Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
daniel, iti dau dreptate in ceea ce ai spus mai sus!

Acuma, filmuletul cu baietii in cauza - avem si video http://www.caon.ro/stiri/im...20080504-11220962

Aia zici tu ca e masina care s-a intors in aer la o viteza de numai 120 km/h? De unde stii ca avea 120? Imi pare rau, dar la 120 te rastorni, nu zbori!
Da, daca nu era pomul avea o sansa cel care avea centura... oricum masina aia se rostogolea si pe plafon...
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Cu toată părerea de rău pentru cei morţi, dar din filmul pe care l-am văzut, se pare că pomul respectiv era destul de izolat şi nu încape discuţie că nu au avut loc să evite nu stiu ce animal.
  • dannyel87

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Calibra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2008

  • Mesaj Privat
pomul acela era fix pe marginea drumului la viteza aceea (una normala pt acel drum parerea mea) nu prea ai cum sa eviti....hotarati voi daca nu era acel copac dac baietii acestia traiau sau nu si sa stiti ca sunt nenumarate cazuri degeaba nu recunoasteti
  • KlubbHead

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1998 MARE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
ovidiutm a scris:daniel, iti dau dreptate in ceea ce ai spus mai sus!

Acuma, filmuletul cu baietii in cauza - avem si video http://www.caon.ro/stiri/im...20080504-11220962

Aia zici tu ca e masina care s-a intors in aer la o viteza de numai 120 km/h? De unde stii ca avea 120? Imi pare rau, dar la 120 te rastorni, nu zbori!
Da, daca nu era pomul avea o sansa cel care avea centura... oricum masina aia se rostogolea si pe plafon...


Intr-adevar cutremurator.. mai ales faza cu telefonul la parinti... Shocked
Skip ads

  • dannyel87

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Calibra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2008

  • Mesaj Privat
ovidyu am fost acolo la o ora de la accident....cum am aflat am si plecat ...nu era nici macar un metru de frana (asfaltul era uscat) si acul era oprit la 115 pe acolo pe undeva...deci eu atat zic ca a avut
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
eu zic sa inchida un moderator topicul...chiar nu isi are nici un rost
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
... "nervos" ca toti loganistii ... din pacate vom mai vedea filmu' asta ! Sad
Romanul "postdecembrist" are mereu de dovedit cite ceva , ca e mai destept , ca e mai frumos , ca e mai shumi , ca banu' e "fara numar" la el , ca masina lui e mai tare , ca tricoul lui de firma sta cel mai bine pe mushchiu' lui , ca ochelarii lui de soare sint de la NASA , ... , ce mai , el e cel mai tare Exclamation Cit de tare ne'am tiganit !

Doamne , cita prostie forfoteste in tara asta ! ... "fara numar" ... ! Laughing
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Bai, frate, ce analogii se fac p-acilea! Ca si Scumacher a avut accident. Pai ala era intr-o competitie. Problema este ca pe soselele noastre sunt prea multi schumacheri in competitie cu vietile lor. De multe ori castiga doamna cu coasa. Unii o numesc justitie divina.
Skip ads

  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
... pai si romanul e in competitie , fuge dupa coada lui ... Laughing

ON TOPIC ! Taiati copacii de pe marginea drumului ! La chibrituri cu ei ! Laughing
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Subscriu! Iar noi muritorii de rand sa stam in casa si sa nu le mai ocupam asfaltu' schumacherilor!
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
dannyel87 a scris: ...nu era nici macar un metru de frana (asfaltul era uscat) si acul era oprit la 115 pe acolo pe undeva...deci eu atat zic ca a avut


Eram sigur ca imi spui la cat era oprit acul! Nu pot sa iti dau date exacte dar sunt sigur ca atunci cand rotile de fata (tractiunea) se desprind de carosabil, acul de kilometraj coboara un 20-30 km lejer in functie de cat de mult timp a trecut pana s-a blocat.
Pot sa iti arat la mine la lucru, masina (si nu e Dacia Logan) care s-a rostogolit de nspe ori... ce mai - dauna totala, iar acul a ramas blocat la 30 km/h. Cred ca e clar ca nu arata viteza reala cu care rula automobilul in momentul impactului.

Sunt de acord cu tine, drumul ala e drept, asfaltul e foarte bun si parca te imbie sa mergi tare. Nu neg ca si eu am mers pe acolo cu viteza dar crima a fost bruscatul directiei. Nu te mai scotea nici un ESP, ABS etc; cat despre urma de franare... cine mai stie ce a facut soferul, nici macar cel care a supravietuit nu are cum sa stie ce pedala a apasat soferul si cu ce forta.

Pe mine imaginile nu ma surprind, eu sunt invatat cu asa ceva... ceea ce ma surprinde e faptul ca incercam sa gasim intotdeauna alti vinovati decat cei care conduc. E frumos din partea ta ca vrei sa ii iei apararea prietenului tau dar, vina tot lui ii apartine, nu crezi?
  • simy85

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2007

  • Mesaj Privat
in primul rand as vrea si eu sa spun ca sunt pt taierea copacilor, si in al doilea rand sa va intreb si eu ceva: Cati dintre voi merg in limitele legale? Sincer,eu nu cred ca sunt foarte multi,pe un drum ca-n palma (sunt rare dar mai sunt p ici p colo) in afara localitatii nu cred ca voi mergeti doar cu 90-110 km/h sau ca pe autostrada voi mergeti doar cu 130.
Skip ads

  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
sunt primul care recunosc ca merg peste viteza legala dar sunt si primul care nu se simte deranjat de copaci.

E ca si cum ai spune ca tu daca mergi in limita legii (50 in oras) sau in afara legii (80 in oras) - alege tu oricare din variante - si iti apare un caine pe banda ta de mers, in urma manevrei de evitare lovesti o masina parcata regulamentar sau un pieton care trecea pe trotuar la momentul nepotrivit. Cine e de vina? Propietarul al carei masini si-a permis sa parcheze regulamentar pe marginea drumului/ pietonul care nu sta in casa sau cel care face manevre de evitare fara sa aibe simt cand trage de volan?
  • simy85

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2007

  • Mesaj Privat
ovidiutm a scris:sunt primul care recunosc ca merg peste viteza legala dar sunt si primul care nu se simte deranjat de copaci.

nici eu nu sunt deranjat de copaci dar intr-un fel ar fi mai bine fara ei, ca dupa cum ai spus si tu, mergi peste limita legala. Ce faci daca un berbec intra in depasire,tu ai 130-140,dreapta copac,stanga masina depasita si in fata berbecu,c mai ai de facut? Daca mai apuci sa-ti faci cruce daca nu, Dumnezeu cu mila.
  • simy85

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2007

  • Mesaj Privat
daca nu era copacu,credeti ca ar fi scapat si persoana din dreapta? Eu zic ca da.




  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Da, daca persoana din stanga era mai responsabila! Nu uita ca persoana din dreapta si-a incredintat viata in mainile celui de la volan... iar cel de la volan a uitat de cel din dreapta!

Acuma vrei sa ma pun sa caut poze cu copaci care au salvat viata?
Ce Dumnezeu e asa greu de inteles? Copacii nu sunt pe drum. Punct. Voi trebuie sa conduceti pe drum. Punct.
  • KlubbHead

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1998 MARE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Tzepozzz a scris:eu zic sa inchida un moderator topicul...chiar nu isi are nici un rost


La rubrica Discutii Generale pot sa deschid un post unde eu rog userii clubului sa imi zica de cate ori urineaza pe zi, doar asa, de fantezie, care e problema? Trebuia discutia asta postata la rubrica Probleme Tehnice topic "Eu, masina si pomisorii" ?

@Ovidium: Hai mai Ovi, situatiile in care pomii salveaza vieti sunt la fel de dese precum situatiile cand centura/airbagul omoara.Ti-e frica sa nu ramai fara servici daca taie astia pomii ? Embarassed
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Nu.. ca mai intra si unul in altul + se mai strica masinile! M-as bucucra sa nu se mai loveasca nimeni...
  • cutzitaru

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Kadett 1991 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Fratilor sunteti chiar ciudati... Am condus in Anglia foarte multe mile, in Germania si Italia... SUNT pomi pe marginea drumului! Au si ei o logica acolo (pe langa a imputina prostii). Ati zis ca arbustii ar fi mai buni... Si cu zapada ce faci tati? Cu vantul lateral? Daca tot sunteti Sumi si suferiti sa facem o petitie sa "taiem" si vantul si zapada/gheata... Cati mor si de la astea? Sa mai faceti o petitie... catre doamne-doamne...
pomii care s-au taiat s-au taiat pentru constructii sau pentru latit drumul si se vor/s-au plantat altii! E logic! Singurul lucru care nu e logic este sa mergeti voi cu viteza daca nu "va tine"...

Referintele la "voi" sunt numai pentru cei care se simt sau mai grav pentru cei care nu se simt desi ar trebui... Nu jignesc pe nimeni dar deja e penibila discutia...
Hai sa daramam si casele din curbe, sa tesim si muntii sau versantii, iar de tunele ce sa mai vorbim... Le tundem pentru ca moare cate un sumi la cateva zile/ore/saptamani...

V-ati gandit ca poate e mai bine ce fac pomii aia? Ca poate in loc sa te omoare si pe tine un incompetent la volan moare numai el in pom?

Eu zic sa plantam mai multi pomi! Twisted Evil
  • robertt_rct

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: 4426'N 2606'E
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
sunt de acord cu tine ! hai sa plantam cati mai multi pomi, dar nu in apropierea drumurilor!
impreuna cu membrii clubului din care am facut parte am plantat in zona Buzau, Sarata Monteru in jur de 2000 de pomi in 1996! tu cati ai plantat pana acum?

crede-ma ca un lant de arbusti (boscheti) ar asigura o bariera mult mai buna impotriva zapezii decat niste copaci plantati din 3-5 m si ar salva mai multe vieti.
in cazul de fata ideea este sa impletim utilul cu placutul si cu ecologia!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR