Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Ai lipit bine peticul. In "tinereti" am avut o camera pe bicicleta pe care aveam nu mai putin de 9 petice din astea. Pe vremea aia nu se gaseau camere la tot pasul si erau si cam scumpe.
Skip ads

  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Ok va multumesc pentru lamurire.
Dar tot nu a raspuns colegul @cangri sa ne spuna de solutia minune.
  • gmc78

  • Mesaje scrise: 492
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Kadett 1986 13s
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Presupun ca la asta se referea colegu

[youtube]http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=zxA8rgavySI[/youtube]
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Eu n-as baga asa ceva in camere.
Skip ads

  • moroshanu

  • Mesaje scrise: 250
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Ma alãtur și eu acestei discuții, prezentându-mã cu grajdul meu:
alãturi de astra este o cursierã merida gran tech echipatã ultegra 6400, o merida matts SE echipatã shimano XT și LX, și bicicleta soției o Bianchi Spillo.
Recent am fãcut un upgrade, cursieara a fost înlocuitã cu o Bianchi via nirone 7 echipatã campagnolo:
  • SayCheese

  • Mesaje scrise: 262
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Ieri mare faza. Am plecat din Vitan spre Pipera cu bicicleta. Totul foarte ok pe drum, doar ca a fost o chestie sesizata de mine de ieri, mai exact nu lua pinioanele corespunzator. Am zis ok, cand ma intorc acasa o sa ma duc cu bicicleta sa imi regleze schimbatorul.
A venit si vremea intoarcerii. Am mers de la Class-Petricani-Maica Domnului-Lizeanu. De ce doar pana pe Lizeanu? La 50m departare de OMV-ul de pe Maica Domnului, schimbatorul efectiv s-a rupt in doua. Arcul sarise la mama dracului, partea cu cele 2 rotite se oprise in selectorul de foaie (asta multumita faptului ca aveam 16km/h) si pedala devenise extrem de moale. Noroc cu colegul @blackdevil care era in zona si mi-a luat bicicleta si m-a dus pana la obor, ca altfel era urat rau. Partea fixata de cadru era bagata intre spite, si nu puteam merge nici pe langa ea, doar daca o duceam pe roata din fata. Acum trebuie sa caut altul.. Doamne Ajuta.
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Caz tipic de intinzator rupt, imi pare rau pentru necazul prin care ai trecut.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Partea fixata, te referi la ureche? Se intampla foarte des, reglarea proasta/dereglarea schimbatorului duce la tensiune in acea ureche(care este aluminiu) si in scurt timp apar fisuri ca mai apoi indoirea acesteia intre spite. Eu am patit de vreo 2 ori si niciodata nu a fost prea placut.
Skip ads

  • SayCheese

  • Mesaje scrise: 262
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2011

  • Mesaj Privat
@aco_008 bine ca nu s-a rupt pe Petricani, ca era si mai urat. (36-40km/h Embarassed )
@horaa nu le stiu pe denumiri, pur si simlu s-a rupt la imbinarea cu arcul, care a zburat si a disparut. Partea in care intra cablul a ramas prinsa de cadru, iar partea cu rotitele aproape mi s-a proptit in foaie.
Una peste alta, am gasit altele. Ce spuneti de acesta: http://www.bikexpert.ro/sch...ne_5788_6697.aspx ?
  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
pe spate ca pe spate .... da pe fata? coborand o panta de 15 grade .. si o groapa ... si un caine ... si o sticla de lapte intrata intre cadru si roata si viteza... pedalam in forta la vale... si toate s-au intamplat in groapa ..
ce mi sa spus .. 2 flicuri ..rotile 8 Smile ..
ce imi amintesc .. parca eram beat muci si vedeam stele la propriu ...
si acum.. craniu nitel deformat Smile))
Na va bociti ... Smile))
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Saycheese nu inteleg la tine ce s-a rupt.
Daca s-a indoit/rupt aceasta putza http://www.ciclism.ro/wp-co...-schimbator-1.jpg se inlocuieste. Fa niste poze si te indrum eu la ce si cum.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Inainte eram biciclist convins, apoi s-a instalat timpul prea putin + masina si am renuntat la asa ceva.
Acum parca as reveni la astfel de activitati Very Happy

Buget de bicla, 500 lei.
Nou - nimic sa mi se para OK.
Am gasit totusi o bicla Scoot, pret cam 600 lei si este in stare mai mult decat buna. Din experientele voastre, sunt OK astfel de biciclete? Merita banutii pe una ca ea, sau mai bine un noname?
Skip ads

  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Noname niciodata. La bicle e la fel ca la masini. Cel mai mult conteaza piesele, cadrul mai putin.
  • SayCheese

  • Mesaje scrise: 262
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2011

  • Mesaj Privat
@horaa uite in poza, e aratat in sageata cu rosu de unde s-a rupt
Acum vreau sa imi iau cu patina scurta, se poate sa fac asta? Inainte am avut cu patina lunga.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
A, e ok. Deocamdata stai bine, uita-te si la urechea cadrului daca nu este indoita. Urechea este bucata in care se infileteaza schimbatorul.

Cat despre patina scurta/lunga: http://www.freerider.ro/mag...-lunga-15490.html , daca ai 45 dinti folosesti lunga, daca ai sub 45 folosesti scurta(in teorie). Eu la cursiera folosesc cursa scurta deoarece din calcul imi iese undeva la 20 de dinti. Daca e sa ma intrebi pe mine, este acelasi rahat la propriu. Atata timp cat nu participi la concursuri sau pedalezi la extrem, cumpara-ti ce iti permite bugetul.

Despre buget: gama joasa la echipare la un an decent (sa zicem 2010) este mai slaba decat o gama superioara (sa zicem 2008).
Stai linistit eu am schimbator 105 de prin anii 90 parca, 105 fiind o gama destul de inalta si inca duce mult si bine. Toata chestia este sa ii dai niste vaselina spray (eu folosesc vaselina cu litium-habar nu am ce inseamna dar unge brici toate articulatiile) pe la bratele mobile, arcuri si rotite.

PS: te duci frumos la bici-service si ii explici la baiat ca vrei un deraior(taraneste spus schimbator) si nu stii ce sa cumperi cu patina scurta sau lunga. Vei sta cu el la taclale si 30 de minute daca vrea sa isi vanda produsul.

Eu unul optez pentru un produs sh(asta sa fie intr-o stare super mega acceptabila, de obicei astea vin de la "dezmembrari"), de ce? Sa socotim: un deraior nou gama ce mai joasa ma costa 200-300 lei, pe cand unul folosit intr-o stare super mega acceptabila ma costa pe la 70-80 si este dintr-o gama mai avansata. Cel sh il folosesc 3-4 ani, si daca se strica nu imi pare rau. Vei da 200 de lei pe un schimbator nou, lovesti ceva cu schimbatorul si se duc pe apa sambetei toti banii tai.
  • SayCheese

  • Mesaje scrise: 262
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Nu este indoita, din cate imi aduc aminte.
Nu pedalez extrem, decat cand merg pe strada ca nu am trotuar si trebuie neaparat sa depasesc fara sa ma impinga din spate vreo masina Smile) [Doamne-fereste], in rest cat de cat lejer.
Sper sa rezolv cu ea astazi.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Problema se rezolva usor, mergi la baietii din bucuresti (aveti cateva service pentru bicle) si te rezolva ei cu 200-300 lei ca popa. PS: daca iti cumperi cu patina scurta sa le spui sa iti scurteze lantul.
  • SayCheese

  • Mesaje scrise: 262
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Ok. Multumesc pentru ajutor @horaa. Raman dator Smile.
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
DB77AAA a scris:Inainte eram biciclist convins, apoi s-a instalat timpul prea putin + masina si am renuntat la asa ceva.
Acum parca as reveni la astfel de activitati Very Happy

Buget de bicla, 500 lei.
Nou - nimic sa mi se para OK.
Am gasit totusi o bicla Scoot, pret cam 600 lei si este in stare mai mult decat buna. Din experientele voastre, sunt OK astfel de biciclete? Merita banutii pe una ca ea, sau mai bine un noname?


Gasesti in decathlon bicicleta bunicica la 600 lei, doar ca nu are amortizor pe furca (vad ca in ziua de azi e la moda, toate ghenele de biciclete au amortizor, nu conteaza ca nu functioneaza).
  • SayCheese

  • Mesaje scrise: 262
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Update. Astazi am dus-o la reparat. 130 lei cu tot cu spalare, revizie, etc. Schimbatorul a costat 60 lei (cred?) iar maine mi-o voi recupera. Va voi spune maine ce si cum dupa ce voi pune piciorul pe pedala Very Happy.

OFF: De ce nu pot sa gasesc forumul pe Tapatalk? Sad
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR