Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • CHIRIAC

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2008

  • Mesaj Privat
bla bla bla ,cine nu are asa ceva stie tot despre masina ,dar eu am se vede si in semnatura si am cumparat galerie noua si sa dus mitul TIJA SWIRL .volanta pica la orice masina cu greutate si motor mare. bmw .mertan. w, etc dar in 5.5 ani am cheltui modest cu ea si am numai cuvinte de bine fata de motor si masina in ansamblu acum ca sunt si altele mai bune cred dar pentru ce este vectra c 150 cp este mai mult decit satisfacator ,caroseria la fel sunt toate ca si probleme bucsaraie telescoape ,baga tu masina in toate gropile sau vino la braila ca nu ai unde sa ocolesti tot orasul e praf ,de aceea nici nu ies cu vectra mai am un matiz asta s-ia vazut visul cu ochii , motorul in schimb ca consum si performanta nu are cum sa nu te multumeasca,si am zis tot,eu inca nu o vind desi aveam de gind dar nu am gasit nimic sa ma convinga ca se merita facuta schimbarea.
Skip ads

  • bogdan1987

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bihor
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Salut. Din ce am citit vad ca esti destul de multumit de masina. Vreau si eu sa achizitionez curand o vectra C caravan 1.9 cdti de 150 cp. Daca poti sa imi spui ce ar trebui sa am in vedere, ce sa verific atunci cand merg sa cumpar. Cat ar putea sa coste inmatricularea in RO? Ce m-ar ingrijora, din ce am citit si pe alte site-uri, sunt turbina, ambreajul si injectoarele. Pe unele site-uri am citit ca cele de 150cp sunt mai predispuse sa intampine probleme la motor in comparatie cu alte variante cum ar fi cea de 2.0DTI. Sunt convins sa cumpar asta de 150cp, dar gandul la problemele respective nu-mi dau pace. Ms
  • Luk's Garage

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2005 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Salutare.

Sunt membru nou , deci nu am apucat sa "ma laud" cu jucaria mea. Detin o Vectra C GTS din 2005 2.0 turbo (benzina, desigur) 175 cp .
Ca dotari , exceptand faptul ca nu are trapa din pacate, este full. Interior de piele incalzit, scaune reglabile electric, navi mare color , xenon fabrica , oglinzi rabatabile electric , bineinteles heliomate si incalzite Smile . Climatronic , esp , pilot automat , audio control pentru pasagerii din spate ... nu mai stiu ce sa va enumar. Sunt foarte multumit si mandru de ea. Poate si pentru ca am muncit foarte mult la ea.

Va urez o zi buna si fara evenimente rutiere.

Stima.
  • CHIRIAC

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2008

  • Mesaj Privat
nu am auzit sa pice turbina daca schimbi uleiul la timp si pui unul bun ,injectoare nu stiu sa fi picat la cineva iar eu am deja 200 mii cu masina si e beton , ca orice masina sh este indicat sa o cumperi de la cineva care are masina si il cunosti altfel e bine sa mergi cu cineva care are aceasta masina si cunoaste bine acest tip de masina.
Skip ads

  • corsarul007

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Vaslui
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Salut.Stie cineva daca radioul cd vdo 2005 de pe vectra se potriveste si pe corsa c ?
Multumesc.
  • arachnid

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2006 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Dupa ce am cumparat acum trei ani jumate , cu 7.000 Euro, masina mea - Vectra C motor z 19 dth la 170.000 km - singurele probleme pe care le am intampinat au fost> tija swirl sarita, filtrul de particule si egr ul (ambele s au infundat iremediabil) si un injector. Dupa ce am schimbat galeria de admisie , am reconditionat injectorul , am eliminat DPF-catalizator si am blindat egr ul, (cost total 2.500 lei ) ,n am mai avut niciun fel de problema. Masinuta merge struna!
  • arachnid

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2006 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Tinand cont de preturile de achizitie mai mult decat acceptabile fata de alte marci cu aceleasi dotari si avand in vedere ca eventualele probleme se pot rezolva repede cu bani putini, eu consider ca Vectra C Z19DTH este una dintre cele mai bune masini din clasa ei ,de pe piata SH . Unde mai pui ca poti sa adaugi cel putin 35 cai fara probleme, fara niciun fel de modificari la turbina, motor, evacuare! In rest, depinde de bafta fiecaruia.
  • claudiu clauuu

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2012

  • Mesaj Privat
sall: pt costivl o intrebare daca se poate sau si pt cei care vor sami dea o mana de ajutor, vreau sami cumpar un vectra c 18.16v oare ii acelasi motor ca si pe vectra b sau nu? cum se prezinta la drum trace cat de cat bine sau ii prea grea caroseria pt motorul asta? ce greutate are vectra c? ce inseamna intretinerea, o revizie? ce probleme apar la ele? va rog mult datimi niste sfaturi. vreau benzina si stiuy ca consuma mai mult de cat un diesel dar din cate am auzit la mororul de 2.0l se duce pompa, 2.2l se duce volanta si te omoara astia cu inpozitul si asigurarea,sau 1.9l nu prea stiu multe despre el. multumesc anticipat
Skip ads

  • arachnid

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2006 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Salut Claudiu! Mai citeste pe forum, inclusiv in acest topic.Sunt pareri destule despre toate motoarele inclusiv cel de 1,8. Ca parere (ne)personala, un amic detine o Vectra C 1,8 litri, 16 valve si este multumit , mai putin de consum care este cam mare in conditii de trafic urban.
  • CHIRIAC

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2008

  • Mesaj Privat
am 1.9 cdti 150 cp de 6 ani inca nu m-am saturat de ea super masina la tot .consum mic piese acceptabile per total in 6 ani am cheltuit 35 mil. deci 6 mil pe am .restul gindeste si tu cit ar fi costat benzina in aceleasi conditii si am facut 72 mii km cu ea .
  • Retro 61

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2012

  • Mesaj Privat
arachnid a scris:Tinand cont de preturile de achizitie mai mult decat acceptabile fata de alte marci cu aceleasi dotari si avand in vedere ca eventualele probleme se pot rezolva repede cu bani putini, eu consider ca Vectra C Z19DTH este una dintre cele mai bune masini din clasa ei ,de pe piata SH . Unde mai pui ca poti sa adaugi cel putin 35 cai fara probleme, fara niciun fel de modificari la turbina, motor, evacuare! In rest, depinde de bafta fiecaruia.

Salut sunt si eu detinator de vectra C .
Motorul meu e tot de z1,9 dth si daca poti sa-mi spui cu ai ridicat puterea motorului cu 35 cp.
Multumesc.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Remapare.
E si la publicitate un topic.
Skip ads

  • arachnid

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2006 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Salut Retro 61! Prin remapare (rescrierea softului initial din ECU) Nu eu personal ci am platit pe cineva care stie si are cu ce face acest lucru. Gasesti pe site tot ce vrei despre acest subiect.
  • Retro 61

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Ok.
Multumesc ptr sfat.
  • alex han

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2015

  • Mesaj Privat
va salut....sunt nou pe forum si sper sa fi postat unde trebuie...sunt interesat de achizitia unui opel vectra c,,,am gasit una cu motorul de 1910 cu 150 cp...din 2005. masina are tot ce mi as dori:climatronic,cb, faruri xenon din fabrica, spalatoare faruri, bara fata gts, 4 geamuri el, oglinzi el si incalzite,senzori parcare spate, senzori lumina, senzori ploaie, jante aliaj originale,zicea ceva proprietarul ca ar avea detector de radar din fabrica, cred ca e full fara piele,are 190000 km, de la proprietar care zice ca pe la 120000 a schimbat volanta plus chit ambreiaj, suspensia pe la 150000,distributie plus multe alte chestii minore. Cu masina a circulat mai mult in italia el fiind stabilit acolo...omul pare sincer dar nu ma pot baza pe asta. Masina este luata din Ro si din ce am vazut in carte scrie E4 deci ar trebui sa fie euro 4. Masina nu are taxa platita dar m am inteles cu omul si a lasat din pret pt ca eu sa platesc taxa...pot avea probleme de genul sa nu fie recunoscuta ca euro 4?cei care aveti taxa platita cat aveti co2 trecut pe carte?ce valoare?ca sa stiu aproximativ la cat sa ma astept sa fie taxa...din ce am vazut duce undeva 600-700euro....despre masina pot sa spun ca motorul toarce frumos...ambreiajul nu face niciun zgomot...masina ar fi in regula la prima vedere...doar ca astept parerile voastre referitor la ce sa fiu atent la modelul asta , eu fiind posesor de focus 1,8 tddi. Oricum o sa i fac un test ceva in service. Sincer mi e cam frica de consum la cei 150 de caluti( la ford am 90 cp)..pretul ar fi 3400 plus taxa, rar si ce mai trebuie ajung pe la 4200-4300 de euro(aproximativ...poate si mai putin).. ce parere aveti?...astept sfaturile voastre...ms mult
  • Red_dog

  • Mesaje scrise: 1,112
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salut. Ce sa zic, eu sunt multumit de vectra mea, dar e pe benzina. Insa am avut si unele probleme pe care le-am rezolvat. Trebuie sa te astepti si la probleme de la o masina second hand. Iti recomand benzina, nu diesel. Daca nu faci mai mult de 1000 km pe luna, nu se merita diesel. Motorul de 150 de cai are o problema cunoscuta cu tija swirl care e undeva la 1000 de euro. O sa iti iasa sigur euro 4 iar taxa o sa fie undeva in jur de 1000 de euro, poate mai putin. Daca a schimbat volanta ar fi bine pentru ca e o piesa scumpa, dar sa fie sigur schimbata. Despre pret ..nu stiu ce sa zic. Nu am cautat daca e mare sau mic. Dar pentru o masina buna nu mi se pare un pret mare. Acum ramane sa te hotarasti tu, si sa o verifici si atunci o sa vezi daca e masina buna sau nu. Verifica la service tija swirl in ce stare e(nu stiu neaparat daca se poate dar macar incearca). De consumat nu o sa iti consume foarte mult, probabil sub 7 in afara orasului si peste 10 daca mergi in Bucuresti. In bacau probabil o sa ai 7-9 mixt(daca stie vreun coleg mai bine decat mine rog sa ma corecteze).
Nu ai facut calculul bine, or sa te coste multe cand iei masina, va trebui sa platesti si asigurarea, si multe alte taxe pana la inmatriculare, la care trebuie sa adaugi si schimbatul distributiei care costa undeva la 200 de euro in service. Deci te duci usor peste 4600.
Multa bafta la negocieri, verificari si sa iti iei o masina buna de care sa te bucuri la fiecare calatorie!
  • arachnid

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2006 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Alex han- Vectra c cu motor Z19dth e o masina ok. Problemele frecvente sunt tija swirl de pe galeria de admisie, egr ul si DPF (daca il ai) care se infunda des. Eu am ales sa le scot din functiune. Cu precizarea ca galeria de admisie include tija swirl si originala noua costa in jur de 1.000 lei si nu 1000 Euro!
Mitul cai multi >consum mare nu se confirma! Mai degraba ca e tocmai invers! Consumul in regim normal, la cutie manuala nu ar trebui sa treaca de 5,5 exterior, 7 mediu si 9 in oras. Eu am acelasi motor, dar remapat la 185 cp, pe cutie automata, iar consumul exterior este intre 4,2 - 6,0 , urban in Focsani 8,5 - 12,5 , iar mediu este de 6,5. Consumul depinde ff mult de stilul de condus, iar iarna urban poate creste cu cativa litri (eu am ajuns maxim la 12,5 in oras iarna, facand drumuri scurte). Valabil pentru orice masina - verifica termostatul sa nu fie blocat si senzorul MAP sa nu fie murdar - consumul depinde f mult si de acestia!
Comparativ cu Fordul tau , aceasta motorizare Vectra este net superioara la toate capitolele.
Dar, depinde si de bafta fiecaruia!
Mai cauta pe forum, citeste si fa-ti o parere completa!
  • dr_tzyghe

  • Mesaje scrise: 408
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2014

  • Mesaj Privat
Vectra 1,9 CDTI GTS, 150 cai putere, 175.720km, consum mediu pe ultimii 10.000 km de 6,3l. eu am cumparat-o de 6 luni si nu mi-a facut nicio problema pana acum...si sper sa conntinue asa. Very Happy
  • arachnid

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2006 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Multa bafta! De regula problemele apar dupa 200.000 km. Dar sunt remediabile.
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Si costa ceva bani!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR