Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • orinoco

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Ticodriver a scris:La care motorizare? Ca la 1.7DTI e la 170 limitata.


Se mai fabrica in 2005 motorizarea 1.7 dti pe Corsa C ? Cool
Stiam ca din 08.2003 a fost inlocuita cu 1.3 cdti ...
Skip ads

  • pstefan

  • Mesaje scrise: 366
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2007

  • Mesaj Privat
poza spune 180 -> pe bord 1.3. cdti 280 de copite corsa C

  • umberto_f1

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2007

  • Mesaj Privat
EU am o Corsa C din 2002 de 1.2 si am mers pe Autostrada cu 165, 4 oameni in masina, dara A.C,
  • Corsafuhrer

  • Mesaje scrise: 869
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
@orinoco - nu stiam ca se refera la corsa diesel neaparat, putea fi vorba de o benzinara, cu y17DT am dat doar un exemplu; oricum, ai dreptate.
Skip ads

  • perieanuo

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 z18xe - simtec71
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2007

  • Mesaj Privat
De ex la corsa c din 2005 teoretic e limitata la 165km pe ora teoretic.
Ticodriver a scris:La care motorizare? Ca la 1.7DTI e la 170 limitata.

La 1.3 CDTI din 2005,corsa C.Scuze de omisiune.
  • sandumrs

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2007

  • Mesaj Privat
5 persoane si bagaje, masina lasata, 170km/h fara probleme. Motor 1.4 16v mai departe........................a vazut mama si am redus.
  • stefan_10

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Va salut cu respect!
Sunt nou aici pe forum.La subiect:acum 2 saptamani am prins pe autostrada in germania 170 km/h si am avut senzatia ca mai putea cativa km.Precizez ca motorul este de 1.0 l , masina incarcata cu 3 persoane si bagaje pana sus.
  • orinoco

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Corsa C 1.0 motor Z 10 XE(P) ...are viteza maxima data de constructor de 156 km/h
Corsa D 1.0 motor Z 10 XE(P) ...are viteza maxima data de constructor de 150 km/h asta conform datelor de pe site Opel http://www.opel.ro/site/loc...ricepdf/corsa.pdf

Uneori cred ca se poate depasi viteza max constructor pe vitezometru ...pentru ca acesta din urma are ceva erori. Smile
Tu ce Corsa ai ?
Skip ads

  • dvr

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Stefan_10,corsa C iti zic sigur ca aia de 1.0 nu prinde nici moaaaarta mai multe de 160 p vitezometru,am incercat de mai multe ori si nimic,orice i-as face nu sare,plus ca de la 145 in sus te plictisesti pana la 160....
  • Dragon Warrior

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 1995 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Nu mai faceti confuzie intre viteza maxima data de constructor si viteza maxima cu care poate merge masina.

Viteza maxima data de constructor este viteza la care masina este proiectata sa ruleze in siguranta in line dreapta. Peste acea viteza proiectantul nu isi mai asuma incapacitatea de functionare corecta a subansamblelor. Deci aia e viteza maxima recomandata. Limitarile in general tin de turatie. Dar turatia poate fi pacalita de exemplu de roti mai mari, pentru ca constructorul face raportul intre revolutiile motorului si circumferinta rotii ca sa determine kilometri la ora. Daca ii pui alta circumferinta a rotii (15 in loc de 13 inch) normal ca viteza creste pentru aceeasi turatie.
  • sam_mntn

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1996 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Ca sa lamurim ceva, deci daca am pe fata 155/80R13 si pe spate 175/70R13, cand masina a fost proiectata pentru 145/80R13 pe toate rotile, (sau cel putin asa am inteles eu din manual, care este in germana), viteza indicata ar trebui sa fie corecta, pentru ca pe fata este 155/80R13, nu?

Din cate stiam eu /xxRxx da inaltimea rotii... Wink sau ma insel? Embarassed
  • pstefan

  • Mesaje scrise: 366
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2007

  • Mesaj Privat
pstefan a scris:poza spune 180 -> pe bord 1.3. cdti 280 de copite corsa C


Azi am venit de la mare pe A2 si pe GPS imi arata 175 iar pe bord 180, stiu ca viteza maxima constructiva este 164 si multi zic ca nu se poate depasi dar iata ca GPS-ul spune altceva.
Skip ads

  • stefan_10

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Ne aflam aici pentru a ne ajuta reciproc si a ne clarifica eventualele neintelegeri,nicidecum pentru a ne mintii unii pe altii.Nu avem nici un avantaj sa procedam asa;si in fond,pe cine pacalim?
Stiu ca viteza maxima constructiva este de 156 de km/h , si de asemenea ca vitezometrul are abatere.Insa,cu cateva exceptii toate votezele maxime vehiculate pe aici au fost masurate cu aceleasi vitezometre,deci pe undeva e echitabil.Insa nu este ceva neobisnuit ca o masina sa poata depasi viteza maxima precizata de constructor.Acea viteza este data nu atat in urma unor experimente , cat in urma unor calcule.
Precizez ca dimensiunea rotilor este 155/80/13.Cunosc alte cateva cazuri care au reusit sa depaseasca aceasta viteza cu motorul de 1 litru
  • stefan_10

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2007

  • Mesaj Privat
sam_mntn a scris:Ca sa lamurim ceva, deci daca am pe fata 155/80R13 si pe spate 175/70R13, cand masina a fost proiectata pentru 145/80R13 pe toate rotile, (sau cel putin asa am inteles eu din manual, care este in germana), viteza indicata ar trebui sa fie corecta, pentru ca pe fata este 155/80R13, nu?

Din cate stiam eu /xxRxx da inaltimea rotii... Wink sau ma insel? Embarassed


Inaltimea rotii este data intr-adevar de acel xx/80R13.
Insa aceasta dimensiune nu este data in mm sau in inch cum te-ai astepta,ci in procente din latime.
Acel 80 reprezinta 80% din latimea 155.Deci cauciucurile 155/80R13 sunt ceva mai inalte decat cele 145/80R13 prescrise in cartea masinii,caz in care masina la aceasi turatie are viteza mai mare.Diferentele nu sunt mari in acest caz,e adevarat,insa in functie de cauciucrile folosite,ele pot deveni semnificative
  • sam_mntn

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1996 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc mult pentru raspunsul tau, unul din cele mai "la obiect" raspunsuri pe care le-am primit Shocked
  • sandumrs

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2007

  • Mesaj Privat
190 am scos eu, Corsa 1.4 16v roti de 17'.

Cred ca datorita caldurii destul de mari, turatia maxima pe care am atins-o nu a depasit 5000 rpm. Banuiesc ca intr-o zi mai racoroasa, motorul ar fi trecut de 5000 rpm. Altceva, am observat ca trebie sa dozezi foarte bine pedala ca sa atingi 180-190km/h, daca o calci la fund in treapta a 5 dureaza senzational de mult pana ajungi la vit max.

Ca o mica picanterie, drumul.....spre mare autostrada soarelui, eram in compania unei alte corsa dar cu 3 usi si un peugeot 406 break 1.9hdi 110cp, toti am mers 170-190 pana la Lehliu unde trebuia sa iesim de pe autostrada, inainte de podul de la lehliu cu vreo 5 km am incetinit ca sa nu trec de el, colegul cu peugeot care era in spatele meu a incetinit si el, colega care era in fata(posesoare a unei corsa 1.3cdti de 75cp )a redus si ea pana pe la 160km/h......................si surpriza.........................pneul stanga fata a explodat pur si simplu, efectiv amprenta pe sol s-a spulberat, a spart protectia din plastic de sub aripa. Cand a oprit masina, pe janta, nu mai erau decat franjuri, efectiv mergea cu janta pe asfalt. Vreau sa spun ca desi viteza era foarte mare, masina a stat perfect, s-a oprit in deplina siguranta. Ca sa va faceti o idee, eu eram la vreo 150m in spatele colegei care a patit-o si o bucata mica de cauciuc mi-a cazut pe parbriz fara sa atinga solul.

Am facut o mica reconstituire cu amicii mei, asta in timp ce doi tineau de masina, doi schimbau roata si doi instalau triunghiul reflectorizant si iata la ce concluzie am ajuns:

-masina tipei noua, putin peste 2000km, opel corsa D;
-jenti de 15' din aliaj insa si aici subliniez, cauciucurile cu talie prea mare, efectiv s-a spulberat;
-asfaltul din cate am inteles avea vreo 70 grade:
-temperatura exterioara era foarte mare;
-prorietara masinii ne-a asigurat ca nu merge pe sine sau ca a luat vreo bordura/canal.
-s-a rulat mult prea mult cu peste 170km/h cu acest tip de cauciuc

Parerea mea e ca daca aveti cauciucuri cu talie de peste 155 ele nu sunt garantate pentru viteze mari, asa ca aveti mare grija mai ales in zilele calduroase sau toride de vara, atunci cauciucul are alte proprietati. Dati foarte mare importanta presiunii din pneuri. Dupa ce am vazut cred ca nici durata cu care sa se mearga la viteze aproape de maxim nu ar trebui sa fie mare.

Corsa mea are pachetul sport, jenti 17' cauciucuri 215 pe 45, si tot ma gandesc sa nu fac abuz. M-am hotarat sa-mi impun pe autostrada o viteza de croaziere de 140km/h, am incercat sa vad ce poate mie de ajuns. 140 e o viteza corecta.

Va salut si sper sa nu aveti parte de evenimente de genul. Luati foarte in serios faptul ca Corsa nu e o masina sport, e o masina de clasa b.
  • stefan_10

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2007

  • Mesaj Privat
sandumrs a scris:190 am scos eu, Corsa 1.4 16v roti de 17'.


Parerea mea e ca daca aveti cauciucuri cu talie de peste 155 ele nu sunt garantate pentru viteze mari, asa ca aveti mare grija mai ales in zilele calduroase sau toride de vara, atunci cauciucul are alte proprietati. Dati foarte mare importanta presiunii din pneuri. Dupa ce am vazut cred ca nici durata cu care sa se mearga la viteze aproape de maxim nu ar trebui sa fie mare.

Corsa mea are pachetul sport, jenti 17' cauciucuri 215 pe 45, si tot ma gandesc sa nu fac abuz. M-am hotarat sa-mi impun pe autostrada o viteza de croaziere de 140km/h, am incercat sa vad ce poate mie de ajuns. 140 e o viteza corecta.

Va salut si sper sa nu aveti parte de evenimente de genul. Luati foarte in serios faptul ca Corsa nu e o masina sport, e o masina de clasa b.


Subscriu...
Uitati-va cu atentie pe inscriptia cauciucurilor!Pe langa cifrele ce indica dimensiunea acestora (ex:175/65R14) mai exista si un cod(ex: 79T,V ) care face referire la viteza maxima suportata de acestea.Am sa incerc sa postez o lista cu aceste decodificari,imediat ce o gasesc.Daca va este la indemana,ea se afla in orice carte despre "Dinamica autovehiculelor".
Foarte imoprtant:aceasta limita poate suferi modificari in functie de gradul de uzura al cauciucurilor,temperatura exterioara,sarcina,etc.
Siguranta trebuie sa fie pe primul loc!
  • sandumrs

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Am fost de curiozitate la GTT sa vad in ce stare se afla janta colegei. Cei din service au fost foarte mirati, se pare ca nu au mai vazut asa ceva niciodata. Au facut poze.

Oricum ascultati-mi sfatul.
  • ro_marian

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2007

  • Mesaj Privat
am venit azi de la mare pe autostrada soarelui pe o ploaie torentiala si iam dat 155 km /ora mai mult nu a vrut opel corsa c 1.0 2003 85 000km
  • cole

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vivaro 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Si am o corsa 1.3 cdti vreau sa zic ca am iesit cu un consum de 5,3 pe 1000 km dar viteze mai mici de 130 km/h nu a vazut, am fost impreuna cu un passat din 2006 si un peogeot 407 m'au cam alergat ce sa spun, unde se simtea motorul mai mic si mai puturos era cand urcam ,dar am fost 4 pers si bagaje , asta este sunt multumit de ea cu o singura exceptie la intoarcere am avut un zgomot care venea de la alternator, dar a disparut cand am ajuns acasa.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR