Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • felixgeorgescu

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2010 1.6XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2008

  • Mesaj Privat
[ "baba rabda la frumusete".

Daca nu ai bani de un asemenea profil te sfatuiesc sa-ti vinzi jentile frumoase si din banii pe care ii iei de pe urma lor iti iei altele mai mici si o sa-ti ramana si de anvelope noi.[/quote]

Cred ca voi rabda, nu as vinde jantele astea frumoase, manca-le-ar tata pe ele! Ii sta foarte bine cu ele Embarassed Nu!
Skip ads

  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Si la vremea asta nasoala care va veni daca ai niste slide-uri sau gume vechi si prinzi putin o pojghita de gheta s-ar putea sa bagi apoi mai multi bani in reparatia masinii decat in anvelope.
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Decat anvelope de vara mai bine SH dar de iarna. Mersul pe jos face bine si la buzunar si la sanatate.
  • All4Opel

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2010

  • Mesaj Privat
blue_maniak a scris:...Mersul pe jos face bine si la buzunar si la sanatate.

Dar depinde cat ai de mers... Laughing

Anul trecut am mers cu anvelopele de vara pentru ca nici nu prea aveam bani si imi spuneam ca desi sunt de vara, fiind anvelope relativ noi nu voi intampina probleme...insa din nefericire chiar la prima zapada am acrosat un autobuz la 20-30 km/h...far dreapta spart si bara facuta muci...plus diverse si multe situatii prin care nu-i doresc nimanui sa treaca...nu sunt vitezoman si nici nu folosesc pedala de frana iarna insa cu cauciucuri de vara masina poti doar cu noroc sa o controlezi in situatii limita...
Cu banii care i-am dat mai apoi pe bara si far imi cumparam cauciucuri de iarna si cu siguranta nu mai intampinam atatea...
De data aceasta am facut economii si deja mi-am achizitionat 4 anvelope de iarna noi pentru ca siguranta mea si a celorlalti participanti in trafic cat si integritatea masinii sunt importante si nu merita sa te ''calicesti''...parerea mea... Wink
Skip ads

  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
sper sa mai invete si altii din patania de mai sus
ca iarna trecuta vazui tone de masini cu summer new tires.
mergeau cu 20 si cred ca tremurau cand batea vantul mai tare
  • octavyson

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2009

  • Mesaj Privat
salut,

vreau sa ma pregatesc si eu de iarna, pentru ca din cate am inteles va fi destul de grea.

asadar, in momentul de fata am 4 gume de vara, bridgestone turanza er300, 205/55/r16 pe jante de aliaj.

as vrea ca in aceasta iarna sa'mi fac un set complet de 4 jante de tabla, 5X110, 6 1/2 J, ET35, diametru 65, pe care sa pun gume de iarna 195/65/r15.

m'am gandit ca ar fi cea mai buna alternativa, avand in vedere ca gumele 205/55/r16 sunt destul de scumpe, iar miscarea da jos guma de pe janta de aliaj, pune guma de iarna, echilibreaza, iar in primavara roll back...nu e prea benefica nici jantelor nici buzunarului.

pareri?

sunt convins ca cele de 205 s'ar fi comportat mai ok datorita latimii, pe zapada, insa diferenta nu cred ca este atat de mare intre 205 si 195, mai ales ca astra H, varianta hatchback nu este asa monstruletz, cat sa necesite 205 Smile

daca aveti si idei, de unde sa pot achizitiona 4 jante de tabla, dimensiunea ceruta, la un pret modic (SH, evident) sau pana in 150 ron bucata/noi...va astet cu pareri.


cu bine,
octav
  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
@octavyson - cauta pe okazii,am vazut destul de multe acum cateva luni.Recent nu m-am uitat.E posibil ca odata cu venirea timpului urat sa fi avut mare cautare.Mai ai posibilitatea sa il intrebi de ceva preturi pe tonistorm(avea la 450 setul sh),il gasesti la zona publicitate.

In ceea ce priveste latimea nu ai dreptate.Cu cat e mai lat cauciucul cu atot mai usor te vei inpotmoli in zapada.
195/65/r15 - sunt foarte bune pr sezonul rece.
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
vezi ca la sectiunea publicitate,vinde cineva jante de care ai nevoie.
are si noi si s.h
mai indicat e sa mergi pe 195/65/15.
si eu am la zafira 205 dar sincer am mers iarna pe aceeasi marime [ never problem]

GOBELU ,nu mai raspunde in acelasi minut cu mine Smile Smile
Skip ads

  • rstefan

  • Mesaje scrise: 456
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2006

  • Mesaj Privat
@octavyson: vezi ca e promotie la autoa jante de tabla pe 15 5x110 6.5J ET35 noi la 150 RON/bucata. Ca anvelope iti recomand Dunlop SP Wintersport 3D - gasesti la 250 ron bucata pe dimensiunea asta (da-mi pm daca vrei sa iti zic si unde.. nu scriu aici sa nu se considere publicitate).
  • mumus

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
azi mi-am comandat de pe net 4 anvelope debica frigo s30 155/80 R13 cu un pret foarte bun zic eu 126 lei bucata cu tot cu transport la mine acasa (brasov)
am avut pe logan debica frigo directional si iarna au fost foarte bune, acestea luate acum au alt profil...dar sper sa se comporte macar ca celelalte avute.
  • octavyson

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2009

  • Mesaj Privat
va multumesc pentru sfaturi, stimati colegi Smile
  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
victor soare a scris:vezi ca la sectiunea publicitate,vinde cineva jante de care ai nevoie.
are si noi si s.h
mai indicat e sa mergi pe 195/65/15.
si eu am la zafira 205 dar sincer am mers iarna pe aceeasi marime [ never problem]

GOBELU ,nu mai raspunde in acelasi minut cu mine


@victor soare - importat e ca am raspus cu cateva secunde inaintea ta Wink
Promit sa nu se mai intample si data viitoare cand mai ajung in Gl sa-mi vizitez prietenii dau o bere Very Happy
Skip ads

  • nicholas886

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2009

  • Mesaj Privat

daca aveti si idei, de unde sa pot achizitiona 4 jante de tabla, dimensiunea ceruta, la un pret modic (SH, evident) sau pana in 150 ron bucata/noi...va astet cu pareri.


cu bine,
octav

daca erai din craiova te trimi9team eu undeva..
eu mi-am luat in vara(pentru operatiunea inversa cu cauciucuri de vara)..cu 30 Lei bucata...4 jenti de opel cu inscriptia GM pe ele..de "tabla" in 5 prezoane , pe 15''(pentru vectra) pentru 195/65 r15..foarte bune..fara nico problema. si fara probleme la echilibrare..
n-are rost sadai 150ron pe una singura noua cand cu banii astia iti iei 5..
pebntrru altii interesati..le-am luat de langa gara, bacriz ..la depozitul ala de anvelope sh..au si jenti de tabla...si mai e unul prin brestei poarca..
  • octavyson

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2009

  • Mesaj Privat
in cazul asta poate merita chiar sa fac un drum pana in craiova...si asa n'am fost niciodata;
ramane optiune si asta;

mersic pentru tip,
oricum voi intreba si pe la vulcanizarile si depozitele mai obscure de prin Buc.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
http://www.adac.de/infotest...SourcePageId=5928
  • c_pantazescu

  • Mesaje scrise: 1,126
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Lucio, exact d-asta am intrat pe acest topic, sa va anunt ca au aparut testele ADAC 2010-2011 pentru anvelopele de iarna. Dupa cum se vede, anvelopele chinezesti s-au descurcat destul de rau...
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
c_pantazescu a scris:Lucio, exact d-asta am intrat pe acest topic, sa va anunt ca au aparut testele ADAC 2010-2011 pentru anvelopele de iarna. Dupa cum se vede, anvelopele chinezesti s-au descurcat destul de rau...

si sa inteleg ca ti-am luat-o inainte sau deja ai scris in urma cu cateva pagini acest lucru? Wink
daca ai vazut si filmuletul realizat de cei de la ADAC diferenta e destul de mare
din ce am mai vazut eu incearca sa impuna prin lege si faptul ca pe timp de iarna pe autobahn sa nu ai voie sa circuli daca nu ai cauciucuri de iarna Wink
  • c_pantazescu

  • Mesaje scrise: 1,126
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Nu am scris, dar acum intrasem pe anvelope sa pun link si cand ma uit la ultimul post surpriza, erai tu si deja ai dat linkul, deci cu atat mai bine pentru toata lumea, sper sa se uite oamenii putin si la testele astea... Mie mi se pare ca e de 10 ori mai bine un dunlop wintersport 3D (constant in primele 2 locuri atat in 2009 cat si in 2010 cam la toate dimensiunile testate) - second, dar cu 50% sau mai mult profil, decat o chinezarie noua.
Succes si iarna usoara sa avem Razz
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@c_pantazescu
oricum tipi de la ADAC isi fac treaba in cel mai profesionalist mod cu putinta si testand si masinile si cauciucurile in diferite situatii
eu te cred tu ai jante pe 18 crezi ca gasesti second cauciucuri de iarna cat de cat bune? ca eu m-am uitat pt 17 si nu gasesc Sad
  • c_pantazescu

  • Mesaje scrise: 1,126
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Iarna am jante pe 16. Nu mi stric eu bunatate de jante pe 18 pe troienele mioritice Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Chestionar

Ce marca recomanzi?
Barum 0%
Bridgestone 0%
Continental 7%
Debica 7%
Dunlop 15%
Goodyear 7%
Falken 0%
Fulda 0%
Hankook 15%
Kumho 0%
Matador 0%
Michelin 23%
Nexen 0%
Nokian 15%
Pirelli 0%
Sava 0%
Semperit 0%
Toyo 0%
Vredestein 0%
Yokohama 7%
13 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR