Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
@niculica, cele doua citari, nu inteleg ce cauta aici, iar in legatura cu problema ta, ai cam gresit topicul. Aici e vorba de motorul x12sz care e un motor cu injectie monopunct.
Skip ads

  • niculica

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2012

  • Mesaj Privat
sincer nu prea le am cu motoarele pe benzina,am avut numai dissel si asa am anteles de la cine am luato cai multi punct,ca are rampa de injectie si 4 injectoare.iar eu nu mai reusesc sa o fac de o luna.ami anegreste bujiile si din ce am citit pe forum probleme asemanatoare ar fi la mn pompita de fier sau nustiu cum so numesc de vine an capatu rampei ,aia face o presiune iar restu di acea pompa pleaca pe o teava returu iar mie doar ami picura,iar cand vreau so acelerez nici nu se accelereaza ca se aneaca iar pa retur nu mi mai da nimic./
nustiu ce sa mai cred,vreau so cumpar acea pompa sau vacum cum so numi am fost cu ea an mana la piese auto si nu o au,am luat alta rampa asemanatoare cred ca era de cielo dar si acea pompa a mers 2 ore si atat .care poate sa mi dea un sfat?ca am disperat?
  • iBiTzA

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Braila
  • Masina: Corsa 1996 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Eu sunt multumit de bibilica...imi consuma normal in comparatie cu multi.....treaba este sa o nimeresti buna si sa ai noroc...oricum bucurativa de masinute sunt minunate cat mai multi kilometri fara probleme si aveti grija cum conduceti!
  • radu_d

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 2005 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Salut tututror. M-ar interesa e normal consum de 8.2 litri la suta la 138 km mixt. 40 km facuti in afara localitatii(trece prin sate 50km) max 90 km, 10 km cu motor cald in oras, si 88 km cate 4 km dus intors(motorul nu reuseste sa se incalzeasca de obicei decat la sfarsit termostat ok) stilul e putin dinamic. Nu-i cam mult? Motorul e un Z10XEP Corsa C
Skip ads

  • mihai_b18

  • Mesaje scrise: 441
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2009

  • Mesaj Privat
E mult! Si a mea pe gaz consuma mai putin, si e 1.2
  • radu_d

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 2005 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Sa fi problema distributia care am schimbato recent ? Si ceva nu a fost reglat bine si consum mai mare?. Ca mi-am adus aminte ca cu 17 litri am parcurs 276 km inainte sa schim distributia 6.3 l la 100 cu mers constant 90-10 km la ora fara localitati. Ca stiu ca lambda dupa catalizator l-am schimbat cu unul orginal, bosh, bujii tot is bosch recomandate , schimbat termostat. Motorul nu papa ulei, ce problema ar putea fi atunci?
  • mihai_b18

  • Mesaje scrise: 441
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Ai facut vreodata update de soft sau resetare ecu scotand borna de la baterie?

6.3 extraurban pt motor 1.0 e enorm!
  • radu_d

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 2005 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Hm parca nu am facut nici odata update soft, maxim schimbat acumulator primavara asta cu unul nou. Si am reusit sa-l descarc de 2 ori acumulatorul jumate de zi(44 amperi) uitand luminile aprinse(asta recent noiembrie). Si am aveam o eroare stocata care ma facut sa schimb acumulatorul. Dupa a disparut., iar o luna in urma dupa schimbarea distributiei am folosit metoda agrafa si surpriza eroarea P0560(Low Voltage) am regasito(inainte sa schimb acumulatorul era eroarea aceasta dupa ce lam schimbat sa stins cheiata de la bord si nu-mi a aparut) stocata dar numi apare in timpul mersului cheita nu ee aprinsa. Oare e problema de la P0560 dar oricum el sta numai stocat nu e bec aprins?
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Daca distributia nu e reglata bine ai consum marit.
  • radu_d

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 2005 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Si as putea cu OP-Com sa citesesc parametrii care sa-mi arate daca distributia e reglata bine?

Si o intrebare pentru OPEL meu am nevoie de asa ceva OBD2 female connnector to OPEL 10 pin cable OP-COM Tech? Poza e mai jos.


  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Tu ai mufa de 16pini.
  • alberto_es

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Combo 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Am un Combo 1.3 dtj de 75 cai, si consuma in oras 8 litri, si in afata 7, e normal
Ce pot sa fac sa mai svada consumul
acu e ani la 3000 media a fost 5.9(romania spania)
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Care este titlul discutiei ? Evil or Very Mad
  • mfdejavu1981

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Salutare colegi. Mã scoate din minþi maºinã mea. Corsa 1.0 cred cã îmi consumã 15% in bucureºti. Acum am eroare în bord de la egr dar consumul îl aveam mãrit înainte sã îmi dea eroare. Maºina asta a consumat mult ºi cu egr-ul ºi clapeta de acceleraþie curãþate ca la carte. Este adevãrat ca îmi consumã ulei ca naiba dar din cauza asta atât de mult? Eu am schimbat senzorul de pe cutie în urmã cu doi ani ºi nu am pus bosch. Sã fie ºi asta o cauza? Ar mai fi o problema cu mersul motorului. Câte o data îmi merge atât de rotund ca mã ºi mir. Stã bine la relanti, rãspunde bine la acceleraþie ºi nu trebuie sã o forþez. Dar câte o datã motorul se aude mult mai tare, trepideaza, nu mai rãspunde farte bine la acceleraþie ºi parcã aud mici rateuri ,asta chiar dacã au fost curãþate egr ºi clapeta. Ce sã mã fac cu ea? Sã fac un update la ecu. Aveþi un nr de tel de la cineva din buc care face asta? Mulþumesc.
  • mfdejavu1981

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Debitmetrul de aer are mai puþin de un an ºi este bosch.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Degeaba faci update, bani aruncati pe iluzii.
Daca nu scapi de consum ulei, sa ai ardere completa, verificat bobina ca sa mearga rotund motorul vorbim discutii interminabile.
  • mihai_b18

  • Mesaje scrise: 441
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2009

  • Mesaj Privat
@mfdejavu1981 uite aici e fisierul in excel de la diagnoza care ti-am facut-o, daca stie cineva sa o interpreteze si vrea, va multumesc eu in numele lui....
a avut doar eroare de egr, pe care am sters-o dar nicio schimbare.
http://www.filehost.ro/2908..._corsa_z10xe_csv/
  • scanx

  • Mesaje scrise: 679
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2009

  • Mesaj Privat
@mfdejavu1981 Schimba debitmetru si mergi linistit cu ea.
  • mfdejavu1981

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc mult Mihai! Ma gandeam....stiti ca din egr pleaca acea conducta care duce in clapeta.Eu ultima oara cand am curatat admisia,conducta era aproape infundata sau chiar infundata(nu mai stiu exact). Daca acum prin acea conducta trec cand si cand gazele nu ar putea fi una din cauzele pentru care masina are aceste fluctuatii in bunul mers al motorului?
  • scanx

  • Mesaje scrise: 679
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Dupa ce schimbi debitmetru ai sa cureti si acea teava metalica.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Chestionar

Consum benzina X12SZ
Mare 52%
Normal 30%
Satisfacator 16%
102 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR