Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Ok. A fost un sfat.

O duba, fiind inalta, vezi si circuli mult mai bine in conditii de iarna, tractiunea nu prea mai conteaza cand Matizul era varza.

Sa ai parte de carnet fara puncte.
Stima.
Skip ads

  • AndrewBv

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2009

  • Mesaj Privat
daniel_aoe a scris:Ok. A fost un sfat.

O duba, fiind inalta, vezi si circuli mult mai bine in conditii de iarna, tractiunea nu prea mai conteaza cand Matizul era varza.

Sa ai parte de carnet fara puncte.
Stima.

Multumesc!
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Absolut de acord cu tiry , iar Boul chiar o merita.
  • dstefan

  • Mesaje scrise: 412
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Zafira 2007 z16xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2009

  • Mesaj Privat
@AndrewBv - nu stiu daca e ceva de comentat... Oricum, ai facut ce facea orice sofer normal, bravo pentru modul in care te-ai adaptat (fiind oarecum si lipsit de experienta) la conditiile de drum (conditii meteo, trafic etc.). Asta a fost o experienta in plus. Asa invata omul... Sa ai parte de kilometri multi, fara probleme!
Skip ads

  • AndrewBv

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2009

  • Mesaj Privat
dstefan a scris:@AndrewBv - nu stiu daca e ceva de comentat... Oricum, ai facut ce facea orice sofer normal, bravo pentru modul in care te-ai adaptat (fiind oarecum si lipsit de experienta) la conditiile de drum (conditii meteo, trafic etc.). Asta a fost o experienta in plus. Asa invata omul... Sa ai parte de kilometri multi, fara probleme!

Multumesc, asemenea si voua v-a doresc, multi km fara probleme!.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,463
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
eu totusi nu inteleg de ce nu ati bagat Matizul in duba....
Lasand gluma la o parte, si voi ati dat dovada de inconstienta (de nins ningea de ieri dimineata, plus ca se stie ca zona dintre Padurea Bogatii si Bv are predispozitie de viscol) sa mergeti cu o masina cu gume de vara, si fara posibilitati temeinice de curatat parbrizul (cand e ud pe jos, parbrizul se murdareste extrem de repede, si ramai fara vizibilitate). Bine macar ca ati avut un gram de luciditate, sa nu va apucati si de raliu.
Cat despre ala cu slalom-ul... ce sa zic. In afara de faptul ca se numeste "o mana de ajutor data selectiei naturale"
  • adydelabv

  • Mesaje scrise: 804
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2011 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Peterr a scris:Ok. O sa sara o gramada de moralisti pe mine din cauza postului meu dar:

Mai baiatule, din cauza ta o masina a facut accident si tu tii lectii de conduita in trafic?

Anyway... Feuer frei!


cu ce a gresit AndrewBV ca mie imi scapa ?

numai bine
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Ati sarit toti la gatul lui ca nu avea ce sa caute, ca trebuia ca masina sa aiba si sa faca. Cati dintre voi v-ati intrebat daca la momentul plecarii din Brasov erau cunoscute toate aceste probleme?
Mi-a mai placut si faza cu comparatia in ceea ce priveste usurinta in condus. Nu intelegeam de ce s-au umplut orasele de dube: le folosesc doamnele si domnisoarele pentru promenada zilnica fiindca sunt usor de condus.
Skip ads

  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Multi gandesc ca doar ei au ce sa caute pe sosele , altii NU !
Singura greseala a lui AndrewBV e ca si-a expus problema aici. De parca sfaturile unora i-ar fi de folos.
Foarte bine ca a ajutat pe cineva , foarte bine ca a condus pe viscol . Pentru el va ramane o experienta pe care nu o va uita si care il va ajuta in multe situatii.
  • BV-31STE

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2006

  • Mesaj Privat
eu zic ca a avut noroc.
recunosc, la fel am acumulat si eu 'experienta', la inceput si eu as fi condus orice si oricand.
  • adydelabv

  • Mesaje scrise: 804
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2011 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2007

  • Mesaj Privat
BV-31STE a scris:eu zic ca a avut noroc.
recunosc, la fel am acumulat si eu 'experienta', la inceput si eu as fi condus orice si oricand.


cred ca multi am fi facut cum zice stefan printre care si eu
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,463
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pana la urma omul nu a postat aici o problema, ci o exerienta. Ma indoiesc ca astepta cva cineva sa il aprobe sau sa il dezaprobe.
Ca Peterr s-a grabit sa ii puna o eticheta.... ma rog, intelegeti-l si pe Peterr, e tanar, are sangele fierbinte.. Smile
Skip ads

  • AndrewBv

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Asa este jE, am postat aici o experienta princare am trecut , si am invatat si cate ceva, nici decum nu a fost postat ca si o problema.
Si Peterr nu cred ca a inteles "povestea".A tras concluzii prea repede.
  • Deathman

  • Mesaje scrise: 493
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2008

  • Mesaj Privat
E mare pacat ca multi soferi, unii prezenti si pe forum, n-au apucat sa conduca o Dacie 1300 sau un Oltcit.
Asa vorbiti unii de parca romanii au avut dintotdeauna cauciucuri de iarna pe masini, ABS, ESP, Traction Control si mai stiu eu ce magarii din astea. Din proprie experienta va spun ca pe Oltcit n-am avut niciodata cauciucuri de iarna si har Domnului ca am circulat cu el pe zapada, am iesit din oras cu el iarna si inca sunt aici pe forum ca sa scriu aceste randuri. Si mi s-o intamplat si mie sa raman fara lichid de parbriz in bidon.
Pe Opel am cauciucuri de iarna, dar asta nu ma determina sa fac pe eroul cand conditiile meteo sunt defavorabile.

@AndrewBv: Desi ma repet, parerea mea e ca ai abordat foarte bine problema si ai mers cu masina in asa fel incat sa te simti tu in siguranta.
  • miaconRSH

  • Mesaje scrise: 290
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2009

  • Mesaj Privat
M, s-a cam imprastiat discutia... Daca-mi permiteti sa sintetizez: Condusul unui autovehicul presupune mai mult decat calcat pedala din stanga, dat cheie, ridicat pedala stanga si tinut de volan.

Imi aduc aminte ce mi-a sarit in ochi prima oara cand am deschis un manual Haynes : CONDUSUL ESTE UNA DINTRE CELE MAI SOLICITANTE ACTIVITATI PE CARE LE INTREPRINDEM ZILNIC ...

1. Daca atunci cand merg la ai mei stau pe banda a 2-a (dn1), imediat dupa o curba in S (am vazut accidente acolo de cand ma stiu, picioare intinse pe asfalt si toate cele)... cu maxim 80km/h (limita e de 70 in localitate) inseamna ca-s fricos, prost sau pampalau? Ca fapt divers daca nu ma incadrez la intrarea in localitate pe banda a 2-a... Nu prea mai am cum sa fac stanga in localitate. Literally. Banda delimitata este, dar ca sa ajung la ea de pe prima trebuie sa fumez 3 tigari timp in care ma uit cum trec tdi-urile cu 110km/h. Mda, mi-am luat multe injuraturi, sicanari, scuipati, flash-uri si asa mai departe... Pur si simplu nu ma intereseaza. Nu de alta dar va asigur ca i-am salvat viata unuia care vroia sa intre in curba aia cu 140km/h... Habar nu avea ca e in s... Pentru ca la jumatate l-am vazut cum ramane brusc in spate. Ca fapt divers.

2. Eu am si acum un bidon de 5l lichid in portbagaj. Piticul meu vrea cel putin parbrizul curat cat mai mult timp cu putinta (recordul este de 5l consumati in 34.7 km... Do the math). Incerc pe cat pot sa fiu pregatit pentru orice. Nu de alta, dar nu am incredere nici in mine (cu toate ca ma iubesc atat de mult incat ma pup singur pe frunte dimineata), nici intr-o masina... Cu atat mai putin in alt participant la trafic.

3. EXPERIÉNȚÃ, experiențe, s.f. 1. Totalitatea cunoștințelor pe care oamenii le dobândesc în mod nemijlocit despre realitatea înconjurãtoare în procesul practicii social-istorice, al interacțiunii materiale dintre om și lumea exterioarã... QED!
  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
ddf a scris:Absolut de acord cu tiry , iar Boul chiar o merita.

O singura problema, s-ar putea ca boul sa se fi lovit de o alta masina cu oameni nevinovati.
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Corect asta nu as vrea : sa loveasca alti nevinovati.
Cand am scris acele randuri m-am gandit la alt BOU cu Audi A3 (s-au ce o fi) care in ajun de Craciun a patit-o exact ca eroul lui AndrewBV . EL depasea cu 110 Km/h pe o sosea viscolita si s-a rasucit apoi a iesit pe camp . Sotia , copii au tras o sperietura zdravana iar masina s-a sifonat serios.
Va inchipuiti ca sarbatorile lui au cam fost compromise.
  • Peterr

  • Mesaje scrise: 408
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2010 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Sorry. Somebody has to be the bad guy nobody agrees with. Doar ca si acel BOU poate avea problemele lui pentru care conducea prin viscol, nu neaparat a depasit coloana pentru ca se plimba si fiind bou a vrut sa se dea mare si tare si vanjos si a depasit coloana cu nesimtire si inconstienta. Si poate masina boului era corect echipata si putea sustine un 80-90km/h dar din cauza masinilor prost echipate pentru vreme si a soferilor fara experienta a fost fortat sa mearga cu maxim 40km/h pe drum.

Ok. Nu e doar vina lui Andrew. De acord. El s-a adaptat la duba din fata si duba la masina din fata si tot asa. Dar sa nu exageram. Pe mine m-a sâcâit mai mult faptul ca invataturile trase de andrew au fost "Ce bine se conduce cu viteza mica si cu DOUA maini pe volan" in loc sa fie "Data viitoare o sa ma asigur ca masina are anvelope de iarna si/sau lanturi". Si mi se pare ca sunt multi soferi care au "invatat" din experiente asemanatoare si a doua oara, in situatii similare si-au spus "Data trecuta m-am descurcat fara anvelope de iarna. Trebuie doar viteza mica si doua maini pe volan si ma descurc si acum. N-are rost as cumpar anvelope de iarna."

In fine. Smile

P.S.: Multumesc de intelegere, jE Very Happy
  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
In primul rand masina boului nu a putut sustine mai mult de 40 km/h ca dovada ca s-a lovit. In al doilea rand daca avea o problema putea sa beleasca ochii si sa depaseasca cand o putea face in siguranta nu sa se bage inconstient, ca nu mai putea de nervi. Probabil ca un om cu mai multa stapanire are mai putine sanse de a face accident.(eventual pana intra boul in el).
Consider ca aventura colegului a fost una ocazionala si sunt convins ca nu face zilnic trafic de cazane. Oricui i se poate ivi o astfel de situatie si sunt de acord sa mearga pe drum atent si adaptat la situatia respectiva. Nu stiu daca cei care nu sunt de acord cu asta s-ar fi intors inapoi fara matiz sau faceau pe dracu in 4 sa ii puna cauciucuri de iarna si sa ii repare spalatorul de parbriz inainte de a pleca. Din pacate uneori suntem pusi si in situatia de a calatori in conditii mai grele.
  • Peterr

  • Mesaje scrise: 408
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2010 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Stocariu:
Exercitiul 1. O masina circula cu viteza de 90 km/h pe contrasens in timpul ninsorii. Pe aceeasi banda pe care circula masina, exista o groapa cu diamatrul de 80cm si adancime de 40cm. Masina intra cu roata stanga fata in groapa si se izbeste de marginea acesteia. Ce suma are de platit CASCO?

Iar pentru al doilea paragraf:
Tu stii ce usor sunt de montat lanturile pe cauciuc? Si ca poti sa iti iei de la orice benzinarie? (Sa nu inceapa nimeni cu argumente gen "Si ce vrei bre? Sa cumpere lanturi pentru masina de firma?" pentru ca DA, chiar aia vreau. Firma trebuie sa deconteze.)
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR