Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • sirboby

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Si mai cangri cam cum arata unul dintre dulapurile cu chimicale prin anglia:
Skip ads

  • sirboby

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
ToXyC a scris:cangri fi bun si da`i un PM cu forumu' de detailing unde esti membru sa mai citeasca si ochiu' lui una alta inainte sa`l ia gura pe dinainte

Dragul meu ToXyC ,eu nu am sustinut ca sunt profesionist! Si ,,ca sa citeasca si ochiul tau''(asta ca sa iti mai zboare din fumuri) produsul din sticluta pe care scrie,,glass coat'' e garantat contra zgarieturilor mici 5 (CINCI) ani!
Atat am avut de scris ! Poate daca nu erati cu nasul pe sus(cu ce stiti de pe net) mai aflati ceva noutati profesionale din valeting!
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
@sirboby chiar nu inteleg de ce postezi aici.Ceea ce faci nu e deloc constructiv.
Daca dadei niste sfaturi mai bune poate ziceam.Dar asa sa te dai mare nu niste poze si produse...
Si sterge-te la gura ca te-ai murdarit de engleza.


Ultima modificare facuta de cangri la Vin 01 Jun, 2012 10:58 pm
  • sirboby

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Cangri,am incercat sa dau sfaturi pe alt topic ,dar ai inceput tu cu ,,valeterul care se respecta''+ filmulete de pe net etc. si nu mai vad rostul ,,sfaturilor'' mele umile! Te las pe tine ,ca eu sunt ,,murdar de engleza'' la gura! Ce sa-i faci daca nu putem fi cu toti ,,profesionisti''!
Poate altadata inveti si tu sa fii profesionist si sa taci sa asculti intai,apoi sa te dai mare!
PS. Vad ca tu nici Lb.Romana nu o stii bine! ,,Stergete'' se scrie corect ,, STERGE-TE''!
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
NU trebuie sa te superi.Nu am renegat niciodata calitatile tale.
Doar ca unele sfaturi nu mi s-au parut in regula.Eu nu am vazut nici-un detailer care sa se respecte sa foloseasca burete la spalat sau laveta "piele de caprioara".Eu nu m-am dat mare.Nu stiu cand ai vazut tu ca am postat eu solutii interzise si care nu exista pe piata sa ma dau mare ca sunt in posesia lor.
Doar mi-am spus punctul de vedere.Este un forum liber unde fiecare are acest drept in limita bunului simt.
Daca ai cunostinte si valeitati despre detailing nu ma deranjeaza sa le imparti cu noi sa invatam.
Nu stiu unde ai vazut tu ca m-am dat mare expert sau profesionist.
Daca am dat vreun sfat gresit te rog sa ma corectezi.In rest te asteptam cu idei constructive.
O seara buna.
  • sirboby

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Dragul meu Cangri, nu sunt solutii interzise! Dar tocmai pentru ca sunt garantate, se completeaza un formular de garantie si propietarul masinii este depagubit,nu pot fi aplicate decat de persoane autorizate! Intre noi fie vorba au si niste preturi cam prohibitive pentru romani! Ceva gen 100-150 de lire. Le-am pus,nu pentru a ,ma da mare'' ci pentru arata ca stiu despre ce vorbesc! Treaba e ca trebuie sa fie aplicate de catre cineva care stie,pentru a avitarea pastrarii petelos,urmelor de apa etc. timp de 5 ani! Pe celalat topic am incercat sa arat produse care se vand si ,,neprofesionistilor'' iar raportul calitate-pret e buna! Produsele despre care postez ,am lucrat cu ele sau am colegi,care au lucrat cu ele si stiu despre calitatile lor!
O seara buna si pentru voi cei de ACASA!
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Corect.Fiecare recomanda ce stie el mai bun.Si "clientul" alege ce-si doreste.
  • sirboby

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Nu ai dat sfaturi gresite,dar eu am scris ca se poate face,fara riscuri,si cu buretele si shamy-ul(,,pielea de caprioara'')!


Ultima modificare facuta de sirboby la Vin 01 Jun, 2012 11:24 pm
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Hai sa zicem ca se poate.Dar e mai riscant.Mai bine folosesti produse mai "safe" gen laveta microfibra pentru uscat si manusa de microfibra sau lambswool.Si daca analizam nici macar toate lavetele microfibra sunt "safe" unele avand o calitate indoielnica.
  • sirboby

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Daca ai timp,poate ne mutam pe celalalt topic ,sa nu fim off-topic'' .Eu am timp sunt liber ,ca e ziua reginei ! Pana miercuri sunt liber!
  • sirboby

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Dar pentru ca e topic tot desprea intretinerea caroseriei pote putem posta si aici!
Noi facem asa: incepem cu spalatul, solutie pentru jante, aplicarea unui detergent (G101) cu o pompa manuala,clatit(cu presiune,nu se freaca cu nimic,spuma activa,sau detergentul pe care il folosim noi,universal e folosit doar pentru ca nisipul sa nu zgarie masina,si pentru a spala eventualele urme de uleiuri,motorina,benzina etc.),spalat cu sampon auto(cu burete sau manusa,avem si una si alta,dar buretele este unul fin si il folosim mai mult pentru masinile noi), clatit cu presiune,aplicam aqua-wax(pentru stralucire si ,,sa fuga apa'' cred ca e ,,ceara lichida''),uscat cu piele de caprioara! Aspirat interior! Aici se opreste spalatul si incepe valetingul!
Se aspira foarte bine,eentual se spala mocheta,rezultat foarte bun ii da G101,aplicat cu un pulverizator,si imediat aspirat,adica cu o mana aplici si imediat treci cu aspiratorul,facand spuma G101 ridica nisipul,acele de brad etc din mochete si si aspiri spuma cu tot cu mizerie! La nevoie se spala scaunele(tot G101 ,saracul ,sau solutie spaciala, Fabric cleaner'' se aplica cu un aspirator mai special are are o duza prin care se pulverizeaza solutia de curatat sub ,,palnia'' care aspira! Se spala bordul cu vinil cleaner, apoi incepe ,,dansul'' se aplica polishul ,diferentiat pe masini noi sau vechi, apoi se polisheaza geamurile cu polish pentru geam! (noi avem roz pentru masini noi,alb pentru masini vechi si verde pentru geam,dar depinde de producator vin livrate in recipiente de tabla de 5 kg.,dar se comercializeaza si la 1 kg. preturile nu sunt prea mari!Atentie la plastic si cauciuc,daca se atinge imediat sterge cu o carpa!
Se lasa sa se usuce,in acest timp, stergi rotile de apa si aplici ,,tyre shine'',cand polishul este uscat(devine alb) se curata cu 2 lavete ,,microfibra'' curate(separat pentru geam si pentru vopsea din cauza componentei chimice diferite,polishul pentru vopsea continand silicon e greu de curatat de pe geam). Ai o masina super stralucitoare si ai sa vezi ca ,,fuge si apa de pe ea''!
Durata de viata a polishului depinde de produsele folosite!
Clay-ul se foloseste la nevoie,asa cum ai aratat si tu !
La valeting se spala si motorul !


Ultima modificare facuta de sirboby la Sam 02 Jun, 2012 12:22 am
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
APC`ul G101 este foarte bun.
Poti spala si motorul cu el.Doar trebuie sa ai grija sa nu se usuce.Ca pateaza.Si bineinteles sa fi atent la cum il diluezi.
La interior un aspirator cu extractie face minuni.
Pentru geamuri ce solutii folositi.Au rezultate bune?Daca ai avea poze ar fi super.
Polish il faceti numai manual sau aveti si rotative,D.A.`s ?
Skip ads

  • sirboby

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Pai glass cleaner,si polishul pentru geam glass polish! Tot ce am scris mai sus se face manual, am sa revin cu solutiile pentru zgarieturi! Numai acolo se foloseste ,,flex-ul''! Masina se poate folosi la dat jos polishul,dar noua ne place sa iti intre ,,meseria prin degete''Smile)! XC 60 e numai prin procedeul descris de mine mai sus!
Scaunele,daca sunt patate,sau foarte murdare se spala cu un burete mai dur ,e special pentru asta! Masinile noi vin cu tot felul de etichete,lipite pe parbriz! Se dau jos cu o lama(eventual cu un aparat special pentru lama,dar merge si fara,ca e 10 lire unul) tinuta la 45 de grade,apoi cu putin tarr&glue remover! Nu stiu in romana ca v-as spune dar orice produs are si denumirea in engleza! Scuze eu meseria asta am invatat-o in uk,si se castiga binisor! )Tarr &glue remover se foloseste si pentru a indeparta bitumul de pe caroserie!
Daca mai vrea cineva informatii intru cam in fiecare seara pe forum ! Imi lipseste G mea,ramasa acasa!
Rugati-va sa am noroc si sa vin acasa sa-mi fac firma de ,,detailing'' si fac reducere pentru cei de pe Opel Forum!
Dar inca mai trebuie sa invat ,si sa vad ce produse au cel mai bun randament calitate -pret!
Produsele ,,interzise ''nu va impartasesc cum se aplica pentru ca romanul e inventiv ,face rost ,si apoi poate face mai mult rau decat bine! Dar daca atunci cand spalati masina faceti ce am scris mai suus aveti garantat o masina frumoasa!polishul creaza un strat protector ,din cauza siliconului!
ATENTIE MARE LA CAT LASATI GAINATUL DE PASARE PE MASINA! Din 10 litri de G101 facem 150 de solutie,mai folosim si conentrat pentru a spala mochetele murdare!
care se spala in fellul urmator,se aplica g101 apoi cu lancea de presiune si cu aspiratorul cu ala umed se usuca,aventual cu o perie de ,,paie''se mai ciufulesc perii!
  • sirboby

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
cangri a scris:APC`ul G101 este foarte bun.
Poti spala si motorul cu el.Doar trebuie sa ai grija sa nu se usuce.Ca pateaza.Si bineinteles sa fi atent la cum il diluezi.
La interior un aspirator cu extractie face minuni.
Pentru geamuri ce solutii folositi.Au rezultate bune?Daca ai avea poze ar fi super.
Polish il faceti numai manual sau aveti si rotative,D.A.`s ?

Daca aplici polishul,asa cum am descrie mai sus dispar urmele de g101,dar oricum incercati sa spalati masina la umbra sau dimineata ,seara,sau inauntru!
Vopseaua fierbinte se zgarie foarte usor!
imi cer scuze pentru greselile de scriere dar incerc sa fac 2 lucruri,sa scriu si pe forum si pe mess cu fam.ramasa acasa!
  • sirboby

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
cangri a scris:APC`ul G101 este foarte bun.
Poti spala si motorul cu el.Doar trebuie sa ai grija sa nu se usuce.Ca pateaza.Si bineinteles sa fi atent la cum il diluezi.
La interior un aspirator cu extractie face minuni.
Pentru geamuri ce solutii folositi.Au rezultate bune?Daca ai avea poze ar fi super.
Polish il faceti numai manual sau aveti si rotative,D.A.`s ?

Imi pare rau ca nu am facut azi poze la un ,,Exeo'' facut de colegul meu! A muncit saracul 7 ore la el! Era o masina sub orice critica ,dar a iesit foarte bine !
XcC 60 e masina rulata,e adevarat nu are decat vreo 20.000 de mile!
Am sa fac poze cu toate fazele,dar produse............. ce va lasa buzunarul!
  • radu.laurentiu86

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2000 x12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2012

  • Mesaj Privat
salutare. cand vine primavara as vrea sa ii fac o infrumusetare masinii. ea prezinta mici urme de maturire... de la soare.. incepe sa aiba o culoare mai rozalie. as vrea sa fac toata operatiunea singur fara sa apelez la firme specializate. credeti ca ar fi bun acest produs? scuze de link nu vreau sa para reclama http://rollfast.ro/produse?...amp;category_id=8 . as vrea s-o aplic manual fara nici o masina de polisat. multumesc
  • vladb

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2006

  • Mesaj Privat
@radu laurentiu 86 - din pacate problema vopselei rosii (nemetalizate) la astra G (dar am vazut-o si pe astre H inclusiv GTC), se datoreaza faptului ca lacul a fost inlcus in vopsea, si nu aplicat peste. Ca atare, in lipsa unei protectii UV adecvate, culoarea se oxideaza mult mai repede si mai vizibil decat la celelalte. Si albul e la fel - doar ca nu prea este vizibila oxidarea. Este nevoie de o substanta abraziva (polish) pentru inlaturarea stratului oxidat de la suprafata si revenirea la nuanta originala a vopselei. Produsele din link contin ceara si pigmenti colorati - vor mai creste putin luciul si vor mai umple din zgarieturile fine (panza de paianjen), dar pentru mult mai putin timp decat spun ei acolo. La maxim a 3-a spalare la spalatorie s-a curatat complet. In nici un caz nu iti vor rezolva problema. Merge polish aplicat manual - va fi mai greu, dar nu imposibil. Iti sugerez sa te uiti dupa produse Einszett (1z), Meguiar's, Chemical guys..chiar si Sonax.ma opresc aici, dar lista e lunga, si partea buna este ca se gasesc in Ro, trebuie doar putin Google. Un solutie de polish fin - mediu pt. aplicare manuala si cateva aplicatoare speciale (se gasesc la magazinele care vand aceste produse), dupa care o ceara sau sealant aplicate regulat si vei uita de roz:)
  • radu.laurentiu86

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2000 x12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2012

  • Mesaj Privat
produsele vor costa mai mult decat o polishare la spalatorie? aveti idee?
  • vladb

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2006

  • Mesaj Privat
In primul rand nu te sfatuiesc sa apelezi (vreodata) la "polisharea" executata la spalatorii. Indiferent de cost. De cele mai multe ori intre 200 si 350 ron probabil.
In alta ordine de idei, un aplicator manual cam 30 lei, o pasta decenta cam 40 lei (500 ml), o ceara ok in jur de 50 lei, un prosop microfibra fluffy pt inlaturarea reziduurilor de ceara cam 30 lei.
Rezultatul iesit din propria-ti mana - vorba reclamei - de nepretuit:)
  • radu.laurentiu86

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2000 x12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2012

  • Mesaj Privat
ok vlad ms mult
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR