Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Din cate stiu pe Z14XEP nu se poate monta... mai cauta pe net, dar 99% nu cred ca se poate...
Skip ads

  • rudareanu

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2006

  • Mesaj Privat
@dann .. unde ai gasit sa cumperi MID ?
  • dann

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Nu am gasit (nici macar nu am cautat)...
Doar am intrebat sa vad daca se merita sa imi pierd timpul cu asa ceva;
pentru ca o persoana din staff-ul dealerului mi-a spuns cand am luat masina ca daca imi iau nu stiu ce model de radio-cas (eu am luat numai pachetul de pre-echipare audio: cablare, antena si boxe in usile din fata) de la ei si nu stiu ce alta chestie ma mai costa 50 de eur ca sa imi activeze computerul de bord ... se pare insa ca a fost o vorba in vant, pentru ca dupa cum mi-a confirmat si gabi nu se poate monta computer de bord pe motoarele Z14XEP (o problema legata de ECU din cate am inteles eu din tot ce am gasit de citit pe net).

Oricum din ce am citit pe aici se pare ca poti gasi pe ebay (.com, .de, .uk).

Sorry pentru mesajul lung si
O zi buna.
  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Este vorba de Astra G (Classic) sau Astra H? Ca vad ca masina e din 2006.
Activarea BC in service dupa livrare am inteles ca se practica la Astra H.
Skip ads

  • dann

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Este vorba de Astra G (G-CC conform talonului; ei ii zic Classic II).

Banuiesc ca este vorba de aceiasi metoda la ambele masini intrucat in afara de caroserie nu prea exista diferente majore.

Poate daca stii ceva mai multe detalii ni le poti spune si noua.
  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Trebuie studiata schema electrica a motorului pt a vedea exact daca se poate monta.
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Dupa aproape 1 an am rezolvat si problema cu firele nr.15 si 16... ca sa nu le mai duc la Siguranta38 si pedala de frana - cupla S45... am pus o siguranta de 10A si le-am legat la 12V pe ambele...

Avantaj: nu-mi mai apare mesaj de eroare pe BC, indiferent ca apas sau nu pedala de frana
  • adicojocaru

  • Mesaje scrise: 120
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Felicitari.
Sunt super interesat dar nu prea cred ca m-as descurca singur, ai idee cine ar putea face asa ceva?Adik cat ar costa sa-mi monteze cineva un astfel de MID?
Skip ads

  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
adicojocaru a scris:Felicitari.
Sunt super interesat dar nu prea cred ca m-as descurca singur, ai idee cine ar putea face asa ceva?Adik cat ar costa sa-mi monteze cineva un astfel de MID?


Poate vreo reprezentanta...
  • ifconfig

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Onesti
  • Masina: Astra 2001 Y17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Pana la urma, din ce ati studiat, pe y17dt se poate monta MID? (Stiu ca mai exista un topic pe aceasta tema deschis de tine Gabi, dar nimeni nu a spus nimic concret/confirmat ca pe y17dt a fost instalat vreodata MID)
Ciao!
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Tot asa a ramas... ca-n pom Very Happy
  • cristivw

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2005

  • Mesaj Privat
am trimis un PM... vreau sa incerc imposibilul Razz
Skip ads

  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
cristivw a scris:am trimis un PM... vreau sa incerc imposibilul Razz


Eu nu tin nimic secret, asa ca PM-ul e fara succes, sorry... daca aveam alt raspuns decat cel precedent scriam aici in topic Very Happy
  • kapp

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
am o intrebare... poate ar trebui sa creez un topic separat da incep aici..
la maneta de BC am si temporizor pt stegratoare.. unde conectez acele fire? is in acelasi manuchi cu cele pt BC.. am sa atasez si o poza daca nu s a inteles
  • pufulet

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
stie cineva daca la motorul Z16XEP (Astra Classic 1.6) se poate instala MID in loc de TID?
  • Ov

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2006

  • Mesaj Privat
intrebare pt cei care au montat MID:

eu am avut mid pe masina (pe care l-am stricat, nu gasesc nicaieri altul, bla bla bla). Ideea e ca as vrea sa-mi fac un afisaj (cu led-uri simple) pentru partea de check control, adica sa se aprinda un led cand nu mai am ulei, unul cand nu mai am antigel, etc pt toti senzorii.

Am vreo sansa pt asa ceva? ce tip de semnal o veni de la senzori? Cum as putea sa fac?

Din ce am vazut, cei care au montat MID si n-aveau Check Control, au conectat la MID firele care trebuiau sa mearga la senzori, la masa. Asta ce inseamna, ca as putea pune un bec (sau led, dar nu stiu ce tensiune am acolo) intre firul de la senzorul respectiv si masa (si sa se aprinda cand se intampla ceva)?
  • korupt_77

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2005

  • Mesaj Privat
o intrebare... dupa cum am vazut si in tutorialu' asta p MID informatiile iti apar in intr o limba cam grea de digerat Very Happy ,imi poate spune si mie und sau cum se poate schimba limba? merci
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Cit de curind , multumita si lui Gabi pentru tutorialul bine documentat , am sa'mi montez MID si am citeva intrebari/nelamuriri :

- mufa de la maneta BC cite fire are si unde se conecteaza ? am inteles ca doua fire se duc la MID dar restul ?
- nu se pot gasi in bord firele din X71 - pin 47 si pin 13 , in cazul meu Z16XE , ca sa scap de trasul firelor ? Care sint culorile cablurilor ? Rolling Eyes
- pin 15 si 16 de la MID se vor conecta la +12V permanent sau prin contact ?
- exista posibilitatea sa am TID cu 32 pini si firele sa fie deja trase si pentru varianta MID ?

Multumesc pentru eventualele raspunsuri ale cunoscatorilor . Shocked
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Sa incerc sa-mi amintesc... a trecut mult timp de atunci Very Happy

iso a scris:
- mufa de la maneta BC cite fire are si unde se conecteaza ? am inteles ca doua fire se duc la MID dar restul ?


Pai ai maneta? cate fire are? din cate tin minte a mea avea doar 2 sau daca avea cumva 3, al treilea era maro si mergea la masa

iso a scris:
- pin 15 si 16 de la MID se vor conecta la +12V permanent sau prin contact ?


Eu le-am conectat la 12V permanent, nu am avut probleme... dar cred ca merg si 12V prin contact...

iso a scris:
- exista posibilitatea sa am TID cu 32 pini si firele sa fie deja trase si pentru varianta MID ?


Pai nu am auzit de TID cu 32 de pini... din cate mai tin minte exista GID-ul ala cu telefon, dar are 26... ca sa nu-ti faci sperante desarte desfa acolo sa vezi ca nu ai decat 16 Smile
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Incerc si eu sa imi amintesc...
iso a scris:- mufa de la maneta BC cite fire are si unde se conecteaza ? am inteles ca doua fire se duc la MID dar restul ?
3 fire: GND, S, R

iso a scris:- pin 15 si 16 de la MID se vor conecta la +12V permanent sau prin contact?
banuiesc ca e vorba de cele de CC (la vectra sunt 17 si 18 ) - leaga-le la plus permanent, parca il ai si pe-ala pe mufa MID-ului.

iso a scris:- exista posibilitatea sa am TID cu 32 pini si firele sa fie deja trase si pentru varianta MID ?
exista, daca ai TID cu CCRT700 sau similar (cu telefon). La vechea Astra G (Y20DTH) a lui love4cars era cu mufa de 32, am infipt un MID de Vectra si am putut urmari consumul.

iso a scris:- nu se pot gasi in bord firele din X71 - pin 47 si pin 13 , in cazul meu Z16XE , ca sa scap de trasul firelor ? Care sint culorile cablurilor ? Rolling Eyes
nu, daca nu e situatia de mai sus nici macar nu sunt fire in mufa ecu - trebuie sa infigi tu.
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR