Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • caribda2004

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2007

  • Mesaj Privat
corsaru a scris:Hi all,

sint nou pe forum si nou propritar de Corsa C 1.2, asa ca am ceva intrebari... Rolling Eyes

Ce pneuri de iarna recomandati pentru masinuta asta? (marca, model)
Ceva magazine unde gasesti respectivele gume?

Thanx!


Salut,

Eu iti recomand cu caldura niste Dunlop Winter Sport M3. Eu mi-am pus d-astea de iarna si sunt criminale. Am dat aprox 10 mil pe 4 anvelope cu tot cu montaj.
Skip ads

  • Razvanel

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Arges
  • Masina: Corsa 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2007

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:
Razvanel a scris:Chiar nu ma poate ajuta nimeni ?

Tu chiar nu vrei sa citesti ce s-a scris pina acum sau faci chat ?
Iarna nu se pun cauciucuri late ca fuge ca dracu' plus ca se aduna zapada inghetata si freaca.
Vara daca depasesti dimensiunile admise in carte iti pica repede directia si restul. Tu daca vrei poti sa pui cit mai late sa o faci ca o rata, arata bine dupa parerea unora dar ai sa tragi de volan cu amindoua minutele dupa care sa te pregatesti la scos banuti Evil or Very Mad .
Citeste si asta Jante Corsa

Mersi pentru mesaj Dar eu vroiam doar sa vad daca i-mi atinge pe fata 195/55/15 pt la vara k intentionez sa-mi iau niste jante. Smile
  • i.bogdan

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
ce ati alege intre goodyear ultragrip 7, firestone winterhawk, dunlop wintersport 3d si michelin pilot alpin 2A? sincer as opta pentru ug7, insa as dori parerea unor persoane mai avizate.
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Eu am Alpin PA2. Le am puse pe masina de o saptamana si cateva zile, timp in care am prins polei si zapada. Sunt multumit de ele, dar din pacate nu le pot compara cu altele.

http://www.tirerack.com/tir...p?type=W&VT=C
Skip ads

  • bizonul

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Personal iti recomand anvelopele MICHELIN..de ce?Cand am adus masina acum 2 saptamani din DE am avut "onoarea" sa dau in drumul meu cam peste tot ce inseamna iarna, incepand cu Austria si continuand bineinteles cu RO.Cel mai grav a fost la intoarcere ( noaptea 2.00)Arad, Deva, Sibiu acolo unde poleiul, ninsoarea viscolita, gheata si mai ales ceata a pus capac..aveam uneori reprize cand ma detasam destul de mult de cei din spatele meu pentru ca aveam o aderenta foarte buna, ba chiar imi amintesc de un tip cu un Opel Agila care a incercat sa mearga in spatele meu dar a renuntat..neamtu' cand vine frigu isi echipeaza masina, dar numai daca este harnic si poate si de aici acest avans al meu fatza de ceilalti participanti la trafic.Ca si lucruri pozitive am remarcat aderenta in panta pe zapada, polei si stabilitatea foarte buna in traseu..exact de ceea ce aveam nevoie pentru a ajunge acasa..masina in cauza este un opel corsa 1.2
bafta si sper sa alegi ce este mai bun
  • benzo

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Am facut iarna trecuta cu Michelin PA2 pe Corsa D 1.2 (aprox. 7000 km facuti cu ele) . Isi merita banii. Am prins si gheata si polei si zapada. Masina s-a comportat excelent.
Este un test ADAC (www.adac.de). PA2 , UG7 si 3D sunt in acel top pe primele pozitii cu comportament similar.
Eu recomand Michelin pentru ca le-am si testat. Insa cred ca nici celelalte doua nu sunt mai prejos. Poate ca in final criteriul pretului poate decide.

Bafta!
  • i.bogdan

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
personal mi-am cumparat UG7 si sint super multumit de ele. am o corsa1,3 cdti de 90 cai si am urcat pante cu gheata ce alte masini nu urcau. au un comportament deosebit pe timp rece. dintre cele trei marci: michelin, goodyear, si dunlop...cred ca alegerea e in functie de preferinta fiecaruia. le-am comandat de pe net si au un pret fara concurenta(220 lei), fiind si made in germany.
  • inalt
  • **
  • 50 mesaje
  • din 15 Jan 2008
  • Corsa 2008 Z13DTJ-corsa d
  • Dambovita
  • inalt

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ-corsa d
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2008

  • Mesaj Privat
220 ron ..... ?
Noi sau sh ?
Skip ads

  • i.bogdan

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
inalt a scris:220 ron ..... ?
Noi sau sh ?


noi
  • inalt
  • **
  • 50 mesaje
  • din 15 Jan 2008
  • Corsa 2008 Z13DTJ-corsa d
  • Dambovita
  • inalt

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ-corsa d
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Da-mi si mie adresa de net a firnei respective.
Rogu-te frumos !
Daca se va considera reclama intra pe pm.
  • voly

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Corsa 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Observ o discutie discutie foarte interesanta (pneurile)
Pot spune ca eu am pe o corsa C 195/55/15 -> in certificat e maxim 185/55/15
In legatura cu eroarea de viteaza pot spune ca este de 1 km/h la viteza de 80 km/h test facut in Autovit !
Insa imi pun un semn de intrebare ... oare se sterg mai mult pe o parte din cauza marimi ?
  • morfu

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Eu am Continental PremiumContact2 la 185/55/R15 acum.
Din nu stiu ce motiv, cauciucul de pe stanga fata s-a tocit mult mai mult decat cel din dreapta, este aproape de gradul maxim de uzura.
Acum trebuie sa le schimb pe amandoua si ma gandeam daca e vreo problema daca iau 195/55/R15 ? Tinand cont ca pe spate am 185/55..
Skip ads

  • morfu

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Eu am Continental PremiumContact2 la 185/55/R15 acum.
Din nu stiu ce motiv, cauciucul de pe stanga fata s-a tocit mult mai mult decat cel din dreapta, este aproape de gradul maxim de uzura.
Acum trebuie sa le schimb pe amandoua si ma gandeam daca e vreo problema daca iau 195/55/R15 sau 195/60/R15? Tinand cont ca pe spate am 185/55..

P.S: Are cineva anvelope Goodyear Eagle NCT5? Au un raport bun pret/performanta.
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,540
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Online
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
fulda kristall 185/65/R14
pentru vara le voi schimba
  • zpp

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2010 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2007

  • Mesaj Privat
morfu a scris:
P.S: Are cineva anvelope Goodyear Eagle NCT5? Au un raport bun pret/performanta.


Eu am Goodyear Eagle NCT 5. Sunt cauciucuri bune vara si pe ploaie, iarna sunt dezastru (nu pt iarna au fost facute, dar in comparatie cu alte cauciucuri de vara folosite iarna, astea nu se pot folosi). Problema lor ar fi ca se uzeaza cam repede, eu am facut vreo 15k km cu ele, apoi le-am pus pe astea de iarna, si cred ca ma mai tin inca vreo 15k km...
  • biggie1976

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Am 6 luni de cand mi-am pus eagle nct 5 (all season) 185/55/15. Per total sunt multumit de ele, dar iarna sunt catastrofa. Pe uscat sunt excelente, chiar si pe ploaie. Totusi, daca ar fi sa aleg, as ramane la Continental Premium Contact, chiar daca sunt mai scumpe.
  • morfu

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Cauciucuri bunicele pentru vara la ~200ron/bucata, nu exista?
Continental Premium Contact 2 sunt 350ron/bucata...
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Pentru gume, incearca sa nu faci rabat. Uneori un metru poate face diferenta. Poate sunt mai ieftine in alta parte. Vezi si ofertantii de pe publicitate. Unii mai fac reduceri pentru membri ClubOpel/etc.
  • morfu

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Stiu ca s-a mai discutat pe tema anvelopelor, dar am ajuns la 3 variante finale si am nevoie de un sfat.
Acum am Continental PremiumContact2, sunt aproape de gradu de uzura si totusi n-au scartait niciodata, nici la cea mai brusca franare, zgomot de rulare foarte putin sesizabil si n-am avut nicio pana pana acum.

Totusi, as vrea sa trec la o anvelopa mai performanta si care sa tina macar 20mii km, mentionez ca le pun pe o corsa de 80cp, stilul de mers fiind usoor sportiv, ma gandeam la Toyo Proxes T1R sau Firestone SZ80.
Cele 3 modele nu depasesc bugetul meu curent, adica 250ron/buc gen.

TOYO PROXES T1-R 185/55 R15 82V cu protecţie de jantă leiste - 245 ron
FIRESTONE 185/55 R15 Profil FIREHAWK SZ80 - 240 ron

Am citit review-uri pe net si toate bune despre toate 3, dar mai exista optiunea sa raman tot la continental premium contact2 Smile
Voi ce parere aveti?
  • merralvinci

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2008

  • Mesaj Privat
autozone.ro;acolo vei gasi ceva preturi bune la promotie.dupa mine,singurele cauciucuri sant:michelin,good year,dunlop,continental.in al doilea val ar fi:yokohama,bridgestonekumho si cam atat.nu va riscati sa va luati cauciucuri ieftine!in timp veti observa ca ati dat mai mult pe ele decat a meritat.(uzuri neuniforme,premature,etc...)O intrebare:are cineva o corsa 1.7 dti din 2002 cu jante de 15 toli?(omologate)rar-ul nu-mi omologheaza jantele pt.ca n-au gasit in baza de date nici o masina ca a mea cu jante pe 15.sant dar din 2001;2003;drept pt.care nu-mi pot face omologarea.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR