Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
3D la Road nu stiu daca ne va avantaja si nu cred ca vor pune mare accent pe versiunea asta pt ca-s putine aparate Garmin (fiind partenerul principal al proiectului RomaniaDigitala) care suporta 3D si implicit putini posesori de device-uri de genul asta ...
parerea mea ...
Skip ads

  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Am instalat CNE 2010.20, Road 2008 v3.02, SCG 2.1 ºi NaviGuide Hungary 5.3 pe un card (undeva la aprox 2.2 GB) al unui Street Pilot C510. Concluzia: nu merge funcþia de cãutare dupã adresã, adicã nu gãseºte þara care o introduci, ci judeþ din Romania asemãnãtor primelor litere. Ce am fãcut: am pus CNE 2010.20 pe card, SCG 2.1 ºi NaviGuide Hungary 5.3 într-un singur .img ºi merge (ultimele douã pe GPS, cã are doar 500 MB). Mâine o sã pun Road 2008 v3,02 pe alt card de 1 GB ºi revin cu noutãþi.
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
@ Daci - te-am "urmarit" pe mess, dar nu prea ai aparut online Smile
pt Belgia ce recomanzi ?
mi s-a intors device-ul acasa, dar pleaca inapoi pe 6 ian ... tot in BE ... cand l-am trimis nu apucasem sa-i pun si harta pt BE, noroc ca apucasem sa-i pun City Nav-ul ...
  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Pentru Belgia e bun CNE NT 2010.20. Intra si pe poiplaza"punct"com si ia-ti radarele din Belgia si tarile tranzitate.
Skip ads

  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
multam fain. de radare nu cred ca e problema, ca umbla mai mult in localitate si de tranzit nu e vorba, ca e masina de serviciu. dar imi trebuia harta, ca s-a ratacit pe-acolo Smile)
  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Cele mai noi harti din zona noastra (la data postarii mele):
RO.a.d. 2009.10 v3.02 (update pt. ROAD 2008 v3.01)
City Navigator Europe NT 2010.20 (40 de tari din Europa)
NaviGuide Hungary 5.3 NT (Ungaria)
Navcity Turkey 2009.06 (Turcia)
Slovakia Roads v6 (Slovacia)
AdriaROUTE 2.30 (Albania, Bosnia si Herzegovina, Croatia, Macedonia, Slovenia)
SCG Route 2.1 (Serbia si Muntenegru)
OFRM Bulgaria v4.90 (Bulgaria)
Atlas Czech v8.1 NT (Cehia)
Moldova 14.04.2009 (Moldova)
CarteBlanche Ukraine 3.60 (Ucraina)
Auto Drive Hellas v1.85 (Grecia)

Mai sunt si alte harti, dar eu am pus doar cele din zona Romaniei care prezinta cel mai mare interes.
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Daci ... ai cumva asta: Garmin Belgium.NL.TOPO.1.map ?
sau macar daca ai idee despre ce vrea sa fie ea ...
eu am gasit-o pe net, dar nu reusesc s-o descarc (no seeds)
  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Daca ai nevoie pentru rutare, cum am specificat mai sus, atunci este buna harta inclusa in City Navigator Europe NT 2010.20 pentru Belgia. Daca ai nevoie de alte date referitoare la topografia Belgiei nu te pot ajuta. Imi pare rau! Nu stiu nimic despre Garmin Belgium.NL.TOPO. Dar dupa denumire, pare a fi harta topografica.
Skip ads

  • geo67

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Mokka X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2008

  • Mesaj Privat
CIPIOTUL.in BELGIA merge foarte bine CNE NT 2010.20. Am fost in belgia de zeci de ori cu varianta mai veche si merge perfect si cu toate detaliile la nivel de nr.Nu mai cauta altceva ca nu are rost.CNE NT 2010.20 e super.
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
multam geo ... la CNE ramasesem si eu ... numai ca n-a mai fost nevoie de ea Smile s-a razgandit persoana care trebuia sa i-a gps-ul si nu l-a mai luat ...
  • alghe21

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Salut!

Am si eu un Garmin 250w.

Imi spune ca trebuie sa fac update pentru ca hartile sunt mai vechi de un an. Il am de nou din 2009.

M-ar interesa Bulgaria, Grecia, Turcia, Europa si Romania.

Ma puteti ajuta?

Mutumesc anticipat.
  • secarianu

  • Mesaje scrise: 885
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 2001 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Garmin cu RoAD 2009 este fara doar si poate cea mai tare solutie de navigatie ptr Romania si nu numai. Felicitari echipei RoAD si Sheba distribution care au facut un lucru nemai pomenit si folositor ptr noi romanii. Nu fac reclama insa asa este, ai la nivel de numar de bloc, unde gasesti asa ceva? Plus ca e si ieftin daca stai sa il cumperi...
Skip ads

  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
alghe21 a scris:Salut!

Am si eu un Garmin 250w.

Imi spune ca trebuie sa fac update pentru ca hartile sunt mai vechi de un an. Il am de nou din 2009.

M-ar interesa Bulgaria, Grecia, Turcia, Europa si Romania.

Ma puteti ajuta?

Mutumesc anticipat.


Te putem ajuta. In primul rand iti trebuie un card de minim 2 GB pe care poti sa pui City Navigator Europe NT 2010.20 (40 de tari din Europa).
Pe nuvi 250W ai un spatiu de 2 GB pe care incap fara probleme hartile tarilor de care ai nevoie, adica:
OFRM Bulgaria v4.90 (Bulgaria)
Auto Drive Hellas v1.85 (Grecia) - mai mult optional, pentru ca in CNE NT 2010.20 ai harta Greciei foarte detaliata cu multe POI-uri, e doar concluzia mea.
Navcity Turkey 2009.06 (Turcia)
RO.a.d. 2009.10 v3.02 (update pt. ROAD 2008 v3.01) (Romania)

Acestea sunt hartile de care ai nevoie.

secarianu a scris:Garmin cu RoAD 2009 este fara doar si poate cea mai tare solutie de navigatie ptr Romania si nu numai. Felicitari echipei RoAD si Sheba distribution care au facut un lucru nemai pomenit si folositor ptr noi romanii. Nu fac reclama insa asa este, ai la nivel de numar de bloc, unde gasesti asa ceva? Plus ca e si ieftin daca stai sa il cumperi...


Mie nu mie se pare chiar ieftina harta. E in jurul a 500,00 RON, iar la lansare chiar daca ai avut achizionata harta Road 2006, legal, nu ti-au facut reducerea ca in alte dati, abia dupa o perioada de la lansarea lui Road 2008. Update-ul a fost apoi 200,00 RON pentru Road 2008, iar update-ul de la Road 2008 (v3.01) la Road 2009 (v.3.02) l-au pus gratis pe un yahoo group, acum vad ca e contra cost. Ciudata politica de marketing. Daca faceau asta odata cu lansarea lui Road 2008 era alta poveste.
Si ca plusuri fata de alte harti, da, are foarte multe informatii, tot respectul, si o mare acoperire a tarii.
  • alghe21

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2008

  • Mesaj Privat
ok, multumesc. Si de unde fac update-ul?
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
de la magazin
Daci a scris:[...]Road 2009 (v.3.02) l-au pus gratis pe un yahoo group, acum vad ca e contra cost[...]

si il poti comanda de aici: http://rqa.ro/produs.php?id...=39&cat_id=19


sau ... daca ai cumparat gps-ul cu RoAD 2006, pana pe 31 ianuarie poti face update-ul gratuit
rqa a scris:Garmin Romania vine cu o oferta avantajoasa pentru toti posesorii de aparate GPS, marca Garmin care au achizitionat aparatul cu versiunea Ro.a.d. 2006 v2.16, preincarcata.
OFERTA VALABILA PANA LA 31 IANUARIE 2010

http://rqa.ro/produs.php?id...=39&cat_id=19
  • Popa Ion Georgel

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Daci a scris:Cele mai noi harti din zona noastra (la data postarii mele):
RO.a.d. 2009.10 v3.02 (update pt. ROAD 2008 v3.01)
City Navigator Europe NT 2010.20 (40 de tari din Europa)
NaviGuide Hungary 5.3 NT (Ungaria)
Navcity Turkey 2009.06 (Turcia)
Slovakia Roads v6 (Slovacia)
AdriaROUTE 2.30 (Albania, Bosnia si Herzegovina, Croatia, Macedonia, Slovenia)
SCG Route 2.1 (Serbia si Muntenegru)
OFRM Bulgaria v4.90 (Bulgaria)
Atlas Czech v8.1 NT (Cehia)
Moldova 14.04.2009 (Moldova)
CarteBlanche Ukraine 3.60 (Ucraina)
Auto Drive Hellas v1.85 (Grecia)

Mai sunt si alte harti, dar eu am pus doar cele din zona Romaniei care prezinta cel mai mare interes.


Salut

Ultima oara am avut si eu probleme la cautare strazi pe RoAD 2008 si nu numai, pe un Nuvi 750.
Am pus pe GPS mai multe harti intr-un singura imagine: "gmapprom.img" = RoAD 2008, Ungaria v5.1, Bulgaria v4.70, Turcia 2008.07, AutoRoute v2.20, etc; "gmapsupp.img" = Grecia iar pe SD card am bagat "gmapsupp.img" = CN Europe NT 2010.10.
Daca dezactivam harta europei uneori gasea strada indicata in Romania. Mai apar si problema rutarii pe distante lungi traversand mai multe tari cu toate hartile activate.
(Ex: din Iasi la Istanbul nu tine cont de strazile din harta Ro.A.D. 2008 si stabileste ruta dupa niste strazi ce taie pe dea dreptul harta - banuiesc strazile principale din harta de baza a europei. Dar dezactivand toate celalalte harti si mentinand activate numai Ro.A.D. 2008 si CN Europe NT 2010.10 si calculand inca o data ruta asta, ruta gasita a fost corecta si in concordanta cu strazile si din Ro.A.D. 2008.)
Pe un Nuvi 360 si un Nuvi 660 cautarea strazilor in romania nu au facut probleme in aceeasi configuratie, dar rutarea pe distante foarte lungi ce traverseaza mai multe tari ramane o problema. Trebuie rutat pe distante scurte ce taie probabil 1-2 tari numai - cu hartile incluse in .img.

Daca vrei, da-mi si mie mie pe pe mail link-urile la ce spuneai mai sus daca le ai. Mi-ar fi de folos si as vrea sa le testez sa vad de obtin o imbuntatire la situatie.
Merci.
  • dj28dnd

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2009

  • Mesaj Privat
[link editat]
turcia2009 06 daca te intereseaza.
[link editat]
BGOFFRoadMapSETUP4.90 map id 5028
  • dj28dnd

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2009

  • Mesaj Privat
[link editat]
AdriaROUTE_2.30_LIGHT
  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
@dj28dnd, probabil ca posturile tale cu link-uri se vor sterge. Am convenit sa nu se puna linkuri cu harti contra-cost pe acest topic. A mai existat un topic intitulat la fel "Harti Garmin" care a fost sters tocmai din aceasta cauza. Multumesc de intelegere!

@Popa Ion Georgel, din experienta OFRM Bulgaria nu se impaca cu CNE NT la rutare, asa ca incearca sa le separi in fisiere diferite (pt. nuvi gmapprom.img sau gmapprom1.img sau gmapsupp.img, restul de celelalte doua variante de fisiere lasa-le asa, concluzia mea). Daca ai si CNE NT bifat si rutezi pe Bulgaria, eu am patit pe un nuvi 250W updatat cu ultimul soft (gratis de pe site-ul oficial) ca sa nu imi arate harta Bulgariei la un zoom apropiat, doar de sus de unde se pierd detaliile. Cum am facut: am debifat harta CNE NT si am lasat harta Bulgariei si Turciei pentru rutare. Mentionez ca toate aceste trei harti specificate de mine acum, au fost in fisiere separate. Aproximativ aceleasi harti am mai instalat si am facut asa: Ungaria+Bulgaria+Serbia+Adria(fara Serbia) intr-un fisier, Road+Turcia intr-un fisier si CNE NT singur pe card. Mai exista o problema depistata "live" de mine: din Road inspre NaviGuide Hungary si spre SCG Route (Serbia) ma bagau numai pe Nadlac. Aici e problema de "fabricatie" a hartii Road, care de la Road 2006 au aceleasi probleme, nu se unesc drumurile dintre harti. De geaba ai CNE bifat ca nu il ia in considerare. Asa ca daca vrei sa programezi o ruta din tara inspre afara, foloseste doar CNE NT, sau foloseste doar Road pana la vama pe unde vrei sa iesi si tot asa pentru fiecare tara daca folosesti doar harta specifica unei tari.

Pentru Grecia e suficeinta harta din CNE NT 2010.20.

P.S.: Daca ceva nu ai inteles din exprimarea mea sau alte cauze, intreaba-ma si revin.
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Daci, pentru Ungaria este suficienta harta din CN2010.20?Ai incercat acest lucru?
dj28dnd nu prea tii la acest topic.Vrei sa fie sters si asta de moderatori.Personal nu te inteleg deloc.Daca vrei sa ajuti pe cineva ai uitat ca exista si posta electronica?
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR