Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
ZouZou a scris:in seara asta aproape am cedat nervos. de ce oare retardatu din spate tot dadea flashuri cand nu aveam unde sa ma duc (aveam coloana in fata). oare pt ca am numere de BR ? a fost si mai funny ca a incercat el sa taie pe o straduta si doo semafoare mai incolo tot in spatele meu a nimerit. si a reluat rutina. se misca cel din fata juma de metru, abia acceleram sa ma misc si eu trank flash. ne opream se linistea. iar misca cel din fata juma de metru iar flash flash flash.

si eo care credeam ca m-am adaptat stilului de bucuresti si chiar lumea e mai civilizata.

p.s. nu va luati de limbajul de irc plx Very Happy



Ok,ma rog,mai sunt si exceptii Very Happy
Skip ads

  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Am votat: frecvent. Dar nu pentru a se da la o parte din fata mea, ci pentru ai lasa sa vireze la stanga (pe cei din sens opus), sau sa iasa din parcare, sau sa schimbe banda... Am si dat flash cand mergeam mai repede, dar numai daca banda 1 era libera (desi viteza maxima cu care merg cu opel-ul meu este de 110 km - de obicei rulez cu 90).

Problema mai grava e cu cei care nu stiu sa foloseasca luminile, de ex:
1. merg noaptea cu stopurile de ceata aprinse fara sa fie ceata - e foarte deranjant pt. cel din spate;
2. cand e ceata nu au farurile aprinse si nici stopurile de ceata (pe principiul ca el vede, de ce sa le aprinda. Habar nu are ca e mai important sa fi vazut decat sa vezi, sau ca devine invizibil daca in spatele lui e o masina cu farurile aprinse (e valabil si la amurg si noaptea);
3. etc.
  • Dragon Warrior

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 1995 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Pe DN1 este o portiune in care banda se lateste. Ajunge la vreo 5 metri. Dar tot o singura banda este. Eu imi tineam banda pe mijloc, un animal cu un Santa Fe imi dadea flashuri sa ma dau pe dreapta, in conditiile in care rulam in spatele unui camion. Normal ca nu m-am dat pe dreapta ca sa se bage el in fata mea sa castige o lungime de masina. Nemernicul a tinut mortis sa ma depaseasca si a venit paralel cu mine, jumatate pe contrasens. Nu l-am lasat sa se bage pentru ca mor cand imi forteaza cineva mana. Mi-am pastrat viteza si distanta pana la camion. Cand in sfarsit a reusit sa imi taie fata a inceput sa ma sicaneze. Sa ma impinga pe dreapta si sa imi puna frane in fata. Si dupa cateva din astea s-a tirat. Nu sunt un tip violent dar ala chiar merita o bataie. Probabil ca daca eram cu lancerul ma luam dupa el si il intrebam prieteneste la prima oprire de ce e bou. Dar cu Opelasul nu pot sa merg mai mult de 130 din mila pentru masina.

500 de metri mai incolo s-au facut doua benzi de circulatie pe sens. Nu a castigat nimic prostul ca mi-a facut mie viata amara in aia 500 de metri.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Flashurile sunt doar o mare marlanie!
Cum nu scrie in Codul Rutier ce ar trebui sa faci cand primesti flashuri, eu stau linistit pe banda pe care sunt si astept sa vad traiectoria OZN-ului din spate. OZN-urile pot avea traiectorii imposibile pentru noi muritorii, asa ca eu rulez cuminte fara a-mi modifica parametri de deplasare.
Skip ads

  • toxic-kid

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 y 17 dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
ozn bine spus Smile)
  • MindToAsk

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie:
  • Masina: Kadett 1978 12N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Eu am mai intalnit o situatie pe care sigur ati intalnit-o si voi: 2 benzi pe sens si dacia (de obicei e dacie) din fata ta merge incalecat pe benzi nelasandu-ti spatiu nici pe dreapta nici pe stanga fara sa intri in sant sau pe contrasens in alta masina. => flash... ca poate omu' chiar nu m-a vazut in spate (cine are masina veche stie ce vizibilitate buna ai iarna) si vroia doar sa mearga pe portiunea mai buna a asfaltului.
Claxonul il folosesc foarte rar si doar pentru nesimtiti pe care trebuie sa ii evit la limita accidentului sau pietoni ce traverseaza neregulamentar dupa ce s-au asigurat ca esti nevoit sa reduci drastic viteza sau sa faci drift pentru a-i evita.
Folosesc flashuri pentru animalele care in timp ce eu reduc viteza apropiindu-ma de semaforul pe rosu (si cu secunde multe ramase) mi se baga in fata (normal ca nici cel putin nu semnalizeaza).

Mai dau flash raspunzandu-i celui ce imi pune in fata avaria multumindu-mi ca i-am dat prioritate. Si, normal, pentru a atentiona pe cineva ca vreau sa ii dau prioritate.
  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Am fost prin toamna pana in cehia cu masina si pe autoastra (indiferent ca era germania/slovacia/cehia) nu am vazut nici un flash. Indifernt ca masina din fata lor mergea cu 30 de km sub limita legala ... se facea coloana si nu depasea nimeni pana nu se autosesiza soferul respectiv si se incadra pe o alta banda. De asemenea nu primeai 100 de claxoane in caz ca te incadrai gresit ci din contra ti se facea loc.
Probabil ca in cateva sute de ani o sa ajungem si noi la civilizatia cel din vest.
In afara de cate ori vad o masian care vine cu viteza din spate ma incadrez pe banda 1chiar daca am primit sau nu flash-uri si il las sa duca linistit indiferent ca merge cu 10 sau 100km peste viteza mea. Nu e problema mea ca se grabeste din cine stie ce motiv sau pur si simplu vrea el sa mearga mai tare.

ps: ca fapt divers ... din cat am mers prin praga .. .2 masini am vazut cu rotile blocate pentru parcare pe loc interzis: un Q7 de bucuresti si un passat de constanta ... ambele fiind parcate la ~20 de m de o parcare platita.
  • vlazduhu

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1998 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2006

  • Mesaj Privat
radzxx a scris:Este o diferenta intre autostrada si drum in oras cu doua benzi. Pe autostrada, legal si din bun simt, cei care merg mai incet ar trebui sa foloseasca prima banda. In acest caz, nu ar trebui sa protesteze daca primesc claxoane si bliz-uri si nici cel care le da nu ar trebui "acuzat" ca e taran. Lipsa de educatie, in acest caz, este a celui care nu degajeaza banda doi. In oras este cu totul altceva.


pe de alta parte, atata vreme cat eu merg cu 130 pe banda a doua (si ultima in cazul autostrazilor noastre) pe autostrada, am tot dreptul sa nu ma dau la o parte pe banda 1 daca acolo sunt masini care merg mai incet, chiar daca din spate vine cineva cu 180. Daca respectivul da flashuri, desi e evident ce se intampla, atunci respectivul e taran. Clar. Si, slava Domnului, sunt destui. A, patit-o chiar si in conditiile in care mergeam cu 150 si in dreapta erau numai tiruri, iar taranul era la cateva sute de metri bune, de abia se vedea.

Cat despre flashuri, le dau cand cel din fata mea merge aiurea (trece de pe o banda pe alta fara sa semnalizeze si mi se baga in fata obligandu-ma sa franez, merge incalecat pe doua benzi cu o viteza mai mica decat cea permisa, ramane la semafor mai mult de 4-5 secunde dupa ce s-a dat verde). Claxonul in folosesc in aceleasi situatii ca masura extrema, atunci cand flashurile nu mai au efect.

Cat despre circulatia pe autostrazi in afara, e drept, se desfasoara cu totul altfel. Si nu avem nicio scuza, pentru ca am vazut si la ei blocaje de kilometri intregi insa nu o lua nimeni pe banda de avarie ca sa se bage in fata sau mai stiu eu ce altfel de magarii.
Skip ads

  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Am votat frecvent deoarece vad multi dobitoci pe drumurile patriei care ii sfideaza pe ceilalti participanti la trafic. Nu dau flashuri sau claxoane ca sa se dea cineva la o parte din fata mea dar cand vad pe unii ca opresc in mijlocul drumului si stau de vb cu aia de pe trotuar imi vine sa urlu, sau soferii de maxi taxi care ies in fata ta si care au statie si loc de refugiu si ei opresc fix cum merg pe drum nu pot sa ma abtin sa nu claxonez sau sa dau flashuri.
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Falsh-uri dau atat ca sa imi ajut colegii de trafic, cat si ca sa vada ca m-au deranjat (uneori -rar- fac cate un remix de flash-uri + claxoane pentru aceia dintre nesimtiti de pe drumurile publice). = FRECVENT
  • DoubleG

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Si eu folosesc flash-ul.
Este ca o alternativa la claxon. Pentru ca urasc si ii urasc, pe cei pe care-i uita Dumnezeu cu mana pe claxon.
Prefer sa dau flash decat sa claxonez.

Claxonul il folosesc numai ca ultima solutie, sau cum au spus si colegii de forum, numai atunci cand flash-urile nu mai au efect.

Evident, flash si la cei care vor sa intre (cu mult bun-simt) in fata mea ca sa inteleaga ca-i las.
Si avarii ca multumire pentru cei ce m-au lasat sa ma "bag" in fata lor.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Deci dai flashuri la greu celor care au tupeul sa nu se dea din calea ta!
Skip ads

  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
gresit, doar celor care dorm la volan sau celor care nu folosesc nici un mijloc pentru a se asigura la schimbarea directiei de mers!
  • UZZI

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Aseara am folosit flash-ul de aproximativ 20 de ori
Drum cu 2 benzi, semafor in fata
Prima banda libera...pe care mergeam eu, (banda destinata virari la dreapta), nu puteai merge pe banda aia in fata decat daca te bagai ca nesimtitu in fata celorlalti din coloana.
semaforul rosu pentru cei din fata, eu vin incet din spate pun semnalizarea din timp, aveam verde si din coloana a doua masina (taxy) pune semnalizarea si asteapta ...
Eu am zis sa fiu baiat ...si ii dau un flash sa se bage si sa mearga la dreapta ca era destul timp...ei bine ...el iasa din coloana lui si hop in fata mea si sta ... Eu cu semaforul verde, cu semnalizarea pusa ...m-au apucat toti draci...
Nu inteleg nesimtirea altora, chiar nu o inteleg, era a 2 masina avea timp sa prinda tot verdele din lume ... de ce s-o fi bagat pe banda 2 sa ii taie fata aluia sa plece el primu nu inteleg ...
Trebuia sa il scot pe uzi din porbagaj ? Razz
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Dau flash-uri "la greu" celui din fata daca merge ca un idiot jumatate pe o banda, jumatate pe cealalta, dau "la greu" celor de pe A1 care se deplaseaza cu 80-90km/h pe banda 2 cand banda 1 este libera si cum a zis cineva mai devreme, celui din fata daca a semnalizat si vrea sa intre in fata mea ca semn ca am inteles manevra ce vrea sa o execute si il las .
  • DoubleG

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2007

  • Mesaj Privat
@biela-manivela.
Nu e asa cum spui, ca dau la toti ce au tupeu sa-mi stea in cale.
Singurul caz, ar fii cel de care spune @Cozmino, cand banda 1 este libera, iar cineva merge pe banda 2 cu viteza mica. Inteleg ca la noi in tara sunt foarte multe gropi pe marginea din drapta a benzii 1, insa daca vine cineva din spate cu viteza mare si vrea sa se duca...... pai atunci sa se duca pe basca lui, iar eu ma dau la o parte.
Oricum, legea spune ca benzile trebuiesc ocupate de la banda cea mai din dreapta spre axul central al drumului 9valabil pentru drumuri cu mai multe benzi pe sens).
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Totusi, as repeta ceea ce s-a spus mai sus despre o situatie anume: E85 (Bucuresti-Iasi) e o particularitate, in sensul ca banda de pe margine nu e considerata banda normala ci o banda de urgenta, care poate si trebuie folosita in caz ca esti depasit. Din pacate, nimeni nu pare sa stie acest lucru. Cei din fata nu prea se dau chiar daca semnalizezi ca ii depasesti, iar cei care vin din spate folosesc aproape tot timpul flashurile fara sa semnalizeze depasirea.
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
nu folosesc flashul decat cand vad cate un prieten la volan, ii bag faza lunga-n ochi de-i rup retina si insist ca nesimtitul...Very Happy...glumesc
folosesc flashul doar cand ii reamintesc unui pieton ca de sta pa marginea trecerii de pietoni si nu trece...si trec eu...si ma vede vreun politist s-a zis cu banii de buzunar pe weekend...
sau cand las vreun alt sofer sa intre de pe drum fara prioritate etc...
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
De regula sunt (inca) rabdator in trafic si incerc sa ii inteleg pe cei din jur...Nu imi place sa dau flashuri si consider exagerarile astea dovezi clare de infatuare, nesimtire...etc...
Dau flashuri doar in sensul bun: noaptea pe la intersectiile nesemnalizate din cartier, sau cand fac semn unuia sa intre in coloana, sa schimbe banda in fata mea sau sa intre de pe o straduta principala...
In schimb, daca vad unul care este chiar nesimtit, care mi se baga in fata, imi taie banda fara sa semnalizeze, sau vrea sa intre in coloana dupa ce a depasit 200 m de masini pe linia de tramvai sau contrasens, atunci, ei bine, nu ma multumesc la flashuri: claxonez! Sa se prinda boul ca e imbecil...
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Totusi, as repeta ceea ce s-a spus mai sus despre o situatie anume: E85 (Bucuresti-Iasi) e o particularitate, in sensul ca banda de pe margine nu e considerata banda normala ci o banda de urgenta, care poate si trebuie folosita in caz ca esti depasit.

Cam ce lege spune asta?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

Flash-uri in trafic
Frecvent 18%
Ocazional 65%
Niciodata din respect pentru ceilalti automobilisti 16%
335 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR