Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • ifconfig

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Onesti
  • Masina: Astra 2001 Y17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2006

  • Mesaj Privat
http://www.robii.com/portal...-tu-nu-m-ai-vazut

Demna de laudat initiativa celor de la SilverPistons;
Sa speram ca va intra si pe media o astfel de campanie de sensibilizare pentru ca vrem sau nu vrem exista in trafic motociclisti/scuteristi din ce in ce mai multi.

Daca noi "conservarii" acrosam alt autovehicul si strambam o bara, o aripa asa ceva nu se poate spune despre un motociclist/scuterist, el isi va "stramba" oase;
Skip ads

  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Ma intreb totusi din cei care gonesc pe doua roti cu 200 de km. la ora cati dintre ei au macar minimul de logica in creierul ametit de betia vitezei ?cum poti afirma nu s-a asigurat la schimbarea directiei de mers cand stim cu totii ca orice sofer oricat de prudent se uita in oglinda retrovizoare cateva fractiuni de secunda dupa care incepe o manevara .Am intalnit acum doi ani pe perioada verii coada de masini efectiv dinspre Urziceni pana la Movilita unde stim cu totii ca se pune radar si se merge la viteza melcului,la un moment dat foarte departe iese din coloana o motocicleta pe contrasens chiar pe mijlocul sensului meu de mers am crezut ca se va retrage pe spatiul dintre benzi asa cum se face si am lasat mai mult loc dar nu individul direct pe mijloc venea din ce in ce mai tare,i-am facut semn cu farurile si atunci si-a aprins omul faza mare si venea hotarat....stupoare incepuse turnirul si eu nu stiam,mai mult decat ai facusem loc nu aveam unde sa merg pentru ca era coloana si de masini pe dreapta...mai ramasese varianta opel Vectra B vs. Motociclist idiot. As fi fost curios oare dintre cei care cer pe forumuri organizarea cat mai eficienta a motociclistilor,numere de urgenta,pedepsirea conservarilor care-i deranjeaza dupa cum spun ei....etc.
Sunt curios daca-l tavaleam pe dobitoc ce topic aparea pe forumul lor?Conservar care circula cu tupeu pe banda lui n-a sarit in sant de frica dupa ce eu zeul soselelor am binevoit sa-i fac semn cu farurile sa dispara de pe soseaua primita cadou de la parintii mei . Atunci cand nu tii cont de reguli de circulatie,de minimul de logica si de un strop de bunsimt....inseamna ca ti-ai cautat-o cu lumanarea.Ca o parere personala cred ca se vor mai intampla multe sicane intre soferi si motoristi,pana cand cei care nu prea tin cont de niciuna din regulile convietuirii intr-o comunitate vor fi cumintiti,accidentele sper sa se imputineze cu toate ca nu asta e tendinta ci exact invers.Politia rutiera asa cum ne-a obisnuit va fi la fel de nepasatoare in privinta prevenirii nu ma refer la panda si radare ci la sanctionarea hotarata a abaterilor din trafic care pot genera accidente,si aici ar putea fi stilul de condus agresiv al unor soferi de TIR,manevre de depasire in locuri cu vizibilitate redusa doar pentru ca un coleg i-a asigurat ca-i liber,domolirea apetitului de intreceri pe sosele a soferilor cu autoutilitare,si un pic de ordine in segmentul moto,nu in ultimul rand soferii de autoturisme care merg cu capu-n nori pentru ca sosele mai largi,mai bine marcate,si iluminate reprezinta investitii si mai ales timp....dar sa apasam mai incet pedala chiar nu ne costa nimic.
  • G.i.M.

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2006 1.2XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Nu o sa fac nici un comentariu! O sa reamintesc constantenilor si o sa spun celor care nu stiu: acum doua saptamani, un copil de 16 ani pe motor, a spulberat pe trecerea de pietoni, cu 180 km/h, o persoana! Sa fie pretul mediocritatii?

Nu cred ca e cazul sa mai mentionez ca sunt amandoi in pamant acum!
  • ealex

  • Mesaje scrise: 166
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1990 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2005

  • Mesaj Privat
G.i.M. a scris:Nu o sa fac nici un comentariu! O sa reamintesc constantenilor si o sa spun celor care nu stiu: acum doua saptamani, un copil de 16 ani pe motor, a spulberat pe trecerea de pietoni, cu 180 km/h, o persoana! Sa fie pretul mediocritatii?

Nu cred ca e cazul sa mai mentionez ca sunt amandoi in pamant acum!


De unde ai scos-o cu 180? Rashnita aia prinde maxim 140, cu vantu in spate. Dar asa va place sa exagerati... Si din cate am vazut s-ar putea nici permis sa nu fi avut.
Dar daca presa baga tot ce e cu 2 roti si cere casca in aceeasi galeata, eu ce sa mai zic
Skip ads

  • ZouZou

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
oare diferenta aia de 40 de km ar insemna ceva ? stiu o gramada de cazuri si din pacate am avut si un coleg care si-a gasit sfarsitul pe doua roti. In acelasi timp mai am alta gramada de colegi care au totusi ceva creier si au echipamente de protectie adecvate si respecta regulile de circulatie. Nu motocicletele sau masinile omoara, ci teribilismul de care dau dovada si cei care urca pe motociclete si cei care urca la volan.
  • quiky1000

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Lumea a inebunit...asta este adevarul.
Nu stie lumea cum sa-si unfle muschii mai mult... o masina tunata la maxim pe care nici macar nu stiu sa o controleza...o motocicleta sportiva luata din banutii lui taticu...exemple multiple...Bine ca banii vor disparea pentru un pic odata cu criza, asa poate unii vor revenii cu picioarele pe pamant.
  • phyton

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Motociclismul in Romania a devenit un "sport" extrem de priculos! Cei tineri sunt in majoritatea lor inconstienti si ajung repede in pamant! Sunt anual zeci de evenimente mortale...discutabil cu vina impartita! Eu ies pe doua roti din ce in ce mai rar..si am in carca 28 de ani de mers cu trotineta iar fiul meu 3 ani! Se poate vedea "garajul"
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR