Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • Band1T

  • Mesaje scrise: 424
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
oare se poate pune LSD aftermarket pe fronterele care nu au LSD din fabrica?
ce modificari ar interveni?
Skip ads

  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Te costa mai mult decat un blocant. Nu se prea merita.
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Andrei_vl a scris:Daca nu gasesc uleiul DEXRON IIE ... (...)?


Inseamna ca esti cel mai ghinionist om de pe pamant sau ca locuiesti in Antarctica. Uleiul asta se gaseste pe toate drumurile la toate magazinele de piese auto.
  • melculbeat

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1993 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2011

  • Mesaj Privat
am citit destul de atent discutiile despre uleiuri, dar nu m-am lamurit ce cantitate intra in cutia de transfer. ma poate ajuta cineva?
Skip ads

  • mihaialex

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Timis
  • Masina: Frontera 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2010

  • Mesaj Privat
melculbeat a scris:am citit destul de atent discutiile despre uleiuri, dar nu m-am lamurit ce cantitate intra in cutia de transfer. ma poate ajuta cineva?


Aici gasesti calculele pentru diferite tipuri de masini,cantitati si tipuri de uleiuri

http://www.castrol.com/cast...contentId=7044829

Sunt curios daca opiniile colegilor nostri cu experienta coincid cu datele furnizate de calculatorul castrol(nu de altceva,dar si eu vreau sa schimb toate uleiurile la Frontera)
  • melculbeat

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1993 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2011

  • Mesaj Privat
e destul de apropiat de ce s-a scris pe aici. ce nu inteleg de acolo, este diferenta dintre "transfer case", in care intra 3l si "transfer gearbox", in care intra 1,5l.
  • executorul20072

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Frontera 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Maxim 2 litri.
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Imi place ce zic cei de la Castrol la sfarsit: intervalul de schimb al uleiului: 15.000 km sau 12 luni ...

Si sunt un pic neclari: modelul sport are compartimentul de ulei comun pentru cele doua cutii. La modelul in 5 usi ai separat pentru cutia de viteza si pentru cutia de transfer.
Skip ads

  • melculbeat

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1993 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2011

  • Mesaj Privat
esti sigur? la sport2.0i c20ne, se baga ulei doar pe o singura "gaura" si pentru cutia de viteze si pentru cea de transfer?
  • mihaialex

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Timis
  • Masina: Frontera 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2010

  • Mesaj Privat
...o intrebare oarecum off-topic:se poate sti daca daca masina are sau nu G80(autoblocare sateliti) la un mecanic doar verificand dupa elementele de identitate ale ei?(adica serie motor+caroserie)
  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Salut,
Daca masina are codul "G80" stantat pe placuta cu coduri din coltul dreapta langa stergatoare, atunci masina are LSD, daca nu cumva a fost schimbata puntea. Este singurul cod care indica existenta LSDului.
Daca sa zicem nu gasesti placuta deloc, poti verifica asa: Ridici masina pe un elevator si invarti de una dintre rotile din spate; daca rotile se invart in acelasi sens AI LSD, daca rotile se invart in sens opus una fata de cealalta, ori nu ai LSD ori e stricat. O alta modalitate e sa ridici una dintre roti de pe sol sa incerci sa pleci cu masina de pe loc; daca roata ridicata se invarte in gol, la fel ca mai sus, ori nu ai LSD ori e stricat, daca masina pleaca atunci ai LSD.
Sper ca ti-am fost de ajutor si astept rezultatul Mr. Green
  • deleted-66268

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Eu am Frontera B an 2000, 3 usi,diesel, motor x22dth si am cartea tehnica dar este in italiana si scrie cam asa:
Traducere cu google translate a scris:Manual Transmission
Use engine oil API SF, SG, SAE 5W-30.
If the outside temperature above 32 C to use SAE 40 or 50.

Front axle and four-wheel drive - drive mechanism (plug-in drive mode)
API-GL5 SAE 90 or 80W-90.
In the case of temperature below 10 C to use SAE 80 or 80W-90

Rear axle
API GL5 SAE 90 or 80W-90
If outdoor temperatures below 10 C to use, or SAE 80W-90.
If the outside temperature above 10 C, use SAE 140

For vehicles with limited slip differential into using an oil that meets the specifications above, which contain additives suitable for limited slip differential.

Automatic transmission (no scatola riduttore), Steering
Special oil Dextron "III ..."

Drive shaft - Universal joint
GM 4750-M, No. 2 consistency lithium-rich soap containing 7%

Brake and Clutch
Liquids conform to the requirements of U.S. safety standard FMVSS DOT4 $ 571,116 and specifications SAE J 1703.

Skip ads

  • deleted-66268

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Acu as vrea sa-mi schimb si eu toate lichidele de pe masina. M-am uitat si pe site-ul celor de la Castrol la recomandari pt Frontera B.

1. Ulei motor (5.5 L) - Castrol EDGE Turbo Diesel 5W-40 (in carte scrie 6.1 litri la schimb cu tot cu filtru)
2. Ulei cutie de viteze manuala (4.4 L) + Ulei cutie de transfer/reductor (1.5 L) - Castrol Magnatec 5W-30 A3/B4
3. Ulei diferential puntea fata - CASTROL AXLE EPX 80W-90
4. Ulei diferential LSD punte spate - CASTROL AXLE Z LIMITED SLIP 90
5. Lichid Servodirectie - Castrol Transmax DEX III Multivehicle (asta e ulei de cutie automata...oare e bine de bagat la servodirectie? totusi recomanda si manualul dar si cei de la castrol)
6. Lichid de frana si Lichid Ambreiaj - CASTROL BRAKE FLUID DOT 4

As vrea sa fac o comanda, dar nu stiu ce cantitati am nevoie (in afara uleiul de motor si cutie).
Ma ajuta careva?
Eventual sa ma corecteze daca am ales vreun produs gresit, sau sa-mi recomande altceva mai bun.
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Recomandarile sunt corecte
Diferential fata - 1 litru
diferential spate - 2 litri (sper sa gasesti);
servo - 1 litru sau doi, daca vrei sa cureti instalatia
lichid frana - 1 litru (functie de bidon)
  • ClaudiuPop

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Arges
  • Masina: Frontera 2002 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2013

  • Mesaj Privat
salut la toata lumea. am facut de curand o revizie mai ampla la masina, am schimbat arcuri, bielete, bucsi bara stabilizatoare, filtre( aer, ulei, combustibil), si aproape toate lichidele. La motor am bagat Castrol Edge Turbo Diesel 5w-40( 5.5 litri), la cutie cu tot cu reductor am pus GM 5W-30( cam 5.5 litri ), la servo Castrol Transmax DEX III Multivehicle( aproape 1 litru), si la diferential spate Valvoline LS GL5 ( cel recomandat de stelea - a intrat aprox 1.7 litri). Lichidul de frana nu l-am schimbat, desi il am, cu tot cu placute fata-spate, dar deoarece n-am schimbat placutele( nu erau uzate) o sa-l schimb la anu odata cu ele. Uleiul la diferentialul fata iarasi nu l-am schimbat deoarece mi s-a parut curat, si m-am gandit oricum ca la diferentialul fata fiind un diferential deschis nu e asa pretentios ca LSD-ul de pe spate. Numai bine.
  • klavs

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2008 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Salut, saptamana asta vreau sa schimb toate uleiurile. "Pentru cutia de viteze si cutia de transfer se foloseste ulei de motor 10W-30 sau 10W-40 pentru Frontera A. Pentru diferentialele normale: 80W-90 " - ce cantitate totala de 10w40 respectiv 80w90 sa cumpar? Frontera A Sport 1996 X20SE fara LSD.
O zi buna tuturor!
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
stelea a scris:Recomandarile sunt corecte
Diferential fata - 1 litru
diferential spate - 2 litri (sper sa gasesti);
servo - 1 litru sau doi, daca vrei sa cureti instalatia
lichid frana - 1 litru (functie de bidon)

  • klavs

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2008 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Recomandarile lui Stelea sunt pentru 2,2 DTH, sau asa am inteles eu... . Intre timp am gasit in manual: , iar cantitatea totala ar fi 10l + 3l.
  • rebecca83

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Frontera 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2014

  • Mesaj Privat
saluatre eu as dori sa ma ajute cineva cu uleiurile. al meu e frontera A sport, 2.0 c20ne . ulei la motor mi sa recomandat 5w40, dar la punte fata si punte spate plus cutie da viteze si cea de transfer nimeni nu stie pe aici prin cluj la magazine, Nu am vrut sa merg la reprezentanta pt atita. e cu autolock la mine asta inseamna LSD ?
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
stelea a scris:
Un diferential obisnuit primeste cuplu de la un arbore cardanic si il distribuie la cele doua roti ale axei. Daca una din roti pierde aderenta (zapada, gheata, ulei, noroi etc.) ea se invarte, cealanta ramanand pe loc (o roata se invarte, una sta). LSD-ul este un diferential mai complex care incearca sa antreneze simultan ambele roti in momentul in care una din ele pierde aderenta (se invarte mai repede decat perechea ei). Problema LSD-urilor este ca necesita un alt tip de ulei (l-am mentionat mai sus) si contin niste consumabile care in timp se uzeaza si trebuiesc schimbate. Un diferential de tip LSD care nu mai functioneaza, se comporta ca un diferential obisnuit (deschis). La Frontera, LSD-ul este optional doar pe puntea spate si se poate verifica daca pe placuta stantata de langa motorasul de la stergator parbriz apare indicativul G80.

Pentru cutia de viteza si cutia de transfer se foloseste ulei de motor (10W-30 sau 10W-40 pentru Frontera A, sau 5W-30 pentru Frontera B). Alegi ce marca vrei tu.
Pentru diferentialele normale: 80W-90
Pentru diferential tip LSD am postat anterior o gramada de echivalente de uleiuri. Sunt tot uleiuri de transmisie, dar trebuie sa contina indicativul LS.


Andrei_vl a scris:Salut,
Daca masina are codul "G80" stantat pe placuta cu coduri din coltul dreapta langa stergatoare, atunci masina are LSD, daca nu cumva a fost schimbata puntea. Este singurul cod care indica existenta LSDului.
Daca sa zicem nu gasesti placuta deloc, poti verifica asa: Ridici masina pe un elevator si invarti de una dintre rotile din spate; daca rotile se invart in acelasi sens AI LSD, daca rotile se invart in sens opus una fata de cealalta, ori nu ai LSD ori e stricat. O alta modalitate e sa ridici una dintre roti de pe sol sa incerci sa pleci cu masina de pe loc; daca roata ridicata se invarte in gol, la fel ca mai sus, ori nu ai LSD ori e stricat, daca masina pleaca atunci ai LSD.
Sper ca ti-am fost de ajutor si astept rezultatul Mr. Green


Posturi scrise de colegi pentru a fi citite..
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR