Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,684
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
ascatrix a scris:Cei care aveþi dureri la genunchiul drept dupã ce aþi condus roaba naþionalã logan ar trebui sã mergeþi la medic. Neapãrat. Sigur aveþi ceva în neregulã la genunchi!

Colegu' , nu toti avem genunchi antrenat de Loganist cu 5stele. Embarassed
La drum lung (>350km) te doare genunchiul sau spatele. Garantat.
Skip ads

  • ascatrix

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Senator 1980
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2012

  • Mesaj Privat
vallyyy a scris: am facut un drum de 240 de km cu un logan de 378 000 de km ,coaja deci nimic ,taxi si pe GPL


378.000 km Logan cu GPL? Aproape 400.000 km? Exista un asemenea Logan?

Pai inseamna ca Loganul e masina frate, nu roaba sau caruta cum o alintam noi romanii!
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Sunt multe Logan-uri benzinare care au 300.000-400.000 de km(si pe GPL).
  • madalyn2009

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
[quote="vallyyy"]Mai sus am zis de twinport,eu nu am logan,doar o solenza in familie
Wink
Skip ads

  • madalyn2009

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
.
valyyy.Si eu ca posesor de 1.4 twinport recunosc ca avand in vedere timpii dati de producator 1.4 twinport si 1.4 mpi sunt egale la o scurta 0-100 ca apoi astra se duce mai mult e partea a doua,dar cel putin sunt obiectiv nu posesor de Ozn-uri[/quote]
Wink
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Nu inteleg aluzia ta ? Detin o solenza in familie,mai exact este a bunicului meu si merg ocazional cu ea,dar am mers indeajuns cat sa-mi formez o parere si aseara am fost cu un tovaras pana la Alba Iulia sa achizitioneze o masina si la drumul de intoarcere si-a condus noua achizitie,iar eu i-am condus loganul (care e pe taxi) si da dupa drumul asta de 240 de km ma durea genunchiul,probabil ca nu sunt obisnuit sau probabil pentru ca nu are reglaj la scaun sa-l poti da mai jos.Daca recunosc ce am scris mai sus cu faptul ca twinportul este egal cu un logan pe 0-100 km/h este pentru simplu fapt ca sunt obiectiv si nu prea ma intereseaza aspectul asta,dupa cum am zis opelul meu compenseaza prin alte lucruri mai importante decat astea si cum am mai scris pe forum opelul meu nu e nici cea mai fiabila,nici cea mai rapida si nici cea mai buna masina asa cum isi considera cate unii masinile pe aici, e doar a mea cu bune,cu rele si-mi place de ea asa cum e
Daca vrei sa insinuezi ca am logan te inseli amarnic
  • madalyn2009

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
valyyy eu nu am twinport 1.4, are un prieten, dar eu nici mort nu cred ca il face un 1.4 de pe logan, nici remapat nu il face. am fost plimbat cu masina aia destul sa stiu ce ii poate motorul. intro seara prietenul meu cu 1.4 sa luat la o fugareala amicala cu un logan 1.6 8v remapat si erau la bara la bara, deci cum poti sa zici ca 1.4 de pe logan il face? schimbatul treptelor sa facut la 6500 la astra
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
vallyyy a scris:Nu inteleg aluzia ta ? Detin o solenza in familie,mai exact este a bunicului meu si merg ocazional cu ea,dar am mers indeajuns cat sa-mi formez o parere si aseara am fost cu un tovaras pana la Alba Iulia sa achizitioneze o masina si la drumul de intoarcere si-a condus noua achizitie,iar eu i-am condus loganul (care e pe taxi) si da dupa drumul asta de 240 de km ma durea genunchiul,probabil ca nu sunt obisnuit sau probabil pentru ca nu are reglaj la scaun sa-l poti da mai jos.Daca recunosc ce am scris mai sus cu faptul ca twinportul este egal cu un logan pe 0-100 km/h este pentru simplu fapt ca sunt obiectiv si nu prea ma intereseaza aspectul asta,dupa cum am zis opelul meu compenseaza prin alte lucruri mai importante decat astea si cum am mai scris pe forum opelul meu nu e nici cea mai fiabila,nici cea mai rapida si nici cea mai buna masina asa cum isi considera cate unii masinile pe aici, e doar a mea cu bune,cu rele si-mi place de ea asa cum e
Daca vrei sa insinuezi ca am logan te inseli amarnic


Logan prestige are scaun sofer reglabil pe inaltime.
Skip ads

  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
madalyn2009 a scris:.
valyyy.Si eu ca posesor de 1.4 twinport recunosc ca avand in vedere timpii dati de producator 1.4 twinport si 1.4 mpi sunt egale la o scurta 0-100 ca apoi astra se duce mai mult e partea a doua,dar cel putin sunt obiectiv nu posesor de Ozn-uri

Wink[/quote]

madalyn2009 a scris:valyyy eu nu am twinport 1.4, are un prieten, dar eu nici mort nu cred [color=Font Color]ca il face un 1.4 de pe logan[/color], nici remapat nu il face. am fost plimbat cu masina aia destul sa stiu ce ii poate motorul. intro seara prietenul meu cu 1.4 sa luat la o fugareala amicala cu un logan 1.6 8v remapat si erau la bara la bara, deci cum poti sa zici ca 1.4 de pe logan il face? schimbatul treptelor sa facut la 6500 la astra


Nu suntem pe aceeasi lungime de unda,nu am declarat niciodata ca loganul 1.4 face 1.4 twinportul
  • madalyn2009

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
bn scuze. nu sunt nici macar la egalitate ca parca asta ai scris. valyyy arata si mie unde da producatorul timpii 0-100, dar precizez producatorul nu vreo revista sau vreun site. vreau sa vad unde scrie pe site opel sau in cartea masinii
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Daca e s-o luam asa nu cred ca gasim nici pentru masinile actuale,eu ma incred in cifrele alea,de unde au aparut nu stiu,dar nu vad de ce ar fi pline de minciuni, nu stiu de ce inclin sa cred ca daca vom merge in reprezentante(Opel si Dacia) sa cerem aceste detalii le vom primi.
In cazul meu vorbind de 1.4 twinport vs logan 1.4 (pe 0-100 km/h)presupun ca sunt egale din pricina faptului ca loganul e ceva mai usor si sunt ceva diferente la cutii
  • madalyn2009

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
eu ce nu vad pe site opel sau din cartea masinii nu cred. toate cifrele sunt aparute din teste dar nu facute de opel.
Skip ads

  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Nu sunt super in tema cu faptul de unde vin aceste informatii,dar presupun ca pleaca de la producator prin reprezentante si din reprezentante ajung la public si pe net,uite la BMW se pare ca exista un timp pe 0-100 specificat de producator in carte,cel putin asa declara acest posesor http://www.masini.ro/forum/...22377/0-100-km-h/
  • madalyn2009

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
da valyyy dar e bmw 325i, e masina sport nu logan sau astra de 75 respectiv 80 de cai. scrie clar IN CARTE SCRIE 7 SEC. la noi in carte unde scrie asta? ca eu nu gasesc.
  • cv04pfu

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Eu am Astra G pe benzina asa ca vreau sa atrag atentia numai asupra problemei sigurantei. Cine vrea poate sa cauta rezultatele EuroNCAP pe internet...sunt foarte elocvente. Pe scurt Astra G '98 a obtinut 4 stele, Logan in 2005 numai 3 stele... Si in momentul de fata totul ce este sub 5 stele e varza!
  • andrei_alik

  • Mesaje scrise: 1,082
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
eu cred ca 1.4 loganul este batut de 1.7 opel chiar si cu o remorca dupa el incarcata Laughing
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Deci sa vedem 1.4 de la opel bate 1.7 dti, dar 1.4 de la logan ? De ce o fi asa de greu sa bata 1.4 mpi la liniuta 1.7 dti chiar nu vad,dar subiectivitatea e subiectivitate.Dupa filmuletul asta o sa vina clasicul raspuns: "mai conteaza si piese dintre scaun si volan"
http://www.youtube.com/watch?v=tlODgpJC6ik
  • FBogdan

  • Mesaje scrise: 495
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Salut!
Ma bag si eu ca musca-n lapte si avand in vedere ca am condus si Opel Astra 1.4 twinport si Logan 1.4 Mpi, sustin ca Opel este mai rapid pana la 100KM/h decat Logan. Sincer sa fiu mi s-a parut ca in jurul a 3800 - 4000 rpm Logan se plafoneaza si trebuie schimbata treapta superioara, in timp ce Opel-ul trage pana in jurul a 4500 rpm daca am simtit eu bine masina. E o opinie proprie, nu stiu datele date de producatori, eu cred ca diferenta este facuta de cutia de viteze care la Opel aduce avantajul unui raport mai lung pe o plaja de turatie cu cuplu maxim mai buna decat Logan.
Cu stima!
B
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
cum sa zici ca un motor aspirat pe benzina trage doar pana la 4500rpm?
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Fordbidden27, pe mine nu m-ai crezut 5-6 pagini in urma, cand ti-am zis ca Logan e prastie, pe pirvu_daniel il crezi ?

pirvu_daniel a scris: Am plecat la stanga tras de un Bora de 150 CP si remapat, a fost priceless sa vezi cum incercau Logan-urile sa ne depaseasca in rampa si nu puteau.

Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR