Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Sau mai simplu, sa gasesti un woofer trapezoidal, pe care sa-l montezi in lateral, eu asa as face....
Skip ads

  • umbra_ta70

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Doresc sa-mi achizitionez asa ceva pentru masina mea.Cine imi poate recomanda ceva care sa se potriveasca cu o Corsa? Ma refer si la spatiul care imi va ramane dupa aceea in portbagaj...sa se auda bine,...etc...
  • dr_dumi

  • Mesaje scrise: 144
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2006

  • Mesaj Privat
ma tem ca are dreptate Xenomorph legat de incinta roatei de rezerva... cred ca pana la urma va trebui sa aleg intre a avea tub sau nu... asta pt ca ideea cumpararii unor boxe mai performante pe spate ma sperie putin in sensul ca nu as vrea totusi sa decopez bucata aceea de material care acopera portbagajul (stti voi la ce ma refer, nu tiu cum sa o numesc Very Happy). Ar da urat si ar trage-o in jos de la greutatea boxelor.. sa vedem, mai astept variante daca mai sunt.... daca nu asta e... The size does matter Sad(
  • Xenomorph

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2006

  • Mesaj Privat
dr_dumi a scris:ma tem ca are dreptate Xenomorph legat de incinta roatei de rezerva... cred ca pana la urma va trebui sa aleg intre a avea tub sau nu... asta pt ca ideea cumpararii unor boxe mai performante pe spate ma sperie putin in sensul ca nu as vrea totusi sa decopez bucata aceea de material care acopera portbagajul (stti voi la ce ma refer, nu tiu cum sa o numesc Very Happy). Ar da urat si ar trage-o in jos de la greutatea boxelor.. sa vedem, mai astept variante daca mai sunt.... daca nu asta e... The size does matter Sad(


Si eu am avut aceleasi retineri ca tine la decuparea politei de portbagaj, dar pana la urma am cedat si mi-am montat 2 oale de Magnat-uri a cate 3 kg bucata si n-am nicio problema - capacul de portbagaj se ridica la fel de usor, polita nu se indoaie iar sunetul e super ok, ba chiar pot spune ca am mai mult bass deca mi-ar trebui data fiind combinatia de difuzoare bune cu incinta portbagajului.
Skip ads

  • Corsa_1.2

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2005

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/vie...php?p=58986#58986 Toate se potrivesc fara sa dai o singura gaura Smile)
  • Corsa_1.2

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Optiuni ai la greu.
1: Pui niste difuri serioase in usile din fatza. Pe care le antifonezi. Daca nu esti pretentios vei avea bas destul de bun asta sa nu mai zic de calitate. Daca ai corsa in 3 usi e mai nasol deoarece difurile fata nu vor cobora prea mult in fregvente datorita volumului usii mult prea mare ( e imensa usa de corsa ). Asta s-ar rezolva cu inca o pereche de difuri dar asta implica multa munca. Totusi ai scapa portbagajul si ai avea un sunet mult mai clar si placut decat tubul ala JBL.
2. Vinzi tubu si te hotarasti pe un difuzor anume de bas, te uiti la specificatiile lui si te gandesti ce cutie sa-i faci in functie de cati litrii itzi cere in cartea difului. O cutie inchisa va cere mai putin spatiu in portbagaj dar se va auzi mai slab cu cativa decibeli ( nu multi ) . O incinta bas reflex va ocupa mai mult spatiu, va trebuii sa calculezi foarte bine portul de reflex iar in functie de difuzor itzi va dezmembra masina.
Varianta 2 izi va lasa cel putin jumate de portbagaj liber daca sti sa-ti faci incinta dupa forma portbagajului. Nu ti-am spus exact ce incinta sa faci deoarece conteaza foarte mult difuzorul. De obicei cea inchisa este pentru calitate dar sunt difuzoare serioase care se aud mult mai bine chear si in reflex decat altceva in cutie inchisa.
3. Niste difuri ovale (6/9) pe policioara din spate. Daca poti sa le si amplifici.
-----------------------
https://www.clubopel.com/vie...php?p=58986#58986
  • dr_dumi

  • Mesaje scrise: 144
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2006

  • Mesaj Privat
pai dupa cum se infatiseaza poza aceea din thread-ul respectiv, mie unul mi se pare ca nici tu nu prea mai ai cine stie ce loc in portbagaj... sau este numai partea stanga ocupata? Cred ca pana la urma o sa optez pt niste boxe ovale pentru polita si eventual daca exista niste boxe care sa incapa in locul celor din usi (ca banuiesc ca cele ale masinii nu-s cine stie ce). Intrebarea este asa: Pot sa pun ansamblu asta de boxe polita + usi fara a mai necesita amplificator?? Si bineinteles sa se auda cat de cat fain??
  • Corsa_1.2

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Se poate si difuri fatza + ovale spate. Intr-o vreme am avut si eu asa ceva. Depinde si la ce le legi. La volum normal se aud bine, ai ceva bas, il vei auzi, chear simtzii dar nu va misca nimic prin masina. Totul e sa asculti cat mai multe difuzoare, daca se poate sa le si probezi direct pe masina.
Skip ads

  • dr_dumi

  • Mesaje scrise: 144
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2006

  • Mesaj Privat
cred ca asa va ramane cum a zis si corsa_1.2 Am dat deja chestile alea din portbagaj mi-am facut loc, asa ca acuma ramane sa vedem cu ce voi inlocui spatiul gol Wink

Bafta all, si multam de sfaturi!
  • cipm

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Salutare,
Are cineva pus pe Corsa alt radio-CD decat cel original? Intre noi fie vorba pretul este cam mare (337 CIP) zic eu care nu am nevoie decat de atmosfera nu de HI-FI si nici nu-mi place cu s-au "labartzat" cu toate butoanele pe un spatiu asa mare.
Am inteles ca exista niste adaptoare care permit motarea si a altor radio-cd-uri.
Daca ar fi si o poza sau un link unde se gaseste un astfel de capac, ar fi minunat.
  • corsa77

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2005

  • Mesaj Privat
sal.se gasesc adaptoare la centrele de vanzare si montaj casetofoane si alrme.eu am cumparat unul mai demult.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Pretul ar fi circa 15E...

http://service.winnet.it/ph...p;lingua=italiano
Skip ads

  • _mihai_

  • Mesaje scrise: 434
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2005

  • Mesaj Privat
ala original are avantaje, dormi mai bine ca nu incearca nimeni sa ti-l fure Smile

Am un coleg de servici care tocmai a ramas fara geam in dreapta ca
si-a uitat fatza de la casetofon ... Sad brrr ce nenorociti
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
e 35 lei in Vitan-Bucuresti, si mai vazusem pe un magazin on-line la acelasi pret. Eu am luat din Vitan anul trecut cu 40 lei.
  • cipm

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Shocked
mersi de info!
La dealer este "numai" vreo 150 RON dar nu aveau pe stoc.
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Stiu cat e la dealer, ca prima data la ei am fost sa intreb, dar nu sunt nebun sa dau atatia bani pe o bucata de plastic... preferam sa o fac din traforaj decat sa arunc banii pe fereastra.
  • Xenomorph

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Iete aci! http://alarmeauto-imobile.r...abel=1&id=392

Eu dintr-asta mi-am luat si se potriveste PERFECT, atat ca finisare in bord, dupa montare, cat si la culoare fata de celelalte elemente din bord. Din cate am observat pe net, este o copie fidela a modelului original. Din pacate, "covorasul" de cauciuc din vechiul spatiu de depozitare nu se mai potriveste iar lucrurile puse acolo au tendinta sa zboare prin masina la demaraje.
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Adaptor? a ta nu a avut mufa iso cu trei blocuri de contacte? ca cea din imagine?

La mine asa avea, si a fost plug and play montarea HU, a durat 10 minute. Acum nu stiu ce HU ai si ce mufa are in spate, eu am pus un VDO-Dayton 2703 (jumatate Siemens, jumatate Philips), care a venit exact cu mufa din asta, plus ca are in meniu si o chestie desteapta "Logic ON/OFF", care ii permite sa functioneze fara cheie in contact, si fara sa schimbi alea doua fire de +12V in mufa.
  • obiwankenobi

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008 y17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2005

  • Mesaj Privat
@lexx : Eu am montat un Pioneer DEH3730 si mufa era rotunda la HU.Nu stiu prea multe despre cum arata mufa din masina deoarece am fost la reprezentanta ptr montaj.Si bineinteles ca functionea-za fara cheie introdusa.
  • Corsafuhrer

  • Mesaje scrise: 869
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Corsa pe care il cumpar (1.7DTI Sport) maine are radio-cas si jos are ceva ca o magazie de cd, dar goala... Rolling Eyes , avand si buton de comutat pe cd, pe dispaly aparand "magazine". Am intrebat vanzatorul si a zis ca aia e o optionala, la care trebuie sa atasez nu stiu ce chestie de plastic care se vinde separat Shocked
Unde gasesc asa ceva si pe la ce pret? La GTT mi-au zis ca nu stiu despre ce vorbesc si ca trebuie sa vada ei masina cu ochii lor Evil or Very Mad
Aparatul e sigur cel original al masinii, integrandu-se perfect in bord, cu comenzi pe volan etc.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR