Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
bavarezu, sigur este vorba despre intalnirile ClubOpel de la Polivalenta organizate joi seara? Vara trecuta am tot fost, iar baietii mi s-au parut mai mult decat ok. Deschisi, saritori in masura in care stiau, puteau.
Probabil au fost discutii si despre tuning prin ODB, ca doi dintre ei se ocupa cu asa ceva, dar nicidecum nu ne intalneam pentru asta. S-au facut si diagnoze, daca existau probleme.
Poate amicul tau n-a intalnit pe cine trebuie, ca se fac bisericute pe acolo, in functie de tema discutiei. Eu, unul, l-am cunoscut pe Laurentiu, care mi se pare un fel de guru in maruntaiele Astrei Very Happy, Octav, Cozmin, Marius si alti cativa baieti care sunt foarte ok si ai ce discuta.
Din cate am observat, nu prea sunt multi corsari, dar sunt multe lucruri comune la Opel-uri. Iar motoarele le regasesti si pe alte modele.
Skip ads

  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
mihai_39 a scris:bavarezu, sigur este vorba despre intalnirile ClubOpel de la Polivalenta organizate joi seara? Vara trecuta am tot fost, iar baietii mi s-au parut mai mult decat ok. Deschisi, saritori in masura in care stiau, puteau.
Probabil au fost discutii si despre tuning prin ODB, ca doi dintre ei se ocupa cu asa ceva, dar nicidecum nu ne intalneam pentru asta. S-au facut si diagnoze, daca existau probleme.
Poate amicul tau n-a intalnit pe cine trebuie, ca se fac bisericute pe acolo, in functie de tema discutiei. Eu, unul, l-am cunoscut pe Laurentiu, care mi se pare un fel de guru in maruntaiele Astrei Very Happy, Octav, Cozmin, Marius si alti cativa baieti care sunt foarte ok si ai ce discuta.
Din cate am observat, nu prea sunt multi corsari, dar sunt multe lucruri comune la Opel-uri. Iar motoarele le regasesti si pe alte modele.


nu stiu daca la polivalenta sau in alta parte ,stiu doar ca era o intalnire opel . in fine am sa vin joi seara cu un prieten care si el un astra g.
  • ZouZou

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
eu te sfatuiesc sa vii. mi-s mai incepator in ale opelului dar am aflat o gramada de chestii despre masina si majoritatea oamenilor de acolo sunt de treaba.

p.s. asa vom fi cel putin doi corsari Smile
  • Razvanel

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Arges
  • Masina: Corsa 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2007

  • Mesaj Privat
O masina super am corsa din 2006 si sunt super multumit de ea consum bun,putere cat trebuie si toate la un loc o masina trasnet.
Skip ads

  • pstefan

  • Mesaje scrise: 366
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2007

  • Mesaj Privat
bavarezu a scris:
pstefan a scris:Nu e fiabil zici ? eu am 135.000 km cu el , nicio problema la motor.


probleme intalnite pe parcurs?



Tre sa schimb caseta de directie ca imi trancane si cam atat
  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
[quote="pstefan"]
bavarezu a scris:
pstefan a scris:Nu e fiabil zici ? eu am 135.000 km cu el , nicio problema la motor.


probleme intalnite pe parcurs?



vezi ca sunt niste posturi pe aici unde poti salva banii pe care ii dai pe caseta ,in principiu se uzeaza o bucsa , pe care poti sa o schimbi cu o bucsa de dacie(spunea un baiat intr-un post ca s-ar potrivi ) sau cumperi un chit de reparatie (binenteles daca problema nu este mai grava )
  • untgargarin

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2006 opel corsa 1.3 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2008

  • Mesaj Privat
bavarezu a scris:salutare ! mi-am cumparat un corsa 1,3 cdti si am ajuns cu ea la un mecanic ( care lucreaza la opel) sa-i schimb consumabilele,toate bune pana aici,insa tipul mi-a spus ca motorasul asta este total nefialbil si ca sunt multe probleme cu el in comparatie cu celelate motorizari corsa, am inteles de la el ca acesta este motor de fiat .in concluzie ,eram bucuros ca ma duc sa schimb consumabilele si eventul sa se uite omul la ea sa vada daca are ceva bele si am plecat negru de suparare cu gandul de a o vinde si sa-mi iau un corsa 1,2 . intrebari pentru voi ce aveti aceasta motorizare : ati avut probleme cu ea ? care ar fi cele mai des probelme intalnite la ea ? daca ati posibilitatea sa o vindeti cu ce masina ati schimba-o ?
NU ITI FACE GRIJI MASINA E NEMAIPOMENITA EU O AM DE NOUA AM FACUT CU EA DEJA 30000KM SI AM VENIT DIN SPANIA PANA IN CONSTANTA SI INAPOI SI NU AM AVUT NICI O PROBELMA NU MAI ZIC CONSUMU.SA O STAPNESTI SANATOS.BAFTA LA TOTI CORSARII
multumesc .

  • Dr.M

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z 13 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Am un Opel Corsa 1.3 CDTI Cosmo din 2004, are deja 60.000 km si nu am nici o problema la motor...consuma cam 5.5 litri la suta si este intretinuta doar in reteaua Opel si, pe deasupra, mai e si alergata bine...Iar afara, in strainatate, nu m-a facut de ras pe autostrada pana in Franta si inapoi...Asa cum zicea un coleg forumist mai inainte, desi motorul este facut de Fiat, a fost premiat cu ceva timp - nu mult - in urma.
Iar mecanicii de la Opel care schimba consumabile acasa si spun ca motoarele astea au probleme, ca un injector e pe duca doar uitandu-se la el...parerea mea e ca trebuiesc evitati...
Skip ads

  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Dr.M a scris:Am un Opel Corsa 1.3 CDTI Cosmo din 2004, are deja 60.000 km si nu am nici o problema la motor...consuma cam 5.5 litri la suta si este intretinuta doar in reteaua Opel si, pe deasupra, mai e si alergata bine...Iar afara, in strainatate, nu m-a facut de ras pe autostrada pana in Franta si inapoi...Asa cum zicea un coleg forumist mai inainte, desi motorul este facut de Fiat, a fost premiat cu ceva timp - nu mult - in urma.
Iar mecanicii de la Opel care schimba consumabile acasa si spun ca motoarele astea au probleme, ca un injector e pe duca doar uitandu-se la el...parerea mea e ca trebuiesc evitati...


intre timp m-am hotarat si pastrez buburuza Very Happy , pentru mai multa siguranta la sfarsitul saptamanii ma duc sa-i curat injectoarele . mie imi consuma undeva la 9 % si asta ma ingrijoreaza ,trebuie sa merg la un mecanic bun dar asa ceva se gaseste greu Sad

multumesc pentru raspuns
  • mihail.dragoi

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 2.0
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
bine faci - a mea are vre-o 10.000 in 3-4 luni si e super - toarce ff bine - consumul e super ok.... de tras nu mai zic - ca e aia in 90 de cai...

spor
  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
mihail.dragoi a scris:bine faci - a mea are vre-o 10.000 in 3-4 luni si e super - toarce ff bine - consumul e super ok.... de tras nu mai zic - ca e aia in 90 de cai...

spor


mie imi place cum trage,acum conteaza si pretentiile :d . motoarele sunt aproape la fel.
multumesc pentru raspuns
  • ZouZou

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
9% in bucuresti ? si ... te plangi ? Very Happy referitor la tras, eu i-am facut remap si ce fugea ea inainte, dar ce fuge acu. Sper ca sapt viitoare max sa o scot din service.
Skip ads

  • doru.christian

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Aug 2007

  • Mesaj Privat
@ZouZou: spune-mi te rog unde ai facut remap si cat a costat. ca as fi si eu interesat. ms
  • ZouZou

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
uite gasesti aici mai multe discutii si eventual poti pune si mai multe intrebari

https://www.clubopel.com/vie...12856&start=0
  • Beethoven

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Buna seara! Sunt conducator auto de vreo 7 luni. Am un opel corsa cdti 1.3 din 2006 cu aproximativ 4000 km. In ultimele zile am observat o chestie ciudata, care se intampla din cand in cand, nu mereu. Atunci cand opresc masina, la semafor de exemplu, motorul se ambaleaza usor de cateva ori, ca si cum as apasa usor acceleratia, desi eu sunt cu piciorul pe frana si schimbatorul e la puncul mort (normal). Am crezut ca mi se pare, dar o indica si turometrul. Asta se intampla, repet, vreo 3 secunde apoi motorul ramane turat constant cum ar fi normal, undeva sub 1000 de turatii. E o chestie grava? Puteti sa ma ajutati cu vreun sfat? Multumesc.
  • kalu

  • Mesaje scrise: 438
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
si la mine face la fel uneori!cand debraiez si sunt pe franare iar schimbatorul e la punctul mort are uneori o usoara tendinta de a se tura singura undeva la 1000-1200 rt/m!dar nu cred sa fie nici o pb !am mai intalnit fenomenul si la astra 1.7dti.....merg cu asa de vreo 14 mii de km si nu da semne de vreo oboseala!precizez ca masina mea e o corsa 2004 1.3 cdti cu 122.545 km la bord
  • Beethoven

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Aha! Da, exact cum spui si tu. Numai ca a mea are abia 4000 mii de km... Inafara de aceasta usoara tendinta de a se tura singura uneori, masina merge excelent. Merci pentru comentariu Numai bine! Smile
  • coby

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2008

  • Mesaj Privat
salut. am o corsa 1.3 cdti 90 cp, easytronic.primul plin l/am facut la petrom si de atunci au inceput problemele.mai exact, pe la 800 km s/a aprins insp4(apa in filtrul de motorina), dupa care a incepyt sa/mi apara ceck motor.am fost pana acum de vreo cinci ori in service sa/mi reseteze codurile de eroare, dar nu au depistat cauza.sunt foarte ofticat pe faza asta Evil or Very Mad . eu unul nu stiu ce sa mai fac.va rog sa ma ajutati daca puteti cu un sfat ceva .multumesc
  • Beethoven

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2008

  • Mesaj Privat
eu tot ce pot spune e ca alimentez numai de la Petrom si masina merge foarte bine. Am o Corsa 1.3 cdti, 70cp cu 4100 km la bord.
  • blero

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2008

  • Mesaj Privat
salut...am mai intrebat pe aici pe undeva...
spuneti-mi daca stitio metoda sa pot trage motorina din rezervor...
cineva mi-a spus ca ar exista o sita la intrarea in rezervor si din aceasta cauza furtunul nu ajunge la rezervor...
imi puteti confirma sau puteti sa-mi dati detalii cum as putea trage motorina?
va salut si la mai multi km. far anici o problema...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR