Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • darius_x

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2009

  • Mesaj Privat
loganu de 1.6 16v e racheta atat pe langa 1.7 dti cat si 2.0 dti probabil face si 2.2 dti la sprint, 0-100km 10,2 sec, scoteti l din discutie...
Skip ads

  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Nu era vorba de sprint 0-100 km/h....oricum am inceput sa comparam 1.7 dti cu loganuri si aici trebuie comparat cu 2.0 dti...
  • andreyyy

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 1.7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2009

  • Mesaj Privat
pai nu intelegi k nu poti sa compari 1.7 dti cu 2.0 dti ? Daca nici un motor nu are probleme si soferi conduc similar nu ai cum sa te ti dupa 2.0 dti... Asa si eu pot sa zic ca m-am tinut cu focusul 1.8 tddi 90 cp in curul unui prieten cu 530 diesel vreo 230 cp "doar", dar asta pt ca el frana mult inainte de curbe pe cand eu acceleram... Dar e clar ca daca si el ar fi condus la fel ca mine nu il mai vedeam, nu ? Poate d-aia nu ti se pare tie diferenta mare intre cele 2 motoare... Eu zic sa conduci si alte masini diesel si probabil ca o sa iti dai seama si u ca 1.7 dti 75 cp e una dintre cele mai puturoase motorizari turbodiesel... Nu cred ca ai scoate timp mai bun pe un circuit nici decat un logan 1.4 mpi mai ales ca masina ta va fi mai veche, deci motorul mai uzat decat al loganului...
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
andreyyy a scris:pai nu intelegi k nu poti sa compari 1.7 dti cu 2.0 dti ? Daca nici un motor nu are probleme si soferi conduc similar nu ai cum sa te ti dupa 2.0 dti... Asa si eu pot sa zic ca m-am tinut cu focusul 1.8 tddi 90 cp in curul unui prieten cu 530 diesel vreo 230 cp "doar", dar asta pt ca el frana mult inainte de curbe pe cand eu acceleram... Dar e clar ca daca si el ar fi condus la fel ca mine nu il mai vedeam, nu ? Poate d-aia nu ti se pare tie diferenta mare intre cele 2 motoare... Eu zic sa conduci si alte masini diesel si probabil ca o sa iti dai seama si u ca 1.7 dti 75 cp e una dintre cele mai puturoase motorizari turbodiesel... Nu cred ca ai scoate timp mai bun pe un circuit nici decat un logan 1.4 mpi mai ales ca masina ta va fi mai veche, deci motorul mai uzat decat al loganului...


@ andrey Deci aici nu e vb de logan, nu stiu cum poti sa compari cu un logan care se rastoarna in curba la 60 km/h(caz real al unui prieten)....si pana acum cu cate loganuri m-am luat la ambitie nici unul nu a rezistat(de la 1.4 la 1.6)....si puturoasa o fi masina ta insa dupa cum ti-am spus fiecare masina e diferita chiar daca are aceeasi motorizare... fa si tu cu focusul de 1.8 diesel un test sa vedem ce poate....
DECI NU AJUNGEM NICAIERI ASA...de vorbe m-am saturat, eu am pus o dovada video.....hai sa facem comparatie daca e asa puturoasa cu orice alta masina pe care o aveti ..si vedem apoi, care e mai puturoasa....pana acum toti ca nu exista comparatie, pai ce rost are sa vb asa aiurea, eu ca nu e mare diferenta, restu ca e maaare diferenta, cand avem doar clipul meu?....Sa vedem realitatea, de ce nu pune nici unul cu 2.0 un clip ca doar nu e asa greu?

Am condus doar cativa km e adevarat si un seat ibiza diesel nu stiu ce cilindree, si era lesinat rau fata de y17dt.Dar ca sa revenim la subiect, deocamdata toata lumea m-a contrazis doar cu vorbe pe cand eu am dovada reala la ce am spus....
Skip ads

  • andreyyy

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 1.7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Seatul o fi fost 1.9 SDi (diesel aspirat) poate d-aia ti s-a parut lesinat... Very Happy Si referitor la test cu Focusul te astept oricand sa facem o liniuta(oriunde vrei drum drept sau si mai bine pe serpentine) daca vrei sa-i vezi fumul... Very Happy De filmuletze pe youtube n-am timp... Nu as fi zis asta daca n-as fi avut in curte ambele motorizari si n-as fi stiut limitele fiecareia
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
@mad2max: mai citeste si pe aici poate te ajuta cu ceva https://www.clubopel.com/vie...highlight=#604744

LE: acum am observat si eu Laughing


Ultima modificare facuta de Tzepozzz la Vin 23 Jul, 2010 11:08 pm
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Ups, topicul ala e deschis tot de el. Avem un speed freak in zona!
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Hmm...speed freak? pai vi se pare ca am dat vreo viteza asa nemaivazuta?Sau ca vb aici de topspeed-ul masinii?Eu cu mai mult de 140 km/h nu merg....sau ffff rar...si asta pe autostrada.
Aici vb de elasticitatea motorului.
@tzepozzz ce sa citesc acolo? Nue nici unu care sa-si fi dat cu parerea care sa aiba 2.0.
Skip ads

  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Scopul principal al motorului de 1.7 e sa te duca din punctul A in punctul B cu cele mai mici costuri. E irelevant cat de bine fuge.
E o diferenta normala de acceleratie intre 1.7 si 2.0. O diferenta pe care fiecare dintre noi o percepe diferit, in functie de cum e obisnuit.

Am zis, pentru mine e o diferenta foarte mica.
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
tonytm a scris:Scopul principal al motorului de 1.7 e sa te duca din punctul A in punctul B cu cele mai mici costuri. E irelevant cat de bine fuge.
E o diferenta normala de acceleratie intre 1.7 si 2.0. O diferenta pe care fiecare dintre noi o percepe diferit, in functie de cum e obisnuit.

Am zis, pentru mine e o diferenta foarte mica.


Ufff....in sfarsit unu care e de aceeasi parere cu mine....pai prea eram singur contra tuturor. Smile
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Nu compara nimeni consumurile? Sunt 2 motoare facute pentru "economie" nu pentru demaraje.
  • andreyyy

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 1.7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2009

  • Mesaj Privat
mad2max a scris:
Nu contest ce zici tu insa din intamplare am facut un test cu Y17dt-ul meu....60-100 km/h in ~7s in tr.3.Sunt curios sa vad diferenta de acceleratie intre cele 2 avand in vedere ca sunt in plaja de cuplu maxim la 60km/h.Uite video http://www.youtube.com/watch?v=fpiApKKT3Mo


mad2max a scris:
Eu unul am reusit deocamdata sa masor timpul pentru 60-100km/h si a fost undeva pe la 11 s in tr.3 pentru un G 1.7 dti



Deci fa-ma sa inteleg ! Primul citat e din 2010 iar al doilea din 2009 Embarassed Embarassed Embarassed
Skip ads

  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Daca citesti mai jos in topicul respectiv vei vedea ca am gresit afirmatia respectiva si am spus ca am facut in vit 4 11s de la 60-100....si ca sa vezi ca nu aberez uite si pt asta video http://www.youtube.com/watch?v=dgzZjYsImj8 ....Atunci nu am avut cum sa urc clipul pt ca nu am gasit cablu de date sau adaptor bluetooth(bine nici nu mi-am dat silinta), si intre timp am facut alte clipuri....Satisfacut?
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
tonytm a scris:Nu compara nimeni consumurile? Sunt 2 motoare facute pentru "economie" nu pentru demaraje.


Pai hai sa vedem
IN ORAS:
-daca merg batraneste si nu schimb mai sus de 2200-2300 rpm ies undeva intre 5.5 si 6.
-daca merg mai agresiv ajung pana pe la 7.

AFARA:
-mers normal cu max 110-120 km/h dar in general tinuta pe la 90 km/h si fara accelerari bruste, cam 3.8
-mers mai agresiv cu vit de peste 140-150 si cu depasiri la 3500-4000 rpm ajung pe la 5-5.2.
  • mokamoka

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2002 2.0
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2010

  • Mesaj Privat
-Logan rasturnat Sinaia - DaciaClubMasina arata EXCELENT pt o masina care tocmai s-a rasturnat
- Mi-a rasturnat cineva Loganul. S-a dat de doua ori de-a dura. Capota insa si motorul par in regula
- ok, nu ma pot tine de cuvant, logan 4 morti pe loc, matiz 2 morti la spital, logan rasturnat in sant
- Un Logan al politiei sa rasturnat pe Autostrada Soarelui.
- Cam acum o luna, in aceleasi conditii si prin aceeasi zona am vazut un logan rasturnat. Masina era destul de sifonata pe dinafara, insa habitaclul era ...
- Monitorul de Alba - Rasturnat cu Loganul in sant
- Logan brek 2007 rasturnat
- Vand Logan rasturnat
- Primul accident cu Logan Dacia s-a rasturnat dupa ce a fost izbita de un Matiz Craiovenii au reusit sa faca primul accident rutier in care a fost implicata
- A vrut a evite ceva si s-a rasturnat de mai multe ori. ... bietii oameni (care in sinea lor se bucurau ca isi cumpara logan la cursul de 35500 lei la EUR) ...
- Un bãrbat din Slatina se afla la vola-nul unui Logan. Pe locul din dreapta sa se afla prietenul .... S-a rãsturnat cu maºina în ºanþ fiindcã se uita la ceas
- un Logan Rasturnat si o mitshuba sifonata un pic
- Un autoturism Dacia Logan s-a rãsturnat luni seara, pe D.J. 106 H, în afara localitãþii Tilisca, dupã ce ºoferul, în vârstã de 18 ani, din Sãliºte
- eu am logan de cand a fost scos pe piata si lam tunat lam bagat la curse mam rasturnat cu el intro curba ...
- Cînd am iesit în drum am vãzut Loganul alb rãsturnat peste gardul lu' nenea Andrei Pintilie.
- Dupã un slalom, masina s-a rãsturnat în sant. Loganul fusese cumpãrat cu doar o lunã în urmã. La prima verificare tehnicã s-a constatat cã fuzeta era ruptã, ...
- Logan Diesel Laureate 30 000 km. ... masina are motorul, capota, bordul etc intacte. 30.000 km la bord.sunt primul proprietar.m-am rasturnat cu ea. ...
- Cu Loganul în copac. ... Dupa impact, autoturismul s-a rasturnat, transformându-se într-un morman de fiare vechi iar soferul s-a ales, din fericire, ...
- am vazut un logan rasturnandu-se de parca era luat de vant, si altul care .....
- În urma impactului, Loganul s-a rãsturnat, taximetristul ºi cei doi clienþi ai sãi au murit, iar cele cinci persoane
- In urma acrosajului soferul Loganului a pierdut controlul autoturismului care s-a rasturnat de mai multe ori si a intrat intr-un stalp. ...
- Un Logan s-a rasturnat la o viteza de peste 100 de kilometri pe ora. Accidentul a avut loc din vina exclusiva a jurnalistului care nu a respectat ...
- A rãsturnat Loganul în care înghesuise 10 nuntaºi. Un copil de numai patru ani ºi alte zece persoane au fost grav rãnite într-un accident rutier petrecut, ...
- Un autoturism Dacia Logan destinat Politiei Rurale din judetul Constanta s-a rasturnat, ieri, la câteva minute dupa ce a fost preluat de beneficiari. ...
- Loganul s-a rãsturnat în curbã, dar mã aºteptam oricum, fiind Dacie. - Nu scria nicãieri "Câine rãu", dar trebuia sã se aºtepte sã fie muºcat dacã a intrat ...
- Rasturnat cu Loganul in sant. Neadaptarea vitezei la conditiile de drum a dus la producerea unui accident de circulatie
- Masina in care se afla, o Dacia Logan, s-a rasturnat la intrarea in localitatea Victoria. Autoturismul era condus de soferul Primariei
- Jerome France pe Logan s-a rasturnat pe finalul PS9, echipajul este OK. Raliul Argesului
- În jurul orei 19.00, autoturismul Logan cu numãrul de înmatriculare BT 01 SEN ... malul de pãmânt de pe marginea drumului ºi s-a rãsturnat de mai multe ori. ...
- Incercind sa evite masina cuprinsa de flacari, Lucia Lazar, in virsta de 29 de ani, care se afla la volanul unui autoturism Dacia Logan, s-a rasturnat cu ...
- "Am vazut ca Logan-ul se invartea si venea spre mine. M-a lovit in partea stanga si apoi a iesit de pe sosea si s-a rasturnat intr-o parte. ...
- Într-o curbã a pierdut controlul volanului, Loganul a ieºit de pe carosabil ºi s-a rãsturnat în ºanþul de pe marginea drumului. ...
-Un autoturism Dacia Logan break, in care se aflau 11 persoane, s-a rasturnat, ieri dimineata, pe DJ 226, in localitatea Sacele. ...
- Preþul: €2900, Dacia Logan 1.5DCi model Laureate. Masina a fost rasturnata, caroseria este cea mai avariata. Motorul, cutia, radiator, instalatia AC, punti, ...
- Aradeanul Tiberiu K., aflat la volanul unei Dacii Logan, a intrat in curba cu viteza mare si s-a rasturnat in sant, murind pe loc.
- autoturismul Dacia Logan fiind. gãsit abandonat, rãsturnat pe marginea Autostrãzii A2, la Km 60
- Vand Dacia logan jud. BUCURESTI 6500€ - Masina a fost avariata (rasturnata in perioada de inmatriculare temporara) si o vand pentru ...
- unui alt autoturism Dacia Logan condus regulamentar de S. LUISIANA IONELA a intrat pe contrasens ºi s-a rãsturnat în ºanþul de scurgere a apei. ...
- S. GHEORGHE, de 30 ani, din Bocºa conducea un autoturism Dacia Logan din direcþia Reºiþa - Timiºoara, s-a speriat ºi a tras de volan stânga, a pierdut controlul autoturismului ºi a ieºit de pe carosabil în partea dreapta a direcþiei de mers, rãsturnându-se în afara pãrþii carosabile.
- Un autoturism Dacia Logan, pilotat pe sensul de mers Aiud – Turda, de un sofer din Cluj a derapat si s-a rasturnat intr-un sant din afara partii carosabile
- a condus un autoturism marca Dacia Logan Break, ºi, din cauza neatenþiei, a pierdut controlul direcþiei de mers ºi s-a rãsturnat pe partea stângã
- Douã persoane au ajuns la spital cu o serie de rãni, iar ºoferul a scãpat fãrã nicio zgârieturã, dupã ce Loganul în care se aflau s-a rãsturnat de mai multe ...
- conducând imprudent autoturismul marca Dacia Logan (înmatriculat de câteva zile), a pierdut controlul volanului ºi s-a rãsturnat pe partea carosabilã. ...
- O masina Dacia Logan abia achizitionata de Politia Romana, care circula intr-o coloana impreuna cu alte patru autoturisme de acelasi tip, s-a rasturnat pe ...
- Andrei P. nu a redus viteza masinii, un automobil Dacia Logan, a pierdut controlul volanului si s-a rasturnat în afara partii carosabile. ...
- pe sensul ala tot timpul e cate un Logan aterizat pe linia de tramvai, ... seara de vineri era rasturnat un fraier
- El a fost lovit in plin de un autotu-rism Logan, imediat dupa ce a sarit gardul. In urma impactului, masina in care se aflau trei femei sa rasturnat si a ...
- autoturismul marca Dacia Logan, sub influenþa bãuturilor alcoolice ºi s-a rãsturnat pe spaþiul verde în marginea parcului Steaua Dunãrii. ...
- ...
  • mokamoka

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2002 2.0
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2010

  • Mesaj Privat
cand este targul de masini in bucuresti?la ce ora sa fiu acolo?baieti au tester acolo?ma gandesc ca gasesc astra g la gramada...a fost cineva prin targ?cum mai stau preturile la o astra g 1.7 recent adusa si inscrisa?
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
mokamoka a scris:cand este targul de masini in bucuresti?la ce ora sa fiu acolo?baieti au tester acolo?ma gandesc ca gasesc astra g la gramada...a fost cineva prin targ?cum mai stau preturile la o astra g 1.7 recent adusa si inscrisa?


Mai bine iei de la colegii forumisti decat din targ...sau te duci in Germania....parerea mea....uite aici un 1.7 cdti din 2004... https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=69932
  • mokamoka

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2002 2.0
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2010

  • Mesaj Privat
baieti de pe clubopel cer mult pe ele...adica uni au bagat bani in tuning etc...si cer mult pe ele...de ex un astra g din 2003 se vinde cu 6400 neg ...mi se pare mult chiar daca masina este full option...in 5000 de euro imi vinde un prieten un bmw 320 inscris ...s-a oferit sa imi ofere garantie la orice piesa 6 luni Smile)) criza asta..
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Intradevar, preturile pe clubopel sunt prea mari. Am cunostinta care a vrut o AstraG 1.7dti, dar a ajuns pana la urma la un Focus 2003 1.8tddi, luat de la un coleg de munca cu 3400euro. Masina a fost intretinuta corect dar nu alintata, tinuta mai mult in Germania la o firma de constructii. Oricum, mult mai bine decat 4500euro pe 1.7dti din 2001. 6400euro din 2003 e deja o gluma, in conditiile in care 1000euro se pot tranforma in 2500 cu ajutorul voucherelor si te poti gandi ca mai pui vreo 1000euro si iti iei Corsa 1.2 86CP noua suficient de dotata.
  • mokamoka

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2002 2.0
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2010

  • Mesaj Privat
am citit un topic pe club opel..din cate am vazut multi se plang de pompa de injectie de 2.0 ...sunt si cei care se plang de pompa de injectie de pe 1.7 ...cica pompa 002 se repara..este corect?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR