Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • respected

  • Mesaje scrise: 542
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Ce se intampla atunci cand imi schimb numarul de inmatriculare (termin leasing si schimb numarul). Rovigneta mai este valabila ?
Skip ads

  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Gabello a scris:
Cipiotul a scris:din cate stiu, apare si numele proprietarului pe chitanta (numele care apare in talonul masinii) ... deci nu cred ca mai e valabila rovinieta aia ...

Poate ii arata actul de vanzare-cumparare si scapa... oricum pe chitanta la rovinieta, este trecut si numele, si numarul masinii.

  • antonio1

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Vreau sa atasez si eu niste poze pe un drum facute la inceputul lui August 2011

[img]http://imageshack.us/photo/my-images/607/dsc4073.jpg/[/img]
[img]http://imageshack.us/photo/my-images/718/dsc4074m.jpg/[/img]
[img]http://imageshack.us/photo/my-images/15/dsc4075m.jpg/[/img]

Eu presupun ca o astfel de lege are o parte de obligatie, nu poti amenda daca nu oferi, atunci pentru ce sa platesc o rovinieta atata timp cat oriunde pe un drum public national exista asa ceva? Platesc in semn de recunostinta si multumire ca mi-am distrus masina pe acolo? Ce reprezinta o rovinieta, ce ofera ea si ce obligatie are?
Pe de alta parte, consider ca atata timp cat drumul pe care calatoresc are camere cu ajutorul carora sunt surprins in trafic ca la vanatoare fara sa fiu instiintat vizibil pe vreun indicator, e o alta ilegalitate, nu mai spun de verificarea camerelor video daca sunt acceptate, si omologate. Sunt sigur ca se incalca legea din partea statului in mai multe locuri privind amenzile cu rovinieta, trebuie doar actionat in justitie.

cu stima,
  • cristian_

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Din cate vad eu in poze se pare ca ai sa pierzi in justitie. Acolo sunt cratere lunare nu drum.
In ultima poza apare o balustrada metalica rupta , probabil cineva care mergea cu viteza prea mare nu a mai reusit sa tina bine de volan.
Smile
Skip ads

  • florin.and

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2009 2.0 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Salutare.Azi am facut un drum de la Pitesti la Bucuresti,uitand ca ieri mi-a expirat rovinieta,asa ca am dat prin cele 3 camere fixe la dus,la intoarcere ,dupa prima camera,aucandu-mi aminte ca trebuia sa iau rovinieta.Am oprit la OMV si am cumparat,acum avand cateva intrebari:1- mai pot primi amenda daca am platit-o in aceeasi zi,2-daca primesc amenda este doar una sau primesc la fiecare camera cate o amenda,3-cat se ridica pretul unei amenzi?Multumesc.
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
De curiozitate, in cazul in care a luat cineva amenda pt ca nu a avut vovinieta, mi s-a intamplat si mie de 5 ori intr-o luna sa merg fara rovinieta si sa trec prin fata camerelor, cu masina firmei... mi s-a spus sa astept amenda ca o sa vina in jur de 20 decembrie(asta dupa 5 luni...)
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
de venit iti vine sigur ... intrebarea care tre sa ti-o pui e "cate amenzi o sa-ti vina?" Smile din cate stiu, la orice trecere si poza facuta si depistat ca nu ai rovigneta se emite 1 amenda cu tot ce urmeaza dupa (despagubire si restul)
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Camerele de la calugareni m-au luat de 5 ori, dar ma intorceam pe Bucuresti-Alexandria, si pe raza localitatii Ghimpati din judetul Giurgiu am inteles ca mai sunt montate camere pt rovinieta. deci in total de 10 ori numai in zilele de marti. Dar miercuri mai trec prin Ghimpati merg spre Dambovita, deci inca de 5 ori m-au prins camerele.
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Sa speram ca ai numar cu V sau Y si scapi ca soft-ul lor de la Novensys incurca astea 2 litere. Altfel... cred ca esti erou, la atatea treceri !
  • Sitaru

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Omega 2003 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Mie mi au venit 6 amenzi de rovinieta dupa dn1 bucuresti-ploiesti.pot face ceva sa reduca sa plateesc juamte din ele sau cva d genu?multumesc
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Nope.Nu ai ce face.Amenda e amenda.Mai bine luai rovinieta.
  • CristianTSI

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Din cate am auzit o singura amenda pe zi . Nu conteaza daca treci de n ori prin camere .
Skip ads

  • Sitaru

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Omega 2003 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2010

  • Mesaj Privat
asa e o singura amenda pe zi.eu am platit amenzi pana akm 30 de mil.si akm mi am luat rovinieta pe un an,asta e,,
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Judecãtorii anuleazã amenzile pentru cã procesele-verbale au semnãtura electronicã a CNADNR ºi nu semnãturã olografã. În legea din 2001, nimeni nu se gândise la noile cuceriri ale ºtiinþei.
CNADNR are camere mobile sau fixe care înregistreazã automat numerele de înmatriculare
Un nou fenomen se propagã în instanþele din România: anularea amenzilor pentru neplata rovinietei, motivul fiind cã procesele-verbale trimise prin poºtã nu sunt semnate. Gãselniþa a apãrut în ultimele sãptãmâni, fiind folositã de câþiva avocaþi din Cluj, iar judecãtorii încep sã anuleze pe bandã rulantã aceste amenzi. Încã o datã, niºte juriºti isteþi speculeazã o micã scãpare a legii.
Amenzile sunt generate automat, printate ºi trimise prin poºtã având semnãturã electronicã. Însã legea spune cã documentele pe hârtie trebuie sã aibã semnãturã olografã. Cealaltã este valabilã doar pentru actele în format electronic.
Amenzi usturãtoare pentru lipsa rovinietei
În ultimele luni, mii de români care nu ºi-au cumpãrat rovinieta pentru a putea circula pe drumurile publice au primit acasã procese-verbale de sancþionare emise de Compania Naþionalã de Autostrãzi ºi Drumuri Naþionale din România (CNADNR). Amenzile sunt usturãtoare, între 250 ºi 500 de lei, la care se adaugã un tarif de despãgubire de 28 de euro (118 lei).
CNADNR identificã numerele de înmatriculare ale maºinilor ºi le comparã cu cele din baza de date naþionalã, unde sunt identificaþi cei care n-au plãtit rovinieta.
Avocaþii celor care contestã amenzile în Justiþie au sesizat cã pot invoca lipsa unei semnãturi oficiale pe fiecare proces verbal în parte. Din cauza numãrului mare de amenzi aplicate, acestea sunt tipãrite ºi ºtampilate de Centrul pentru Studii Tehnice Rutiere, nemaifiind semnate.
Nimeni nu s-a gândit în 2001 la semnãtura electronicã
Existã însã o prevedere în Ordonanþa 2/2001, privind regimul de aplicare a contravenþiilor pe teritoriul României, care obligã semnarea acestor procese-verbale, sub sanþiunea nulitãþii absolute. Oficialii CNADNR susþin cã documentele sunt valabile pentru cã au semnãtura electronicã a agentului constatator. Aici intervine o altã lege (445/2001) care spune, pe scurt, cã "înscrisul în formã electronicã este destinat pentru a fi citit prin intermediul unui program informatic". Aici e hiba: ºoferii prinºi fãrã rovinietã spun cã amenzile le primesc pe hârtie ºi nu "printr-un program informatic".
Gafa ar putea fi speculatã în întregul sistem judiciar pentru cã, în 2001, când s-a publicat Ordonanþa privind regimul contravenþiilor în România nimeni n-a prevãzut posibilitatea folosirii semnãturii electronice, aceasta nefiind inclusã în textul legii. În acest moment, la Cluj, sunt zeci de amenzi anulate tocmai din acest motiv.
Norocoºii care au obþinut anularea în instanþã
Judecãtorii pretind în instanþã ca procesul-verbal de contravenþie sã conþinã obligatoriu o serie de date legate de instituþia care l-a emis, sancþiunea aplicatã, numele ºi prenumele agentului constatator ºi semnãtura acestuia. Dacã lipseºte un singur element, conform Ordonanþei 2/2001, procesul-verbal este nul de drept (conform articolului 17). Judecãtorii au început sã dea dreptate contestatarilor.
"Analizând textul proceselor verbale de constatare ºi sancþionare a contra venþiei, adresate de CNADNR, se constatã cu uºurinþã cã semnãtura agentului constator ce atrage nulitatea procesului verbal lipseºte cu desãvârºire, ceea ce antreneazã automat sancþiunea nulitãþii absolute", se aratã într-unul de la Judecãtoria Cluj Napoca.
De exemplu, un clujean norocos este Ioan Cornea, care a fost susprins de camerele companiei de drumuri în localitatea Gilãu, judeþul Cluj, circulând fãrã rovinietã. ªi în cazul acestuia procesul verbal nu a fost semnat. În cazul lui Cornea, judecãtorul a decis cã procesul verbal este lovit de nulitate absolutã deoarece nu cuprinde printre altele ºi semnãtura agentului constatator. ªi astfel Ioan Cornea a câºtigat procesul.
"Se constatã cã semnãtura agentului constator ce atrage nulitatea procesului verbal lipseºte cu desãvârºire.“
JUDECÃTORIA CLUJ NAPOCA, pasaj din sentinþa prin care o amendã a fost anulatã.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Judecãtorii anuleazã amenzile pentru cã procesele-verbale au semnãtura electronicã a CNADNR ºi nu semnãturã olografã. În legea din 2001, nimeni nu se gândise la noile cuceriri ale ºtiinþei.
CNADNR are camere mobile sau fixe care înregistreazã automat numerele de înmatriculare
Un nou fenomen se propagã în instanþele din România: anularea amenzilor pentru neplata rovinietei, motivul fiind cã procesele-verbale trimise prin poºtã nu sunt semnate. Gãselniþa a apãrut în ultimele sãptãmâni, fiind folositã de câþiva avocaþi din Cluj, iar judecãtorii încep sã anuleze pe bandã rulantã aceste amenzi. Încã o datã, niºte juriºti isteþi speculeazã o micã scãpare a legii.
Amenzile sunt generate automat, printate ºi trimise prin poºtã având semnãturã electronicã. Însã legea spune cã documentele pe hârtie trebuie sã aibã semnãturã olografã. Cealaltã este valabilã doar pentru actele în format electronic.
Amenzi usturãtoare pentru lipsa rovinietei
În ultimele luni, mii de români care nu ºi-au cumpãrat rovinieta pentru a putea circula pe drumurile publice au primit acasã procese-verbale de sancþionare emise de Compania Naþionalã de Autostrãzi ºi Drumuri Naþionale din România (CNADNR). Amenzile sunt usturãtoare, între 250 ºi 500 de lei, la care se adaugã un tarif de despãgubire de 28 de euro (118 lei).
CNADNR identificã numerele de înmatriculare ale maºinilor ºi le comparã cu cele din baza de date naþionalã, unde sunt identificaþi cei care n-au plãtit rovinieta.
Avocaþii celor care contestã amenzile în Justiþie au sesizat cã pot invoca lipsa unei semnãturi oficiale pe fiecare proces verbal în parte. Din cauza numãrului mare de amenzi aplicate, acestea sunt tipãrite ºi ºtampilate de Centrul pentru Studii Tehnice Rutiere, nemaifiind semnate.
Nimeni nu s-a gândit în 2001 la semnãtura electronicã
Existã însã o prevedere în Ordonanþa 2/2001, privind regimul de aplicare a contravenþiilor pe teritoriul României, care obligã semnarea acestor procese-verbale, sub sanþiunea nulitãþii absolute. Oficialii CNADNR susþin cã documentele sunt valabile pentru cã au semnãtura electronicã a agentului constatator. Aici intervine o altã lege (445/2001) care spune, pe scurt, cã "înscrisul în formã electronicã este destinat pentru a fi citit prin intermediul unui program informatic". Aici e hiba: ºoferii prinºi fãrã rovinietã spun cã amenzile le primesc pe hârtie ºi nu "printr-un program informatic".
Gafa ar putea fi speculatã în întregul sistem judiciar pentru cã, în 2001, când s-a publicat Ordonanþa privind regimul contravenþiilor în România nimeni n-a prevãzut posibilitatea folosirii semnãturii electronice, aceasta nefiind inclusã în textul legii. În acest moment, la Cluj, sunt zeci de amenzi anulate tocmai din acest motiv.
Norocoºii care au obþinut anularea în instanþã
Judecãtorii pretind în instanþã ca procesul-verbal de contravenþie sã conþinã obligatoriu o serie de date legate de instituþia care l-a emis, sancþiunea aplicatã, numele ºi prenumele agentului constatator ºi semnãtura acestuia. Dacã lipseºte un singur element, conform Ordonanþei 2/2001, procesul-verbal este nul de drept (conform articolului 17). Judecãtorii au început sã dea dreptate contestatarilor.
"Analizând textul proceselor verbale de constatare ºi sancþionare a contra venþiei, adresate de CNADNR, se constatã cu uºurinþã cã semnãtura agentului constator ce atrage nulitatea procesului verbal lipseºte cu desãvârºire, ceea ce antreneazã automat sancþiunea nulitãþii absolute", se aratã într-unul de la Judecãtoria Cluj Napoca.
De exemplu, un clujean norocos este Ioan Cornea, care a fost susprins de camerele companiei de drumuri în localitatea Gilãu, judeþul Cluj, circulând fãrã rovinietã. ªi în cazul acestuia procesul verbal nu a fost semnat. În cazul lui Cornea, judecãtorul a decis cã procesul verbal este lovit de nulitate absolutã deoarece nu cuprinde printre altele ºi semnãtura agentului constatator. ªi astfel Ioan Cornea a câºtigat procesul.
"Se constatã cã semnãtura agentului constator ce atrage nulitatea procesului verbal lipseºte cu desãvârºire.“
JUDECÃTORIA CLUJ NAPOCA, pasaj din sentinþa prin care o amendã a fost anulatã.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
@cangri,
Ai facut catva oameni fericiti. Very Happy
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
@cangri
Cred ca valabilitatea acestei probleme poate fi extinsa si pentru P.V. urile eliberate de rutiera pentru camerele fixe de pe DN1. Am observat aceiasi semnatura electronica pe un asemnea PV!
  • geambasu

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2012

  • Mesaj Privat
La ce drumuri avem..nu cred ca mai este necesar
  • Cristy_13

  • Mesaje scrise: 763
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Salutare.
E cineva care a scapat de amenda?
  • Cristy_13

  • Mesaje scrise: 763
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Salut.
E cineva care a scapat de amenda in vreun fel?
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR