Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Junioru, unde anume ai facut operatiile?

Am un scartait pe spate. Am inteles ca de la flanse (trebuiesc gresate) ar fi. Sau poate bucse. N-ar trebui sa dureze mult. Am nevoie de un mecanic, sa lucreze bine si repede (oricum nu dureaza). N-am idee unde sa intreb...
Skip ads

  • adriancean

  • Mesaje scrise: 166
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Buna! As vrea sa schimb toata directia si nu stiu ce se schimba,câte trebuie pt fiecare piesa(cate bucse,pivoti ,etc ),daka se schimba ceva si pe spate si cel mai important,o firma care ofera calitate la aceste piese(originale). Multumesc mult!
  • Junioru

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2007

  • Mesaj Privat
mihai_30

Am facut revizia la masina la un service pe Ferdinand pana in gara de est, imediat dupa pompieri...au portile din tabla de culoare visinie...
  • szilid

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Eu o sa am un Corsa 1.0 in week end cu probleme cu caseta de dirctie. O sa fac poze si pun tutorial pe tema asta! Asa explicat merge dar este mult mai usor cand vezi poza parca este mai simplu.

Nu am umblat cu caseta niciodata, dar dau de capat.

Cum am promis, incep deja cu poze Wink am mers si am cumparat mirifica bucsa de "dacie 1310, asa numita bucsa 3" Wink, iata poza cu bucsa



Eu am gasit set: Bucsa, garnituri, siguranta la pret de 6 RON, sincer nu am cautat am mers la Tim Ciclop si am cumparat. La pretul asta nu se pune problema

Jocul nu era de la caseta asa ca nu am apucat sa schimb bucsa, dar daca ajung sa schimb la unul postez !


Ultima modificare facuta de szilid la Lun 10 Dec, 2007 10:50 am, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  • zpp

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2010 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Eu am mers astazi la doua service-uri in Cluj si parca vorbeam limbi straine cu ei. Nimeni nu se baga sa faca asa ceva si nici nu au mai facut. La ambele service-uri mi s-a spus ca trebuie schimbata caseta de directie cu totul. Si am fost la 2 service-uri mari din cluj....o sa mai caut sa vad...
  • szilid

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
zpp a scris:Eu am mers astazi la doua service-uri in Cluj si parca vorbeam limbi straine cu ei. Nimeni nu se baga sa faca asa ceva si nici nu au mai facut. La ambele service-uri mi s-a spus ca trebuie schimbata caseta de directie cu totul. Si am fost la 2 service-uri mari din cluj....o sa mai caut sa vad...


Daca astepti pana luni o sa ai tutorial complet cu rezolvarea problemei ! Toate multumirile lui Sebi Marius este genial, el a venit cu solutia, eu vin in colaborare Dan Cuciureanu cu tutorial Wink

Lasa pe maimutoii de la service, poti sa rezolvi problema tu si scapi cu 6 ron cheltuiala!
  • zpp

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2010 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2007

  • Mesaj Privat
szilid a scris:
Daca astepti pana luni o sa ai tutorial complet cu rezolvarea problemei ! Toate multumirile lui Sebi Marius este genial, el a venit cu solutia, eu vin in colaborare Dan Cuciureanu cu tutorial Wink

Lasa pe maimutoii de la service, poti sa rezolvi problema tu si scapi cu 6 ron cheltuiala!


Apreciez daruirea si munca voastra, daca ar fi si oamenii din service la fel de profesionisti ca voi...poate nu ar mai exista topic-ul asta Razz In alta ordine de idei, eu nu ma pricep deloc la mecanica, asa ca o sa caut un service care sa se bage la treaba asta si cu tutorialul vostru sper sa iasa treaba buna.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
asa ca o sa caut un service care sa se bage la treaba asta si cu tutorialul vostru sper sa iasa treaba buna.

Adica sa ii invatam pe ei meserie ?
Te duci la intilnire clubopel in Cluj https://www.clubopel.com/vie...46&start=400, vezi ca este unul care se pricepe sa tina o cheie in mina sau intrebi pe Alex, Mitrut ca stiu ei un mecanic adevarat. La ala poti sa-i arati cum se face si ce piese intra, omul sa stii ca e bun in meserie.

De asta eu am si renuntat partial sa mai produc tutoriale, cei din service citesc aici si pe urma ard pe fraier. Mai bine scriu o carte si fac un ban Laughing . In plus multi useri sug informatie si ei nu ofera nimic, nici macar un multumesc...
Skip ads

  • zpp

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2010 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2007

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:
Adica sa ii invatam pe ei meserie ?

De asta eu am si renuntat partial sa mai produc tutoriale, cei din service citesc aici si pe urma ard pe fraier. Mai bine scriu o carte si fac un ban Laughing . In plus multi useri sug informatie si ei nu ofera nimic, nici macar un multumesc...

Stiu ca nu merita sa le zic nimica din ce citesc aici....ei nu au nici un interes sa invete ceva nou. La service-uri-le la care am mers azi si le-am zis ca merge o bucsa de dacie au inceput sa rada de mine si sa zica ca ei nu sunt carpaci...Stiu ca e mai usor sa schimbi ceva cu totul decat sa repari, dar nici sa dau zeci de milioane cand pot rezolva cu cateva sute de mii.Pana la urma gasesc eu pe cineva care sa mai fi facut asa ceva si sa imi faca si mie.
Parca sunt putin suparat pe marca :Opel", adica nu ma asteptam sa pice caseta de directie la 34.000 km, in conditiile in care masina nu a mers pe drumuri foarte rele...
  • szilid

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ei rad de faza asta dar nu ai tu ideii ce se mai intampla la ei ... macar este o bucsa noua, ca este de Dacie nu conteaza dar este piesa originala.

Eu ma apuc un pic mai tarziu si PRIMA DATA verific! Dupa aceea ma bag la schimbat. Nu schimb daca nu de acolo are joc!
  • ursu din padure

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2001 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Si la mine s-a dus bucsa,pe partea stanga.Tocmai am cumparat de dacie....1 RON Very Happy deseara sunt sub masina si o schimb...Postez dupa...
  • ursu din padure

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2001 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2008

  • Mesaj Privat
O noapte pierduta...Bucsa de dacie e mai mare in exterior cu 2 mm,nu stiu ce o fi facut mecanicu ala mirific...poate o luat un pic cu cutitu din ea shi o indesat-o la loc.Plus ca pe cremaliera intra fff greu cel putin 1mm diferenta.Plus ca caseta e monobloc,nu se poate deschide,nu are loc pt sigurante numa de nu bagi cumva un flex mic gen freza de dentist si faci doua urme pt sigurante sa nu se miste bucsa...Doame feri sa nu ajunga la angrenaj cind eshti intr-o curba cu vre-o 90 la ora.Parerea mea ca e o solutie de 2 lei,manareala romaneasca,eu sunt f suparat pe mine ca am pus botu la asa vrajala,o solutie valabila fara a schimba caseta e bucse facuta la srung,cu 0.10mm mai groasa decat interiorul casetei,incalzita caseta sa se dilate si introdusa bucsa....Vise placute
Skip ads

  • calinfilefree

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2007

  • Mesaj Privat
am reparat caseta de directie cu incridibilul pret 156 lei, sunt din buzau si sunt fericitul fericitilor
Am scutit 1500 lei ! e o diferenta zic eu Laughing daca sunteti interesati contactati ma
  • Cupidon

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Corsa 2001 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2007

  • Mesaj Privat
si tutorialu cu poze ceva?
mecanici au cursuri de perfectionare la gm si tot degeaba
interesul lor e sa repare masinile partial
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
calinfilefree, poate ne spui si noua ce si cum. Ti-am trimis un mesaj, dar nu ai raspuns.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Eu spun sa intrati pe mesajele lui calinfilefree inclusiv data inregistrarii ca membru si o sa va gasiti raspunsul...
Eu de asta nici nu mai fac tutoriale (doar in colaborare), info vad ca vin toti la supt si nu ofera nimic. Mai aveam si ceva propuneri privind sectiunea Tutoriale .... unii spun ce si cum, altii nimic ! Nu mi se pare corect !
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Dan, daca doresti, imi pot pune la bataie cunostintele in web, pentru o sectiune cu acces restrans, sau alte modalitati. Fie ceva existent, fie script scris de mine. Am mai lucrat in domeniu. Asta, numai daca doresti si ai in gand asa ceva.

Oricum, nu ii pot intelege. E o comunitate. Pacat ca exista astfel de tratament. Poate ar fi fost mai bine ca tutorialele sa fie scrise in zone cu acces restrictionat, in functie de numarul si calitatea mesajelor.
  • untgargarin

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2006 opel corsa 1.3 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2008

  • Mesaj Privat
dr_dumi a scris:am fost eu cu a mea la opel azi la Radacini ca sa aflu estimativ cam cat costa ceea ce are... au urcato pe rampa si au privito si mi-au zis: Caseta de directie!!! Trebe schimbata, Costa in jur de 25 de milioane numai piesa fara manopera, OMG!!!! Ce ma fac!??!?!

cred ca e problema la toate cu caseta de directie pt ca eu am aceeasi problema cand iau viraj cu 10 la ora stanga se aud niste tronaturi cam pe la caseta de directie dar de afara si precizez masina e aproape noua are 1 an jumate si 28000km disel 1.3.maine o duc la service sa vad ce zic inca e in garantie ciao
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Noroc ca mai este si trami pe forum Caseta servodirectie .
Daca este numai bucsa din caseta care pica ar fi indicat cine desface sa masoare cotele, gasim unde se pot face, problema se rezolva usor si ieftin.
  • calinfilefree

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2007

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:Noroc ca mai este si trami pe forum Caseta servodirectie .
Daca este numai bucsa din caseta care pica ar fi indicat cine desface sa masoare cotele, gasim unde se pot face, problema se rezolva usor si ieftin.

Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR