Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • diizzy

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2013

  • Mesaj Privat
eu folosesc Liqui Moly TopTec 4600 5W30 Dexos2 pentru al 3 -lea an consecutiv pe Insignia 2.0 118 kwh A20DTH
http://www.liqui-moly.de/li...ument&land=DE
Skip ads

  • deleted-100538

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Eu am 8.000 km cu --> Valvoline SynPower Xtreme XL-III C3 5W30 si sunt foarte multumit de el, nu am avut nici o problema. Ma bate gandul sa incerc si --> Shell Helix Ultra Professional AG 5W30, desi nu prea as avea de ce sa renunt la valvoline. Voi ce ziceti? Pareri?

Am vazut ca un coleg a avut un ulei mai subtire. Eu fac drumuri cam scurte. Parcurg 8-10 km pana in oras si inca 4,5 prin oras. Iar odata la 2,3 saptamani un drum de 80km (dus-intors). Vara insa o folosesc pentru drumetii, am facut si 650km intr-o zi. Sa raman la Valvoline?
  • lucio

  • Mesaje scrise: 783
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Eu am trecut recent la Valvoline SynPower Xtreme C3 III XL 5W-30 dupa ce am analizat fisele tehnice ale uleiurilor similare la diversi producatori si am mai si citit sfaturile lui @borsy de pe alte forumuri evident. Am fost foarte multumit de Shell Helix Ultra Professional 5W-30 ECT ce l-am avut la primul schimb, nu degeaba sunt in top.
Posibil la viitorul schimb sa merg tot pe mana celor de la Shell insa cu Helix Ultra Professional AG 5W-30 GTL, ulei obtinut prin lichefiere ce se gaseste greu si este destul de scump la noi in comparatie cu Valvoline ce are un pret de aproximativ 31 RON / litru.

Parerea mea e sa alegi unul din astea doua uleiuri (varianta mai scumpa sau varianta mai ieftina), sunt cam cele mai bune optiuni in materie de uleiuri. Wink
  • cypryan01

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Insignia 2010 Y20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Salutare
a bagat cineva ulei RAVENOL HLS SAE 5W-30 sau RAVENOL Longlife LSG SAE 5W-30
care dinter ele le recomandati?
Am inteles ca ar fi un ulei bun
Merge pe insignia 2.0 DTH cu 180.000 Km?
Multumesc
Skip ads

  • cypryan01

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Insignia 2010 Y20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Salutare,

Ce ulei recomandati pt. Insignia 2.0 DTH din 2010.
Acum am GM 5w30.
A folosit cineva Polytron 5W30?

Multumesc
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
cypryan01,

Daca vei citi pagina anterioara a acestui topic, vei vedea recomandarea mea ... Cauta si vei gasi!
Citeste Regulamentul!
  • FRANKIE82

  • Mesaje scrise: 298
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Salut,

Vreau sa trec si eu pe Valvoline SynPower Xtreme C3 III XL 5W-30 si as vrea sa stiu cam care ar fi pretul....am gasit de la 140ron/4l la 250ron /4l. ori unde e ieftin e fake ori unde e scump vrea sa ma traduca:)))
  • canguru

  • Mesaje scrise: 850
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DT LBR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2014

  • Mesaj Privat
140 lei/4l e ok, eu am dat aprox 160lei pe 5l la ultimul schimb
Skip ads

  • deleted-79463

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Valvoline am pus si eu in masina si am dat 165 ron/5L
  • costea91

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Daca esti la primul schimb cu alt ulei, mai bine i-ati 4 litri + 1 litru, pentru ca o sa ramai cu 0.5 l in canistra mica.
  • canguru

  • Mesaje scrise: 850
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DT LBR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Uleiul asta la 5l oricum nu prea se mai gaseste asa ca nu o sa aiba variante decat 4l+1l
  • FRANKIE82

  • Mesaje scrise: 298
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Multam fain colegii
Skip ads

  • deleted-99130

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Va salut!
Am fost si eu ieri la un dealer Opel din Belgia sa imi faca schimbul de ulei. I-am zis sotiei, cand a programat intalnirea, sa le zica de schimbul de ulei si toate filtrele necesare. Insa, astia bifeaza undeva optiunea de "intretinere anuala", ceea ce inseamna ptr ei schimb de ulei si ce o mai trebui.
Ieri am fost si mi-au schimbat uleiul (dexos2), filtrul de ulei, un dop, o garnitura, mi-au pus niste lichid de parbliz Smile, mi-au schimbat lichidul de frana.

Cand am dus masina, am intrebat-o pe tipa care face programarea si iti da factura, daca schimba si filtrul de motorina. I-am zis clar ca nu a fost schimbat nici cand am cumparat masina la (54 000km). Dar mi-a zis ca nu il schimba ca nu e necesar. Si i-as zis totusi ca as vrea, dar ea insista si cica verifica ea nu stiu ce pe calculator (nu puteam vedea ce facea ea, sau poate ca era randul ei sa serveasca la poker pe net) si dupa cateva click-uri mi-a zis clar ca nu e necesar sa shimbe filtrul de motorina. Nu m-am mai pus cu nebuna.

Practic, acum i-am facut schimbul de ulei si filtru, masina avand 65 000km, fara a i se schimba filtru de motorina.
Tinand cont ca nu a fost schimbat nici tura trecuta, ce naiba sa fac, sa mai astept inca un an? Sau sa o trimit pe sotie sa programeze de urgenta o alta intalnire la dealer sa precizeze clar ca vreau schimbarea filtrului de motorina? (+ si cel de aer si polen).
  • costea91

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Daca mai ai garantie la ea cauta o alta reprezentanta. Daca nu cauta alt service si schimba ce ai nevoie.
  • relu1406

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Si eu as schimba service-ul chiar daca esti in Belgia si teoretic ar trebui sa se priceapa.
  • deleted-99130

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Am fost la dealer si am facut o programare pentru sambata viitoare pentru a schimba si filtrul de motorina, aer si polen. I-am intrebat de ce nu le-a schimbat, dar mi-au zis ca service-ul anual inseamna doar schimb de ulei si filtru. Atat. Pentru alte filtre trebuie sa precizezi tu exact ce sa fie schimbat.
  • plattymir

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Insignia 2010 A20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Cei care ati folosit Motul x-clean,ati trecut la alta marca dupa folosirea acestuia?am pus Gm dar motorul e prea zgomotos.iar acum am luat motul.multi au multe preferinte la uleiuri,dar recomanda cineva un ulei cu adevarat bun?gen ravenol,valvoline,yacco...?
  • Danny760315

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Germania
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Eu am trecut la primul schimb de la GM la Liquy Molly si a fost mai linistit motorul . Acum am trecut la valvoline si mi se pare mult mai ok ! Acuma fiecare cu parerea lui ! Ravenol am la o Fabia dupa ce am renuntat la Castrol si sant multumit ! O zi buna !
  • plattymir

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Insignia 2010 A20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Voi pune petronas sau valvoline. Incerc acuma motul,dar multi recomanda valvoline. O sa revin cu pareri despre Motul pt cei ce doresc.eu unu..nu recomand ulei GM. Dupa o sapt uleiul este tot galben,nu e inegrit deloc.e drept.am facut doar 400 km.dar prea zgomotos motorul.
  • cypryan01

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Insignia 2010 Y20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2013

  • Mesaj Privat

A venit uleiul si filtrul. Saptamana viitoare urmeaza schimbul. Voi reveni cu impresii si pareri. Rog colegii care au folosit acest tip de ulei sa impartaseasca pareri.
Multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR