Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
adrian, te rog sa-mi arati unde am negat eu ca inertia ar fi influentata de masa!
Skip ads

  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,140
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Faptul ca un corp se va misca la infinit daca asupra lui nu actioneaza forte a spus-o Newton. La fel, daca este in repaos va ramane asa atat timp cat asupra lui nu actioneaza forte. Pe scurt isi mentine starea de miscare.
Inertia e o masura a masei. Un corp in miscare are o energie cinetica proportionala cu masa lui. E=mv^2 /2.
Fortele ce actioneaza asupra unui corp produc un lucru mecanic, lucru mecanic care se transforma in energie cinetica.
In concluzie un pentru a opri un corp in miscare trebuie sa efectuezi un lucru mecanic egal cu energia lui cinetica, adica cu atat mai mare cu cat masa corpului e mai mare. Daca se considera constante frecarile din cutie atunci inertia mare a pieselor va mari timpul necesar sincronizarii arborilor si va uza mai tare sincroanele (al caror rol e sa sincronizeze arborii prin frecare).
Tu te bucuri de fapt ca frecarile in cutie sunt mici, nu ca piesele in miscare au inertie mare.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Piesele pentru acea cutie nu pot avea o masa mai mare decat cea proiectata, dar frecarile din cutie pot fi mai mari decat cele calculate. Wink
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Salut,

Din cate stiu eu aceasta problema este la toate opel-urile, pinioanele raman turate dupa ce apesi ambreajul, dar se rezolva repede, dai dublu-ambreaj sau impingi incet si se rezolva.

La polo si golv 3/4/5 am inteles ca este aceasi problema, si la A6 ... nush cat este fabula si cat nu.

Chestia este ca nu se meritau modificarile necesare pentru cutie, rezolvau chestia asta si mai puneau 1000e in plus la masina.
Skip ads

  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,140
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Dupa toata discutia ai concluzionat ca se rezolva cu dublu ambreiaj problema caraitului in marsarier?
Multe masini au marsarierul nesincronizat. Nu ar costa 1000E sa-l sincronizeze dar se poate trai si cu el asa.
  • hawk

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 1994 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2009

  • Mesaj Privat
De cateva zile , ori de cate ori bag in marsarier, caraie ...Uneori se mai intampla sa nu faca urat. Din ce motive ar putea fi?...
Vectra A , 1994, benzina, C18NZ
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR