Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
dodo, nici treaba cu "ieftin la reparatie" nu mai tine. Vectra A si B au fost cele mai reusite masini scoase de vreun producator la vremea respectiva. Pret achizitie mic, dotari peste toti, aspect-model pentru altii si intradevar, foarte ieftina la intretinere. Din pacate Opel s-a indepartat mult de la politica din vremurile alea. Poti sa zici absolut orice despre Opel, nu si ca e ieftina la intretinere. Nu mai este valabil, este in pas cu toti producatorii la ora actuala. Si asta mai ales la J si la Insignia.
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Pai asta am si spus, proprietarii de Opel au asteptari eronate. Nu ai cum sa ridici calitatea fara sa ridici si pretul. Problema e ca proprietarii de Opel s-au obisnuit cu calitatea dar nu cu pretul, ceea ce ii diferentiaza de proprietarii de VW.
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Drogas a scris:Golf 7 clar daca il comparam cu Astra j


Daca il comparam cu o vectra B atunci Vectra B :d

Chiar si Golful VI il face pe Astra I, atat la aspect interior(plansa de bord, ma rog, fiecare cu gusturile sale) fiabilitate, cat si ca performante, asta daca suntem realisti, nu fanatici asa cum sunt unii care compara Opelul cu BMW, si culmea, Opelul este castigatorul.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Un coleg de al meu a luat acum o luna Astra J in detrimentul Golf VI, Focus III si Megane III. Si le-a probat pe fiecare.
Skip ads

  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
mad2max a scris:Pai eu asta zic....tu spui asta ca si cum toata lumea trebuie sa fie de acord cu tine....eu iti spun ca nu neaparat asta e realitatea....sa spui ca la orice capitol si la orice ora vw e mai bun ca opel e pur si simplu parerea ta....cam aberanta, de altfel.

Citeste revistele auto de specialitate romanesti si occidentale, mai discuta cu mecanici auto cu vechime in domeniu, si apoi lanseaza-te in afirmatii.Un aspect exterior placut nu inseamna automat fiabilitate si performanta.?Vei constata ca afirmatia ta de mai sus este aberanta.Si eu am un Opel Astra, pentru ca atat mi-am permis financiar , si sunt multumit de masina mea, insa apreciez calitatea VW.
Stiai ca la Astra I, ca sa inlocuiesti un filtru, nu imi amintesc care anume, trebuie sa demontezi o roata?
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
@florin culmea e ca am consultat reviste de specialitate inainte sa fac afirmatia de mai sus...am o gramada de cunostinte care nu vor sa mai auda de vw la fel cum cunosc si oameni multumiti de vw sau opel....totul e relativ.
ps. nu cumva tu esti unul din mecanicii aia priceputi de care pomenisi?
ps2 dupa cum vezi din postul colegului dodo sunt inca oameni care nu cumpara un produs doar de dragul brandului
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Un coleg de al meu a luat acum o luna Astra J in detrimentul Golf VI, Focus III si Megane III. Si le-a probat pe fiecare.

Gusturile nu se discuta.Multi isi cumpara Renault in detrimentul unor masini germane sau japoneze desi banii nu sunt un impediment.Daca le place Renault? Smile
Astra I este o masina confortabila insa la fiabilitate si sportivitate se situeaza in spatele VW-ului.Cei de la Auto Bild cat si de la Auto Motor und Sport au depunctat Astra I, inclusiv la raportul calitate pret.Este prea scumpa fata de cea ce ofera.
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
mad2max a scris:@florin culmea e ca am consultat reviste de specialitate inainte sa fac afirmatia de mai sus...am o gramada de cunostinte care nu vor sa mai auda de vw la fel cum cunosc si oameni multumiti de vw sau opel....totul e relativ.
ps. nu cumva tu esti unul din mecanicii aia priceputi de care pomenisi?
ps2 dupa cum vezi din postul colegului dodo sunt inca oameni care nu cumpara un produs doar de dragul brandului


Motorul de 2000 cm TDI, 140 C.P., care a echipat autoturismele concernului VW, in perioada 2005-toamna anului 2008, au probleme la pompa de ulei, insa dupa aia, s-a rezolvat problema.Cine s-a fript cu ele , nici nu vrea sa mai auda de ele asa cum erau barfite Opelurile in perioada 1990-1998, ca le putrezeste tabla(era negalvanizata)lucru adevarat.
Sunt foarte multi care isi cumpara un produs doar pentru ca le place.Nu ii intereseaza fiabilitatea si performanta.Sigur ca Astra I reprezinta un mare pas inainte pentru Opel insa nu este compacta suprema de pe piata.
Skip ads

  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
La 2.0tdi poti pune pe primul loc injectoarele care pica precum mustele.
Referitor la Astra J , nu a zis nimeni ca e compacta suprema, am spus doar ca e tot din acelasi film cu Golful...in ceea ce priveste performanta Astra J OPC se poate pune cu oricare Golf.
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
florin71 a scris:
mad2max a scris:Pai eu asta zic....tu spui asta ca si cum toata lumea trebuie sa fie de acord cu tine....eu iti spun ca nu neaparat asta e realitatea....sa spui ca la orice capitol si la orice ora vw e mai bun ca opel e pur si simplu parerea ta....cam aberanta, de altfel.

Citeste revistele auto de specialitate romanesti si occidentale, mai discuta cu mecanici auto cu vechime in domeniu, si apoi lanseaza-te in afirmatii.Un aspect exterior placut nu inseamna automat fiabilitate si performanta.?Vei constata ca afirmatia ta de mai sus este aberanta.Si eu am un Opel Astra, pentru ca atat mi-am permis financiar , si sunt multumit de masina mea, insa apreciez calitatea VW.
Stiai ca la Astra I, ca sa inlocuiesti un filtru, nu imi amintesc care anume, trebuie sa demontezi o roata?

Si aici cu aceeasi bisnitareala ieftina? Devii penibil sincer. Wink
  • vasea77

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Opelul e mai bun ca volkswagen, asta-i clar.

Întrebaþi orice posesor de opel ºi vã va spune acelaºi lucru.
  • nicusor_sef89

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2012

  • Mesaj Privat
sincer am putine indoieli in privinta acestui lucru .normal ca posesorul unui opel bun sa zica ca e mai bun ca un vw mai amarat si cum oricine zice ca masina lui e cea mai buna aproape sigur va zice acest lucru. cred ca cei mai indreptatiti sa spuna acest lucru sunt taximetristii care chiar omoara la masinile lor si pot spune absolut totul legate de consum , fiabilitate,confort preturi de intretinere si mecanii din service-uri .in rest noi ceilalti participanti la trafic ne putem da doar cu parerea
Skip ads

  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
mad2max a scris:La 2.0tdi poti pune pe primul loc injectoarele care pica precum mustele.
Referitor la Astra J , nu a zis nimeni ca e compacta suprema, am spus doar ca e tot din acelasi film cu Golful...in ceea ce priveste performanta Astra J OPC se poate pune cu oricare Golf.


Corect, la motoarele VW fabricate in perioada 2004-2008, care de atunci nu se mai fabrica.
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
vasea77 a scris:Opelul e mai bun ca volkswagen, asta-i clar.

Întrebaþi orice posesor de opel ºi vã va spune acelaºi lucru.


Sunt foarte multumit de masina mea, o Astra G, din anul 2004, insa sunt perfect constient ca nu este masina suprema.Presupun ca Opelul este clar mai bun si fata de Audi, BMW sau Mercedes.De masinile japoneze sau sud-coreene ce sa mai vorbim.vasea77, hai sa revenim cu picioarele pe pamant.
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
elegance a scris:
florin71 a scris:
mad2max a scris:Pai eu asta zic....tu spui asta ca si cum toata lumea trebuie sa fie de acord cu tine....eu iti spun ca nu neaparat asta e realitatea....sa spui ca la orice capitol si la orice ora vw e mai bun ca opel e pur si simplu parerea ta....cam aberanta, de altfel.

Citeste revistele auto de specialitate romanesti si occidentale, mai discuta cu mecanici auto cu vechime in domeniu, si apoi lanseaza-te in afirmatii.Un aspect exterior placut nu inseamna automat fiabilitate si performanta.?Vei constata ca afirmatia ta de mai sus este aberanta.Si eu am un Opel Astra, pentru ca atat mi-am permis financiar , si sunt multumit de masina mea, insa apreciez calitatea VW.
Stiai ca la Astra I, ca sa inlocuiesti un filtru, nu imi amintesc care anume, trebuie sa demontezi o roata?

Si aici cu aceeasi bisnitareala ieftina? Devii penibil sincer. Wink


Nu vand masini, ci obiectiv, apreciez calitatea unui produs.Fanatismul nu ma caracterizeaza ca si pe tine asa ca afirmatia ta te face sa fii penibil.
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
vasea77 a scris:Opelul e mai bun ca volkswagen, asta-i clar.

Întrebaþi orice posesor de opel ºi vã va spune acelaºi lucru.


un posesor de opel subiectiv bineinteles.
eu unul iti zic clar : vw e cu mult peste Opel si asta e adevarul.
sunt foarte putini pe acest forum care au marca Opel cu adevarat la inima ,multi e numa gura de ei.
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
nicusor_sef89 a scris:sincer am putine indoieli in privinta acestui lucru .normal ca posesorul unui opel bun sa zica ca e mai bun ca un vw mai amarat si cum oricine zice ca masina lui e cea mai buna aproape sigur va zice acest lucru. cred ca cei mai indreptatiti sa spuna acest lucru sunt taximetristii care chiar omoara la masinile lor si pot spune absolut totul legate de consum , fiabilitate,confort preturi de intretinere si mecanii din service-uri .in rest noi ceilalti participanti la trafic ne putem da doar cu parerea

Subscriu.Majoritatea mecanicilor cu care am vorbit sustin ca VW este mai ok decat Opel din toate punctele de vedere.Sa nu mai vorbim de aprecierile din revistele auto de specialitate, occidentale si romanesti care sustin acelasi lucru.Chiar daca as detine un Opel Astra J, model 2013, nu ma deranjeaza deloc aprecierile obiectiv.ve ale celor care considera ca VW Golf VII este mai fiabil, mai sportiv.In ceea ce priveste aspectul, exteriorul Astrei J imi place mai mult ca si cel al VW-ului, insa la interior lucrurile stau invers.In revista Auto Bild, Astra J a fost depunctata in ceea ce priveste raportul calitate-pret.Se afirma ca masina nu este inclusiv la fel de sportiva ca si VW-ul, si este prea scumpa pentru ce ofera.Opelul a evoluat foarte mult, din fericire, insa mai are de lucru pana va ajunge din urma VW.
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
florin71 iti recomand sa recuperezi cu revistele alea de specialitate, ai cam ramas in urma.

vik71 a scris:
eu unul iti zic clar : vw e cu mult peste Opel si asta e adevarul.
sunt foarte putini pe acest forum care au marca Opel cu adevarat la inima ,multi e numa gura de ei.

Da' asta am observat si eu acum ceva vreme. Te inscrii in clubopel, te lauzi si te declari multumit de el, dar nu poti dormi noaptea ca nu ai avut bani de altceva
  • Alexandru chipery

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Bine zis!
Toti compara variantele de top a vw cu cele de baza ale opel, daca sar compara ambele cu variantele de top, asa orice opel ar bate vw la confort, performante, design, fiabilitate,.....
  • S.Andrei

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2002 y17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Alexandru, tare as vrea sa vad un Opel care sa fie in aceasi clasa cu VW Phaeton, si astfel sa se compare la confort de exemplu, sau performante...Ca si design, tine de fiecare. De exemplu, personal, nu imi place Opel Insignia.
Crezi ca Opel are concurent pentru VW Tuoareg ?
Are si Opel masini bune, la unele capitole peste cele de la VW, dar totusi...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Chestionar

Care iti place mai mult d.p.d.v. estetic?
Astra J (facelift 2012) 66%
Golf 7 33%
136 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR