Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Si apropo ... moderatorii exista sa modereze discutile de aici. Sec. De unde sa stie ei ce s-a intamplat ?Cum verifica spusele fiecaruia ? N-am citit intreg regulamentul, recunosc , dar banuiesc ca pe undeva e trecut ca site-ul nu-si asuma raspunderea pt faze din astea. Si chiar daca nu scrie nicaieri , e plin netul de astfel de precizari.
Eu cel putin nu mai am incredere nici in propria mama ...ce sa mai zic de un nene fantoma din Pascani care imi rezolva mie nu stiu ce .... Ca sa vezi !
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
florin horgos colegul din Pascani nu mai vinde ca e suspendat demult, pe celalalt il studiez eu dar putintica rabdare.
  • simplueu11

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2012

  • Mesaj Privat
florin horgos a scris:
dancuciureanu a scris:rolland daca nu ai factura si certificat garantie la depanare pompa, factura de montare in service autorizat canti la bec pe cai legale. Cu actele de curier ce demonstrezi ? Poate el a vandut ca persoana fizica un sac de cartofi africani...

gabiopel la tine e treaba incurcata rau pentru moderatori. Respectivul nu ti-a vandut ceva, cei de la dezmembrari au luat bani. El teoretic a vrut sa te ajute, are si martori ca marfa era completa. Poate a mintit ca mergea, asta e greu de demonstrat. O bujie pica ca si o electronica instant, nu te intreaba daca are voie. Eu am patit cu un calculator de vp44, nu am pus mana pe volan, nu am pus tester, nu am deschis capota si cand sa traga posesorul masina mai bine iete ca nu mai vrea. Daca nu era de fata puteau fi suspiciuni. Cazuri mai stiu dar uzez tastatura.
Eu cred ca respectivul are un drept la replica dupa care analizam.


si simplueu11 a avut drept la replica,dar nu zice nimic.el vinde in continuare pe club opel,eu am ramas cu teapa.


Prietene eu ti-am trimis un FAR STANGA in stare perfecta . De ce dai vina pe mine ca au stricat aia de la FAN CURIER urechiusa la el si ca l-au aruncat prin masina !? Ai vazut foarte bine in ce stadiu era cutia cand ai primit-o .. Eu ce sa fac ? Dau far bun , fara probleme si sa-l primesc inapoi ? Tu sincer l-ai mai lua daca ar fi in halu cum mi-ai aratat tu ?!
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
data viitoare apelati la serviciul fragil cu inspectie la trimitere, extra cost Smile
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
sau mai sigur ambalati in asa fel incat sa nu existe risc de deteriorare chiar daca le arunca... dar multi se zgarcesc la ambalaj si il invelesc doar in folie si gata ca doar eu l-am dat si m-am scapat (scrieti si pe el daca este fragic ca au totusi grija sa nu arunce cu cele pe care scrie fragil... Wink
  • simplueu11

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Am scris FRAGIL pe colet , insa nu s-a tinut cont absolut deloc .

Adaug poze cu faru' inainte de expediere sa vada lumea ca nu-s bisnitar sau alte chestii si eu zic ca 350 lei pentru un far complet (balastru,bec xenon d2s ) este destul de bine .


Eu atat am de zis . Stima si respect .

  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
nu-i problema daca esti "bisnitzar" atat timp cat esti corect Smile cu siguranta mai gresesc si cei de la firmele de transport insa pt chestii "fragile" trebe sa platesti destul de mult in plus si atunci ai asigurare indiferent cum vin coletele si esti despagubit...insa de multe ori se "trag pe cur" si fac pe interesantzii ca sa mai salveze si ei si niste bani dar daca esti ferm si convins nu au ce sa faca decat sa isi tina gura mica si sa te despagubeasca ... insa daca nu ai platit pt "fragilitate" nici macar nu se uita catre tine ... si inca o chestie nu mai trimiteti cu fan curier e scump si nu prea sant seriosi ca sa zic asa fac transporturi "doar sa fie facute" nu prea i intereseaza cum si ce fac coletele si in ce stare ajung la destinatie cel mai simlpu e prin posta romana e si ieftin si isi asuma raspunderea fara discutii daca ai platit taxa de fragilitate...numai bine
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
E posibil ca urechiusa sa se fi rupt din cauza balastrului din colet. Smile
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
BALÁST, balasturi, s. n. 1. Încãrcãturi de saci de nisip, pietriș etc. care reechilibreazã o ambarcație sau regleazã ridicarea în aer a unui aerostat; lest, savurã. ♦ Camerã care se umple cu apã sau cu aer pentru a modifica greutatea unui submarin în vederea manevrei de scufundare a lui la suprafațã. ♦ Fig. Ceea ce este împovãrãtor, nefolositor. 2. Pietriș, zgurã etc., folosite ca așternut pe care se monteazã traversele șinelor de tren; amestec de pietriș și de nisip întrebuințat la prepararea betonului, la pietruirea șoselelor etc. – Din fr. ballast.
Sursa: DEX '98 (1998) | Adãugatã de paula | Semnaleazã o greșealã | Permalink

balást s. n., pl. balásturi
Sursa: DOOM 2 (2005) | Adãugatã de raduborza | Semnaleazã o greșealã | Permalink

BALÁST s. (MAR.) lest, savurã. (~ul unei nave comerciale.)
Sursa: Sinonime (2002) | Adãugatã de siveco | Semnaleazã o greșealã | Permalink

BALÁST ~uri n. 1) Încãrcãturã specialã din material greu (saci de nisip sau pietriș) care asigurã echilibrul unei nave; lest. 2) Amestec de pietriș și nisip, utilizat ca material de construcție. 3) Strat de pietriș pe care se așazã traversele de cale feratã. 4) fig. Povarã sau umpluturã nedoritã și inutilã. /<fr. ballast
Sursa: NODEX (2002) | Adãugatã de siveco | Semnaleazã o greșealã | Permalink

BALÁST s.n. 1. Încãrcãturã de nisip, de pietriș etc. care asigurã stabilitatea unei nave sau reglarea altitudinii unui balon. ♦ Compartiment etanș al unui submarin, care asigurã scufundarea sau ridicarea submarinului la suprafațã prin umplerea lui cu apã sau cu aer; lest. ♦ (Fig.) Ceea ce este inutil, de prisos, împovãrãtor, umpluturã. 2. Strat de pietriș folosit ca pat pentru așezarea traverselor unei linii ferate; amestec de pietriș și de nisip folosit la diferite lucrãri. [Pl. -turi, -te. / < fr. ballast, cf. engl. ballast].
Sursa: DN (1986) | Adãugatã de LauraGellner | Semnaleazã o greșealã | Permalink

BALÁST s. n. 1. lest (nisip, pietriș) care asigurã stabilitatea unei nave, a unei mașini agricole sau reglarea altitudinii unui balon. 2. compartiment etanș al unui submarin care asigurã scufundarea sau ridicarea submarinului la suprafațã. 3. (fig.) ceea ce este inutil, de prisos. 4. strat de pietriș folosit ca pat pentru așezarea traverselor unei linii ferate; amestec de pietriș și de nisip la diferite construcții. (< fr., engl. ballast)
Sursa: MDN (2000) | Adãugatã de raduborza | Semnaleazã o greșealã | Permalink

BALÁST, balasturi, s. n. 1. Încãrcãturã constând din saci plini cu nisip, pietriș etc., care asigurã echilibrul unei nave sau ajutã la reglarea înãlțimii unui aerostat; lest. ♦ Compartiment închis care se umple cu apã de mare sau cu aer, pentru a îngreuia sau a ușura un submarin în vederea scufundãrii sau ridicãrii lui la suprafațã. ♦ Fig. Ceea ce este împovãrãtor, nefolositor; povarã. 2. Strat de pietriș care se așazã sub traversele unei linii ferate, pentru a forma un pat elastic; amestec de pietriș și de nisip, întrebuințat la diferite lucrãri tehnice (prepararea betoanelor, pietruirea șoselelor). – Fr. ballast.
Sursa: DLRM (1958) | Adãugatã de lgall | Semnaleazã o greșealã | Permalink

balást s. n., pl. balásturi
Sursa: Ortografic (2002) | Adãugatã de siveco | Semnaleazã o greșealã | Permalink

balást (balásturi), s. n. – Lest. Fr. ballast, din engl. ballast. Termen tehnic.
Sursa: DER (1958-1966) | Adãugatã de blaurb | Semnaleazã o greșealã | Permalink

balast n. 1. nisip sau pietriș risipit pe traversele cãilor ferate; 2. greutate pusã pe fundul corãbiei ca s’o ție în echilibru; 3. fig. povarã.
Sursa: Șãineanu, ed. a VI-a (1929) | Adãugatã de LauraGellner | Semnaleazã o greșealã | Permalink

*balást n., pl. urĭ (fr. ballast, d. engl. ballast, care e din aceĭași rãd. cu germ. last. V. lest). Lest, savurã. Petrișu pe care se pun șinele cãiĭ ferate.
Sursa: Scriban (1939) | Adãugatã de blaurb | Semnaleazã o greșealã | Permalink

WATER BALAST [pr.: uótãr balast] n. Tanc conținând lestul lichid al unei nave și fiind plasat în fundul dublu al acesteia. /<fr., engl. water balast
Sursa: NODEX (2002) | Adãugatã de siveco | Semnaleazã o greșealã | Permalink


Cel montat pe far e balast electric.
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Pentru cine e dedicatia kilometrica de mai sus?
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
ptr FanCurier Very Happy
  • narcky_cypycu

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Intradevar cam slabe serviciile oferite de fancurier fata de pretul cerut si nu numai ei procedeaza asa.
Cu posta romana am trimis zeci de pachete si n-am avut probleme.
La firmele de curierat conteaza foarte mult dimensiunea si greutatea (creste pretul) si atunci expeditorul reduce din materialul de ambalare. Very Happy
Skip ads

  • mosu90

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Am nevoie de un sfat ca nu mai stiu pe cine sa intreb Very Happy

Intentionez sa cumpar un motor SH pt un Astra H, am gasit la doua parcuri de dezmembrari din ploiesti. Poate vreunu din voi stiti/ati auzit de cat de seriosi sunt cei de acolo. Eu sunt tocmai din Timisoara, pe aici prin zona am bantuit tot, iar sa platesc o caruta de bani pana acolo sa-l vad nu stiu cat se merita si nici cu banii nu stau foarte bine.

Unul din numere l-am luat de aici de pe forum, au si adresa web http://www.dezmembrariopelploiesti.com/ . Ei au zis ca imi ofera garantie 3 luni la motor si ca ma costa 500 euro + curier.

Cel de-al doilea l-am luat de aici : http://www.pieseauto.ro/dez...i-h-31817710.html . Ei imi ofera 6 luni si factura daca vreau ( cu conditia sa platesc eu TVA-ul). Tot la 500 euro e, dar mi-au zis sa le trimit prin OMV 200 ron sa fie siguri ca ridic coletul...

Daca stiti ceva, imi puteti da vreun sfat, raman dator, deja sunt cam speriat de astia cu dezmembrarile am mai luat un motor de aici care nu a fost bun si stau de o gramada de timp pe bara. (Sunt si student si abia am reusit sa fac rost de bani:D)

Va multumesc
  • simplueu11

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2012

  • Mesaj Privat
cangri a scris:BALÁST, balasturi, s. n. 1. Încãrcãturi de saci de nisip, pietriș etc. care reechilibreazã o ambarcație sau regleazã ridicarea în aer a unui aerostat; lest, savurã. ♦ Camerã care se umple cu apã sau cu aer pentru a modifica greutatea unui submarin în vederea manevrei de scufundare a lui la suprafațã. ♦ Fig. Ceea ce este împovãrãtor, nefolositor. 2. Pietriș, zgurã etc., folosite ca așternut pe care se monteazã traversele șinelor de tren; amestec de pietriș și de nisip întrebuințat la prepararea betonului, la pietruirea șoselelor etc. – Din fr. ballast.
Sursa: DEX '98 (1998) | Adãugatã de paula | Semnaleazã o greșealã | Permalink

balást s. n., pl. balásturi
Sursa: DOOM 2 (2005) | Adãugatã de raduborza | Semnaleazã o greșealã | Permalink

BALÁST s. (MAR.) lest, savurã. (~ul unei nave comerciale.)
Sursa: Sinonime (2002) | Adãugatã de siveco | Semnaleazã o greșealã | Permalink

BALÁST ~uri n. 1) Încãrcãturã specialã din material greu (saci de nisip sau pietriș) care asigurã echilibrul unei nave; lest. 2) Amestec de pietriș și nisip, utilizat ca material de construcție. 3) Strat de pietriș pe care se așazã traversele de cale feratã. 4) fig. Povarã sau umpluturã nedoritã și inutilã. /<fr. ballast
Sursa: NODEX (2002) | Adãugatã de siveco | Semnaleazã o greșealã | Permalink

BALÁST s.n. 1. Încãrcãturã de nisip, de pietriș etc. care asigurã stabilitatea unei nave sau reglarea altitudinii unui balon. ♦ Compartiment etanș al unui submarin, care asigurã scufundarea sau ridicarea submarinului la suprafațã prin umplerea lui cu apã sau cu aer; lest. ♦ (Fig.) Ceea ce este inutil, de prisos, împovãrãtor, umpluturã. 2. Strat de pietriș folosit ca pat pentru așezarea traverselor unei linii ferate; amestec de pietriș și de nisip folosit la diferite lucrãri. [Pl. -turi, -te. / < fr. ballast, cf. engl. ballast].
Sursa: DN (1986) | Adãugatã de LauraGellner | Semnaleazã o greșealã | Permalink

BALÁST s. n. 1. lest (nisip, pietriș) care asigurã stabilitatea unei nave, a unei mașini agricole sau reglarea altitudinii unui balon. 2. compartiment etanș al unui submarin care asigurã scufundarea sau ridicarea submarinului la suprafațã. 3. (fig.) ceea ce este inutil, de prisos. 4. strat de pietriș folosit ca pat pentru așezarea traverselor unei linii ferate; amestec de pietriș și de nisip la diferite construcții. (< fr., engl. ballast)
Sursa: MDN (2000) | Adãugatã de raduborza | Semnaleazã o greșealã | Permalink

BALÁST, balasturi, s. n. 1. Încãrcãturã constând din saci plini cu nisip, pietriș etc., care asigurã echilibrul unei nave sau ajutã la reglarea înãlțimii unui aerostat; lest. ♦ Compartiment închis care se umple cu apã de mare sau cu aer, pentru a îngreuia sau a ușura un submarin în vederea scufundãrii sau ridicãrii lui la suprafațã. ♦ Fig. Ceea ce este împovãrãtor, nefolositor; povarã. 2. Strat de pietriș care se așazã sub traversele unei linii ferate, pentru a forma un pat elastic; amestec de pietriș și de nisip, întrebuințat la diferite lucrãri tehnice (prepararea betoanelor, pietruirea șoselelor). – Fr. ballast.
Sursa: DLRM (1958) | Adãugatã de lgall | Semnaleazã o greșealã | Permalink

balást s. n., pl. balásturi
Sursa: Ortografic (2002) | Adãugatã de siveco | Semnaleazã o greșealã | Permalink

balást (balásturi), s. n. – Lest. Fr. ballast, din engl. ballast. Termen tehnic.
Sursa: DER (1958-1966) | Adãugatã de blaurb | Semnaleazã o greșealã | Permalink

balast n. 1. nisip sau pietriș risipit pe traversele cãilor ferate; 2. greutate pusã pe fundul corãbiei ca s’o ție în echilibru; 3. fig. povarã.
Sursa: Șãineanu, ed. a VI-a (1929) | Adãugatã de LauraGellner | Semnaleazã o greșealã | Permalink

*balást n., pl. urĭ (fr. ballast, d. engl. ballast, care e din aceĭași rãd. cu germ. last. V. lest). Lest, savurã. Petrișu pe care se pun șinele cãiĭ ferate.
Sursa: Scriban (1939) | Adãugatã de blaurb | Semnaleazã o greșealã | Permalink

WATER BALAST [pr.: uótãr balast] n. Tanc conținând lestul lichid al unei nave și fiind plasat în fundul dublu al acesteia. /<fr., engl. water balast
Sursa: NODEX (2002) | Adãugatã de siveco | Semnaleazã o greșealã | Permalink


Cel montat pe far e balast electric.


Merci pentru corectare Smile
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
De fapt, eu te-am corectat primul... dar sub alta forma.
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
@mosu, cu cel de-al doilea vanzator am avut de-a face, sunt oameni seriosi si destul de maleabili, cred ca ai posibilitatea sa mai negociezi cu ei macar pretul transportului.
De primii nu stiu nimic.
Orice ai face, sa nu te puna sfantu' sa iei de la dancor..
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
eu l-as lua pe ala cu 6 luni garantie Razz cat despre transport vb cu ceva sofer de duba sau tir care fac naveta din tm ca iesi mai ieftin daca il trimiti cu curier ma tem ca le lasi minim 300 de lei si in banii aia mai bn vb cu cineva cu o masina spatioasa sa i bagi benzina/motorina sa mergi sa il iei...
  • mosu90

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2009

  • Mesaj Privat
@aco_008 mersi de sfat, ei mi-au zis ca ma ajunge cam 50 euro transportul din experientele pe care le-au avut.
Si mie mi s-au parut seriosi, mi-au dat tot felul de explicatii ca imi cer 200 ron inainte ca au mai avut situatii in care nu au ridicat si a trebuit sa plateasca o groaza de taxe pentru ditamai motorul.

@Vectra sri mersi de raspuns, sa vad desi ma cam grabesc si nu stiu daca mai stau, poate nici nu gasesc.

Si'asa motorul care l-am luat de aici si nu a mers, dadusem 700 euro pe el tocmai ca am zis ca nu mai platesc taxe transport/ il vad etc... dar se pare ca e cam acelasi lucru ca iei de aici sau de la ploiesti. Aici e groaznic cu dezmembrarile, majoritatea au niste preturi de-ti cade fata si pe deasupra nici nu sunt, daca gasesti cateva masini ca a ta sa te bucuri.
  • simplueu11

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2012

  • Mesaj Privat
EL-GABRY a scris:De fapt, eu te-am corectat primul... dar sub alta forma.


Iti multumesc si tie Very Happy .. te simti mai bine acum Razz ?
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Indubitabil.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR