Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
BOEING747 a scris:De ce oare am impresia ca topicul asta va avea cateva pagini bune. Pentru unii vad ca e asa de greu sa accepte idea si sa recunoasca faptul ca alte masini sunt peste ale lor..., ma refer la putere/sprint.

Sa afirmi ca un Y17DT trage asemanator unui ALH sau poate chiar mai bine e de toata jena dupa parerea mea.


Fratimiu vezi ca esti pe langa...eu nu am zis ca "un" y17dt trage mai bine ca un ALH am zis ca "al meu" trage mai bine sau la fel ca al unui prieten....e diferenta mare...e foarte posibil ca alt motor ALH sa fi tras mai bine decat al prietenului meu...daca un motor nu e intretinut cum trebuie stie oricine ca nu mai fuge cum trebuie....si in plus probabil ca nu ai mers cu un 1.7 dti bine intretinut din toate punctele de vedere sa vezi cum se misca, vorbesti de parca 1.9 tdi e vreo nava spatiala, si 1.7 tdi e caruta lu' nea Gheorghe...cred ca gresesti.
Eu doar am comparat masina mea cu un vw 1.9tdi si apoi prin analogie cu 2.0dti.
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Am uitat ca Y17DT e ala care prinde 200km/h si mai are inca pedala...
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Am uitat ca Y17DT e ala care prinde 200km/h si mai are inca pedala...


Nu am zis ca prinde 200 dar prinde 100 in cam atatyoutube
Refuz sa cred ca 1.9 tdi e vreo racheta si 1.7 dti caruta, cand de atatea ori am depasit masina asta la viteze de peste 130-140 pe drumul dintre Targoviste si Bucuresti, si numai la ambitie,cand o calca si el si eu....Nu zic ca 1.7 dti e mai tare si mai mare dar diferenta nu e atat pe cat se crede si din cauza asta sustin sus si tare ca 2.0 dti e peste 1.9 tdi si ca sprint si ca top speed.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Pai asta am spus si eu, doar ca nu cu mult. Cat depre ala din videoclip, nu are doar 75CP nici cu spatele (10secunde pana la suta?). Am avut ciptuning pe Y17DT si abia ala se apropia de ceea ce se vede in videoclip, dar tot nu mergea asa. Apropo, ai vazut ce viteza are la 3000RPM in a 5-a? Dupa cate stiam eu, trebuia sa fie 130km/h, nu 150km/h. Ala nu e Y17DT nici cu spatele.

Abia asta e ala real:
http://www.youtube.com/watc...p;feature=related
14sec
Skip ads

  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Pai asta am spus si eu, doar ca nu cu mult. Cat depre ala din videoclip, nu are doar 75CP nici cu spatele (10secunde pana la suta?). Am avut ciptuning pe Y17DT si abia ala se apropia de ceea ce se vede in videoclip, dar tot nu mergea asa. Apropo, ai vazut ce viteza are la 3000RPM in a 5-a? Dupa cate stiam eu, trebuia sa fie 130km/h, nu 150km/h. Ala nu e Y17DT nici cu spatele.

Abia asta e ala real:
http://www.youtube.com/watc...p;feature=related
14sec


Vezi ca e motor eco(are top speed 175km/h fata de 170km/h cat are orice alt y17dt) - google it ....si exact asa arata si la mine vitezele/turatii(tot eco am)...cam 145km/h la 3000 rpm in vit 5...si in curand voi pune si un filmulet pe youtube ca sa va demonstrez....si dodo vezi ca mai e tot pe pagina care mi-ai dat link mai sus si astayoutube.
Inca o data....nu spun ca y17dt e peste 1.9 tdi, dar diferenta nu e asa de mare pe cat s-ar crede....si cum se poate gasi si pe youtube, sunt masini cu acelasi tip de motor care scot timpi diferiti pe 0-100km/h...sunt multi factori externi care influenteaza mersul unei masini.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Putem sa aratam video-uri pe youtube cate vrei tu, dar Y17DT nu face 12 secunde pana la suta pe drum drept nici daca dai toate scaunele afara si mergi cu rezervorul gol. In plus, 15secunde e cifra data de Opel. Iar pe logica ca producatorul a fost conservator in estimari, inseamna ca un AstraH 1.9 150CP face 0-100 in 7secunde, nu in 8.9 cat scrie in carte nu? Hai sa fim seriosi, astia ori is remapati, ori merg la vale. Hai sa o lamurim: tu crezi ce vrei, eu cred ca vreau, ok?
  • astrah

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Cum sa ai 145 km/h la 3000 rpm cu Y17DT ? Smile
  • BOEING747

  • Mesaje scrise: 348
  • Locatie: ORADEA
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2005

  • Mesaj Privat
A zis omu' ca motorul lui e unul ECO, o fi ceva editie limitata te pomeni Laughing . Nici mie nu prea imi vine sa cred ca tu ai doar 3000RPM la 145 km/h dar in cazul in care la tine este o stare de fapt ti-as indica la modul cel mai serios sa-ti verifici ceasurile/indicatoarele de bord, s-ar putea sa fie decalibrate.
Skip ads

  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Pe bune atata am....voi pune si poza indata ce voi pleca la drum mai lung...si daca va uitati pe net mai sunt pe youtube mai multi...si sunt sigur ca si alti posesori de 1.7 dti varianta eco, de pe forum (carfolio) pot verifica ce am spus eu.Poate e etajata altfel cutia de viteze, nu stiu, poate si de aia e topspeed-ul mai mare.
  • Mentos

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2007

  • Mesaj Privat
mad2max, is de-acord ca nu e mare diferenta intre cele 2 motoare, dar la 3000rpm ai 130 si la 3500rpm 150, am aceasi masina si stiu ce vorbesc.
  • darius_x

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2009

  • Mesaj Privat
acelasi motor de 2.0 dti dar pe vectra sedan vs un ford focus de 1.6 tdci (90 cai) combi......cu start de pe loc, a castigat focusu cu 4-5 masini diferenta sustine posesoru focusului p alt forum
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Pe celalalt forum este 2.0i vs 1.6 Tdci dar eu cred ca ori Opelul avea ceva probleme (posibil intre scaun si volan) ori posesorul Focii e un maaaaaare mincinos.
Skip ads

  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
2.0 i pe vectra c? Oare?
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
vectra b 2 x 20 xev- e singurul 2.0 I pe vreo vectra
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Scuze, am citit gresit, e 2.0 Dti. Oricum, Vectra e un pic mai grea decat Foca dar are 11 cai lipsa. Posesorul Focii zice ca l-a facut urat de tot. E posibil, dar nu asa cum zice el.


1. de pe loc pe 400m cam 5 masini
2. din mers cu a doua la 30km/h cam 5 masini

  • darius_x

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2009

  • Mesaj Privat
e vectra 2.0 dti 101 cai precizeaza in post...daca e vectra b eu crek e mai usoara ca focusu care are spre 1.4 tone
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
daca e Vectra C 2.0 dti de 101 cp, e posibil, nu e ptr ea motorul asta, e prea mare/grea, ai senzatia ca nu prea trage
Am mers cu una o data si era f evidenta treaba, eu venind dupa un G cu acelasi motor care rupea
  • rubin

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z 17 DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Mentos a scris:Uite aici are 12,4 , probabil ca motoarele-s facute manual, fiecare e unicat Laughing . Nici nu e de mirare atunci ca tin 900.000 de kilmometri si counsuma putin. Daca mai ai si norocul sa dai peste una cu 9-10 secunde la suta chiar ca ai facut o afacere, in sfarsit incep sa inteleg de ce toata lumea e fan vw Embarassed .
http://www.ultimatespecs.co...=526&car=3118


Nu vreau sa mai dezvolt dar propietarul ALH pus pe un Bora este inginer chiar in domeniul auto si stie ce vorbeste !
Nu neg faptul ca un 2.0 de la Opel nu fuge mai tare dar din nefericire unele nu ajung nici la 200.000km daramite la 900.000 ! Vorbeam de fiabilitate !
Am prieten care a ramas cu Zafira in drum, arbore cotit rupt si la service i s-a spus ,, dar nu stiai domnule ca la 150.000 km trebuia sa vii sa-i schimbi cuzinetii ?" Se pare ca nu e singurul !
Eu nu sunt fan VW !
Este adevarat ca ultimele modele de 2.0 de la VW sunt incredibil de stricacioase dar asta nu inseamna ca nu au facut si motoare bune.
Stau si ma intreb daca 1.7 DTJ al meu o merge 300.000 fara sa necesite segmentare ?
Si ca sa concluzionez :
cred ca un 1.9 ALH poate sa duca la dezmembrari cam doua 2.0 dti de 101 cai cu conditia unei intretineri corecte !
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Nu tu erai ala de pe alt topic cu mecanici meseriasi care-ti dadeau gen schimba motorul pentru probleme de injectie? Hai lasa-ne cu schimbatu cuzinetiilor la 150 000 km.
  • boby9999

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2001 2.0 ydth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2010

  • Mesaj Privat
10


Ultima modificare facuta de boby9999 la Dum 11 Jul, 2010 2:47 am
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR