Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett
  • cogi

  • Mesaje scrise: 662
  • Locatie: Arad
  • Masina: Kadett 1981
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2008

  • Mesaj Privat
merge inecat fa reglajele B=4-5 ture si lucreaza cu A pana cand fara filtru auzi un suierat de absortie destul de deranjant adica de la strans il destrangi pana suiera dar toate astea daca esti sigur de aprindere.Cand tragi socul tre sa se tureze
Skip ads

  • wormostar

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Kadett 1986 12sc
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
aprinderea e ok, ieri am desfacut capacul la delco si l-am curatat. Cand o turez merge rotund si frumos, cand incerc sa iau pic de pe acceleratie moare Sad
  • wormostar

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Kadett 1986 12sc
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
o alta belea ce s-a abatut asupra mea! am pierdut pe drum jigleurul cu oring. Sa mor si nu alta. Are cereva vre-un jigleur in plus? sau se incumeta cineva sa-mi repare carburatorul meu? evident contracost, sau sa-l dau pe al meu si diferenta pe altul bun?
  • White Tzuly

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1981 13S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
eu am vreo 2 carburi d-astea p-acasa. o sa ma uit sa vad daca au ce zici tu si ti-l trimit, desi mi-e sa nu se piarda pe drum.

o varianta mai ortodoxa ar fi sa vezi daca baietii de pe la magazinele de piese au kit de reparatii si ce e prin el. daca are ceea ce cauti, nu strica garnituri noi si restu de jicloare.

ma duc sa vad ce am prin balcon.
Skip ads

  • White Tzuly

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1981 13S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
am scotocit pe balcon si am gasit cele 2 solexuri:

una bucata de pe masina mea, dereglat, dar intreg.
una bucata ruginita, incomplet, cu soc termic pe apa.









  • hmalex87

  • Mesaje scrise: 364
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Meriva 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Vezi sa nu iti faca figuri si pompa de benzina, eu am avut o pompa defecta care nu statea amorsata si cand plecam de pe loc trebuia sa o turez ca sa ajunga benzina pana la carburator, de la o vreme sa stricat de tot si ca sa ajunga benzina pana la carburator numa turata mergea.
Problema cu pompa e ca era capsulata si e numa buna de aruncat, am facut rost de o pompa nu foarte stralucita da macar nu e capsulata si am sa ii inlocuiesc membranele.
  • wormostar

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Kadett 1986 12sc
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
pe aia capsulata o mai ai?
ca mie mi s-a rupt arcul din interior si i-am pus doua arcuri de le la sabotii din spate puse unul peste altul.
Am sa incerc sa caut un arc mai tare sau sa gasesc la cineva o pompa defecta
  • hmalex87

  • Mesaje scrise: 364
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Meriva 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Am vreo 3 pompe in total, un capsulata, si inca 2 necapsulate una e pe masina si una e prin garaj, problema e ca eu sunt in Bucuresti si probabil ca o sa fiu vineri in Focsani , daca vrei sa vi pt un amarat de arc pana aici n-ai decat.
Skip ads

  • wormostar

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Kadett 1986 12sc
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
naspa
dar se poate pune prin posta, evident ca platesc taxele postale si dau si o bere daca vii si prin piatra neamt Razz
  • hmalex87

  • Mesaje scrise: 364
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Meriva 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Pune pe privat adresa si iti pun toata pompa la posta si vezi tu ce faci cu ea, da vezi ca e defecta si nu merge doar arcul poti sa il ei de pe ea. Sapt viitoare cred ca o sa ti-o trimit, pompa e in masina si masina la mecanic iar luni teoretic e gata.
  • cimpoi

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Kadett 1982 1,2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2009

  • Mesaj Privat
incercati sal fierbeti in apa si eu am facut la fel si merge foarte bine
  • White Tzuly

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1981 13S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
cimpoi a scris:incercati sal fierbeti in apa si eu am facut la fel si merge foarte bine


cu detergent sa dizolve jegurile.
Skip ads

  • wormostar

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Kadett 1986 12sc
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
sal!
nu am reusit sa fac nimic cu "meseriasul" adik nu mi-a gasit jigleurul de benzina cu horing si nici garnitura noua nu a reusit sa-mi puna asa ca va ramane garnitura facuta de mine din carton Sad
Sa incerc sa pun un carburator de dacie? se potriveste la gauri? are careva flansa gata facuta?
Are careva vreo garnitura mai buna si vre-un jigleur in plus? dau o bere pt cine poate sa ma ajute Smile
  • cogi

  • Mesaje scrise: 662
  • Locatie: Arad
  • Masina: Kadett 1981
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2008

  • Mesaj Privat
ce jigler sau garnitura iti trebuie?Hai ca poate gasim ceva daca cautam mai multi
  • cimpoi

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Kadett 1982 1,2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2009

  • Mesaj Privat
am eu garnitura si jigler daca te intereseaza de la un carburator vechi si cel de dacie merge daca ii largesti gaurile nu merge ca solexu dar merge eu am avut pe ea de dacie dar nu se duce mai ales la panta si cosuma
  • wormostar

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Kadett 1986 12sc
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
baieti am rezolvat treaba cu carburatorul, am fost la un meserias din Piatra Neamt si cu 300 ron mi-am pus la punct toata masina, totul merge ceas, mai putin radiatorul care se pare ca este cam infundat
cu ce sa-l curat?
sunt solutii speciale de curatat instalatia de apa? fara sa deranjez eventualii pori?
  • hmalex87

  • Mesaje scrise: 364
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Meriva 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Am facut si eu un drum mai lung cu masina, segemetata de cateva sapt, si am obsevat ca sa cam bagat in benzina ia crescut consumul cu 1 litru si ceva la suta, mecanicul a zis ca a umblat un pic la carburator, inainte de segmentare manca undeva in jur de 6, 6,5 la suta, acu consumul se apropie de 8 in afara orasului. Am motive sa ma duc peste mecanic sau ar trebui sa o mai las tinand cont ca segementi sunt noi si mai dureaza ceva pana se mai rodeaza.
  • wormostar

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Kadett 1986 12sc
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
am reparato, merge ceas Wink
  • cosmindnb

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2009

  • Mesaj Privat
ma ajuta careva sa reglez si eu un carburator pierburg 1b..? nu sta deloc la relanti decat cu socul tras. de reglat eu vad doar surubul cu oring care daca invart de el nu pare sa aiba efect (si nu pare sa fie deteriorat). si daca merg cu socul tras sa zicem si sta in 1500 ture la relanti, in timp ce merg si franez..imi moare motorul..
mai stiti si alte reglaje care as putea sa i le fac?
  • wormostar

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Kadett 1986 12sc
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
ai carburatorul infundat pe partea de spritz cu siguranta, mai bine da-l jos si cruata-l tot
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR