Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Este evident ca folosim cuvantul "vestic" in mod diferit. Eu vorbesc de majoritatea lor, tu vorbesti de cativa smecheri care si-au gasit pereche in Romania.

Intr-o tara normala, chiar daca premierul are dreptate si presedintele nu are, tot premierul isi da demisia.


1. Folosim cuvantul vestic apropos de mentalitatea de sclavi invocata de tine . Mentalitatea conform careia , este bine ca un om s-a gandit sa modernizeze o afacere , sa tina si sa inmulteasca angajatii , s-o faca profitabila . Asta e mentalitatea de sclav .
Iar cea de vestic este iau fabrica . Evaluez . Imi trebuie 20 de mil. s-o modernizez . Am dat pe ea cu tot cu spagi 1 milion. Dac-o tai si o dau la fier vechi si inchiriez tot si mai si vand terenul gokl castig 30 de milioane . Asta este mentalitatea de vestic , la modul la care ai pus tu problema cu mentalitatea de sclav .

2.Intr-o tara normala , presedintele si premierul au atributii diferite . Chiar si in Romania , cu toate ca e greu s-a consideri normala . In momentul in care unul dintre ei imixtioneaza in atributiile celuilalt , inseamna ca ori si-o cauta , ori e beat , ori isi doreste altceva de la viata Laughing . Pana isi termina mandatul si ocupa functia celuilalt trebuie sa-si vada de treaba .
Si app citatul ala de mai sus de unde l-ai scos ? Ca am studiat constitutionalul , administrativul in facultate si n-am gasit aceste " conceptii "
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
1. Nu am folosit cuvantul vestic cum sugerezi tu. Eu am spus doar ca in vest nu se arata recunostina patronului pentru ca exista si ofera locuri de munca, relatia dintre anagajator si angajat fiind doar profesionala.

2. Nu am spus ca e un citat constitutional, ci am mentionat un fapt real. Presedintele e seful premierului si, daca nu se inteleg, premierul e cel care trebuie sa renunte. E la fel ca la mine la munca: daca nu imi mai place locul de munca din cauza sefului, imi caut de munca, nu incerc sa imi schimb seful, numai ca sa ma simt eu bine.


Ultima modificare facuta de dodo_13 la Lun 23 Apr, 2007 12:49 pm, modificat de 2 ori in total
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
1. Romania nu e vest . Iar la afirmatia mea conform careia am zis ca un patron care are 10.000 de angajati si a investit merita tot respectul fata de unul care a avut 10.000 ca i-a dat afara si a vandut pe bucati tot , mi-ai zis ca am mentalitate de sclav .
In aceste conditii , considerand niste vestici pe smecherasii de kkt care au lasat mastodonti industriali fara geamuri si urma de metal ti-am facut o poveste pe tema asta . Si ti-am zis ca mi-as dori sa aiba mentalitate de sclav si acei directori care au privatizat fabricile prost si acele institutii ale statului care si-au luat bani ca sa prefere niste patroni obscuri , companiilor mari cu traditie in domeniu . Ca daca nu s-ar fi intamplat asa n-am fi trecut nici unul astzai prin Marasesti si am fi vazut peisajul ala dezolant cu fabrica aia fara caramida si geamuri . Dar deh , astia-s vestici tata , au furat tot Laughing
Asa ca lasa-ma sa-l prefer pe ala care plateste CAS si somaj si dari la stat pt 10.000 de angajati , care plateste impozite pe cladiri *( ca le mai are , ca daca furai caramida nu le mai aveai , nu? ) si imbogateste statul roman .

2.Nu inteleg ce zici . Ce fapt real ? Un fapt real este ca se invata la facultatea de drept ca functiile de presedinte si prim ministru sunt diferite ca si atributii . Asa ca nu trebuie sa existe frictiuni si intrepatrunderi pe cele doua functii . Ce fapt real spui tu ?
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
1. Da, cred cu tarie ca cineva care arata recunostinta unui om ca a furat mai putin decat altul sau unui om care s-a gandit un pic si la altii in timp ce el a furat ca un nesimtit, are o mentalitate de sclav.

2. Fapte reale sunt cate vrei, foloseste google. Ai sa afli cati presedinti au fost demisi si cati premieri au fost demisi, intr-un conflict deschis presedinte-premier. Si eu am alte atributii decat seful meu direct, dar asta nu inseamna ca el va demisiona daca eu nu ma inteleg cu el. Ca tot vorbim, as vrea si eu sa stiu care au fost intrepatrunderile neconstitutionale in activitatea lui Tariceanu de care a dat dovada Basescu.

P.S. Romania e vest, suntem in UE, nu?
Skip ads

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:1. Da, cred cu tarie ca cineva care arata recunostinta unui om ca a furat mai putin decat altul sau care s-a gandit un pic si la altii in timp ce el a furat ca un nesimtit, are o mentalitate de sclav.

2. Fapte reale sunt cate vrei, foloseste google. Ai sa afli cati presedinti au fost demisi si cati premieri au fost demisi, intr-un conflict deschis presedinte-premier. Si eu am alte atributii decat seful meu direct, dar asta nu inseamna ca el va demisiona daca eu nu ma inteleg cu el. Si as vrea si eu sa stiu care au fost intrepatrunderile neconstitutionale in activitatea lui Tariceanu de care a dat dovada Basescu.


1. Pai mai baieti , atunci va meritati soarta de a fi scuipati in cap cu seminte , voi angajatii cu personalitate , de catre un patron negricios analfabet , imbogatit dupa 90 in modul descris de mine , cu vechi state la facut turcii , mandru posesor de vile si terenuri materializate din vandutul acestei tari , de la inaltimea unui Audi Q7 . Si sa-i mai aratati si recunostinta pe deasupra Laughing . Si sa va asteptati si la respect din partea lor !

2. Depinde de conflictul presedinte-premier . Daca unul din ei incalca consitutia ...nu stiu care pe care demite .

- a avut o atitudine de partizanat poltic;
- a deturnat vointa electoratului;
- a intervenit brutal in activitatea Parlamentului;
- a contribuit la crearea unei atmosfere de instabilitate politica;
- a adus grave prejudicii institutiilor statului;
- a subordonat serviciilor de informatii ale tari;
- si-a arogat dreptul la intiativa legislativa;
- a actionat pentru subordonarea Guvernului si s-a substituit acestuia;
- a infiintat organisme ad-hoc si paralele institutiilor statului;
- a participat abuziv la sedintele de Guvern;
- a refuzat nejustificat sa numeasca ministri propusi de premier;
- a comandat public procurorilor ce dosare sa cerceteze si ce solutii sa dea;
- a periclitat existenta unei justitii independente;
- s-a substituit judecatorilor; a timorat Curtea Constitutionala;
- a acceptat efectuarea unor interceptari ilegale;
- nu a prezentat strategia nationala de aparare a tarii;
- a favorizat diversi agenti economici;
- a avut unele initiative personale in planul politicii externe fara consultarea Parlamentului, creand o imagine nefavorabila tarii noastre in exterior.
  • xflo

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Bre, io cred ca "you're missing the point". Esenta problemei, dupa parerea mea, este mentalitatea majoritara in Romania. Hotii de la varf sunt intr-adevar reprezentantii poporului, pentru ca poporul acesta a fost obisnuit 40 de ani sa fure. Comunismul a creat obisnuinta de a "lua acasa" tot ce se putea, pentru ca era singurul mod de supravietuire in regimul respectiv.
Iar acum, la 17 ani dupa revolutia de suprafata, simtim de fapt ca nu prea s-a schimbat mare lucru in profunzime, si eu explic senzatia asta prin faptul ca suntem prea putini cei care avem viziune liberala (atentie, PNL actual nu are nimic de-a face cu asta).
Viziune liberala inseamna: eu muncesc, eu castig, eu platesc impozite la stat, statul e tot oameni, oameni alesi de mine, statul trebuie sa-mi asigure conditii, institutiile statului raspund pentru conditiile ce mi le asigura, alesii dau socoteala pentru ceea ce fac, functionarii publici (inclusiv politistii) sunt platiti de mine ca sa-mi furnizeze anumite servicii, etc etc. Daca clasa politica ar vedea astfel lucrurile, n-am avea nici o criza politica acum. Criza politica este cauzata de un presedinte care vede lucrurile cum am zis mai sus, si care se lupta ca Romania sa fie cat mai mult asa.
Then again, eu eram in clasa a 4-a in '89. Mai exista azi 2 generatii de oameni (parintii si bunicii mei), care sunt obisnuiti sa fure napolitane cu plasa din fabrica, si vor liniste, si n-au chef sa se gandeasca la lucruri filozofice gen "interes public" sau "transparenta institutionala".

Acestea fiind zise, ma tot gandesc "ce dracu pot sa fac io, acuma, pentru ca evolutia poporului sa se intample mai repede". Cred ca o sa incep prin a-mi face tricou cu "cetatean suspendat". Mai vrea cineva ?

P.S. Da, Basescu e cam mitocan, si poate e si el fost comunist, si poate golden-blitz-uie si el unii bani publici. Dar, din 2004 pana acum, el mi-a reprezentat cel mai bine interesele, si de-aia o sa votez impotriva suspendarii lui.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
@bertone

1. Cred ca tocmai i-ai descris pe Patriciu, Becali si Porumboiu. Ma rog, mai putin partea cu turcii...

2.
- a avut o atitudine de partizanat poltic;
R: La fel si Iliescu si Constantinescu

- a deturnat vointa electoratului;
R: In ce fel?

- a intervenit brutal in activitatea Parlamentului;
R: In ce fel? Refuzand sa promulge legi, prin dreptul sau constitutional?

- a contribuit la crearea unei atmosfere de instabilitate politica;
R:E de comentat cine a facut-o, Basescu sau Tariceanu nedemisionand cand trebuia.

- a adus grave prejudicii institutiilor statului;
R: In ce fel? Mult prea generala declaratia.

- a subordonat serviciilor de informatii ale tari;
R: Mai trebuie si demonstrat, nu a aparut nici o lege in acest sens.

- si-a arogat dreptul la intiativa legislativa;
R: Il are, prin constitutie.

- a actionat pentru subordonarea Guvernului si s-a substituit acestuia;
R: A participat la sedinte, nu a luat hotarari in numele guvernului.

- a infiintat organisme ad-hoc si paralele institutiilor statului;
R: Care?

- a participat abuziv la sedintele de Guvern;
R: Are acest drept, prin constitutie.

- a refuzat nejustificat sa numeasca ministri propusi de premier;
R: A fost foarte justificat, Cioroianu e "frumusel" si cam atat.

- a comandat public procurorilor ce dosare sa cerceteze si ce solutii sa dea;
R: A cerut public sa se examineze toate dosarele iar solutiile nu le-a dat el

- a periclitat existenta unei justitii independente;
R: Sustinand-o pe Macovei, a fost garantul unei justitii independente. Ba chiar a aparat si imaginea Romaniei un UE in acest fel, ceea ce nu se poate spune despre Tariceanu.

- s-a substituit judecatorilor; a timorat Curtea Constitutionala;
R: "timorat?" Asta e un termen juridic?

- a acceptat efectuarea unor interceptari ilegale;
R: Care si cand?

- nu a prezentat strategia nationala de aparare a tarii;
R: A prezentat-o, a fost si la televizor

- a favorizat diversi agenti economici;
R: Prin ce parghii, ca doar nu a semnat el contractele ci membrii ai guvernului, condus de Tariceanu care acum isi neaga responsabilitatile normale de sef.

- a avut unele initiative personale in planul politicii externe fara consultarea Parlamentului, creand o imagine nefavorabila tarii noastre in exterior.
R: Foarte discutabil.


Ultima modificare facuta de dodo_13 la Lun 23 Apr, 2007 1:35 pm, modificat de 3 ori in total
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Una la mana eu nu vad chestionarul de la acest topic, ar trebui un chestionar sa vedem ponderea probase pe aici, da sunt sigur ca o sa fie peste 90%. In alta ordine de idei, @xflo vad ca esti din TM, in `89 eu eram a 3a, deci tot pe acolo. Sperand ca nu lucri la alcatel cu salar 1.000 euro, angajat in timpu lu Base, zi-mi si mie care interese ti le-a reprezentant acest stimabil suspendat sef al statului?
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Da' Iliescu ce a facut? Nimic, si a avut 3,5 mandate. De ce nu l-a suspendat nimeni? Pentru ca a stat cuminte in banca lui. Ba chiar vroia sa-l elibereze si pe Cozma, ceea ce poate fi socotit atentat la siguranta nationala.
  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Ce-ai?
Ti-e rau?
Cum sa fie Iliescu suspendat?
El a avut grija sa fie LINISTE in tara!
Doara era tatucul nostru, al tuturor!

Si apropo: nu ar trebui sa plateasca Iliescu cei 10.000 de euro pe care i-a obtnut Cosma de la statul roman in urma anularii gratierii?
Ca doar Ilici l-a gratiat si tot el i-a anulat gratierea!
  • xflo

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Cristi_C a scris:Una la mana eu nu vad chestionarul de la acest topic, ar trebui un chestionar sa vedem ponderea probase pe aici, da sunt sigur ca o sa fie peste 90%. In alta ordine de idei, @xflo vad ca esti din TM, in `89 eu eram a 3a, deci tot pe acolo. Sperand ca nu lucri la alcatel cu salar 1.000 euro, angajat in timpu lu Base, zi-mi si mie care interese ti le-a reprezentant acest stimabil suspendat sef al statului?


Hihi, nu lucru la alcatel, nici nu-mi doresc; da' castig destul, multzam lu' D-zeu Smile
Base imi reprezinta interesele liberale. Sa incerc sa fiu mai clar: din salaru meu, al tau si al tuturor, vreo 30% se duce la stat. De banii astia, statu ar trebui sa ofere, printre altele: servicii de sanatate (adica spitale), infrastructura (adica drumuri), sprijin pentru tineret (de ex. apartamente ANL) si alte facilitati.
Ce mama dracu imi ofera mie statu ? Spitalul Judetean, in care mi-e greata sa intru; drumul european TM-Lugoj, pe care-mi rup saptamanal masinuta; apartamente ANL in care stau copiii baronilor locali (vezi masinutele de pe str. Miloia).
Mie mi se pare ca in 17 ani s-a facut mult prea putin. S-au facut progrese, da, insa prea putine. Statul a fost extrem de ineficient in gestionarea banilor nostri. Si-atunci ma intreb, "unde sunt cei 30% care-i dau 8milioane de romani in fiecare luna" ? Si raspunsurile pe care le vad sunt urmatoarele:
- scutirea de datorii la buget a unor firme, pe spranceana
- despagubirile acordate de stat lui Mittal Steel pentru ca a cumparat Sidex (cat erau, 20milioane $ ?)
- averile baronilor locali & centrali.

Eu NU mai vreau sa dau cei 30% unor oameni care-si bat joc de ei. Ma rog, din punctul meu de vedere isi bat joc de ei. Probabil din punctul lor de vedere, ii folosesc foarte intelept Wink
Eu vreau sa dau 30% din banii mei unor oameni care sa fie constienti ca banii aia nu sunt AI LOR, ci trebuie investiti in folosul MEU (a se citi "al Romanilor").
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:@bertone

1. Cred ca tocmai i-ai descris pe Patriciu, Becali si Porumboiu. Ma rog, mai putin partea cu turcii...

2.
- a avut o atitudine de partizanat poltic;
R: La fel si Iliescu si Constantinescu

- a deturnat vointa electoratului;
R: In ce fel?

- a intervenit brutal in activitatea Parlamentului;
R: In ce fel? Refuzand sa promulge legi, prin dreptul sau constitutional?

- a contribuit la crearea unei atmosfere de instabilitate politica;
R:E de comentat cine a facut-o, Basescu sau Tariceanu nedemisionand cand trebuia.

- a adus grave prejudicii institutiilor statului;
R: In ce fel? Mult prea generala declaratia.

- a subordonat serviciilor de informatii ale tari;
R: Mai trebuie si demonstrat, nu a aparut nici o lege in acest sens.

- si-a arogat dreptul la intiativa legislativa;
R: Il are, prin constitutie.

- a actionat pentru subordonarea Guvernului si s-a substituit acestuia;
R: A participat la sedinte, nu a luat hotarari in numele guvernului.

- a infiintat organisme ad-hoc si paralele institutiilor statului;
R: Care?

- a participat abuziv la sedintele de Guvern;
R: Are acest drept, prin constitutie.

- a refuzat nejustificat sa numeasca ministri propusi de premier;
R: A fost foarte justificat, Cioroianu e "frumusel" si cam atat.

- a comandat public procurorilor ce dosare sa cerceteze si ce solutii sa dea;
R: A cerut public sa se examineze toate dosarele iar solutiile nu le-a dat el

- a periclitat existenta unei justitii independente;
R: Sustinand-o pe Macovei, a fost garantul unei justitii independente. Ba chiar a aparat si imaginea Romaniei un UE in acest fel, ceea ce nu se poate spune despre Tariceanu.

- s-a substituit judecatorilor; a timorat Curtea Constitutionala;
R: "timorat?" Asta e un termen juridic?

- a acceptat efectuarea unor interceptari ilegale;
R: Care si cand?

- nu a prezentat strategia nationala de aparare a tarii;
R: A prezentat-o, a fost si la televizor

- a favorizat diversi agenti economici;
R: Prin ce parghii, ca doar nu a semnat el contractele ci membrii ai guvernului, condus de Tariceanu care acum isi neaga responsabilitatile normale de sef.

- a avut unele initiative personale in planul politicii externe fara consultarea Parlamentului, creand o imagine nefavorabila tarii noastre in exterior.
R: Foarte discutabil.


1. L-am descris pe becali nu pe patriciu .

Dodo e ultimul reply pe care-l dau . Prin raspunsurile pe care le-ai dat la concluziile comisiei parlamentare , arata necunoasterea ta in privinta dreptului constitutional . Statul functioneaza dupa un principiu al separatiilor puterilor in stat .Tu folosesti acest forum pt a dezinforma . te rog eu frumos , informeaza-te asupra chestiunilor politice din tara apoi ia o carte de constitutional ca sa nu mai faci gafe de genul presedintele are initiativa electorala si are dreptul sa refuze numirea de ministri .
Ce dracu , avem pretentia despre noi ca nu ne pricepem si la fotbal si la femei si la masini . Discut cu cine isi poate sustine argumentele pe texte de lege , pe pasaje din Constitutie , dar eu pe marginea tampeniilor ca presedintele face legi in tara asta , nu discut .
Skip ads

  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
@bertone tu cu ce naiba iti sustii tot ce-ai scris pana acum?
dovada ca parlamentul a votat patimas sunt si ultimele declaratii ale psd si pnl cum ca daca basescu nu pica la referendum il vor suspenda iarasi daca bla.. bla.. va incalca constitutia. ce sfidare mai mare vrei la adresa corpului electoral? instanta suprema intr-o tara este corpul alegatorilor, asa cum sunt ei, unii prosti, altii destepti. era de ajuns sa se uite la cateva sondaje de opinie si vedeau ca basescu nu va pica. daca tineau la banii tarii asa cum au zis cand a fost vorba de referendum pentru vot uninominal, puteau sa ia in seama acele sondaje, dar nu, ei vin acum si spun ca mai fac un referendum. sa faca in mo'tii mamii lor cate referendumuri vor dar pe banii lor nu pe ai mei.
basescu a ajuns acolo, nu ca au vrut ei, ci pt. ca am vrut eu (dupa cate ai zis mai sus si tu) si tot eu vreau sa-l dau jos sau sa-l tin acolo. spui ca l-ai votat, tu nu te simti lezat in dreptul tau de elector?! asta este inca un motiv sa fiu impotriva celor 322 de parlamentari.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Cum adica cu ce-mi sustin ce am scris pana acu ? Cu Constitutia cu ce oare ?
Bai fratilor uitati care-i treaba . daca vreti sa discutam ca sa nu stam degeaba , indiferent daca intelegem un text de lege si ne dam seama de organizarea unui stat , discutam . Ca la birt asa .
Daca aveti pretentia ca purtam o discutie la nivel principial , ca intre intelectuali , hai s-o lasam pe asta cu " corpul alegatorilor ..instanta suprema a unui stat " . Asta nu-i discutie de oameni mari .

Iar ultimele declaratii ale psd si pnl sunt ca daca basescu va fi realse , si va incalca din nou constitutia il vor sduspenda din nou. Daca nu , va fi presedinte .
Voi puteti pricepe ca orice carte de teoria dreptului cand incep sa clasifice legile si izvoarele si bla bla , numesc Constitutia legea fundamentala a unui stat ? drepturi constitutionale , drepturi fundamentale . Nimeni , nici macar presedintele , nu are voie sa fie deasupra lor . Nici tu care faci parte din " instanta suprema corpul alegatorilor , de unde vrei tu " , nici eu , nici tariceanu .
Asta cu eu l-am ales , eu il dau jos este mentalitate de Evul Mediu . Nici macar la che guevarra nu se mai poarta . Sunt legi tata , ca altfel am ajunge sa ne dam toti in cap intre noi . E o ordine .
  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
@bertone - [Daca aveti pretentia ca purtam o discutie la nivel principial , ca intre intelectuali , hai s-o lasam pe asta cu " corpul alegatorilor ..instanta suprema a unui stat " . Asta nu-i discutie de oameni mari . ] ce vorbe spui tu acolo domnule intelectual?! unde vrei s-o lasi p-asta cu corpul alegatorilor?! rahatul asta de constitutie despre care se vorbeste cum a intrat in vigoare?! repet intrebarea: tu nu te simti lezat ca aia din parlament au schimbat ceva ce tu ai pus acolo?
  • xflo

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2006

  • Mesaj Privat
bertone a scris:... Iar ultimele declaratii ale psd si pnl sunt ca daca basescu va fi realse , si va incalca din nou constitutia il vor sduspenda din nou. ...


Frate bertone, m-am aprins Evil or Very Mad Hai s-o luam inginereste:
Basescu NU a incalcat constitutia. Din moment ce Curtea Constitutionala nu a putut gasi dovezi ca Basescu a incalcat Constitutia, cu ce drept il suspenda parlamentul ? Ah, am uitat: parlamentul are dreptul constitutional de a suspenda presedintele, iar avizul CC este doar consultativ. Hmm. Mie asta mi se pare mai degraba tocmeala, decat lege.

Dar, nu-i asa, legea e lege. CC tocmai a dat verdictul ca nu a gasit dovezi de incalcare a Constitutiei, iar PSD si PNL afirma "daca basescu va fi realse , si va incalca din nou constitutia il vor sduspenda din nou".

Nu ti se pare ceva putred in rationamentul de mai sus ?
  • radzxx

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Romania este un stat "republica semiprezidentiala", ca atare, presedintele in acest moment a incalcat Constitutia. Daca Romania era o republica prezidentiala, presedintele n-ar fi incalcat Constitutia, pentru ca in acele forme ale statului presedintele are puteri depline. In situatia de fata, presedintele inceraca sa-si depaseasca atributiile incalcand principii constitutionale clar stabilite. Acum, daca cineva doreste sa tine cont de asta, o sa voteze in consecinta, daca nu... trece cu vederea ceea ce a facut presedintele si merge mai departe pe mana lui. Problema e ca daca presedintele o sa revina o sa inceapa un scandal mai mare decat pana acum, ptr. ca, configuratia politica este aceeasi iar presedintele nu o sa stea cu mainile in san, mai ales ca o sa fie reconfirmat de catre populatie. ...si, se pare, ca primul lucru rau ce se poate intampla este ca o sa pierdem banii de la UE pentru ca programele de finantare stagneaza de vreo 6 luni....cam de cand a inceput razboiul asta.
...si pana la urma, peste 3-4 ani, tot noi o sa fim cei care o s-o tragem pentru ca Base, Taricianu, Geoana etc. o sa dea vina unii pe altii.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
@bertone


Legea nr. 90/2001 spune:


"Art. 10.
Numirea in functia de membru al Guvernului, in caz de remaniere guvernamentala sau de vacanta a postului, se face de Presedintele Romaniei, la propunerea primului-ministru."

Comentariu: Nu se precizeaza ca presedintele are doar rol consultativ sau ca trebuie sa numeasca neaparat persoana propusa de primul ministru. Deci, daca presedintele refuza, nu este o incalcare a constitutiei.


"Art. 24.
(1) Sedintele Guvernului se convoaca si sunt conduse de primul-ministru.
(2) Presedintele Romaniei poate lua parte la sedintele Guvernului in care se dezbat probleme de interes national privind politica externa, apararea tarii, asigurarea ordinii publice si, la cererea primului-ministru, in alte situatii.
(3) Presedintele Romaniei prezideaza sedintele Guvernului la care participa. "

Comentariu: Se prevede ca presedintele poate participa la sedintele de guvern in anumite situatii. E discutabil daca Basescu a facut-o in afara acestor situatii, trebuie examinate stenogramele. Dar ceva imi spune ca folosirea motivatiilor de gen "asigurarea ordinii publice" sau "politica externa", presedintele poate participa practic oricand la sedinte de guvern. Este o scapare a legii, nu o incalcare a ei.


Legea nr. 189/1999 spune:

"ART. 2
Comitetul de initiativa
(1) Promovarea initiativei legislative a cetatenilor se asigura de catre un comitet de initiativa alcatuit din cel putin 10 cetateni cu drept de vot.
(2) Nu pot face parte din comitetul de initiativa persoanele alese in functie prin vot universal, membrii Guvernului, persoanele numite in functie de primul-ministru sau care nu pot face parte, potrivit legii, din partide politice.
(3) Constituirea comitetului de initiativa se face printr-o declaratie autentificata la un notar public, cuprinzand scopul initiativei, numele, prenumele, calitatea de alegator si domiciliul membrilor, precum si declaratia ca acestia nu incalca prevederile alin. (2). Raspunderea pentru continutul declaratiei este cea prevazuta de lege pentru inscrisurile oficiale.
"

Comentariu: Cum Basescu, ales prin vot universal, nu face parte dintr-un comitet de initiativa, inseamna ca nu a incalcat aceasta lege.



Si pot continua sa sap, chiar daca nu ma pricep la asa ceva. Ca sa nu mai spun ca nu mi-ai raspuns la majoritatea comentariilor. Ideea e ca suspendarea nu ar fi avut loc daca presedintele ar fi avut sustinere in parlament, indiferent de cate incalcari ale constitutiei s-ar fi constatat. Cu alte cuvinte, suspendarea nu are ca motiv incalcari repetate ale constitutiei ci e o pura rafuiala politica, cu serioase implicatii economice.



Cat despre Patriciu, este bine stiut cum a facut avere punand mana pe rafinarii care nu erau ale lui, prin diverse inginerii economice (recreditari, subevaluari, active fictive, etc.). Este un smecher ca toti ceilalti, chiar daca putin mai elevat: el nu a daramat fabricile, le-a acaparat din creion, cu banii nostri. Si e destul de inteligent ca sa isi dea seama ca ii aduc mai multi bani folosindu-le, decat daca le-ar darama si le-ar vinde la fier vechi. Dar fii sigur, in momentul in care va fi mai rentabil sa le darame si sa le vanda decat sa le foloseasca, o va face, fara remuscari ca ar lasa 10000 de oameni fara loc de munca.
  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
basescu ...
pai sa vedem... acum cativa ani, cand nea basica era ministru cu staif intr-un minister care teoretic se ocupa cu transporturile, o persoana influenta, sa zicem ministrul sus numitului minister si-a facut fabrica de stantat in tabla, stiti voi, pancarde, etc, de ex cele de pe camioane, T.I.R.
Peste o luna, 2 de la fabrica, ministerul, ce coincidenta, da o lege cum ca toate camioanele tre' sa poarte placuta cu ... exact, T.I.R. si, cum suntem rata civilizata ( Very Happy ) se face licitatie ( iarasi Very Happy )
va las pe voi sa ghiciti ce fabrica a castigat licitatia.
daca nu ghiciti selectati textul asta pana la figurina zambareata: (da, iarasi coincidenta, ministrul ministerului transporturilor.) Very Happy

da, da... votati-l pe el... Embarassed
mai bine vot uninominal, poate scapam de bosorogii, cantaretii, hotii si alti inculti din institutia numita parlament, poate cine stie avem sansa sa apara intr-un final unul care pe langa faptul ca fura, ceea ce in romania se pare ca e inevitabil, poate mai face si ceva pt tara...
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Lasati, ca nici eu na stau mai bine, am de ales intre un pitic apropiat de interese americano-israeliene si unei capre proaste, isterice si fara idei... Evil or Very Mad
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR