Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Laurentiu , incearca sa folosesti ceara de la amway -silicone glaze si efectul va fi mare . O polishare profesionala cum zicea si colegul nu o faci la spalatorie , ci la firme special destinate sa se ocupe cu asa ceva. Eu nu am folosit polish niciodata dar dupa fiecare spalare am folosit ceara de la amway(45 lei-500ml) si nu am probleme cu lacul/ luciul masinii .
Skip ads

  • radu.laurentiu86

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2000 x12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2012

  • Mesaj Privat
da dar pentru inceput as vrea la primavara sa scap de petele acelea rozalii. nu sunt multe dar vreau sa previn sa nu se faca cum am vazut la cineva pe forum Sad
  • lexxxy

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Sa discutam putin aici despre ceara auto. Sunt nou in domeniu si vreau sa va intreb daca a-ti ceruit masina vreodata cu vre-un anumit tip de ceara .. cum se procedeaza si daca este bine .....

Citisem undeva de un tip de ceara solida ...acum poate ma ajutati si pe mine sa ma lamuresc Smile Razz Razz
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Cati bani esti dispus sa cheltui pe acest produs?
Gasesti de la 20RON la 100EUR.
Acum depinde se vrei.
Plus ca ceara nu va rezista pe masina daca suprafata nu este decontaminata corect.
Skip ads

  • Bryan99

  • Mesaje scrise: 1,147
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A1.7DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Daca dadeai un search vedeai ca sa mai discutat si exista topic special pentru asta ............. nu era nevoie sa mai deschizi unul .............. uite aici ................. spor la citit .
  • CV50NIK

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Tigra 1996 X16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Eu cumpar daia ieftina, pe la 20 lei si o dau aproape in fiecare luna si sunt multumit, nu sta apa pe ea, mai ales ca eu nu am lac pe masina.
  • Gyo

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Astazi am ceruit si eu masina ..in ultimul timp am cam exagerat cu lustruitul si drept dovada s-a dus si cutia de ceara.
Am folosit pentru a 2 a oara (a 2 a cutie)ceara de la NRG WAX :

Foarte buna ,am vazut si pe forumuri de detailing la baieti ,e undeva la 20-30 lei cutia si ajunge bine.
Cred ca tura asta am sa trec pe Turtle wax ,am folosit-o si mi-a placut ..nu ca asta nu ar fi buna ..mofturi.
  • lexxxy

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2012

  • Mesaj Privat
am gasit de la turltle wax ceara lichida...oare o fi mai buna ca cea solida sau .... ?

Pune o poza cu masina dupa lustruire daca ai Smile
Skip ads

  • Gyo

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Recomand solida ,din asta am folosit ...
Aia lichida nu prea rezista ,da luciu pe moment si atat .
Ceara solida e cea mai buna ,de preferat cea care tre sa freci mult la ea .Vezi filmele cu Karate-kid
Rezista mult si are si un afect antistatic impotriva prafului.
De retinut ca trebuie evitate spalatoriile ,spuma activa distruge ceara si astfel muncesti degeaba.
@poze am sa fac tura urmatoare ,am telefon caramida Smile
WAX ON WAX OFF !
  • CV50NIK

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Tigra 1996 X16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Daia din poza am si eu acum luata de la Kaufland, inainte era ceva tot la Kaufland in cutie din fier care mi se parea ma buna.
  • Dany7776

  • Mesaje scrise: 347
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Toti vorbiti de ceara dar cum se aplica corect pas cu pas pe masina.
  • CV50NIK

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Tigra 1996 X16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Eu fac in felul urmator: in primu rand merg la magazin, ma inarmez cu 2-3 beri (reci de obicei), ma duc la un second hand de haine si procur vreo 3 tricouri mai de calitate, ung cate un element cu ceara aia, o las sa se usuce si lustruiesc si iau toate elementele la rand. Aaa si sa fie masina la umbra, cam asa fac eu...Spor la treaba!
Skip ads

  • Gyo

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Treaba ca sa fie treaba se face in felul urmator.
Normal ceara se aplica dupa un polish adevarat ,ea are scop de protectie.Se aplica de regula ceara +sealant ,dar multi trec peste pasii acestia din motive destul de clare ..costuri.Un detailing auto profi ,ar trebui sa includa acesti pasi.
Considerand ca am facut pasii de dinainte ,trecem la ceara..cum fac si eu.
Deci cum ziceam daca e pentru prima data cand se incepe tratamentul ,de preferat mers la o spalatorie si spalat bine cu spuma activa (pentru ultima data).Astfel suprafata esti bine decontaminata,la turbo-jetul acela zboara de pe masina orice prostie (aici ma refer la bitum ,muste si altele).Normal decontaminarea se face cu clay-lube si altele ,dar deja intram in discutie de detailing asa ca spunem pas..
Se inarmeaza individul cu ceva "rece" si o remorca de carpe dupa cum zice si colegul ,carpe de calitate nu prostii.Sa nu zgarie si sa nu lase scame ,de preferat cele cu microfibre.
Se trage bolidul la umbra ,operatiunea nu se face la soare (nu ma intrebati de ce ,atat stiu ca nu e recomandat!).
Se inspecteaza suprafata ,se sterge bine orice mizerie(atentie la bara fata ,capota si cupola -ele sunt cam cele mai contaminate) dupa care se aplica ceara.Ceara nu trebuie aplicata in strat gros(ai sa faci scurta la maini) ,se aplica uniform cu miscari circulare acoperind suprafata frumos.Se ceruieste pe rand cate un element ,daca se face mai mult deodata ,ceara se intareste si apoi ai de frecat (probabil ca vei manca cu stanga).Aici e de folos un burete moale ,intinde bine ceara si e si economicos.Eu procedez ca astept cam 2-3 minute sa intre putin si apoi incep indepartarea ei pana la luciu ;cand carpa se "infunda" sau nu mai sterge frumos (s-a umplut de ceara) se ia alta si se da ,mereu suprafata lavetei sa fie curata ca sa nu munciti mult.
Se ia beutura in mana ,se da "un gat" si se admira bijuteria ,eventual si doua trei poze ,sa vada si colegii internauti ce ati facut.
Atentie sa nu dati pe plastice -bandouri si praguri ,pasta de polish ,ceara sau ce-o fi se indeparteaza foarte greu apoi.Deci daca puteti le izolati cu banda de hartie.
Timp de lucru pentru masina : sa zic undeva la 2-3 ore aici incluzand si pauzele pentru revigorare si poze
Protectia se asigura prin spalarea in regim propriu ,metoda celor 2 galeti.Spuma activa "mananca "ceara si reduce protectia.
Ar trebui sa tina undeva la 1-2-3 luni ,depinde de modul de aplicare si calitatea cearei.
Spor la treaba baieti !
@wax on wax off
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Nu se ceruieste masina in soare din 2 motive.
1-ceara se usuca repede si apoi o sa va chinuiti sa o dati jos daca s-a uscat de tot
2-o a fie foarte greu si pt voi ca bate soarele in cap

Ceara se aplica in strat subtire pe masina si se maseaza cu buretele cu miscari circulare care se intrepatrund da nu mai mari de 20-30 cm in diametru.
Apoi in functie de ceara se lasa la uscat.Cat?Pana cand se indeparteaza usor daca freci cu degetul.
Apoi se lustruieste masina cu o carpa care nu lasa scame si care este foarte fina.De recomandat o laveta microfibra care poate fi cumparata de la orice supermarket cu cativa RON.

Daca doriti ca ceara sa tina cat mai mult e recomandat inainte sa faci o decontaminare cu argila.Exista disctia aceasta detaliata aici pe forum in caz ca doriti sa aflati mai multe.
Si pe cat posibil evitati spalatoriile de cartiercare folosesc "spuma activa" deoarece ei introduc soda caustica , ca sa aive o putere de curatare mai mare.
  • lexxxy

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Azi m-am intarmat cu RABDARE, Ceara, lavete, bureti si niste prieteni dupa care ne-am pus pe treaba Smile) Toata treaba a durat vreo 3 ore. I-am facut un tratament total ( interior-curatat tapiterie, bord etc) . eu zic ca a iesit treaba buna .








  • Mafi0tul

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Foarte frumows,sa o conduci linistit si fara incidente Smile
  • lexxxy

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Mersi mult Smile
  • *sven

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2011

  • Mesaj Privat
un tutorial si AICI.
am pus link sa se citeasca tutorialul direct la sursa care a facut traducerea cu acord ca sa nu dau copy/paste sa fie probleme..
  • alex2014

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Merge sa aplic ceara solida cu o carpa de microfibre pt. auto?
Sau trebuie neaparat sa folosesc acel buretel care e la pachet cu ceara?

Data trecuta cand am folosit acel buretel am ramas cu impresia ca mi-a creat cateva zgarieturi fine si ma gandesc ca acea carpa cu microfibre ar proteja mai mult vopseaua.
  • Mafi0tul

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Lol,in nici un caz nu folosi buretele ala,zgarie masina,foloseste o carpa din bumbac,eu asta folosesc de ani si iese brici.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR