Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Mihai Andrei Dan a scris:
aco_008 a scris:Dragul meu, eu nu am nici un cip Laughing am o remapare eds.
Daca nu ma incadrez nu mai postez nimic Embarassed


Spune-ne si noua care este diferenta dintre performantele dinainte si dupa remapare! daca se simte considerabil, daca se merita etc. Unii colegi de pe forum bat apa in piua cum ca intre 1.7 75cp respectiv 2.0 101cp nu ar fi o prea mare diferenta si eu cred ca tu ai fi unul dintre cei mai in masura sa comentezi aceasta diferenta de putere Very Happy


Am condus 2.0dti inainte sa fac remaparea, cand ajungea la cuplu maxim mi se parea ca efectiv smuceste, asa puternica era senzatia comparativ cu ce simteam in masina mea. Dupa remapare a mea trage putin mai bine.
Am condus 2.0dti a unui prieten, membru si el aici, intre timp el era cu masina mea. Amandoi am fost de parere ca parca merge putin mai bine a mea.
RETINETI: am 1.7 cdti nu dti.

Reprize astra G 1.7cdti remap 109cp: 60-100 treapta a 3a:
Reprize astra G 1.7cdti remap 109cp: 80-120 treapta a 4a:
Reprizele le-am facut cu 2 persoane de 90kg in masina, rezervorul plin, portbagajul si bancheta spate pline de bagaje, egr si admisie curatate de o luna, ambreiaj obosit, senzor turbo care mai face figuri, in momentul testului era ok.
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Frumos si cam cum am calculat. 2.0DTI e tot pe acolo, cuplul e tot de 230Nm iar treptele sunt cam aceleasi.
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Frumos si cam cum am calculat. 2.0DTI e tot pe acolo, cuplul e tot de 230Nm iar treptele sunt cam aceleasi.

Nu stiu cum ai calculat dar daca faci comparatie intre 2.0 dti al lui nicholas pe 60-100 si drogas pe 80-120 e ceva diferenta, chiar clara....drogas face 80-120 in ~12s pe cand aco008 in sub 9s....nu prea e deloc pe acolo...
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Parca am stabilit ca nu ne uitam pe filmele lui Drogas, ca nu's in regula.
Skip ads

  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Parca am stabilit ca nu ne uitam pe filmele lui Drogas, ca nu's in regula.


Hai sa zicem ca pe 60-100 e o problema(desi nu e)....dar pe 80-120 nu vad unde e problema in clipul lui.....si daca nu te uiti la al lui drogas uita-te la nicholas pe 60-100 si acolo se vede clar ca e diferenta.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Cum zici tu...
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Am omis sa mentionez, pe dyno mi-au iesit 113cp si 239nxm cuplu. Poate va ajuta cu ceva. Iar comparativ cu o masina identica din constanta, remapata si ea eds, graficul hartii mele e cu 8% mai sus.
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
maine daca e uscat pe jos o sa fac si eu aceleasi reprize ... am un drum pana in moldova si am unde sa fac teste.
Skip ads

  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
reprize:
60-100 treapta a 3-a
80-120 treapta a 4-a

drumul dintre ramnicu sarat si braila e neted ca in palma fara suisuri si coborasuri
eu + pasager in dreapta +120l zeama in portbagaj

60 -01.4
100-08.3

rezultat: 60-100-6.9 sec

80 - 03.5
120 - 13.8

rezultat: 80-120 - 10.3 sec
View My Video
View My Video
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Incarcarea aia suplimentara de ~150Kg fata de ACO ti-a ras cel putin jumatate de secunda pe run, ceea ce te-ar aduce destul de aproape de el. Adica asa cum m-am asteptat. Cred ca nu mai are rost sa continuam, intre 1.7DTI si 2.0DTI sunt cel putin 1.5sec pe 60-100km/h, ceea ce din punctul meu de vedere este foarte mult.
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Incarcarea aia suplimentara de ~150Kg fata de ACO ti-a ras cel putin jumatate de secunda pe run, ceea ce te-ar aduce destul de aproape de el. Adica asa cum m-am asteptat. Cred ca nu mai are rost sa continuam, intre 1.7DTI si 2.0DTI sunt cel putin 1.5sec pe 60-100km/h, ceea ce din punctul meu de vedere este foarte mult.

Doar pt ca tu crezi ceva nu inseamna ca e si adevarat....de unde scoti tu 1,5 s cand nicholas a scos 6.75 si eu 7.33?Nu mai zic de drogas care a scos la fel ca mine....e adevarat cu greutate in plus de vreo 200kg...deci diferenta e putin mai mare pe 80-120, drogas a facut in ~11.6s 80-120 iar eu in ~12.6(7.3-19.9) http://www.youtube.com/watch?v=xerZdEvpnds ..... cele 2 masini sunt mai apropiate ca performanta decat vrei tu sa crezi si realitatea nu e mereu cea pe care o sustii.
Si nu mai compara 1.7dti cu 1.7dti remapat, care e mai sprinten decat 2.0 stock.
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
"Aia 75 de cp se simt chiar mai multi daca stii sa apesi pedala in zona de cuplu..." citat mad2max
Asta e problema celui cu 2.0dti....daca nu stie sa apese pedala ca sa simta si el vreo 151cp.........
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
@mad2max
Fa si tu proba cu aceeasi greutate in masina ca si bazare si mai vorbim dupa aia. Pana una alta, compari merele cu pere, tu fiind singur in masina, el cu om in plus si gretutate maxima in portbagaj. Si oricum, ia si te calmeaza, nu trebuie sa cred ce vrei tu cum nici tu nu trebuie sa crezi ce vreau eu. Let's agree to disagree, right?


Ultima modificare facuta de dodo_13 la Vin 08 Oct, 2010 2:08 pm
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Negreanu a scris:"Aia 75 de cp se simt chiar mai multi daca stii sa apesi pedala in zona de cuplu..." citat mad2max
Asta e problema celui cu 2.0dti....daca nu stie sa apese pedala ca sa simta si el vreo 151cp.........

Tu esti pe langa subiect ca de obicei, scrii si tu ca sa te afli in treaba si sa faci posturi cat mai multe.
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
pai si tu te contrazici cu toti......vezi ca esti pe la perlele opelistului cu celebra ta fraza.....Cum sa simti mai multi cp? Nu vezi ca te faci de ras?
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
ok ca sa impac pe toata lumea cand o sa mai prind drumul liber o sa fac din nou testul singur in masina ... sa vedem ce iese. Oricum sa nu uitam ca si masina dupa ceva ani isi arata varsta ... a mea are 8 ani si multi km la bord. Probabil ca sub capota au mai murit ceva cai oricat de mult ii ingrijescu eu. Sunt convins ca o sa castig intre 0.5 si 1 secunda pe 80-120 si cam juma de secunda pe 60-100.
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Dodo nu inteleg de ce zici sa fac proba ca si bazare el are 1.7 dti remapat care e si caravan, si e mai sprinten ca al lui drogas se vede pe clip.......hai sa zicem ca daca mai am 1 om in masina si ceva bagaje cum a avut nicholas scot cu 0.5s mai mult adica vreo 7.8, si diferenta ar fi cam de 1s....secunda care poate varia in functie de incarcatura fiecarei masini.....oricum fiecare trage concluzia cum crede... eu imi mentin punctul de vedere.
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Negreanu a scris:pai si tu te contrazici cu toti......vezi ca esti pe la perlele opelistului cu celebra ta fraza.....Cum sa simti mai multi cp? Nu vezi ca te faci de ras?

Tu te faci de ras cu comentariile tale de adolescent cu cosuri pe fata.....nu stii nimic despre masini si te bagi ca musca in lapte....ca sa iti explic mura in gura exista un tester "dyno" si acolo pe testerul asta miraculos au iesit destui cu CP mai multi decat pe talon....intai citeste si apoi vorbeste.
PS.Este pe topicul EDS cineva cu 1.7cdti de 80cp care a scos pe dyno 90cp(inainte de remapare), cel putin asa sustine.
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
pai si ce treaba are dyno cu apasatul pedalei? si vezi ca eu nu te-am jignit pe tine... nu vezi ca esti penibil? Probabil la tine ar trebui schimbata pedala cu una mai mare ca sa ai mai multi cp.... Gandeste inainte sa scrii ceva....si dif de 1s daca e tot la c**u lui te uiti.....AAAA si daca ies de ex 78 de cp pe dyno si stii sa apesi pedala simti vreo 100cp?...Asa ca tu aiurezi si la faza cu dyno
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Am zis ca sunt cazuri cu masini care au mai multi cp decat pe talon din fabrica,ce nu intelegi?Nu e normal sa se miste mai bine decat alta masina care are fix cat e pe talon?
Si am zis ca da impresia de mai multi...nu de 100, mai multi pot fi 80-85, asa cum a avut si colegul de pe topicul eds, normal ca depinde si nr de km ai masinii...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR