Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • eremiaiulian

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2011

  • Mesaj Privat
mecaNIK-bai frate,tu esti din alt film ! aici este un forum in care oamenii incerca sa isi faca masinile cat mai performante,bibilite si alte experimente,daca o fi sa bubuie ceva pe la masini exista sectiunile: PUBLICITATE si VAND CUMPAR PIESE
Skip ads

  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Question
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
eremiaiulian a scris:daca o fi sa bubuie ceva pe la masini exista sectiunile: PUBLICITATE si VAND CUMPAR PIESE

Cred ca nu cauti sectiunea care trebuie. Click aici. Very Happy
  • Pavelean

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2012

  • Mesaj Privat
eremiaiulian a scris:mecaNIK-bai frate,tu esti din alt film ! aici este un forum in care oamenii incerca sa isi faca masinile cat mai performante,bibilite si alte experimente,daca o fi sa bubuie ceva pe la masini exista sectiunile: PUBLICITATE si VAND CUMPAR PIESE

alt troll

MecaNIK, lucrez cam 50% cu piese unicate, la un atelier de mecanica generala (fara automobile) si stam de multe ori si ne gandim la solutii, in unele cazuri a trebuit sa facem si matrici pentru a le utiliza numai o data. Eu ma bazez la acei 6 litri/minut care se pot obtine prin electroliza apei, iar prin niste masuratori a consumului pot afla daca are rost sau nu sa introduc sistemul (are un debit fix de hidrogen si ajuta doar in anumite conditii).
Skip ads

  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Ded End?
  • b77fda

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Referitor la dry cell am urmarit discutii pe alte forumuri unde s-au testat dar nici vorba de economie. Ecu nu ar citi aerul bogat din admisie si baga tot atata combustibil deci poate doar putere sau nimic. E posibil?
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
pe bune, invii un topic mort de 1 an? deja lumea si-a dat seama de economia ce o face, de aici si muritul topicului... unii incercau sa vanda si nu le-a mers extraordinar caci desi multi cred ca poate exista perpetuum mobile (sistem ce are eficienta supra-unitara), nu multi au bani de aruncat pe promisiuni...
  • a_sorien

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Exista 3 tipologii de oameni : -cei care fac sa se intample
- cei care asteapta sa se intample
- cei care nu stiu ce se intampla
So , lumea oare cu cine merge inainte...?!
Skip ads

  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Cine merge inainte? Laughing
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
a_sorien a scris:Exista 3 tipologii de oameni : -cei care fac sa se intample
- cei care asteapta sa se intample
- cei care nu stiu ce se intampla
So , lumea oare cu cine merge inainte...?!


sa inteleg ca tu esti unu care sustine ca exista perpetuum mobile? nu de alta, dar sunt vreo cateva zeci de mii de ingineri ce se pricep mai bine la combustie interna si ei zic ca nu exista asa ceva .... acum daca tu zici, poate ne si aratati un paper, 2 ca sa-i dam pe toti prostii aia afara...
  • a_sorien

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Nu , nu sustin ceea ce nu cunosc ..! Sustin insa pe cei care incearca...si nicidecum carcotasii . Daca trageti cu ochiul in urma ....in decursul istoriei ...tot timpul cand apare ceva nou ...ies 100..1000, 100000 care se opun. Si cu argumente si cu schite si cu...mult stress...! Asa e si cand vrei sa incepi sa zic o afacere...sigur gasesti 100 care iti spun ca e o idee rea...chiar si familia e impotriva . So , cunosc genul asta de comportament, dar e doar problema mea. Stiu insa un lucru...cel care incearca, si greseste ...o sa invinga pana la urma !E in legea firii...! Poate d-aia ...a ajuns si omul pe Everest..!
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
eu mai stiu alt lucru care m-au tot invatat astia pe la scoala de prin a 5-a pana inclusiv acum...
in acest moment ma chinuiesc sa fac un convertor de 6KW cu eficienta de 99% , si abia reusesc.... dupa ce am bagat 1.5ani in el si vreo zece mii de euro... dar eu mai am multa paine de mancat pana voi fi multumit de cate stiu...
am colegi si profesori care se mandresc cu eficiente de 99.5% la convertoare...
cam toate legile fizicii se bazeaza pe aceasta mica regula:
Un sistem nu poate avea eficienta SUPRAUNITARA... si cam toti marii savanti ai lumii care au inventat multe lucruri foarte necesare noua, ca si tot ce ai tu in ziua de zi cu zi, de la masina de facut cafea pana la ceasul de la mana sau opelul tau... se bazeaza pe legea asta...
Oriunde in lumea asta, in domeniile ce au legatura cu fizica, se foloseste sintagma:
Considerand un sistem IDEAL (P_intrare=P_iesire).....
cea ce inseamna ca tot mediul academic din domeniu recunoaste ca ideal e 100% eficienta...

Apoi vine un flacau, cu o improvizatie si imi arata mie cu el ia energie de la motor (energie mecanica) sau de la baterie (energie electrica), face electroliza si separa hidrogenul (aici ai deja o conversie, ce daca e ideala ai eficienta 100%, adica energia ce ai luat-o pentru electroliza e acum stocata in hidrogen), apoi ia hidrogenul si cu el imbogateste arderea (din nou aici ai o conversie de energie, si sunt chiar atat de inchis la minte incat sa cred ca arderea hidrogenului nu se va face cu eliminare de energie termina, voi avea iar eificienta 100%).... deci in cel mai bun caz, in care totul e perfect, ce scot de la motor ca sa fac electroliza voi baga inapoi in el prin hidrogen....
Asta e un caz ideal...
Din pacate eficienta unui motor cu ardere interna e undeva pe la maxim 15-20%... asta cu to cu turbine sau compresoare... si fara sa consideri aerodinamismul, masa, frecarea, etc...
Apoi considerand ca sistemul de electroliza foloseste ori direct curent de la baterie, si asumand ca ai cel mai eficient alternator din lume mergand la cea mai eficienta frecventa.... vei obtine 98-99% eficienta...dar stai ca avem o curea de accesorii ce misca alternatorul, bagam inca o pierdere de 2% ... punem puntea de diode, 99% eficienta. Apoi mai ai si in baterie pierderi caci nimic nu e perfect, sa zicem 0.1% caci sincer nu stiu cat sunt....
apoi avem electroliza.... care n-am idee cat e, dar sa o consideram un sistem ideal, eficienta de 100%, apoi hidrogenul il bagam in motor si il ardem...
Toate asumarile facute pana acum sunt cele mai optimiste care le vei gasi vreodata...
hai sa o luam ipotetic... si sa zicem ca avem stocat in Hidrogen 1kJ.
1000J * 20% (eficienta cea mai ridicata la un motor cu ardere interna) = 200J
apoi ii trimitem prin curea la alternator: 200J*98%=196J.
Ii transformam din energie mecanica in energie electrica:196J*98%= 192.1J
buuun, bagam prin diode: 192J * 99% = 190.16J
apoi stocam in baterie 190.16J*99.9%=190J
iar de aici, bagam iar in electroliza 190J*100%=190J... dar initial noi am plecat cu 1000J
deci in cel mai bun caz.... vei aveam o eficienta de 18.99%, asta asumand componente foarte performante si nici o pierdere in electroliza...
Pana si rachetele spatiale care ar combustibilul la temperaturi si presiuni uriase abia scot 70% eficienta....

Viitorul e motorul electric, caci el poate scoate cuplu mare si eficienta ridicata.... insa mai e ceva timp pana acolo..
Prostii aia de la Fiat, in loc sa puna in toate masinile lor inventia asta nemaipomenita a lui gheorghe ce ti-o vinde tie aproape pe gratis pe un site foarte dubios, stau si pierd cate 10.000euro pentru fiecare masina electrica vanduta, doar ca sa fie deja pe piata cand va aparea bumul.....

Nu mai crede prostii si nu mai incerca sa indrumu lumea la prostii sau sa creada toate idioteniile vandute de unii care ar face orice numai sa nu munceasca si care cauta sa tapuiasca pe oricine pentru 1 leu....

fiecare dintre membrii forumul ar trebui sa fie aici ca sa ne ajutam intre noi, unii se pricep mai bine la motoare, altii la facut tutoriale, altii la electronica, altii la impartasit parerile lor, altii vin (cum am fost si eu intial) sa ceara ajutor si apoi incearca si ei sa ajute unde se pricep, foate nu-s experti in motoare, insa din ce au invatat de la masinile lor, sau din aria lor de expertiza, incearca sa impartaseaca....
Eu mai gresesc cand vine vorba de masini, si nu-s cel mai bun la fizica sau altele, insa incerc sa ajut... sa vii sa arunci perle doar de dragul de a posta nu e frumos, si inca mai astept sa vad un articol publicat intr-o revista de specialitate (nu pe un blog/website de 2 bani) despre aceste inventii... Pana atunci, nu pot sa cred asta si incerc sa ajut cat mai mult pe colegii care din necunostinta de cauza sunt putin mai naivi....
Dar de acolo pana a venit tu si a arunca pastile doar ca sa-ti faci numarul de posturi mi se pare putin urat din partea ta....
sunt oameni care au facut milioane de euro din cresterea eficientei de la 99% la 99.5% la cate un convertor si tu vii si arunci prostii din astea... o eficienta de 100% si esti cel mai bogat din lume, iar daca reusesti sa treci si cu 0.00001% peste ea deja te premiaza lumea...
In acest moment cea mai eficienta tehnologie de conversie a energie e cea nucleara, si vezi si tu cate dezavantaje are...


ADAUGARE:

pentru colegii care dau pe aici si vor cu tot dinadinsul ca masina lor sa mearga fara benzina, vedeti ca se gasesc pe net niste magneti speciali care aliniaza nu stiu cum particolele de carburant si or sa arda mai bine si or sa reduca consumul cu 10-20-30%.... incercati-le pe acelea... sunt 100% sigur ca sunt mai eficiente decat acest HHO sau cum i-o zice la electroliza asta..... si sunt si mult mai ieftine.....
Si pentru cine inca nu a inteles bine, si magnetii ca si ceaonul asta de electroliza nu vor reduce consumul sub nicio o forma.. insa magnetii sunt destul de ieftini si nici nu vor creste consumul (decat infim caci au masa foarte mica), insa electroliza mai mult ca sigur va reduce consumul, cu cat nu stiu, poate cu 5% poate cu 10% oricum va reduce si costa cat o mana si un picior... si daca v-ati uita la toti sustinatorii acestei inventii minune sunt useri cu foarte putine posturi si din ele, aproape toate sunt facute pe topicul asta laudand supersistemul.
Skip ads

  • a_sorien

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Ohhh, man ..dar incrancenat mai esti..!
Nu ma intereseaza sa scriu , darmite sa fac posturi ca numar ...!
Nu ma pricep la HHO insa ma pricep la altele.
Dar totusi e un forum, si fiecare isi expune parerile , cu argumentele lui , pro/contra . Deci , nu am nimic impotriva sa mai scriu ceva pe aici , daca e asa o mare problema . Probabil o sa ramaneti doar intre voi sa doftoriciti ceea ce a mai ramas.

P.S. eu am acum 4 mesaje , ..insa altii au peste 1000 ....!
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,463
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
scorpio18 e "incrancenat" pentru ca incearca sa explice, pentru cei mai putin cunoscatori intr-ale mecanicii, ca treburile nu sunt chiar atat de roz pe cat le prezinta diversii sustinatori a unor asemenea tehnologii "revolutionare"
Si sunt de acord cu ei, molecula de apa e un compus stabil, drept urmare va trebui sa consumi mai multa energie ca sa rupi legaturile din molecula (sa separi hidrogenul de oxigen) decat vei obtine recombinand molecula.
Mai erau pe aici niste discutii cu magneti pe tevile de la injectoare, cu crestaturi in chiulasa, cu cutii de conserve cu fundul decupat nustiucum pe coloana de admisie... Mai zilele trecute imi explica un coleg cum si-a luat nustiuce aparat care "baga" in reteaua electrica un tren de impulsuri de nustiucati GHz, si pe chestia asta e scanteia la bujie mai buna, si masina trage mai bine si consuma mai putin... E plin netul de tot felul de aparate de astea minune, care, pentru doar cateva sute de lei iti promit cresteri de putere si, cel mai important o reducere considerabila a consumului. Adica incearca sa atinga potentialul client acolo unde il doare, ca pretul combustibilului e o durere pentru toti (mai ales ca marea majoritate descopera ca acel consum dat de producator in fisa tehnica nu are nicio legatura cu realitatea din teren). Si multi o musca.
Ori, ideea unui forum tematic (asa cum e CO) e ca sa ii ajute pe oameni, sa fie informati si sa poata lua decizii in cunostinta de cauza.


Ultima modificare facuta de jE la Mar 22 Jul, 2014 8:49 am
  • b77fda

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Toate discutiile sunt bune( mai ales pt mine in necunoscator) daca sunt constructive nu trebuie sa se supere nimeni ca mai exista si nepriceputi ca mine. De aceea am apelat la ,, materia cenusie" din forum. Concluzia este sa le lasam asa cum sunt ele si asa sunt sensibile
  • genutzu

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salutare!
Gata... a "murit" subiectul? Smile
Azi am si aflat si vazut pentru prima oara "instalatie" hidrogen, pe un pajero sport. Omu zicea ca acu ii ia in oras cam 8% si inainte cica... 12%, si ca a costat 2000 lei.
Sunt curios sa merg la cei care monteaza asa ceva, sa-mi explice si mie care e faza...
Vad ca pe aici nu a mai zis nimeni nimic, mai ales dintre cei care ziceau ca isi pun...
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pai le-a venit mintea la cap si cumpara economizoare care se pun la bricheta, ieftin si nu ai manopera de platit Laughing
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
si mie mi-a scazut consumul ft mult... acu mult timp, cand eram incepator, am invatat ca daca nu plec de la semafor ca la formula 1, nu mai consuma masina ca inainte...
alea is efecte placebo, sau vre-o abatere a legilor fiziicii care au loc doar la persoane de care n-a auzit nimeni (de aici si: "un prieten al unui prieten are") sau la persoanele carora le e rusine sa recunoasca ca au fost cretini si au dat 2000lei pe o instalatie de bulbuci Razz Smile))
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Mai sunt si niste pastile care se baga in rezervor pentru reducerea consumului plus putere! Nu ezitati, incercati! Smile)
  • opelvn

  • Mesaje scrise: 529
  • Locatie: Vrancea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2006

  • Mesaj Privat
DANIEL DINGEL cel mai performant reactor de hidrogen PT PROPULSIE AUTO
cu 100% apa..

http://www.youtube.com/watch?v=UVhXrvCCILw
Fratii ing BORDEIANU din BACAU
CIELO cu reactor ce produce HHO dar are si pe evacuare reactor Geet si nu spune in FILM....
MASINA E FUNCTIONALA si a fost prezentata reporterilor PRO TV..FUNCTIONEZA CU 100% apa PLUS UN CATALIZATOR DE REACTIE otet,cola,etc etc...

http://stirileprotv.ro/stir...-apa-si-otet.html
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR