Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • toma_marius

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 y17dt isuzu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
salutare ma bag si eu in seama ca am vazut masina cit de cit, pina la urma a fost dusa in service o sa aflam date mai multe duminica la intilnire,se pare ca mergea in trei pistoane siintredevar era plina de ulei plus ca il si papa,posibil garnitura dusa nu stiu exact,cert este ca mai avea niste furtunase scoase de exemplu furtunu de la egr caare duce la valva din partea dreapta (pus la loc) eu ma prcep mai mult la y17dt asa ca scuzati limbaju,apa si aia era halita,fum alb in spate de zici ca sa pus ceata, rotile de 200 nustiu cit cu cauciucuri cam vechiute si amea facea probleme doar ca nu tremura volanu asa ca leam schimbat,deci per total o revizie capitala iar trebui la masina si ceva bani bagati in ea,oricum cred ca este recuperabila.

Scuzatil pe marian chiar este incepator in ale calculatoarelor dar incet incet cred ca o sasi dea drumul(nu va ginditi la prostii)

Mariane salutari si tinene la curent cu noutatile - sunt baiatu cu astra g de tea dus la gara

PS : inca o chestie - se pare ca ledul de avarie a fost scos de vechiul proprietar sau cine stie,ca a inceput sa se aprinda deabia dupa ce a ajuns la service si a fost montat unul noi in locul celui lipsa
Skip ads

  • Tataee

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Mangalia
  • Masina: Karl 2016 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Revin si eu cu ceva detalii si va solicit ajutorul!
Doar ce am vb cu iosif_marian la telefon se pare ca motorul lui se poate repara la un pret destul de mare.
Are doua variante : il repara pe acesta sau cumpara un altul second hand. Aici vine si cerinta de a-l ajuta cu o idee de pret a unui motor X20DTL
So, HELP! ajutati-l pe om cu un pret ! trebuie sa se decida pana maine !
Eu deja am sunat pe la ceva dezmembrari si e in jur de 1500 de EUR .... e bine nu e bine?
Raspundeti aici daca aveti vreo oferta : https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=12839
  • Tataee

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Mangalia
  • Masina: Karl 2016 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2005

  • Mesaj Privat
revin cu continuarea povestii
Si-a schimbat motorul ( detalii va scrie el)
Acum este o alta problema. m-a sunat si m-a rugat sa intreb de un electrician bun( se pare ca pe partea electrica mai sunt ceva probleme minore)

Deci: cine stie un electrician bun este rugat sa raspunda aici ( zona Muntenia( Constanta, Bucuresti s.am.d - el este din Fetesti))
  • sabin

  • Mesaje scrise: 199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2006

  • Mesaj Privat
In Bucuresti cunosc eu o firma (e un tip acolo care s-a ocupat de problemele pe baza de electrica la corsa mea) acum depinde de ce problema are - astept un pm cu mai multe detalii - apoi ii zic daca poate sau nu sa-l rezolve.

Firma respectiva monteaza si alarme, inchideri centralizate - mie mi-au reparat blocul de lumini si pe la relee nu stiu ce-au mai facut...am vazut ca merge am fost multumit am dat banul si am plecat: uite aici harta: https://www.clubopel.com/vie...hlight=fiat+doblo
Skip ads

  • pam

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
martynel a scris:60kw inseamna 79.2 caluti
Din cate stiu un kilowatt este egal 1.32 cai putere.
Cand scoti cheia din contact daca ai usa deschisa beculetele de la geamuri trb sa ramana aprinse (la mine) cand inchizi usa acestea se sting!

1 kw=1.36 cp
  • ionutxxl

  • Mesaje scrise: 1,255
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2008

  • Mesaj Privat
daca poate sa ma ajute cineva cu o lista cu parametrii de functionare la un motor y20dth de pe o vectra c. merg la tester si nu pot sa compar parametrii cu unii standard. Idea daca exista un tabel cu parametrii va rog sa ma ajutati
  • Maverick

  • Mesaje scrise: 1,186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Ce inseamna parametrii de functionare?

Ce vrei sa stii exact?
  • ionutxxl

  • Mesaje scrise: 1,255
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2008

  • Mesaj Privat
pai parametrii de functionare cand o bagi pe tester..vazusem unde va la un post o lista cu parametrii motorului..adica mai tot ce ti da la tester presiune turbo,egr.debitmetru si restul parametrilo care tii afiseaza op com deoarece nu -mi da nici o eroare si am un post cu consum urias de motorina si as vrea sa i compar ..multumesc anticipat
Skip ads

  • ionutxxl

  • Mesaje scrise: 1,255
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2008

  • Mesaj Privat
adica asa ceva https://www.postimage.org/image.php?v=aVwvZdJ
  • suspended-9452

  • Mesaje scrise: 2,491
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
ionutxxl a scris:adica asa ceva https://www.postimage.org/image.php?v=aVwvZdJ

nu stiu de unde ai luat aceste valori,dar la debitmetru nu prea sunt corecte...
  • ionutxxl

  • Mesaje scrise: 1,255
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2008

  • Mesaj Privat
pai le am luat asa exemplificativ as vrea o lista cu cele corecte... Question daca exista undeva
  • suspended-9452

  • Mesaje scrise: 2,491
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
la acest tip de motor,debitmetrul trebuie sa plece de la 29kg
Skip ads

  • suspended-9452

  • Mesaje scrise: 2,491
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
la acest tip de motor,debitmetrul trebuie sa plece de la 29kg si sa creasca pana la 120-130
  • ionutxxl

  • Mesaje scrise: 1,255
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2008

  • Mesaj Privat
am sa vad pe tester dar zicea un coileg de pe forum ca ar avea lista completa unul din moderatori? daca o are cineva completa si poate sa mio dea ar fi de mare folos Very Happy
  • ionutxxl

  • Mesaje scrise: 1,255
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2008

  • Mesaj Privat
mai fac un apel poate totusi are cineva lista sau stie unde o gasesc Sad
  • deleted-8071

  • Mesaje scrise: 414
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Buuun...se ia una bucata Vectra B y20dth...
Dupa un tur de 1600km azi cand reveneam de pe litoral am patit o chestie ciudata.Si anume..Daca incercam sa acelerez la peste 140km\h se supraincalzea motorul,crestea temperatura la apa in 4 km peste rosu...la 160 deja nu ma puteam mentine mai mult de 10 km. Daca dadeam drumul la aer si mai rau trebuia sa merg cu 120 maxim ca sa nu creasca temperatura alarmant.

Verificat nivel apa,ok
Verificat GMV racire OK,Si cel de aer la fel.

Am verificat chiar si daca nu cumva e ceva in radiator care blocheaza acesul aerului dar degeaba.

Din ce ar putea sa fie ca am mers si cu 180 constant pana acum si nu am avut probleme de genul asta pana acum, si e ,,jenant" sa te ,,taresti" pe autostrada cu 120,cel putin din pct meu de vedere Smile))

Specific faptul ca acum 2-3 luni m-am trezit odata cu nivelul la apa sub minim.Am completat cu apa la nivel si atatica de atunci nu am mai avut nimic.Am verificat daca este cumva ulei in apa dar nici urma.
  • murzick

  • Mesaje scrise: 1,007
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
BigBoss, fa testele de aici https://www.clubopel.com/vie...p?p=169322#169322 si revino cu rezultatele.
  • deleted-8071

  • Mesaje scrise: 414
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Sa traiesti Murzick...am tot cautat acel topic dar nu reuseam sa-l mai gasesc.Testez astazi si revin.
  • mariano

  • Mesaje scrise: 972
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Sfat!
Eu stiu ca ti se pare ca stai pe loc, dar gandeste-te ca 180, este totusi cam multisor pentru ea, la anii ei. Regimul asta, motorul il simte ca o fortare, mai ales ca tu nu mergi decat destul de rar la viteza asta. Unde altcumva poti merge in Romania, decat pe cele 2 pseudo-autostrazi existente. Dupa remediere, las-o mai moale sau schimba masina.
  • deleted-8071

  • Mesaje scrise: 414
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Stiu ca pt ani ei e multisor dar merge impecabil.Crede-ma ca e mult mai stabila la viteza asta decat ,,barca de A6".
Acum plec la service ca eu personal nu am desoperit pana acum nici o problema din cele descrise de Murzick
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR