Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@daniel_aoe
referitor la acele convectoare de ai pus tu link nici unu din ele nu are ventilator sunt convectoare radiante arde flacara intr-o incinta de tabla care radiaza caldura in incapere controlul temperaturii in camera se reazizeaza direct din vana de gaz care are un termostat integrat Wink
casa ta de 120mp are doar 3 camere?
living,hol(uri), baie nu ai? alea cu ce vrei sa le incalzesti?
o centrala fie ea normala sau in condensatie consuma mult mai putin, decat cele 3 convectoare plus un boiler pentru apa calda
necesarul de caldura de care ai tu nevoie se calculeaza in functie de tipul constructiei, daca aceasta e izolata sau nu....plus alti factori nu ii mai enumar aici ca nu are rost , chiar si daca faci un calcul empiric nu zici am 3 camere imi iau 3 convectoare si gata cu incalzirea, ca am nevoie de 10kW
la fel si cu necesarul de apa calda, daca iti montezi un boiler (presupun ca te referi la unul electric) va trebui sa ti cont de numarul de persoane care vor locui in casa sa nu te trezesti ca dupa ce face una din persoane dus vei ramane fara apa calda si trebuie sa astepti 1-2ore sa incalzesti alta Laughing
bafta in alegere
Skip ads

  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
am studiat si eu ofertele la pompele de caldura, la mine e mai dificil ca randament economic pt ca stau intr-o zona cu mari exploatari forestiere, o masina de lemne e cam 800 lei iar rumegusul moka.
eu abia sunt la stadiul de proiect la casa, mai am timp sa ma gandesc daca investesc cam 20000 euro intr-o instalatie completa incalzire/racire + apa calda menajera. apoi e obligatorie si incalzirea in pardoseala daca o folosesc ca racitor vara. printre cele mai performante pompe de caldura as enumera mistubishi si hitachi care extrag "caldura" din aer iarna la -25 gr C!. mai sunt si alte solutii dar implica forarea unui put in pamant la 100 metri adancime sau conducte de zeci de metri liniari ingropati in pamant. o chestie interesanta mi s-a parut un gard folosit ca si schimbator de caldura pt pompa.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@sever iulian
investia intr-o pompa de caldura nu se amortizeaza decat in 15-20 de ani , nu mai consumi gaze sau lemne dar esti dependent de energia electrica
pompele de caldura au un coeficient de performanta (COP)acesta este raportul intre energia calorica produsa si cea consumata.
dupa cum ai studiat problema ai observar ca aceste pompe de caldura se impart pe cateva categorii
cele apa-apa sunt cele mai performante la care COP poate ajunge undeva la 3.1-3,4 asta inseamna la 1kW energie electrica produci maxim 3,4 kW asta in teorie si daca instalatie e cu put forat si care te rupe de bani atunci cand faci instalatia, si inca un lucru esentia de care nimeni nu zice nimic intre 5 si 10 ani locul din care extragi energia pierde cateva grade si trebuie muta instalatia
cele pe aer-apa au acel coeficient sub 3 , la alegerea unei pompe de caldura se fac multe calcule in care trebuie tinut cont de foarte multi parametri ca altfel faci o investitie care nu va avea randament(asta se numeste risipa de bani)
LE
in zonele in care exista posibilitatea de a cumpara lemne la un pret bun merita facuta o investitie intr-un cazan pe lemne cu gazeificare Vitoligno 100S sau ceva mai scump Vitoligno 200 si un puffer(acumulator apa calda)
daca beneficiezi de rumegus moka cumparati un cazan pe peleti si instialatie de facut peleti si o pui si de o afacere Embarassed , avantajul la cazanele cu peleti este ca nu trebuie sa ai grija de foc ca la celelate si de curatire se scoate cenusa o data la 1 saptamana, iar investia se va ridica la jumatate Wink de restul iti montezi fotovoltaice si panouri solare daca vrei sa o arzi si ECO Laughing
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
@lucio as fi vrut un singur sistem pt incalzire si racire. referitor la centrala pe lemn, ea trebuie instalata undeva mai jos decat casa, in caz de blackout sa aiba cat de cat circulatie naturala, procesul de ardere nu poate fi oprit instantaneu ca la gaz.
referitor la amortizare , durata de viata data de producator e de 15 ani, asa ca amortizarea nu se va face niciodata. o pompa de caldura in sine nu e asa scumpa, e cam 7-8 mii euro, in schimb celelalte materiale o scumpesc pana la dublu: o valva cu 2 cai actionata electric e 1500 euro, un distribuitor pt 4 tevi 400, etc.
am tras de pe net o gramada de pdf-uri cu cataloage si le studiez, am timp berechet, sunt pe vapor .mai am timp de gandire pana o sa vad casa la rosu.
Skip ads

  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@sever iulian
nu e nevoie sa fie montata mai jos decat nivelul casei, pentru cazanele pe gazeificare sau peleti exista cel putin 3 protectii de supra temperatura in caz ca ramane fara curent (fara circulatie)
acestea sunt:
1. exista posibilitatea de a monta o sursa UPS cu 1 sau 2 acumulatori de masina de 75-100Ah care iti ofera o autonomie de 1-2 ore pana trece focul din cazan asta in caz ca nu revine tensiunea de la retea(sau generator diesel pentru intreaga casa)
2. o vana termica care se leaga la instalatia de apa rece si in caz ca ajunge temperatura in cazan la 95-100 grade deschide o serpentina de racire a acestuia Smile
3. cele doua supape de siguranta

asa ca in ziua de azi exista suficiente solutii, totul tine de punearea lor in practica Wink
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
eu cand aveam probleme cu curentul intrerupt ..aveam la masina un invertor si trageam masina langa casa , comutam pe GPL si alimentam pompa pt circularea apei din cazanul cu lemne care era pe jumate cu jar! situatii ff neplacute mai ales iarna cand e foarte frig!
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Un generator de curent de 650W e cam 400RON, ceea ce nu mi se pare o mare suma. 650W ar trebui sa fie suficient pentru pompa de recirculare apa, care dupa cate stiu eu nu depaseste 300W.
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Am inteles, colegii Lucio & Dodo & toti ceilalti m-au lamurit ca nu merita convectoarele pe gaz. Acum, pentru sistemul clasic, ce ma sfatuiti: ambele vreau sa aiba boiler (? trebuie?): normale, sau cu "cogenare"?. Problema este de costul lor. Randamentele la cele cu cogenare sa fie 107% ? Sunt economist, (habar nu am ce reprezinta acest randament). La cele normale, randamentul este de 97%. Merita aprox 3.000 RON in plus cele destepte (cogenare)?. Cu 1,500 RON iau un boiler electric de 200 litrii no name, si de diferenta de 1,500 Ron fac niste automatizari la instalatie.
Skip ads

  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@daniel_aoe
ai multe intrebari si nu stiu pe care din ele sa o abordez prima si cat mai pe intelesul tuturor

o centrala cu tiraj fortat nu va avea randament de 97% nici o data, in general acesta se incadreaza intre 85- si 91% foarte rar se depasesc aceste valori, o centrala in condensatie intradevar ajunge la un randament de 107%,defapt ce se intampla ca sa inteleaga toata lumea,
o centrala cu tiraj fortat are temperatura de evacuare pe cos intre 130-170 grade Celsius la cele in condensatie temperatura pe cos este undeva in jurul valori de 40-50 grade Celsius, diferenta de temperatura o recupereaza prin condensatie de aici apare acel randament de 107%(nu mai explic ce este defapt acest randament ca nu va intereseaza asa mult)
la centralele cu tiraj fortat mergi cu temperatura pe TUR-RETUR instalatie 70-50 C
pe cand la o centrala in condensatie temperatura de tur e intre 50-30 C
consumul de gaz la o centrala cu condensatie scade cu aproape 30%
Referitor la boilerul electric de care ziceam si mai sus, esti economist asa ca treci si fa niste calcule, vezi in cat timp iti incalzeste 200L si ce cantitate de energie electrica consumi Laughing
cu 1500 ron nu vei face nici o automatizare(un simplu termostat de ambient cu programare este 200ron) Embarassed
*avantajul unui boiler (acesta nu e obligatoriu) este ca ai tot timpul o cantitate de X litri de apa gata preparata, acel X se calculeaza in functie de numarul ocupantilor casei, in mare cam 50 litri de apa de persona pe zi, exista centrale in condensatie sau murale care prepara apa calda instant,dar daca tu vrei sa faci dus si nevasta spala vasele la bucatarie te poti trezi cu apa rece Laughing
nu stiu cum ai proiectul casei si daca ai luat in calcul o camera tehnica un garaj lipit de casa, in care sa ai centrala(eventualul boiler) sau vrei ca aceasta sa fie montata in bucatarie, atunci existand varianta de a alege o centrala in condensatie cu un boiler mai mic incorporat

cum spuneam si mai sus solutii exista, doar trebuie puse in practica, in functie de buget si nevoile acelei case
eu recomand Viessmann VITODENS 100-W, VITODENS 200-W sau VITODENS 222-W
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
lucio85 a scris:Referitor la boilerul electric de care ziceam si mai sus, esti economist asa ca treci si fa niste calcule, vezi in cat timp iti incalzeste 200L si ce cantitate de energie electrica consumi Laughing

As sugera un calcul si mai simplu. Boilerele de 200l au o putere undeva in jur de 2000W, in functie de model, putere comparabila cu a unui calorifer. Prin urmare va trebui montat cate un boiler pentru fiecare calorifer. Poti face economie de 1-3 boilere cupland cate doua calorifere mai mici pe acelasi boiler Very Happy.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@kapix
eu ma referam la boiler electric pentru a incalzi apa calda menajera, pentru ca el la inceput a zis boiler pentru apa calda si convectoare ce sa faca cu el pe inalzire?unde ai vazut tu asa ceva?, pentru incalzirea unei case cu energie electrica exista centrale electrice cu putere de la 9kW dar ai nevoie de sistem electric trifazat, iar un bransament e destul de scump si incalzirea unei case cu acest sistem este ultima datorita consumului de energie electrica care este de 3 ori mai mare decat pe gaze
  • stanstan

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Exista de 6 si de 9 kw la 220v.
Poti pune un boiler mic ca vas tampon, de 30l de exemplu, si ai scapat de diferentele de temperatura in caz ca ai nevasta harnica. =))
Skip ads

  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
si voi incalziti si faceti apa calda la o casa de 120mp cu o centrala de 6-9kW? Rolling Eyes eu stiam ca centralele alea electrice de 6-9kW sunt doar pentru incalzire, apa calda o face pe aragaz Laughing
  • stanstan

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Nu ,dar ai spus ca-ti trebuie 380V.
  • skipero

  • Mesaje scrise: 476
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2007 Z30DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Hai sa va spun si povestea mea. La mine s-a dat o casa de circa 150 mp. Dupa ce m-am documentat destul de mult si am vorbit cu mai multi utilizatori de diverse tipuri de incalziri centralizate am hotarat sa-mi iau un cazan de 50 Kw, ardere normala, de la Viadrus. Am avut o echipa care in 3 zile au montat cazan cu toate accesoriile, instalatie pe cupru de 22, calorifere 10 la numar (majoritatea intre 1.60 si 2 metri si doar in baie unul de 0.6m) de la purmo.
Combustibilul folosit: lemne pentru pat de jar dupa care la greu carbune. Incarcarea centralei de regula s-a facut cam o data pe zi, seara. Pentru apa calda am racordat tot la centrala un bi-termic de 100 litri care a facut fata cu brio la 3 persoane zilnic.
Pot sa spun ca iarna trecuta am folosit combustibil de circa 1500-2000 lei.
Investitia totala a fost undeva la circa 20.000 lei: centrala cu toate accesoriile (2 pompe recirculare, vas expansiune, supape siguranta, supape aerisire autoamte etc), calorifere de la purmo (aproximativ 400 lei bucata), cateva zeci de kg de cupru. Mana de lucru a fost pertotal cam 2000 lei.
Pertotal sunt foarte multumit.

P.S. Investitie separata a mai fost si un generator de 5 kw pentru situatii de urgenta, cand ramanem fara electricitate (pompa de recirculatie trebuie sa mearga atata timp cat este foc/jar in cazan, altfel risti deteriorarea imbinarilor dintre elemenzii de la cazan).
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
stie cineva un calcul termic aproximativ pe mp sau mc la o casa? e vorba de 2 x 101 mp, pereti caramida brikstone 30 cm izolati cu polistiren grafitat de 10 cm, geamuri termopan triplu, placi parter/etaj/pod izolate polistiren de 5 cm in sapa.
pe net am gasit o valoare medie de 50 w/mc. o pot aplica si in cazul meu? casa e abia la rosu(acum fac acoperisul) dar ma gandesc la sistemul de incalzire/racire.
-pt AC am de gand un multispliter inverter cu 5 unitati ( 1 pt fiecare camera). functioneaza bine pana la -15 gr C( mitsubishi muz
-pt incalzit, centrala pe lemn/peleti cu puffer de 1-2000 l.
-ACM boiler electric cu serpentina pt centrala +panouri vidate.
  • Vergy

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Ce se poate spune de panourile radiante cu infrarosu,sunt eficiente?a incercat cineva?
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Cine are incalzire pe curent are optiunea de abonament cu 2 zone orare (noapte/zi).

In practica, cu putina grija scadeti la jumatate factura de curent folosit la incalzirea casei

Aici -> tarife
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
""Ce se poate spune de panourile radiante cu infrarosu,sunt eficiente?a incercat cineva? ""

in principiu, randamentul e 1/1, adica la 1 kw consumat produce 1 kw energie termica. comparativ, o pompa de caldura sau un AC tip inverter au un randament de 4-5 kw/ pe fiecare kw electric consumat.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@sever iulian
din cate stiu eu,
un AC inverter nu depaseste raportul de 1/3 Kw pentru ca acestea sunt de tip Aer- Aer, pe cand pomapa de caldura
cea Apa-Apa ajunge la un raport de 1/4Kw dar aici trebuie sa iei in considerare si investitia si in cati ani reusesti sa o amortizezi
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR