Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Intreaba-l pe el. Laughing

Eu te intreb pe tine. Ca o promovezi cu atata ardoare, practic punand egal intre Opel si ea. N-o zici pe fata, dar cam in directia aia o dai cu comparatiile inutile.

De ce nu ai Golan? Ai in planuri?

LE: Sunt confuz....parca aveai si o masina bavareza.
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
tonytm a scris:De ce nu ai Golan? Ai in planuri?
LE: Sunt confuz....parca aveai si o masina bavareza.

Explicam situatia in care am ales Vectra B in detrimentul Loganului acum 4 ani.
Acum nu se mai poate pune problema Loganului intrucat sunt alte posibilitati financiare si nu imi voi mai lua decat BMW/Audi/Mercedes. Insa nu sunt orb sa vad in fata numai BMW BMW BMW. Ca nu e buricul pamantului in materie de masini.
Eu nici de BMW nu sunt sigur ca nu ar iesi sifonat rau dupa 3 ani de taximetrie si motorina la galeata desi e monstru de tehnologie/calitate. Asta arata ce incredere ai tu in propria masina.
Nu mi-ai dat exemplul ala. Wink
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,684
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
pirvu_daniel a scris:[...] Seful meu de la endoscopie are ca masina cu care isi cara peridocul un Duster. Oare de ce l-a luat? Ca in lunile proaste castiga vreo 18.000 de euro/luna. [...]

L-a luat sa mearga cu el sotia la piata, la supermarket sau el la pescuit sau prin oras sau te miri pe unde. Pentru Autobahn are alta masina - una germana sau una japoneza (daca nu e unul nationalist 'Deutschland über alles').
  • luci_t

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2011

  • Mesaj Privat
ahappyuser a scris:
pirvu_daniel a scris:[...] Seful meu de la endoscopie are ca masina cu care isi cara peridocul un Duster. Oare de ce l-a luat? Ca in lunile proaste castiga vreo 18.000 de euro/luna. [...]

L-a luat sa mearga cu el sotia la piata, la supermarket sau el la pescuit sau prin oras sau te miri pe unde. Pentru Autobahn are alta masina - una germana sau una japoneza (daca nu e unul nationalist 'Deutschland über alles').

Sa stii ca am fost depasit, pe autostrada, de un duster. Io aveam aprox 130km/h si m-a depasit lejerescu. Si nu scotea flacari pe esapament iar usile erau la locul lor. Dar astra mea are 75cp si nu am prea multe pretentii de la ea Wink
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,684
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Si apoi, dupa cata vreme s-a intamplat din nou sa te mai depaseasca unul ?

Si cate masini germane te-au depasit, cele din gama premium ? BMW, Mercedes, Audi, etc ?
Nu mai aduc vorba aici de Passat ca e prea banal pe autostrada, dar care la fel te-ar fi depasit lejereanu.


Ultima modificare facuta de ahappyuser la Mar 07 Feb, 2012 2:01 am
  • luci_t

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2011

  • Mesaj Privat
ahappyuser a scris:Si apoi, dupa cata vreme s-a intamplat din nou sa te mai depaseasca unul ?

Si cate masini germane te-au depasit, cele din gama premium ? BMW, Mercedes, Audi, etc ? Nu aduc vorba de Passat ca e prea banal pe autostrada, dar care la fel te-ar fi depasit 'lejereanu'.

Nu inteleg un lucru: de ce comparam daciile, care sunt masini low cost cu cele din gama premium? De ce nu le comparam cu Tata si alte masini ieftine?
Pt mine e clar: as da opelu din 2003 pt un duster nou. Chiar daca as baga dusteru imediat la vanzare Laughing
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,684
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Eu unul nu as da Opel-ul meu pe Duster.

L-as da insa oricand pe o Honda Accord, sau eventual pe un SUV Nissan (orice model).


Ultima modificare facuta de ahappyuser la Mar 07 Feb, 2012 2:09 am
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Sau mai bine hai sa facem clasificarea Duster vs Masina din aceeasi gama de la Opel a.K.a Antara.
Si aici deja Duster si-o fura grav.
Skip ads

  • florinbucsa

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
cangri a scris:Sau mai bine hai sa facem clasificarea Duster vs Masina din aceeasi gama de la Opel a.K.a Antara.
Si aici deja Duster si-o fura grav.

si-o fura-o duster-ul grav,dar la capitolul pret cine si-o fura?bineinteles ca sunt fan opel.eu sunt de parere ca masinile dacia din ziua de azi(logan,sandero,duster)sunt echivalntul unei dacii 1310:o masina low cost,simpla si fara prea multe dotari si in special fara prea multa siguranta in ea.asa cum era dacia 1310 acum 10 ani de populara,asa este acum loganul,sandero si peste vreo 2 ani si duster(abia a aparut pe piata).asta e parerea mea!
  • ascatrix

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Senator 1980
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Sigur...Logan/Sandero/Duster sunt comparabile cu Dacia 1310! Peste tot, pe toate drumurile, vezi Loganuri cu capota ridicata ºi ºoferi care meºteresc la motor sau care împing la maºinã, aºa cum fãceam cu dacia 1310.
  • lovendall

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2012

  • Mesaj Privat
salut,ma bag si eu un pic in discutie dragi colegi de forum nu inteleg dc faceti comparatie intre dacia 1300,1310 cu logan,sandero,duster sunt diferente uriase intre ele si parerea mea singura asemanare doar numele Dacia.in consecinta am condus Loganul familiei cumparat in 2005 de nou masina are 80.000 km fara probleme doar consumabile schimbate intradevar nu ai mari pretenti de la el te duce de la A la B si atat parere mea o masina de familie,la fel confortul si materialele din interior lasa de dorit sa nu mai zic de tabla ei(f subtire )nu am intrat sa laud loganul lui taicamiu ca stiu cum sunt ele in general si am fi chiar un pic deplasati sa facem comparatie de ex cu opel,dar am fi si mai nebuni sa comparam dacia 1300 cu Logan(totusi a avut si poate are si acum vanzari destul de bune este simbolul nostru al romanilor in materie de masina).in reste despre sandero nu am condus doar pasager un model mai tineresc un pic modificat interiorul materialele aceleasi,Duster nu comentez nu am condus si nici pasager nu am fost.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
pirvu_daniel a scris:
Nu mi-ai dat exemplul ala. Wink


Inca nu am gasit alta superioara raport calitate/pret. Cand voi gasi, te voi anunta.
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Tony, iti bati capul degeaba. Baietii compara Logan nou cu Opel de sute de mii de km si nu iau in cosideratie factorii confort, dotari, putere sau siguranta. Pe logica lor pana si un Audi A6 2.0TDI e mai prost ca un Logan ca doar na, se duc injectoarele mai repede ca la 1.5dci. Ceea ce nu inteleg baietii e ca cine isi cumpara o masina de 20mii de euro nici nu se uita la cheltuieli suplimentare de 1000EUR o data la 3-4 ani. Pe cand ala care da numai 6000EUR o sa-l doara de-o sa-l sparga un 1000EUR la 3-4 ani. Acum, daca sunt din aia care dau 20mii de euro si se caca pe ei pentru 1000EUR la 3-4 ani, atunci sa fie sanatosi, isi merita soarta.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
tonytm a scris:Inca nu am gasit alta superioara raport calitate/pret. Cand voi gasi, te voi anunta.

Ca o curiozitate, cati km ai cu ea?
dodo_13 a scris: Acum, daca sunt din aia care dau 20mii de euro si se caca pe ei pentru 1000EUR la 3-4 ani, atunci sa fie sanatosi, isi merita soarta.

Pai nu toata lumea e ca tine sa faca 85.000 de km in 3 ani jumatate. Ca daca e vorbim de fiabilitatea Logan-ului si s-a dat exemplu pe cele pe taxi alea fac 200.000 de km/an. Te las pe tine sa faci calculele cat bagai in a ta.
dodo_13 a scris:Update la 82000km si 3.5 ani:
2. Schimbat galerie admisie (tija cazuta, trei valve ramase pe deschis, una blocata pe inchis, lag mare turbina, o gramada de fum in spate in accelerare puternica)
3. Schimbat electrovalva comanda turbo
P.S. Turbina miauna in continuare, dar functioneaza in parametri.
Update la 85mii km:

Cat despre 1000 de euro la 3-4 ani, nu stiu cine ......... pe el.
dodo_13 a scris: In sfarsit am schimbat turbina. Cea veche inca mergea, dar m-a albit fluieratul.

Stii, sunt unii care nu accepta de la o masina sa faca si sa mearga cu ea asa.


Ultima modificare facuta de pirvu_daniel la Mar 07 Feb, 2012 2:23 pm
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
1. 200mii de km pe benzinare de 75CP. Merci, asta obtineam si eu cu un Opel Astra 1.4 90CP. Cate Loganuri 1.5dci ai vazut pe taxiu? Si daca nu ai vazut, atunci de ce comparam merele cu perele?

2. Galeria de admisie a fost 400EUR cu tot cu manopera. Turbina a fost 600EUR cu tot cu manopera. Electrovalva costa 50EUR una. Si apoi eu sunt un caz particular, am remap de la 7000km. Fara remap is convins ca nu bagam nica in 150mii de km. Si nu stiu unde vezi tu ca ma cac pe mine pentru 1000EUR.

3. Aia cu Logan accepta sa mearga asa, nu prea au de ales pentru ca turbina e peste 10% din valoarea masinii de noua.


P.S. Cum de vorbim numai de motor? Asta e tot ceea ce conteaza pentru voi la o masina? Ratingul EuroNcap nu conteaza? Calitatea materialelor din bord nu conteaza? Antifonarea nu conteaza? Stabilitatea nu conteaza? Dotari de gen ESP, TC nu fac nici o diferenta?
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Cate Loganuri 1.5dci ai vazut pe taxiu?

In Craiova sunt multe. Procentual sunt cam 30%.
dodo_13 a scris:Fara remap is convins ca nu bagam nica in 150mii de km.

Daca o dadeai unuia sa o hinghereasca bagai la fel.
dodo_13 a scris:Si nu stiu unde vezi tu ca ma cac pe mine pentru 1000EUR.

Nu eu am mers cu ea asa pana:
dodo_13 a scris:m-a albit fluieratul

dodo_13 a scris:Aia cu Logan accepta sa mearga asa, nu prea au de ales pentru ca turbina e peste 10% din valoarea masinii de noua.

Tu cum ai mers? Si era 5% din valoarea masinii.
dodo_13 a scris:P.S. Cum de vorbim numai de motor? Asta e tot ceea ce conteaza pentru voi la o masina? Ratingul EuroNcap nu conteaza? Calitatea materialelor din bord nu conteaza? Antifonarea nu conteaza? Stabilitatea nu conteaza? Dotari de gen ESP, TC nu fac nici o diferenta?

Ba da. Insa daca ai da jos de pe a ta lucruri de 10.000 euro nu stiu daca ar mai ramane un Logan din ea. Very Happy
dodo_13 a scris:Tony, iti bati capul degeaba. Baietii compara Logan nou cu Opel de sute de mii de km si nu iau in cosideratie factorii confort, dotari, putere sau siguranta.

Nu. Noi comparam masinile avand ca si unic criteriu raportul value/money.
  • florinbucsa

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
lovendall a scris:salut,ma bag si eu un pic in discutie dragi colegi de forum nu inteleg dc faceti comparatie intre dacia 1300,1310 cu logan,sandero,duster sunt diferente uriase intre ele si parerea mea singura asemanare doar numele Dacia.in consecinta am condus Loganul familiei cumparat in 2005 de nou masina are 80.000 km fara probleme doar consumabile schimbate intradevar nu ai mari pretenti de la el te duce de la A la B si atat parere mea o masina de familie,la fel confortul si materialele din interior lasa de dorit sa nu mai zic de tabla ei(f subtire )nu am intrat sa laud loganul lui taicamiu ca stiu cum sunt ele in general si am fi chiar un pic deplasati sa facem comparatie de ex cu opel,dar am fi si mai nebuni sa comparam dacia 1300 cu Logan(totusi a avut si poate are si acum vanzari destul de bune este simbolul nostru al romanilor in materie de masina).in reste despre sandero nu am condus doar pasager un model mai tineresc un pic modificat interiorul materialele aceleasi,Duster nu comentez nu am condus si nici pasager nu am fost.

nu am spus ca daciile din ziua de azi sunt proaste.sincer,am logan MCV de serviciu 1.5dci 70cp(cu care merg numai eu cu el),iar in aproximativ 60k km nu am schimbat decat consumabile(la revizia de 60k km am schimbat si distributia ca asa este recomandat la motorul asta)+acum 10k km imi bocanea o bieleta pe partea dreapta(de directie sau antiruliu-nu imi mai aduc aminte) si atunci le-am schimbat pe ambele parti.in rest,a vazut numai consumabile originale.dar calitatea materialelor si zgomotul masinii este........dupa un drum de 100km credeti-ma ca ies cu dureri de cap din ea(am si bare transversale pe masina si poate influenteaza si asta,dar si motorul este groaznic de zgomotos).nu vreau sa ma intelegeti gresit in postul anterior unde am comparat loganul cu dacia 1310.chiar colegul @lovendall@ afirma ca la capitolul tabla,siguranta,comfort etc. masina este cam slaba.nu am pomenit nimic de fiabilitate.cand o sa pot o sa pun si poze cu interiorul din loganul meu sa vedeti cum este asezat plasticul de la stalpul masinii din stanga.este vorba de acest plastic,dar poza este demonstrativa,ci nu este masina mea.credeti-ma ca pe unde am facut sageata se vede lumina de afara.asa de bine este mulat plasticul pe stalpul masinii.raman la concluzia mea ca dacia(sandero,logan,duster)este o masina moderna/populara asa cum era si dacia 1310 acum 10 ani,dar lipsita de siguranta,comfort si cu o tabla proasta.o masina care te duce din punctul A in punctul B.atat.cat despre pretul masinilor:asa sunt toate masinile frantuzesti-ieftine la achizitionare,dar scumpe la piese.de calitate nu vorbesc ca nu cunosc prea multe despre toate masinile frantuzesti!
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
pirvu_daniel a scris:
dodo_13 a scris:Cate Loganuri 1.5dci ai vazut pe taxiu?

In Craiova sunt multe. Procentual sunt cam 30%.

In Iasi nu sunt nici 5%. Si stii tu ca la alea din Craiova nu s-au schimbat turbine si injectoare. Sau poate te-ai bazat pe sinceritatea taximetristilor cu care ai mers. Ca doar fiecare isi lauda odorul...
pirvu_daniel a scris:
dodo_13 a scris:Fara remap is convins ca nu bagam nica in 150mii de km.

Daca o dadeai unuia sa o hinghereasca bagai la fel.

"Daca" si cu "parca" erau intr-o barca... Daca hingheresc orice diesel il fac praf in 10000km.
pirvu_daniel a scris:
dodo_13 a scris:Si nu stiu unde vezi tu ca ma cac pe mine pentru 1000EUR.

Nu eu am mers cu ea asa pana:
dodo_13 a scris:m-a albit fluieratul

Daca ma deranja cu adevarat o schimbam cu 2 ani inainte. Am schimbat-o pentru ca am simtit ca sta sa cada.
pirvu_daniel a scris:
dodo_13 a scris:Aia cu Logan accepta sa mearga asa, nu prea au de ales pentru ca turbina e peste 10% din valoarea masinii de noua.

La mine e 3%, nu 5%. Eu am ales sa merg asa pentru ca nu am chef sa tin masina in service o saptamana pe an doar din cauza unui zgomot.
pirvu_daniel a scris:
dodo_13 a scris:P.S. Cum de vorbim numai de motor? Asta e tot ceea ce conteaza pentru voi la o masina? Ratingul EuroNcap nu conteaza? Calitatea materialelor din bord nu conteaza? Antifonarea nu conteaza? Stabilitatea nu conteaza? Dotari de gen ESP, TC nu fac nici o diferenta?

Ba da. Insa daca ai da jos de pe a ta lucruri de 10.000 euro nu stiu daca ar mai ramane un Logan din ea. Very Happy

Ei serios. Ia sa te vad cum pui tu pe un Logan ESP, TC, bord poliuretanic, consola centrala piano, climatronic, roti de 17, 50CP in plus, buton sport, airbaguri cortina. Si apoi sa vedem cat dai pentru antifonare, pentru imbracarea scaunelor in piele si pentru montarea incalzirii in scaune. Si mai ales sa te vad cum ii mai adaugi 2.5stele la EuroNcap si cum ii schimbi forma aia de cutie. Vorbesc de un Logan cu ABS si AC de 7000EUR, nu de o carutza cheala de 5000EUR.
pirvu_daniel a scris:
dodo_13 a scris:Tony, iti bati capul degeaba. Baietii compara Logan nou cu Opel de sute de mii de km si nu iau in cosideratie factorii confort, dotari, putere sau siguranta.

Nu. Noi comparam masinile avand ca si unic criteriu raportul value/money.

Si la value ce intra? Numai motorul?
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Aia cu Logan accepta sa mearga asa, nu prea au de ales pentru ca turbina e peste 10% din valoarea masinii de noua.

Nu stiu de unde scoateti voi cifrele astea. La mine turbina de 1.5 dci e 1380 RON si cred ca asa e pe la majoritatea magazinelor de piese auto. Adica vreo 3% din valoarea masinii.
dodo_13 a scris:Ei serios. Ia sa te vad cum pui tu pe un Logan ESP, TC, bord poliuretanic, consola centrala piano, climatronic, roti de 17, 50CP in plus, buton sport. Si apoi sa vedem cat dai pentru antifonare, pentru imbracarea scaunelor in piele si pentru montarea incalzirii in scaune. Si mai ales sa te vad cum ii mai adaugi 2.5stele la EuroNcap si cum ii schimbi forma aia de cutie patratoasa. Vorbesc de un Logan cu ABS si AC de 7000EUR, nu de o carutza cheala de 5000EUR.

Nu pune problema asa. Masina a fost proiectata sa fie asa, fara acele dotari. Cat despre siguranta, tu iti inchipui ca pentru inginerii de la Renault a fost o surpriza ca a iesit cu 3 stele?
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
1. Vorbeam de turbina, nu de pompa de injectie.

2. Si atunci ce facem, nu mai luam in considerare toate dotarile pe care Loganul nu are cum sa le aiba? Pai unde e corectitudinea aici? Asa hai sa comparam Dacia 1300 cu Audi A8, ca Dacia are sanse mari sa castige.

Apropo, stii cat costa cel mai dotat Sandero (in afara de Stepway, care trece de 13500 cu toate dotarile, dar sa zicem ca e editie limitata)? Smile cu 1.5dci 90CP plus toate dotarile pe care le poti pune (metalizat, 15"aluminiu, geamuri electrice spate, airbaguri laterale fata) e 12300EUR. Crezi ca restul de dotari pe care le are Astra mea nu fac 8000EUR?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Chestionar

opel vs duster
raman cu opel 80%
duster 19%
458 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR