Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,543
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:Uita de BCA = beton celular autoclavizat , nu am timp sa iti spun de ce nu
Caramida Porotherm nu este pentru o regiune seismica de Bacau, Vrancea e aproape, terenul la voi e aluvionar, in primele secunde protejeaza dar pe urma poate deveni un factor catastrofal, nu mai vorbim ca Bacaul sta pe o bomba cu efect intirziat de genul apa freatica, aluviuni, pungi de gaz... .

Pana la urma din ce sa construiasca? Este cam confuz postul.
Pretul BCA-ului e sustinut de tehnologia de executie. La porotherm se dau bani buni pe marketing. Ca izolatie termica, BCA-ul sta din nou in fata. Ca rezistenta...se pot face pereti portanti din BCA pentru cladiri cu P+4, la fel ca la caramida.
Peretii exteriori de 30 (bca) sau 37.5 (caramida) sunt dimensionati din considerente termice, nicidecum din calculul de rezistenta.
In concluzie, oricare din cele doua materiale este bun. Alegerea o dicteaza pretul si calitatea lotului pe care il nimeresti.
Eu unul sunt pro BCA, te scuteste de 3-5 cm de izolatie termica....sau izoleaza ca si un perete de caramida cu o izolatie de 3-5 cm.
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Uita de AMVIC, nu permite circulatia de vapori si in casa e sauna curata, chiar si ei recomanda timplarie care are canal de ventilatie bla bla. Am studiat problema si nu tine figura asta, nu l-am crezut pe tata (a fost doctor, profesor, conf si toate cele si acum doar expert) dar mi-au confirmat constructori "grei".

Daniel, BCA-ul nu este cancerigen sau emite radiatii, nu s-a demonstrat inca ceva sigur chiar daca in UE nu este prea agreat si folosit. Problema e ca portanta lui este mult inferioara caramizii plus ca nu-i place apa (cel mai mare inamic in constructii). BCA este mai ieftin la metru cub dar la prima vedere doar. Neavind rezistenta trebuie zid mai gros si structura pe cadre care maresc binisor suma depasind valoarea uneia de caramida (zidarie portanta).
Mai este BCU = beton celular usor, se foloseste un polimer care expandeaza, seamana cu BCA dar nu este. Problema mare la asta e ca polimerul fiind un material organic pina la urma este instabil in timp sub influenta factorilor de mediu, adica facem castele de nisip mai ales ca romanul nu respecta reteta si ciment pune cu ligurita.

In Europa se cam fac lucruri care rezista, noi batuti in cap si conservatori folosim caramida arsa la care nu se mai stie cine a fost primul destept care a inventat-o, betonul la care primii au fost romanii dar secretul lui s-a pierdut ca eram ocupati cu mersul la biserica, betonul armat ca fara armatura rezista doar la compresie, piatra, otelul.
Americanii dar si alte neamuri ori fac ceva durabil otel-beton armat ori cacareze din surcele de scirtiie casa cind mergi prin ea, o matura prima adiere de ramine doar semineul si doua tevi, o maninca cariile si furnicile, arde toata inainte sa vina pompierii...asta apropo de casele din lemn.

L.E.
Caramida Porotherm este buna dar pentru Austria sau Germania de unde o fi ea. Rezistenta ei mecanica o limiteaza ca arie de folosire la Transilvania, in zone cu activitate seismica nu face doi bani, tot de la constructori "grei" auzit, de pret nici nu mai spun. In Bacau cum sta el caramida romaneasca e cea mai buna solutie.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:adica facem castele de nisip mai ales ca romanul nu respecta reteta si ciment pune cu ligurita.

Dane, daca cumva te refereai la tehnologia de fabricare a BCA-ului nu e adevarat asta. Reteta e respectata cu sfintenie si calitatea cimentului, nisipului etc. etc. la fel. Si asta pentru ca inainte de a fii autoclavizat el trebuie sa treaca pe la masina de taiat. Iar o schimbare duce la compromiterea lotului(de fapt aruncarea ca se intareste si stricarea masinii de taiat care are componente foarte scumpe ea insasi fiind extrem extrem de scumpa). Iar daca e prea moale nu iese drept si se vinde la declasat la pret mult mai mic. Compromiterea totala sau partiala a unei productii de 1400 de metri cubi pe zi e al naibii de costisitoare. Iar in conditiile crizei(iar in constructii se manifesta cel mai rau) concurenta e acerba. Deci si dorinta de a oferi BCA perfect.
Cat despre partea cu radiatiile si cancerul sunt doar povesti.
Nu vreau sa ma apuc sa dezbat avantajele BCA-ului fata de caramida sau alte materiale. As fii acuzat ca sunt partinitor.
Cu mult respect.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Daniel, atentie mare ca am spus asta la BCU ! Mai toti privatizatii lui peste prajit care fac BCU in curte nu pun cantitatea respectiva de ciment.
BCA e facut automatizat in tara asta ca nu sta nimeni la lopata dar BCU poate face si Nea Vasile cu un minim de investitie.

BCA-ul are multe avantaje dar se cam limiteaza pentru structura pe cadre, adica faci grinzi (schelet) si il folosesti ca umplutura sa iasa peretii. Normal ca e avantajos daca vrei schimbari interioare, el nefiind de rezistenta poti muta zidul cum doresti, darimi / zidesti, treaba ta. O structura zidarie portanta nu suporta modificari deoarece peretele (zidaria) este inclusa in structura de rezistenta si calculul ei.
A fost si cred ca mai este la noi moda sa faci iesire din bucatarie in balcon (un loc de geam pui si usa) sau spargi peretele cu totul (extindere), asa ceva NU ESTE PERMIS in cazul peretilor de beton sau caramida ei intrind in calculul de rezistenta a structurii.

Acum ca tot vorbim de calitate si alte cele. In 1994 am avut nevoie de caramida plina sa zidesc la cada si G-u (pe unde trec tevile in baie). Am cumparat eu caramida dar cam de caca saraca, un ciocan usor unde trebuia si era sparta, cum s-a terminat si mai aveam nevoie de citeva am fost la socru si pe la citeva case in demolare, ei bine caramida facuta inainte de razboi era beton curat, nu se spargea de sareau scintei din ea si vorbim de caramida care a stat in ploaie si inghet ani si ani, deci...
Am avut de pus centrala in apartament, eu viteaz hai sa fac gaurile...vrajeala, in 10 minute tremura si creierul dar mai mult de 10mm nu am reusit si asta cu percutanta adevarata, am chemat pe cei care schimbau tevile de gaz in bloc cu ditamai masina, a durat 3 minute o gaura banala pina la urma dar cind a prins armatura era sa-i zboare falca, unul tinea masina si altul impingea, beton nu gluma ! Ma cheama un amic sa-i fac ceva gauri la casa, asa beton de caca nu credeam sa existe, brinza nu alta, el a gindit "economic" deci sa-i fie de bine, aviz amatorilor...
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Dane, ai mare dreptate. Din pacate asta e meteahna romanului(a producatorului, a constructorului) de a scadea calitatea si de a baga cat mai multi bani in buzunar. Din pacate si clientul e stramtorat la bani si se intinde mai mult decat e plapuma. Iar ce fac astia cu betoanele(ma refer la calitate) e crima curata. N-as vrea sa fiu de garda la vreun cutremur. Eu il vad pe tata cum se cruceste cand il mai roaga cineva sa se uite cum i se construieste casa.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
http://www.theplancollection.com/
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Hai sa revenim cu picioarele pe pamint.
89dam e pe cale sa cumpere un teren, deci pe cale si tare intortocheate sunt caile astea.
Felicitarile mele la prospetii casatoriti si casa de piatra. Numai ca pina la casa drumul e lung si trebuie nervi nu gluma. Chestia la tine e ca esti cam inafara problemei din moment ce vrei "plan" de casa ca aia vor cam multi bani. De proiect si expertiza lui nu scapi nici in ruptul capului, trebuie studiu geo, ridicare topo, un cird de avize renel, sanepid, protectia civila, mediu, gaze, apa-canal, salubritate, romtelecom, pompieri, ocota etc. , zona trebuie sa aiba puz si pug ca altfel le faci pe banii tai, certificat de urbanism...deci coboara cu picioarele pe pamint. Pamint, eeeh, stai ca si aici e cu intravilan, extravilan, categorie ca daca e gradina trebuie sa scoti din circuit suprafata X sa o faci constructii...
Mai poti ?
Mai am !
Tu fara om hirsiit cu astea nu cumpara teren, dar nu unul poate 3-4, un avocat, unul de la cadastru, un constructor, pile la primarie tra la la si lu lu lu.

Primul pas e sa cauti teren, nebunie curata. In oras e foarte scump, taxe mari, suprafete mici, auzi vecinul cum sforaie, stii si ce are la prinz. Solutia e ori "insula" in oras sau periferie dar un pret accesibil ori "cartierele" satelit aparute in jurul orasului. Ca suprafata terenul sa aiba minim 500mp care mi se pare schimbam un beton cu altul, un 750mp e acceptabil si 1000mp perfect (20x50), daca ai bani poate fi si mai maricel dar nu uita ca pina la casa mai trebuie bani seriosi.

Continui mai tirziu daca esti interesat.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Eu cam 3-4 luni am umblat dupa autorizatii, asta dupa ce am avut gata proiectul facut de un arhitect (de asta nu scapi). Zona avea PUZ iar pamantul era intravilan "extins". A trebuit sa-l scot din circuitul agricol pentru a fi intravilan complet.
Skip ads

  • 89dam

  • Mesaje scrise: 1,175
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Am revenit din weekend! adineauri am terminat de citit posturile voastre, foarte interesant, imi dau seama ca este destul de dificil sa iti faci o casa dar asta chiar nu imi pasa atat timp cat este lucrul meu! De construit casa am sa o construiesc cu o firma pana la rosu cu tatal meu sef de santier (supraveghetor). Mai este pana atunci dar sunt atataea pareri pro si contra BCA-ului incat am ramas tot la ideea mea de a construi pana atunci!
astept in continuare indrumarile voastre!
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,832
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Am vazut ieri in Ciorogarla ( langa Bucuresti) o casa construita din profile metalice (P+M) . Era doar scheletul ( facut din profile patrate de otel) + acoperisul ( tigla metalica). Astept cu interes sa vad cum ii inchide peretii.
La casa asta sigur nu ai nici o treaba cu cutremurele:).
  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Oare? daca da unul puternic la revedere...cu tot profilul tau metalic Very Happy
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Acum vreo 4-5 ani am cumparat si eu teren, dar cit am studiat si cit am mers si cautat nu mai zic. Cind am inceput sa caut nu aveam bani pentru el, dar am cautat, am studiat zonele, unde se misca treaba, unde nu ai treaba cu apa, nu fuge terenul, cam ce dimensiuni sa aiba, legislatie...abia dupa doi ani am gasit ceva de care ma puteam lipi, avusesem oferte si mai bune dar asa e cind nu ai bani, am imprumutat diferenta (exclus banca).

Acum de "distractie" cum se traduce anuntul vind teren :
-priveliste mirifica, panorama = un versant care pleaca singur, nu stau nici copacii pe el
-utilitati in zona = la mama dracului 1-2km prima din ele
-utilitati = curent pe la 100m, gaz la 300m, apa la 400m si canalizare la 2-5km
-utilitatile zonei = mai nimic si alea departe
-utilitati trase/existente = au vecinii ca tu trebuie sa scoti lozu' din buzunar sa te intepi si nu e in fata ta, poate pe la 100m
-utilitati pe teren = le ai in fata terenului de fapt si nu ai racordarile
-curent = trece pe acolo o linie de medie tensiune, nu poti construi daca e pe terenul tau
-gaz in zona = poate la orizont sau trece o magistrala 50m de ea nu construiesti
-zona in plin avint, dezvoltare = esti la 2km de pionierii care au facut case si se lupta cu noroiul
-zona de viitor = poate nepotii tai sa vada ceva pe acolo
-viitor cartier de vile = o cultura de popusoi evident extravilana la dracu'n praznic
-investitie sigura = teapa cit casa poporului, de ce vinzi frate daca e asa sigura ?
-merita vazut = hai ca poate vine un fraier, il aburesc si-i iau banii
-drum betonat = drum de exploatare (agricola) lat 2-3m, doua masini nu incap
-drum de acces = doua linii pe schita, pe teren balarii, cumperi si ceva lat de 2m cu promisiunea ca vecinul care parceleaza si el lasa 2m
-acte in regula = nu le are toate, abia a scapat de procese bla bla...
-certificat urbanism = scoatem ochii la fraier, de multe ori e falsa si era 20lei la Primarie, daca e pe bune afli utilitatile existente, daca e PUZ si PUG, regim de inaltime...oricum tu trebuie sa o scoti pe numele tau
-deschidere la 2 drumuri = esti halit efectiv, "drumul" e pamint/batatura lata de 3-4m, trebuie sa lasi 4m din ax ca asa cere primaria, pierzi suprafata de nu te vezi plus colt rotunjit, daca nu il faci rotund il fac aia care cara balast...
-case in zona = bordeie de tarani
-intre vile = intre case dar si alea la o distanta apreciabila
-vecini selecti = or fi avind ei o casa cit de cit dar sa auzi simbata-duminica manele si injuraturi...
-dimensiuni ideale = un teren mic si daca e lasi legal 3m de la gard ramine de cavou
Mai am eu multe de vreo 3 pagini dar cred ca or fi indeajuns.

Hai sa ne distram cu "arhitectii", inca nu am proiect ci doar ceva in cap, nu ma va costa mai nimic chit ca vorbim de proiect, expertiza, stugiu geo+topo, avize bla bla, la mine e alta situatie dar stiu ce e in domeniu... :
Arhitectii la noi sunt "artisti", niste ifose pe ei de iti vine sa-i bati in gura gen Boc la coasa. Ca niste animale de prada incep sa te "miroase", la bani evident si la cit te duce capul. Din ei cam 90% sunt papagali, dar nu oricare, din aia cu ciocul mareeee.
Skip ads

  • babuliu

  • Mesaje scrise: 526
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Nea Dane, vad ca stii de toate.
Totusi, pentru un proiect constructie noua nu trebuie expertiza, ci doar verificari la partea de structura, instalatii si eventual sistematizare.
Bafta.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Da, cred ca m-am exprimat gresit, proiectul trebuie verificat si stampilat de expert verificator proiecte sau cum s-o numi exact, se verifica rezistenta, calcule, stabilitate bla bla.
Acum multi vind proiecte "la colt", stampile scanate la greu, semnaturi false, niste hirtii ca sa fie acolo.
Pe teren omul face de capul lui sau cum crede echipa lu' peste. Toti sunt care mai de care mai experti si priceputi, ca au lucrat ca Casa Poporului, in Italia si alte goange.
Cind te uiti la fundatie sa inebunesti, citeva sparturi de beton aruncate intr-un sant de spui ca face gard, betonul la lopata sau cu o rahatica de betoniera, niste sirme care zic ei ca e armatura... Apar asa numitii "dezvoltatori" particulari care vind case la rosu sau tencuite exterior, trebuie IMPUSCATI pe bune, cacareaza facuta de ei este un pericol. Am vazut casa la care s-a dus un perete din senin, a cazut efectiv.
  • claudiu__

  • Mesaje scrise: 473
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Hai sa va ajut si eu putin cu ceva explicatii "din culise":
Primul pas:

Obtinerea unui nou CU(certificat de urbanism).
Ca sa-l scoti te adrezezi primariei localitatii pe raza careia se afla terenul, dosarul contine cam asa: cerere, acte proprietate(copie), copie B.I./C.I., ceva adeverinte de pe la fisc, docmentele care atesta plata taxei pentru CU(taxa e mica la CU, la autorizatie isi scot parleala cu tine), un memoriu de arhitectura si un plan de situatie. Nu stiu exact care dintre documentele astea trebuie in dublu exemplar, planul si memoriul sigur trebuie. Exista posibilitatea ca primaria sa ceara planul si memoriul semnat de un arhitect cu drept de semnatura, in functie de asta puteti amana sau nu discutia cu proiectantul.
Certificatul contine reglementari(suprafata maxima, retrageri, regim maxim de inaltime), dar si informatii despre teren-intravilan , extravilan, etc.

Terenul:
-Ca sa poti construi acolo, terenul trebuie scos din circuitul agricol si trecut in intravilan.
-Daca terenul este in intravilan, primaria ar trebui sa aiba aprobat pentru zona respectiva un PUG(plan urbanistic general) care reglementeaza toate constructiile din localitatea respectiva. In realitate, sunt zone in cam toate orasele care nu sunt incadrate in PUG(reglementarile sunt vechi, intre timp au mai crescut orasele).
Cand te lovesti de problema asta, adica lipsa unor reglementari clare pentru terenul tau, primaria te va obliga prin CU sa faci pe banii tai un PUZ(plan urbanistic zonal) prin care sa iti reglementezi singur terenul tau si pe cele din imediata vecinatate. Daca ai noroc si cunostinte unde trebuie, se poate sa-ti fie solicitat un PUD(plan urbanistic de detaliu), care nu reglementeaza decat parcela ta.
Ca sa aprobi un PUD/PUZ trebuie sa intri prin comisii pe la consiliul local, sa obtii avize, aprobari. E cu cantec. Nu ai cum sa faci chestia asta de capul tau, ai nevoie de ajutorul unui arhitect cu drept de semnatura de la RUR(registrul urbanistilor din Romania). Atentie! Nu toti arhitectii cu drept de semnatura au si stampila de RUR.

Acte:
Daca ai trecut cu bine de faza PUD/PUZ, pasul urmator este obtinerea unui nou CU(certificat de urbanism), pe baza hotararii care aproba PUD/PUZ-ul. Daca nu s-a cerut PUD/PUZ, se foloseste certificatul de urbanism initial.
Prin certificatul de urbanism se vor solicita si o serie de avize: alimentare cu apa, electricitate, gaze, telefonizare, incalzire, canalizare, mediu, sanatatea populatiei, aparare civila, pompieri, salubritate(or mai fi si altele, nu-mi mai amintesc acum). Este la latitudinea primariei si a celui care iti semneaza CU-ul pe care dintre avizele astea va trebui sa le obtii. Poate parea ciudat ca iti cer aviz de la Romtelecom, de exemplu, dar prin CU se cer avize de amplasament, nu de bransament. Deci avizatorii isi dau acordul sa iti construiesti acolo o casa, pentru ca ei nu au tevi/conducte/cabluri sub sau supraterane pe care sa le deranjezi. Exista posibilitatea ca avizatorii sa-ti impuna restrictii suplimentare fata de cele din CU(ex: Distrigaz cere limita de protectie de min 10 m fata de conductele lor, teren pe care nu ai voie nici macar sa faci trotuare).
Va recomand sa va scoateti singuri avizele, sau macar o parte dintre ele. Cele mai complicate, de genul sanatate, mediu, pompieri, aparare civila se elibereaza doar pe baza unui proiect complet, si e indicat sa lasati proiectantul sa le obtina.

Proiectul:
Dupa obtinerea CU-ului, puteti sa vorbiti cu un proiectant. Pentru intocmirea corecta a unui proiect, pe langa implicarea beneficiarului(si aici nu ma refer la implicare financiara) mai sunt necesare: ridicare topografica, cadastru, studiu geo. Mai sunt si altele, dar astea sunt cele esentiale.
Nu semnati contractul cu proiectantul pana nu discutati macar de doua ori, si pana nu vedeti niste schite. De obicei asta e procedura, cel putin la mine: prima discutie este strict informativa, se intocmeste o tema de proiectare in functie de ce se poate construi acolo, si de ce isi doreste beneficiarul. Se stabilesc si solutiile de structura, inchideri, finisaje, etc. Dupa care proiectantul ar trebui sa faca o schita, doua, pe care sa le prezinte beneficiarului. Schitele vor fi destul de sumare, pentru ca nu lucreaza nimeni pe gratis, dar suficient de detaliate incat beneficiarul sa isi poata face o idee clara. Daca totul e in regula, si schitele sunt aprobate de beneficiar, se semneaza contractul si incepe proiectarea propriuzisa.

Autorizatia de constructie:
Pentru obtinerea AC-ului, la primarie trebuie sa ajunga copii dupa avize, acte de proprietate, copii dupa BI/CI, si proiectul in faza PAC(PAC=proiect pentru autorizatie de constructie, asta este denumirea veche, de vreo doua luni se numeste DTAC=detalii tehnice pentru autorizatia de constructie). Atentie! Cand zic proiect nu ma refer doar la arhitectura. Primariile solicita proiecte faza PAC pentru toate specialitatile: arhitectura, rezistenta, instalatii electrice, termice, apa-canal, eventual climatizare.
Daca totul e in regula, primaria va emite autorizatia de constructie. Si de aici incepe un alt maaare circ, dar las un constructor sa explice restul.

Alte observatii:
1. De obicei se discuta doar cu arhitectul. Restul specialitatilor sunt subcontractate de acesta, si beneficiarul nu intra cu structuristi, instalatori, etc in contact decat daca are cerinte speciale. Comunicatiile se fac prin arhitect, care coordoneaza tot
2. Pentru AC aveti nevoie strict de proiect in faza PAC. Insa pentru constructie exista PT+DDE(proiect tehnic+detalii de executie) sau PTh, cum i se zice mai nou. In plus fata de PAC, acesta contine si cantitati de lucrari si tot felul de detalii/detalieri ale planselor din PAC.

Ma mai gandesc daca am omis ceva si revin cu informatii. Succes!
  • babuliu

  • Mesaje scrise: 526
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2008

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:Am vazut casa la care s-a dus un perete din senin, a cazut efectiv.


Cel mai extrem caz vazut pana acum la o casa construita, care vroia sa fie cu pretentii de vila. La un an dupa construire, peretii crapati/fisurati TOTI. Ne prezentam la locul actiunii ptr expertiza tehnica a prelua data ptr expertiza. Constatari :
- fundatie la adancimea de 50 cm fata de CTA, lata cat zidul de BCA;
- soclu de fundatie lipsea cu desavarsire, a intrat apa prin perete de i se umfla parchetul omului si nu stia de unde ... nu mai zic de igrasie;
- polistiren de 3 com prins in "mamaligi" de adeziv, cu gol intre perete si Termosistem de 3 cm;
- structura de BCA, cu placa turnata peste zidarie, fara centuri, fara stalpisori din beton armat;
- buiandrigi din scandura de rasinoase de 2 mm.
Omul cumparase casa la rosu si proiectul era cu caramida GV, beton, ma rog ... ca la carte.
S-a bucurat ca a fost ieftina, si si-a pus mainile in cap can am inceput sa decopertam din tencuiala ... JALE.


Ultima modificare facuta de babuliu la Lun 05 Oct, 2009 3:00 pm
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Nu ca mi-asi face in curand casa in RO, dar nu mai poti construi in regie proprie, odata toate "hartiile" obtinute Question
Doar asa ca ex. eu si putea sa o fac, cum tata a fost ing. constructor si cum am cam crescut pe santier Question Si altii ca mine...
  • rastafarianul

  • Mesaje scrise: 513
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Salutam, rog cunoscatorii intr-ale constructiilor, sa posteze si pareri despre casele din lemn. Parerea mea este ca sunt de viitor la noi, iar pe mine ma cam bate gandul sa ma inham la asa ceva.
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,832
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
eu mi-am facut casa din lemn langa bucuresti. E facuta din barne. pe exterior am pus OSB3, peste care am lipit polistiren de 10 cm si apoi tencuiala. la interior profile rigips, 20 cm vata , rigips 12.5 mm. si-s multumit de ce mi-a iesit.

treaba pretentioasa e cu lemnul. trebuie sa ai lemn bun.

pret total aprox 45.000 eur cu finisaje modeste ( in regie proprie, 140 mp desfasurat). Incalzirea e cu plase din metal amorf ( sub gresie sau parchet).Inca nu locuiesc in ea. nu am facut nimic in curte si nici gard definitiv. Cam asa sta treaba cu casele de lemn. Am un cumnat care are o casa identica si locuieste in ea. la capitotlul caldura sta mult mai bine decat "omoloagele" de caramida/BCA.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Sorine in regie proprie nu se mai poate de vreo 2 ani, s-au saturat si astia de haos. Acum trebuie sa ai firma care se ocupa de constuctie, diriginte de santier sau cum s-o numi, ala verifica , semneaza de receptie la fiecare pas, are n firrme in spate fiecare cu bucatica ei beton, zidarie, acoperis, instalatii electrice, termice...ceva de genul asta. Nu m-a interesat subiectul la fix ca eu il voi avea pe tata, bani sa am. Acum se fac controale pe teren de catre n institutii si chiar daca ploua cu amenzi treaba merge tot ca inainte numa' ca mai ai ceva hirtii in plus.

Casele din lemn sau prefabricate din lemn au multe avantaje precum izolatie termica de exceptie, viteza la construit, cheltuieli executie la jumatate, rezistenta seismica buna, ecologice si in rest toate dezavantajele posibile.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR