Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Cu rca-ul nu m-ai nimerit. Sunt printre putinii care il cumpara pe tot anul si tot printre putinii care au rovignieta tot pentru 1 an. Daca gresesc si-mi faram masina, voi suporta consecintele. Daca greseste altul, sa le suporte el. Si stiu sa fac in asa fel incat sa le simta pana in maduva oaselor.
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Azi am facut rca la rabla din semnatura. 210.14 ron pe 6 luni la ardaf in sediul lor. Pentru 2000 cmc este un pret foarte bun. Faza tare este ca eu sunt agent la ei, dar dupa toate calculele si comisioanele am iesit mai bine sa imi incheie asigurarea inspectorul meu.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Bandi, masina pe care am avut-o inainte de Vectra a fost dauna totala. S-a urcat un tir turcesc pe mine. Ce crezi? cam cat ar fi trebuit sa alerg dupa cartea verde a aluia daca nu aveam casco?
Acum, daca ar fi sa ma bazez pe calculul probabilistic, ar trebui sa nu imi mai fac. E prea mica probabilitatea sa se intample inca o data tot la mine. Totusi nu merg o zi fara casco. Tocmai ca si o completare pentru rca-ul unui berbec.
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Mie mi-au cerut pe Casco 2100 EUR/an. Cu 2500 imi aduc o masina de rezerva.
Skip ads

  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Cei de la asgurari va evalueaza masina (sunt niste cataloage internationale, agreate de CNSAS - organul de control al societatilor de asigurari, daca asa s-or numi) care in functie de vechime stabilesc valoare primei de asigurare. Calculul acesta primar se ajusteaje cu mai multi parametrii (varsta, vechimea in conducere, zona tarii. etc).
Repet, RCA este ceva obligatoriu, un bir pus pe spatele posesorului de masini, cam cum va fi si preconizata asigurare obligatorie a casei.
Asigurarea facultativa- repet - facultativa - o face cel care are grija de masina si de pasageri, cel responsabil.
@stelea: prost este cel care da banii astia. Cred ca nu stii despre ce este vorba.
Eu am Opel Vectra C din 2007 (cea din semnatura) cumparata cu 23.500 EUR si m-a costat CASCO cand am scos-o de la dealer (la valoarea din factura) 1150 EUR, anul 2: 960 EUR, pentru anul 3: aprox 850 EUR.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
daniel_aoe a scris:Repet, RCA este ceva obligatoriu, un bir pus pe spatele posesorului de masini, cam cum va fi si preconizata asigurare obligatorie a casei.

Tu chiar crezi ce ai afirmat aici?
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Da. O sa fim obligati cat de curand sa facem asigurari obligatorii si la case, chiar daca nu-ti va trebui in veci. Daca construiesti o casa ca un buncar sa reziste la un cutremur care sa dea jos toate blocurile din Bucuresti, vei fi obligat sa o asiguri contra cutremurului (o sa platesti o data cu impozitul - cum am spus, un bir in plus). Bineinteles, pentru incendiu, furt, inundatii si ce mai vrei in plus, esti liber sa faci una facultativa. Legea este deja in dezbatere in parlament.
Habar nu ai ce sume se joaca pe piata asigurarilor, de ex, anul asta platesti de doua ori mai mult RCA (bir) fata de anul trecut, cu toate ca o reparatie la o masina nu s-a dublat, si nu am auzit ca vre-o firma de asigurari sa dea faliment. S-au preluat unele pe altele, s-au concentrat in vre-o 3 mari holdinguri care impart piata.
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
astia fac reduceri serioase daca posesorul masinii are copil minor...anul asta am aflat si eu...si ma bucur ca ma incadrez...Very Happy

de parca, vorba unui coleg, faptul ca ai copil te face mai responsabil in trafic...poate...
Skip ads

  • ludi_f

  • Mesaje scrise: 363
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2007

  • Mesaj Privat
@indy: astia cine fac reduceri in cazul asta?
Iar cu asigurarea la casa....am facut asa ceva odata cu casco (iesea putin mai ieftin), m-a costat aprox 150 ron pe an. Femeia de la asigurari mi-a explicat ca acopera inclusiv daca mi se sparge o teava si se umfla parchetul. Nu mi se pare o idee rea asigurarea obligatorie a locuintei.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
indy a scris:astia fac reduceri serioase daca posesorul masinii are copil minor...anul asta am aflat si eu...si ma bucur ca ma incadrez...Very Happy

de parca, vorba unui coleg, faptul ca ai copil te face mai responsabil in trafic...poate...

Teoretic esti mai responsabil, dar practica bate filmul. Intr-o zi un cretin cu Astra F cu un copil in masina a incercat sa-mi taie fata. Iritat de faptul ca nu a reusit, a facut o depasire cretina pe linia continua, iar daca nu franam il loveam fix in portiera din dreptul copilului. Apoi opreste brusc in fata mea si incepe sa urle ca ii omor copilul. Asa ca se mai inseala si societatile de asigurari.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
daniel_aoe a scris:Cei de la asgurari va evalueaza masina (sunt niste cataloage internationale, agreate de CNSAS - organul de control al societatilor de asigurari, daca asa s-or numi) care in functie de vechime stabilesc valoare primei de asigurare. Calculul acesta primar se ajusteaje cu mai multi parametrii (varsta, vechimea in conducere, zona tarii. etc).

Dupa catalogul ala, masina mea a fost 29.000 euro de noua si iesea valoarea asigurata peste 11.000 euro desi valoarea de piata a fost 8.000. De aceea a iesit asa mare prima de asigurare. Din pacate, nu-mi pot permite o asemenea asigurare. In schimb, atentia la volan nu ma costa nimic.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Sunt situatii in care atentia la volan nu te salveaza. De exemplu cand ai de ales intre a lovi un pieotn kamikaze sau o alta masina. Sunt de asemenea situatii in care descoperi masina busita in parcare sau cand la drum iei o piatra in parbriz. Intre alb si negru exista o multitudine de tonuri de gri.
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Inteleg ca vrei sa ma convingi sa-mi fac si eu casco. In situatiile descrise de tine, solutiile sunt cam asa: pietonul va regreta enorm faptul ca nu s-a asigurat, de 1100 euro schimb cam 8-10 parbrize iar pagubele din parcare nu se pot ridica la acea suma fara ca autotul sa nu ramana la locul faptei.
Sunt sigur ca multi imi vor sari in cap pentru faza cu pietonul dar am vazut oameni morti pentru ca soferul a incercat sa evite un catel iesit in drum.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Nu incerc sa te determin sa iti faci casco pentru ca nu am nimic de castigat. Daca ai rca e suficient. Cu parbrizele nu e chiar asa. Un parbriz pentru caruta mea costa anul trecut in vara vreo 2100 roni.
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
indy a scris:astia fac reduceri serioase daca posesorul masinii are copil minor...


astia adica asiguratorii, cred ca mai toti au asa ceva
concret, eu cu Generali 'lucrez' ...
  • mishu_b

  • Mesaje scrise: 1,669
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
....
Cu multi ani in urma cand am achizitionat Opelul din dotare am decis sa-mi fac CASCO din vari motive, faza faina este cum am procedat sa obtin un pret bun:

1. Prima data m-am interesat ce date au nevoie cei de asigurare pentru a incheia o polita CASCO.
2 Inarmat cu toate informatiile am scris un e-mail la 10 mari companii (zic mari pentru ca vroiam sa mai existe si in momentul in care as fi avut nevoie de ele) din domeniu si am asteptat.

3. Prima oferta a fost uriasa, dupa care au venit rand pe rand variantele castigatoarea. Dupa cateva ore de asteptat am inceput sa primesc si telefone cu intrebarea care este ultima ofeta pe care as accepta-o, iar respectivii a scazut valoarea politei mult fata de prima strigare.

4. Intr-un final au ramas doi brokeri ex BCR Asig si RAI - am facut ping-pong cu ofertele celor doi pana cand s-au oprit. Castigator a fost BCR Asig.

Am plecat de la 1100Euro pentru o valoarea de asigurare de 12500Euro si ama ajuns la 515 Euro tot pentru 12500 Euro asigurati.

Asa ca nu va napustiti la prima oferta incercati sa folositi armele tehnicii moderne si veti avea numai de castigat.

bafta
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Intradevar, la mine 2100 EUR era full casco fara franciza la o valoare de catalog de 45000EUR. Daca a-si fi pus banii deoparte, acum puteam sa iau inca o masina.
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:.... Un parbriz pentru caruta mea costa anul trecut in vara vreo 2100 roni.


L-am schimbat eu anul trecut la aceeasi masina si m-a costat 400 de Ron plus 80 de Ron montajul, parbriz cu senzor de ploaie!
Cel original era cam 1000-1100 Ron
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Eu am dat pretul de la Dibas.
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Eu l-am schimbat la o firma specializata in parbrize, care poate oferi preturi mai bune si are si experienta mai mare la schimbarea parbrizelor sau lunetelor decat un service de reprezentanta.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR