80 ron cu tot cu motoras + becuri . Cool
  • deleted-38151

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Sau mai simplu deconecteaza-l si gata .
  • hora

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Ma tot straduiesc de ceva vreme sa-mi schimb farurile TYC (care sunt oribile) cu unele originale. Am vazut ca exista faruri cu lupa pt Corca C, dar eu nu vreau xenon. Se pot monta becuri obisnuite in aceste faruri? Daca da, sunt mai eficiente decat cele clasice? Sau performanta este aceeasi? Multumesc si imi cer scuze daca s-a mai raspuns la aceasta problema. Nu vreau sa poluez...
Si inca ceva. Ar fi posibil sa montez oglinzile de la farurile originale (am avut un incident si s-au spart doar sticlele) la farurile TYC?
  • 4di

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Da se pot monta becuri normale pe faruri cu lupe dar daca nu vrei sa pui xenon nu cred ca merita investitia.
  • deleted-38151

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Oglinzile merg puse de pe un far pe altul dar e ceva de munca si daca vrei iti dau detalii. Chiar ieri am facut operatia asta la un Mitsubishi . . . mai greu la montat
  • 4di

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
zi-mi cu ce tehnica ai desfacut farul?
  • umblaretz

  • Mesaje scrise: 975
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Eu mi-am schimbat farurile normale cu unele originale cu lupe. Nu am pus xenon inca dar diferenta dintre cele 2 modele de faruri exista . Nu pot sa spun cu cat in plus sau in minus , dar eu personal le consider un avantaj .
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR