Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Anul trecut eram in concediu/vacanta/plimbare prin tara, am colindat un pic HR si CV si am ajuns si in Odorheiul Secuiesc.
Nu am mai fost pana acum in zona , eram prima iesire. Si la cate povesti au fost pe tema asta chiar eram curios.
Mentionez ca la capitolul curatenie, civilizatie, ordine sunt peste restul Romaniei, cel putin sigur peste Oltenia, Muntenia si Moldova
Mi-e mi-a placut. Sosele bune ( asa erau in octombrie 2009), lumea muncea pe camp , tractoarele arau ( pe la mine pe-aici n-am mai vazut un tractor pe camp de vreo 20 ani si atunci cand il vad, se mananca seminte si se bea bere langa el) si prin orase lume serioasa, preocupata de treburilor lor, organizati si in general nu ardeau gazul aiurea. Au alt stil de viata unul de care noi romanii in 1000 ani nu ne vom apropia.
Insa:
1. La un Rompetrol am cerut ajutor pentru a merge intr-o anumita directie, in romana, angajata nu mi-a raspuns, am intrebat din nou dupa care s-a uitat ranjind la mine si a rugat in maghiara un coleg sa-mi explice ( asa am intuit ).
2. Eram la un chiosc, urma sa cumparam niste colaci secuiesti, listele de pret erau si in romana si in maghiara, am cerut in romana, mi-a raspuns in maghiara ( evident n-am inteles nimic ), am cerut iar in romana indicand cu degetul spre lista de preturi care era si in romana, a continuat in maghiara, moment in care i-am adresat 3-4 cuvinte in germana si m-am incruntat asa un pic arogant.
A facut niste ochi cat niste pepeni, m-a servit dar n-a mai scos o vorba decat la sfarsit , cand m-a salutat dand din cap
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Nu e vina lor ca de la romani nu prea au ce sa invete (pozitiv...), iar de la ungaria, au cate ceva... Crying or Very sad
  • Szabados Antonela

  • Mesaje scrise: 444
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Sunt multe persoane in varsta de etnie maghiara care nu vreau sa vorbeasca romaneste desi stiu! Wink
Multe persoane de etnie maghiara nu vorbesc romaneste pentru ca nu o stapanesc foarte bine si le e rusine !Multe din problemele astea ei le discuta in bisericile lor si ies indoctrinati de acolo, '' montati '' impotriva limbii romane! Oricum sunt mai nationalisti decat romanii ,nu isi leapada limba atat de repede ca romanii , desi in Ungaria ,maghiarii de aici sunt vazuti la fel ca noi toti ,adica prost!
Oamei exemplu ar putea fi sasii pentru noi ,cred ca sunt mult mai corecti.
Sunt mai tari ca noi ca au autostrazi ,in rest ... Oricum ,mai devreme sau mai tarziu ,tot vom avea o conducere a tarii care va pune piciorul in prag si va spune lucrurilor pe nume.
Am prieteni maghiari care ii injura pe unguri( Ungaria) mai mult ca romanii Razz
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
e un pic ironica situatia
Noi, romanii, ne furam caciula unii la altii, ne dam tepe intre noi, ne furam intre noi, ne pacalim/mintim , ne injuram , ne batem, ne tradam unii pe altii, ne santajam, ne batem joc de tara noastra intr-un hal rar intalnit, de 20 ani ne-am vandut practic tara, in general facem tot ce este mai degradant si mai urat ptr o societate si ne-am gasit sa ne luam de unguri.
Cred ca ne descurcam sa ne facem singuri rau, nu e nevoie de altii.
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Szabados Antonela a scris: Oricum ,mai devreme sau mai tarziu ,tot vom avea o conducere a tarii care va pune piciorul in prag si va spune lucrurilor pe nume.

*
Problema e ca asta se va intampla cand nici unul de aici de pe forum nu va mai fi in viata, eventual chiar mai tarziu... Crying or Very sad
  • Peterr

  • Mesaje scrise: 408
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2010 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Ok. Am si eu prieteni de etnie maghiara, nu generalizez, bla-bla-bla.

Doua lucruri totusi am de spus:

1. Asa cum spunea si jE mai sus: Nu ti se pare ca e culmea ipocriziei sa sustii limba romana printr-un post plin de greseli gramaticale ?
(Intrebarea e adresata celor care se simt)
2. De fiecare data cand merg in Germania, trec prin Ungaria (Nu ca as avea de ales). Si de fiecare data vad zeci de masini pe drum cu acest sticker:


Vi se pare OK ?
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Eu zic mai bine sa o ia pe toata, poate asa vom avea si noi sansa la autostrazi si restul cele necesare unui trai decent
Mai ne iau strainii, ca ai nostrii "alesi" de 20 ani ne-au aranjat bine de tot pentru inca 50 ani.
  • Szabados Antonela

  • Mesaje scrise: 444
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Adevar graieste gura ta,Slash Embarassed
Skip ads

  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Peterr a scris:Ok. Am si eu prieteni de etnie maghiara, nu generalizez, bla-bla-bla.

Doua lucruri totusi am de spus:

1. Asa cum spunea si jE mai sus: Nu ti se pare ca e culmea ipocriziei sa sustii limba romana printr-un post plin de greseli gramaticale ?
(Intrebarea e adresata celor care se simt)
2. De fiecare data cand merg in Germania, trec prin Ungaria (Nu ca as avea de ales). Si de fiecare data vad zeci de masini pe drum cu acest sticker:


Vi se pare OK ?


Daca este ce cred eu, nu este OK ... Shocked (pentru ca tot pe langa as ramane) Crying or Very sad Laughing

Weekend placut tuturor, romani, unguri etc..
  • cristian_

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Mama! Va dati seama ce statiuni ar face astia la munte.
Vara e un adevarat exod al turistilor unguri(din ungaria) catre Harcov.
Saracii , in afara de dealul ala imens de pe M3 , alta forma de relief mai inalta nu prea au.
Se stie cum si-au aranjat statiunile.
Sa zicem merci ca au Balatonul , ca altfel ar fi vrut si iesire la Marea Neagra(ceea ce nu ar fi fost neaparat rau)

Plus ca suntem in ue , am putea merge fara viza la schi in Covasna.

Nu sunt ungur , sunt moldav educat in Cluj , cu prieteni unguri.
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
cristian_ a scris:Sa zicem merci ca au Balatonul , ca altfel ar fi vrut si iesire la Marea Neagra(ceea ce nu ar fi fost neaparat rau)


La astia le-a dat Dzeu un lac si-au facut din el o mare atractie turistica
Noi avem ditamai Marea Neagra si ne-am batut joc de ea, nic nu te mai poti duce de cata mizerie e.
  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
calin1945 a scris:
Peterr a scris:Ok. Am si eu prieteni de etnie maghiara, nu generalizez, bla-bla-bla.

Doua lucruri totusi am de spus:

1. Asa cum spunea si jE mai sus: Nu ti se pare ca e culmea ipocriziei sa sustii limba romana printr-un post plin de greseli gramaticale ?
(Intrebarea e adresata celor care se simt)
2. De fiecare data cand merg in Germania, trec prin Ungaria (Nu ca as avea de ales). Si de fiecare data vad zeci de masini pe drum cu acest sticker:


Vi se pare OK ?


Daca este ce cred eu, nu este OK ... Shocked (pentru ca tot pe langa as ramane) Crying or Very sad Laughing

Weekend placut tuturor, romani, unguri etc..



Lasa ca esti mai aproape de Serbia, care este o tara civilizata cu mult mai multi km de autostrada ca la noi. Numai la romani sa nu ramanem. Apropo, ca nu-mi dau seama din sticker, da' Aradu' ii pe acolo? Sau venim cu voi timisorenii la sarbi.
Skip ads

  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
D_M_G a scris:O adevãratã declaraþie de rãzboi la adresa României a avut loc în Parlamentul Ungariei, când parlamentarii s-au ridicat în picioare cu toþii ºi au intonat primele douã strofe din “Imnul Secuilor”.
Stii cum e, cainii latra, caravana trece (sau ursul carpatin Laughing )
Lasa-i dracului, au si ei vadimii, funarii, verestoii, tokesii lor. De aia nu mai putem noi? Principalul este ca aici, in tara (exceptand secuimea, desi si acolo e un fenomen restrans, in nici un caz n-are caracter de masa) nu exista disensiuni intre nationalitatile conlocuitoare. In Sibiu, traiesc de 54 de ani impreuna cu sasi (care din pacate au cam disparut ) si unguri (e drept, mai putini). Am avut intotdeauna (si am si acum) prieteni, profesori, colegi sasi si unguri. NICIODATA n-am avut, nici de-o parte, nici de cealalta, resentimente, animozitati, disensiuni legate de etnie. Ne-am inteles si ne intelegem in continuare foarte bine.
Toate declaratiile si manifestarile astea "razboinice", iredentismul, nationalismul exacerbat, au un scop clar: capitalul electoral. Pentru oamenii cu un IQ mediu spre superior, si cativa ani de-acasa, este un motiv de amuzament, cred (cel putin pentru mine, asta e. Va rog nu ma acuzati de lipsa de modestie Rolling Eyes). Acest gen de propaganda tine la doua categorii: prima, cei neimplicati in fenomen, adica cei care doar ASCULTA discursuri nationaliste fara sa fi fost vreodata in contact direct si de durata cu aceasta etnie. A doua, cei care se duc in Bg la "super all inclusive", doar pentru ca-si pot umple farfuriile mai mult decat o fac acasa, cei din cauza carora multi nu mai mergem acolo, sau daca mergem, vorbim franceza, engleza sau orice stim, pentru ca ne e rusine ca suntem conationali. Astia-s cei care pun botu' la discursul lui becali, vadim, funar (n-am gresit, pentru mine-s adjective, nu nume proprii).
Fratilor, nu va faceti griji pentru placutele bilingve. Si la intrarea in Sb scrie si "Hermannstadt" si n-a protestat nimeni. Ba, parca prin'93 au fost vreo cativa PRM-isti si V.R. care au behait putin, da' caravana si-a vazut de drum.

gogo_y17dt a scris:
In Italia unde sunt romani la greu in anumite zone se vorbeste prima oara romana la magazin cand intra cineva? Nu cred.
Pai ce spui tu confirma faptul ca vanzatoarea a avut un comportament normal. Italianu-ti vorbeste-n italiana ( sunt majoritari in zona), cea din M.-C. ti-a vorbit ungureste, conform aceluiasi principiu.

Peterr a scris:
2. De fiecare data cand merg in Germania, trec prin Ungaria (Nu ca as avea de ales). Si de fiecare data vad zeci de masini pe drum cu acest sticker:

Vi se pare OK ?
Iti aduci aminte harta Romaniei promovata de vadim acum cativa ani? Era mult mai "burtoasa" spe est. Mai tineti minte ce poduri de flori se faceau peste Prut? Nu-i cam acelasi lucru?
Fiecare-si pavoazeaza masina dupa educatie si bun simt. Iredentistii (avem si noi falitii nostri, vezi cvadrilaterul...Basarabia, Moldova - nu ca acestea din urma n-ar fi revendicate justificat, problema e ca s-au schimbat vremurile) isi pun astfel de stikere, cocalarii, "manelele e viata mea", unii-si pun degete mijlocii erecte, si-asa mai departe. Crezi ca dac-ar fi fost facut un stiker cu Ro + Md, nu si-ar fi pus nimeni asa ceva pe masina? Ai indrazni un pariu?
Nemtii si francezii au cam aceleasi probleme in privinta Alsaciei, dar nu toti. Italienii si austriecii in Piemont, dar nu toti. Belgia - valoni si flamanzi... Si cred ca ar mai fi exemple, nu ma duc spre est, ca arde.
Repet: singurul scop este capitalul electoral, iar cei care pun botu-s din fericire minoritari. Altfel...fericire, numele tau e Iugoslavia.

NU MAI POSTA CONSECUTIV, FOLOSESTE BUTONUL "MODIFICA"
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
vedeti ca miine sunt o gramada la Sumuleu
  • kapp

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Dan56 a scris:
gogo_y17dt a scris:
In Italia unde sunt romani la greu in anumite zone se vorbeste prima oara romana la magazin cand intra cineva? Nu cred.


Pai ce spui tu confirma faptul ca vanzatoarea a avut un comportament normal. Italianu-ti vorbeste-n italiana ( sunt majoritari in zona), cea din M.-C. ti-a vorbit ungureste, conform aceluiasi principiu.


Nu, nu e normal...Italianu vorbeste in italiana pentru ca este in Italia, indiferent cati romani sunt in zona, asa si aici, M.C. e in Romania, vorbesti romana...
Imi place mult Ungaria, am fost de multe ori si nici nu am nimic cu cei care stau in Romania, dar mi se pare de bun simt sa vorbesti romana, si daca nu o vorbesc din educatie atunci ar trebui impusa...Eu cetatean al Romaniei cer o informatie la un politist cetatean roman in romania (ei cei din zonele alea au cetatenie romana nu? sper sa nu ma insel.) si ala ma trateaza ca.......?
  • gogo_y17dt

  • Mesaje scrise: 492
  • Locatie: Falticeni sau Iasi
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2007

  • Mesaj Privat
@ kapp Multumesc pentru raspunsul bine punctat care i l-ai dat colegului @Dan56. Eu sunt de acord.
  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Si eu sunt de acord cu @kapp, adica daca eu ma duc in Spania (unde sunt multi romani) nu voi vinde mici si bere doar celor care vorbesc romaneste, ci tuturor care vor, vorbind limba spaniola.

Acum o intamplare din viata mea: Era prin anul 2003-2004, aveam si eu o prietena (actuala si unica sotie) a carei mama e unguroaica. Bunicii ei din partea mamei sunt din judetul Satu Mare, sat sau comuna Carei. Intr-o zi vine in Arad in vizita verisorul ei, ungur din Romania cu viitoarea sotie, unguroaica din Romania, ambii din Carei. Toate bune, pana cand facem cunostinta si ne spune varul actualei sotii (unica de fapt pana acum) ca Timea (asa se aude numele) nu stie romaneste. Sotia mea (acum, atunci era prietena mea, nu ne logodisem inca) o intreaba pe romaneste de ce nu a invatat romaneste, la care acea Timea ii raspunde ceva viitorului ei sot in ungureste. Pasul urmator, la noi in bucatarie (in anul in care ne-am logodit si eram in "probe", dar inainte de logodna) sotia mea se ia de ia in limba maghiara ca de ce refuza sa vorbeasca ungureste pentru ca tot ce i-a zis pe romaneste a inteles (Timea), apoi e dat-o pe romaneste ca sa inteleg si eu tot ce i-a zis pe ungureste, dupa care acea Timea se aseaza pe scaun, rosie la fata si nu a stiut ce sa mai zica. Pana la urma, dupa ce au plecat am aflat de la rudele sotiei ca ei vroiau sa ne invite la nunta, dar nu au mai facut-o din cauza sotiei. Nici nu ne pare rau niciunuia dintre noi (dupa intamplarea asta ne-am logodit si ne-am casatorit, asta ca sa uniti parantezele si sa iasa fraza...).

P.S.: Nu le port pica, ii consider prost crescuti, indoctrinati de mici sa aiba ura fata de romani. Ba chiar ungurii din Ungaria ii considera inferiori, asta o spun dupa o relatie de 3 ani cu o unguroaica ( din tata si mama) in timpul facultatii (care acum e in Budapesta) si mi-a zis multe despre ungurii din Ungaria, dar nu de bine.

P.S.2: De mic aveam in plan sa-mi gasesc o nemtoaica blonda si sa plec cu ea in Germania, asta era la gradi', eu sunt nascut din parinti romani in anul 1980. De aceea am invatat si germana. Pana la urma prima "gagica" de la gradi' a fost unguroaica si apoi cele mai "tari" au fost tot unguroaice. Va zic eu merita, nu degeaba sunt catalogate "focoase". Asa ca n-am nici o treaba cu ungurii ci cu unguroaicele...ele sa ramana la noi...
  • daniel30

  • Mesaje scrise: 256
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Tigra 1999 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Am facut si eu armata vreo 4 luni in Odorheiul Secuiesc acum vreo 12 ani e plin frate de unguri nimeni nu iti da o indicatie , la magazine toate vinzatoarele vorbeau ungureste discoteca tot a ungurilor era nu puteai face nimic acolo erau stapani te aruncau afara imediat. Eu sint in italia si sintem destul de multi aici de mult timp dar daca vrei ceva italiana trebuie sa vorbesti Wink
  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Am o intrebare: Care este natia inferioara Romaniei? Numiti-o!

Daca nu e niciuna, atunci ne meritam soarta cu ungurii din tara noastra. Da' as face altceva: daca ungurii din Romania le trebuie anumite judete din tara, pai hai sa le punem vize de tranzit pana in Unagria.
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Observ un laitmotiv in ceea ce s-a scris pana acum. Confundati usor situatia muncitorilor romani din Italia, Spania, etc cu cea a maghiarilor din Romania. Acei muncitori daca traiau de ca. 1000 de ani in Italia, formand pana azi o populatie minoritara comparabila procentual cu maghiarimea din Ro, banuiesc ca ar putea cere acel ceva pe care-l vor, si romaneste.

Pe de alta parte, nu pot decat sa fiu de acord cu cei care condamna refuzul unora de a vorbi/invata romaneste. Motivele pot fi variate, nu le-am cercetat niciodata Embarassed - batranilor nu s-a predat, tinerii poate au crescut in comunitate maghiara, etc. Mai este si ura care se mosteneste din generatie-n generatie, de ambele parti ale baricadei.

Acum ce nu inteleg e reticenta fata de invatamantul in limba materna. Trecand peste faptul ca "profesorii romani de geografie si istorie ar ramane fara loc de munca", de ce ar trebui predata de exemplu geografia in lb. Romana? Prin analogie, de ce nu si matematica sau chimia? Nu vad motivul nici in cazul istoriei Romaniei, atata timp cat numele personajelor se scriu/spun tot romaneste, iar actiunile acestora se pot povesti in orice limba, chiar si prin hieroglife.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR