Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,681
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Una din concluzii este ca si tu ai o masina proiectata in anii '90 (nu uita ca masinile se proiecteaza cu 3-4ani de zile inainte de a fi scoase pe piata.). Funny, nu ? Mr. Green

Poate (la cerere) îi imprumuta colegul @BV19MAX soft-ul de 130cai lui @Kspic si va face cu 1.6 16v (inclusiv pe Logan) pâna in 100km/h ori pe 400m, chiar daca scoate fum ca la drag-race, apoi platiti banul si si-a scos omul o harta cash-free, ce ziceti ? Are sanse ?

Cu Passat-ul ala de 130cp, contra motorasul lui @Kspic de 1.7 sunt zero sanse pentru @Kspic, si daca-i pui 2 unitati turbo (there's no replacement for displacement).
Skip ads

  • Silviu1393

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A17dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2013

  • Mesaj Privat
@ahappy: Eu vorbeam de motor ca e proiectat in `90,nu de masina. 1,7 dti 75 cp se gasea si pe Astra F,cred ca a fost proiectat inainte de 90,pe cand z16 xe/xep sunt motoare echipate de prin 99-2000 respectiv 2003. Eu cred ca e ceva diferenta.
As vrea sa vad motorul ala de scoate fum ca la drag-race dupa cateva linute numai in forja cum arunca supapele pe toba Smile)
Si acest lucru cade din prima,el isi lauda motorul asa cum e,nu cu soft de 130 cp. Asa imi pun si eu motor de 2.0 si tot eu il fac. Sau ii pun turbo imprumutat de la vecinu+remapare si atunci poate sa schimbe filtru de aer linistit dupa cursa. Sau de ce nu iau motorul dupa tractoru lu vecinu,ca ala sigur face 1.7-le cu toit softu si remapul lui,si sa vezi atunci fum mai ceva ca la drag-race.
Cred ca ar fi cazul ca pana veniti cu dovezi clare sa o cam lasati balta.
Bafta la remapari!


Ultima modificare facuta de Silviu1393 la Dum 13 Apr, 2014 5:23 pm
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,681
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Y17DT nu a fost proiectat la inceput de '90, nu a fost pus niciodata pe Astra F, e motor fabricat in 1999-2003 la fabrica Isuzu din Polonia.


Ultima modificare facuta de ahappyuser la Dum 13 Apr, 2014 5:00 pm
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Nu stiu cât e de funny ca nu noi punem ulei de drujbã în motorina si facem Passat-uri 1.9 Tdi. Very Happy
ahappyuser, și-așa curge fumul dupã Astra lui Kspic(vezi filmuletul cu Astra J). Very Happy Dar fumul inseamna putere. Asa explica meseriasii. Cai multi, gaze multe. Mr. Green
Ma culc un pic ca maine sunt de garda. Revin cu un run si cu 1.9 Tdi.


Ultima modificare facuta de pirvu_daniel la Dum 13 Apr, 2014 5:23 pm
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,681
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Bine, te asteptam. Very Happy

Fa un run cu cel de 130cp, sa vada toata lumea ce stie sa faca cel mai bine motorul ala.
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Kspic, numai prostii ai vorbit pana acum si in continuare tot asta faci ; ti-am demonstrat ca astra g-ul meu face 0-100 in 10.5 secunde cu 100kg + ; ca sa numai vorbim din carti si din ce vezi tu pe net si din ce super masini depasesti tu in trafic cand altii merg normal si nu isi pun mintea cu tractorasul tau ; masina ta in tinerete facea 0-100 in 15 sec ; cu un soft stage 1 nu ai cum sa scazi 4 secunde ; dar este foarte bine si 12 secunde ; multumestete cu ce ai ; numai comenata de masinule altora ; spunei mecanicului tau sa isi bage mintile in cap si sa invete din carti ; dar probabil daca ti-ar fi zis ca te face un 1.6 ( ceea ce este clar si la mintea cocosului ) probabil numai treceai pe la el; nu stii ca " mintile luminate " se inteleg de minune? Acum dupa ce am omorat eu masina pt mintea ta creata si sti ca nu ai nicio sansa sa scoti timp mai bun decat mine, o dai in diverse ; ca si lesinatii cu bmw de 105 cp care rad ei orice la fel ca tine ; imi pare rau ca ti-am distrus visele umede in care tu credeai ca super masina ta de 75 cp remapata ( in maxim 95 cp) poate face una pe benzina de 103 cp...si fara benzina de calitate si anvelope premium ca ale tale ; dar asta este realitatea ; eu am venit cu ceva concret ; si tu la fel cu filmuletul tau in care faci 0-100 in 12.5-13 sec ; nu 11.5 cum zici tu ; se vede clar din filmulet ; dar oricum mentalitatea este totul ; ma bucur ca tu inca asa crezi, ca faci lejeeeer un 1.6 si ca nu sta niciunu langa tine ; dar normal ca nu sta langa tine fiindca isi ia avans detasat...si dupa cum ti-am mai spus, soferul conteaza ; asa ca numai vorbi din ce ai vazut la altii sau ce ai auzit de la mecanicul tau lacatus...inca mai asteptam sa repeti de 10 ori ca ai facut tu 1.8 de 115 cp, tdiuri si alte dastea ; dupa cum vezi 99% fac misto de tine pt ca esti penibil ; nu vad sa te sustina nimeni in topicul asta pt ca cine ar faceo ar fi lafel de penibil ca tine si vad ca nu se risca nimeni...toti iti zic una si buna si iti demonstreaza cu filmulete si argumente ceva concret dar se pare ca esti prea..."copil" ca sa bagi ceva la cap ; bafta la dat cu fum altora care habar n-au sa sofeze sau nu se pun la mintea ta ;
  • Silviu1393

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A17dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2013

  • Mesaj Privat
@bgd92: Am ajuns la concluzia ca nu merita sa ne punem la mintea lui si sa il lasam sa viseze. Era o vorba "Nu te pune la minte prostului,te va duce la nivelul lui si te va bate cu experienta".
Asa ca draga Kspic,masina ta este o legenda in lumea automobilelor,este mult mai presus decat legendarul SGM si mult mai presus decat 1.9 TDI ALH de la VW(ca faima). Noi ne rugam la Dumnezeu sa nu dam de tine in trafic, sa nu fim nevoiti sa ne schimbam filtrul de aer care se va infunda de la fumul care ni-l vei da tu in nas.
Bafta in continuare la remapari pana la cei 300 de cai pe care ii crezi tu ca se zbat pe sub capota ta.
P.S. ahappyuser imi cer scuzele de rigoare,pe Astra F s-a pus motorul X17DT nu Y17DT,a fost doar o greseala de-a mea.
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Citat din Parvu Daniel
1 persoana, fara anvelope premium, fara suspensie sport, fara ulei de drujba in benzina, run pe GPL(am uitat ca nu am trecut-o pe benzina), aproximativ 150 de kg de bagaje(haine de spital, un motor de motosapa, un tester Launch profesional, laptop, un sac de faina, 2 miei, un sac de cartofi, verdeturi, 3 gaini, 100 si ceva de oua), nefortata la plecarea de pe loc(de frica sa nu sparg ouale din portbagaj.
Daniel bine ca ai specificat ca ai haine de spital in masina, cred ca au greutate mare,la fel si laptopul de firma, daca lipsea asta era problema mare, ai spus ca ajungi la bz cu mecanicul vostru ( nu inteleg de ce sa vina mecanicul, doar nu faceti o cursa de F1 sa-ti trebuiasca asistenta) sa va aratati cp unul la altul, pana nu faci chestia promisa mai sus nu vad logica sa va intepati.Legat de mecanicul nostru, este unu tip care munceste facand lucruri de calitate neavand timp de sedinte foto cu laptopul in mana sa dea bine la public, deci, ne vedem la Buzau.


Ultima modificare facuta de Visse la Dum 13 Apr, 2014 7:01 pm, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
@bgd92
Eu unul nici nu-l sustin nici nu-l atac pe Kspic, pentru ca desi am masina remapata(la peste 100cp nu max 95 cum sustine colegul de mai sus) nu am facut nici o liniuta
Ce pot sa sustin sus si tare din propria experienta e ca la drum intins cand a fost vorba de depasiri nici un Logan n-a reusit sa se tina dupa mine inclusiv cel de 1.6 16v...
  • Kspic

  • Mesaje scrise: 216
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Folosind doar filmarea mea de pe youtube scot asa :
14s 100 si putin
02s sunt inca pe loc.

Deci 12s don doctor nu 13. Hai ca deja se vede rautatea cu care ai prelucrat imaginea.
Plecarea de pe loc a luat nastere la 2800 -3000 rpm iar la secunda 2 aveam 2000 rpm. Jumatatea de secunda este binemeritata aici. Deci 11.5 numai aproximand cu filmarea .
Cu pleacarea asta de rahat de pe loc 11.5 secunde ? Hmmm cum o fi cu drum uscat si cu o plecare buna de pe loc ? Abia astept sa o fac.

In filmuletul meu se vede clar cum am pierdut mai bine de 1 secunda cu plecarea aia de pe loc.
Special pentru voi fac alta cand o sa am timp.

Iar despre daniel, are el in masina aia ceea ce are dar e mai faina situatia lui.... 8 milioane de euro in conturi si o ardem pe gaz cu vectra b.

BGD, am scris mai sus, asteapta sa fac o plecare de pe loc asa cum trebuie ( ca tine ) si dupa sa vedem ce iese.

Deci am 0-100 in filmarea aia in 11.2 secunde.


Ultima modificare facuta de Kspic la Dum 13 Apr, 2014 7:36 pm, modificat de 3 ori in total
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Si in filmarea mea cate secunde sunt ? poate te ajuta filmuletul de mai jos sa te lamuresti ; tare mi-as fi dorit sa am si eu niste anvelope bune..
http://www.youtube.com/watc...;feature=youtu.be

Se vede clarrrrrrrrrrrrrr cum niciun 1.6 nu sta langa un 1.7 DTI ca al tau...si deja imi imaginez claaaaaaaaaar cum ma faci grav...da ma lasi in spate in ultimul hal...si daca scoti 9 secunde ( ceea ce va fi posibil doar cu un soft de 130+cp...sau in cadere libera ) cat de in spate ai tu impresia ca ma lasi in situatia de fata ? vrei sa vorbim putin si de rapoarte ? se vede in filmulet ca tu la 100km/h in treapta 3 esti la puterea maxima, si eu la 135 in treapta 3 sunt la putere maxima...daca stateam aproape de autostrada iti faceam si un filmulet cu 0-200 ca sa te mai dumiresti putin...
eu zic sa o lasam balta si sa recunosti ca ai exagerat foarte tare cand ai spus : NICIUN 1.6 NU IMI STA IN FATA SAU NU SE TINE DUPA MINE ;
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,681
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Lasati atacurile la persona ca nu sunt bune la nimik, in plus scad nivelul discutiei.

Va rog deci, sa continuam doar cu argumente ('Pics or it Never Happened').

@bgd92
Foarte buna plecarea de pe loc, pacat ca au patinat rotile fata. Daca aveai anvelope mai bune scoteai mai putin, cu conditia sa fi fost cele stock... altfel 100 nu ar mai fi fost suta la ora. Tot in 3.000rpm se pleaca de pe loc si la turbo-diesel.
Skip ads

  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
@ahappyuser : chiar nu vreau sa ma laud, insa soferul conteaza ; asta ii explic si lui kspic ; poate sa se ia el si cu mama bmw-ului in trafic..daca el era in treapta 3 in cuplu maxim si ala cu bmw in treapta 4 la 50km/h...pana retrogradeaza ( daca o face ), pana o calca si schimba iar, are de recuperat ; dupa cum am zis, nu obisnuiesc nicidoata sa dau scarturi sau sa plec in tromba de pe loc..recunosc, cand mai merg sportiv, mai schimb cateodata in 6000 rpm insa stiu cum sa o fac ; cat despre anvelope...trebuiesc schimbate urgent ; au dot2001, sunt imbatranite rau si nu vrei sa stii cum miroase cand dai scart cu ele..dupa ce am facut filmuletul m-am oprit pe loc cca3 minute ca imi baga un miros f.f.f urat in masina ca de anvelope topita...si da, anvelopele sunt stock ( 195 60 15 ) ; eu am vorbit destul de civilizat de prima oara ; i-am explicat ca pur si simplu NU ARE CUM sa ma lase in spate cu dti-ul ; si plus de asta mai si exagera si vorbea la superlativ...acum daca tot am fortat putin masnia si mi-am pierdut timpul sa ii demonstrez lui ceva ( ca deh, vorbele nu au valoare........) macar sa ii para rau in sinea lui de ce a spus si sa isi ceara scuze; nu asa se poarta o discutie, cum o face el ; isi ridica masina in slavi, se filmeaza in trafic langa un bmw de 105 cp.........sau in fata tatului lui, el o calca maxim si tatal lui nici macar nu accelereaza....se vede clar din filmulet ca tatal lui nu accelereaza ; este imposibil, orice masina era in spatele lui, daca accelera nu se distanta asa de el ; e la mintea cocosului; ca sa numai zic de faptul ca el compara un G cu 220.000 km ( daca o avea doar atatia ) de 75cp remapat cu un J de 160 cp cdti sau cat are...poate sa fie ala mai greu si cu 1 tona ca tot il face...mai ales in viteza unde cuplul mare si calutii isi spun cuvantul...
  • Silviu1393

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A17dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2013

  • Mesaj Privat
@bgd92: Nu te mai stresa atata ca o sa faci riduri. Cum spuneam intr-un post mai sus, @Kspic si cu trupa lui de tractorase spun ceva ce inca nu au demonstrat,pe cand noi,restul,demonstram ceva ce inca nu am spus. Crezi ca mai are rost sa stam cu ei la discutii? Oricat le-ai demonstra ca le dam cu fum in filtru de aer,cei cu tractorase spun nu, Batman Batman. Asa ca mai bine ne vedem noi de treaba,ne jucam cu 1.6-urile noastre asa cum trebuie si ii lasam pe ei sa caute supapele la tractorase prin toba de esapament.
Multa bafta in cautarea supapelor prin toba!
Mare atentie sa nu va cada relantiul in baie!
  • Kspic

  • Mesaje scrise: 216
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Bun, Bgd 0- app 130
Kspic 0 app 130

Deoarece bdg cu pasager are o filmare de toata jena .... mi-a fost greu sa prind un cadru clar.

El trebuie sa schimbe de 3 ori iar eu de 4 de aici iar timp in plus pentru mine. Asta e... diesel.

La mine Start la 02:87 iar la 22:57 am 128-129
La el strat la 4:17, colegul lui care a filmat la secunda 4 incepe sa fie aruncat pe spate dar ii dam star de 4:17 iar la 24:03 are app 130 oricum. La secunda 24 ia piciorul de pe acceleratie, la 130km/h.

Deci eu 0-130 19.7 secunde iar el 19.86 secunde. Asta inseamna, ca eu am recuperat timpul pierdut cu acel start extrem de prost la care se mai adauga si faptul ca am schimbat o treapta in + deci alt timp in plus adaugat mie.
Daca si eu plecam la fel ca bgd de pe loc mai mult ca sigur timpul meu era unul inferior. Dar daca la mine la 2700 rpm pe umed trage ca nebuna pana la 4500 .... asta e .... cuplul asta nesimtit.

Concluzia a nu stiu cate pagini de 1.7 vs 1.6
0-100 are 11 secunde
0-100 am 11.2 secunde
1.6 cu start foarte bun de pe loc
1.7 cu sofer slab la plecarea de pe loc si timp pierdut.

0-130 19.7 s 1.7
0-130 19.86 1.6

Rezultatul 1.6 vs 1.7 ? Smile) Acum app egale. Dar daca 1.7-le ar fi avut o pleacare foarte buna de pe loc scoteam intr-adevar mai putin.
Testele sunt facute cu windows movie maker dar si cu pinacle studio ( asta e inca la rezerva in cazul in care mai apar comentarii )
Playerele aproximeaza timpul nu il ofera pe cel real ! Eu am folosit o monstra de filmare in care am luat diferite repere.

Asta fiind ultimul meu post pe clubopel pentru ca sunt satul sa vad prostie combinata cu tupeu ( bgd si silviu ).
Bafta baieti si imi cer scuze fata de restul pentru ca au suportat aceasta discutie

Dovada 0-100 cu pinnacle !

.


Ultima modificare facuta de Kspic la Dum 13 Apr, 2014 9:12 pm, modificat de 9 ori in total
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Bine zis ; inchei si eu discutia pana la proba contrarie
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Pretenas, eu am 130 la secunda 22...fi mai atent si ia in calcul faptul ca a fost filmat din dreapta si vezi acul mai spre stanga..nu stiu cu ce ai cronometrat tu fractiunile alea de secunda, dar daca vrei iti mai fac un video cu 0-130; adica il decupez din cel original ; dureaza 10 minute, brb
  • Silviu1393

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A17dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2013

  • Mesaj Privat
@bgd92: El sustine niste tampenii dupa movie maker,inschimb ii e "lene" sa descarce o simpla aplicatie pentru telefonul lui(cum l-a sfatuit Daniel) cu care se lauda. Mai bine ii lasam sa viseze in continuare ca tractorasul scoate 0-100 11 sec si noi ne vedem de treaba. Cand nu le va mai fi frica de 1,6 poate vor recunoaste. Sa nu mai zic de 1.9 pe care se lauda ca il fac =)).
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Sunt curios ce face 1.6-le cu 1.7-le tau de la 130 la viteza maxima,probabil la liniuta se mai tin una langa alta,dar de la 130 incolo tare mi-e ca o sa-i vezi strict esapamentul
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Visse, dacã mecanicul ala al vostru e ala pe care am fost primul sau al doilea de pe forum care l-a ajutat cu bani ca a dat foc la service și la mașini, am vãzut ce lucruri de calitate face. As spune eu ce grad de incompetenta și prostie mi se pare ca are dar îmi e ca îmi iau suspendare. Deși asta e adevãrul. Noi ne permitem sa ieșim și la o bere, pizza, sa facem și poze ca nu dam foc la service și nu suntem ocupați sa îl stingem și mașinile care intra în el.
O sa revin cu run-ul cu Passat-ul de 10 secunde pana în suta. Ne-am jucat un pic pe seara. Și eu am încheiat aici.


Ultima modificare facuta de pirvu_daniel la Dum 13 Apr, 2014 9:29 pm
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR