Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • nastrut

  • Mesaje scrise: 244
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2008

  • Mesaj Privat
VWhater01 nu prea ai dreptate. Orice piesa noua beneficiaza de garantie, nicidecum de transport gratuit. Daca clientul se duce cu piesa defecta la magazin si cu totate actele de montaj si deviz , iti garantez ca piesa i se schimba pe garantie sau i se restituie contravaloarea pe acea piesa. Daca tu ai vazut reclama de la TOCMAI.ro ca ei platesc transportul, asta nu inseamna ca si magazinele cu piese auto NOI fac la fel Smile . Eu nu vad in situatia de fata nici o teapa. Intr-adevar, clientul a platit montatul si demontatul piesei dar eu stiu ca 3 luni de zile are garantie si la service, deci ar trebui ca piesa cazuta sa i se monteze din nou gratis.

Drumuri bune la toata lumea!
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Legea garanției din România prevede ca toate costurile repararii/schimbãrii unui produs defect aparțin în totalitate vânzãtorului. Asta include toate costurile, chiar dacã ar fi sã îl trimitã clientul și sa îl expedieze înapoi de pe Marte. Cum legea nu condiționeazã ca returul sa se facã cu un agent economic agreat de vânzãtor, clientul poate face returul și cu Agenția Spatiala Americana. Restul e can can.
Nu îl cunosc pe Maiandrei dar am auzit multe cuvinte de lauda și sunt convins ca va rezolva problema.
  • nanutza

  • Mesaje scrise: 341
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Normal si corect este ca im momentul in care ai cumparat piesa de le ei si ulterior sa dovedit a fi defecta sa fie trimisa inapoi impreuna cu actele doveditoare ca a fost montata in service pe cheltuiala vanzatorului .

Daca eu cumpar o piesa noua de la un vanzator ce emite factura si imi expediaza piesa prin curier cu plata rambus si apoi merg in service si se dovedeste ca este defecta ce ar trebuii sa se intample?
Sa trimit piesa defecta la vanzator pe bani mei si sa imi fie trimisa alta tot noua la schimb si sa plates tot eu transportul catre mine ?

Un vanzator corect primeste piesa defecta prin curier, plateste transportul si exepdieaza alta noua tot prin curier pe bani lui ASA cum spune si legea.

El urmand sa isi recupereze bani dati pe transportul piesei de la furnizor.

Odata ce mergi la un service cu piesa ta in mana , ei iti monteza piesa.
Piesa fiind defecta cand iti vine piesa schimbata mai platesti odata montajul.
Ce patron de service iti monteaza de 2 ori o piesa la pret de un singur montaj odata ce nu ai luat piesa de la el ?
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
daca vreti va scanez un act de garantie de la un service din galati, unde am reconditionat alternatorul masinii mele...
chiar daca am cumparat si piesele de schimb de la ei (adica service-ul unde am facut reparatia), pe actul de garantie scrie clar ca pretul manoperei reparatiei/inlocuirii pieselor defecte cumparate de la ei, chiar daca sunt in perioada de garantie le suport eu...

adica, imi repar masina la ei, daca imi pun piese defecte sau se strica cat sunt in garantie, doar piesele mi le inlocuiesc, manopera o platesc eu...
adica, punte de diode + releu incarcare costa vreo 250 de lei (asta daca le cumpar eu de la magazin, ca ei le cumpara mai ieftin), iar restul pana la 500 de lei sunt manopera si cine stie ce alte spray-uri...
daca in cele cateva luni cat imi dau garatie se strica de 2 ori (adica 2x250 lei manopera) mai bine imi iau alternator nou...



si inca ceva, am fost odata la alt service, nu mai retin ce am schimbat la o masina (nu era a mea) si acolo pe factura mi-au pus 1 spray de curatat (adica unul intreg), 1 tub de vaselina, etc, chestii care pe factura erau vreo 60-70 de lei...
eu am stat langa masina in permanenta si garantat nu au folosit acele "consumabile"...
cand am vazut factura le-am zis: pai nu s-a folosit tot spray-ul ala si toata vaselina si alte chestii...
au dat-o de gard si pana la urma nu am mai comentat, le-am dat banii si am plecat...
cred ca asta era si scopul lor, sa-mi ia banii si sa plec...
Skip ads

  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
@Stefan_BC din proprie experienta iti spun ca te imbeti cu apa rece. N-ai sa faci nici o branza cu ei de la EDS. Eu am fost mai fraier decat prevede legea si atunci cand am cumparat si inlocuit un EGR in serviceul lor, pentru ca m-am bucurat la cativa lei nu le-am cerut factura pe manopera si piesa.
Se pare ca derapajul de comportament este o practica bine impamantenita deoarece exista o asemanare izbitoare a pataniei mele cu ce ti se intampla tie acum.
Detaliez putin ca sa ai o imagine asupra tabloului ce va urma sa se configureze, cum am spus si mai sus asemanarile mi se par destul de concludente:
Problemele mele cu ei care au aparut in momentul cand am avut curajul sa-l infrunt pe ,,cel mai mare'' din EDS si sa-i spun ca, clientii se trateaza cu respect si nu se ,,cearta'' pe forum cand isi expun un punct de vedere, motiv pentru care atunci cand am invocat probleme legate de garantie am fost trimis cu capra la plimbare. Daca ai timp de beletristica toata povestea o poti citi pe unul din topicurile in care se fac recomandari despre service-urile pe care le recomanzi sau eviti.
Cum am spus si mai sus, se pare ca lipsa de respect este un punct forte al reprezentantilor acestei firme. De ce spun asta, pentru ca atat timp cat cotizezi si nu faci pe nebunul, eventual mai dai si cateva osanale pe topicurile dedicate totul e numai lapte si miere, ai parte de discounturi consistente toate materializate in diagnoze. La polul opus, te regasesti, in cazul, cand faci marea prostie si ai un punct de vedere diferit de cel al conducatorului. In aceasta ipostaza esti instant declarat persona non grata for life alias ,,trol'' si balacarit cum se cuvine ca bonus.

Sfatul meu, este sa te duci sa depui actele cat mai repede la organele abilitate sa rezolve astfel de ,,practici comerciale''. Tu ai un mare avantaj concretizat in hartii si ar fi pacat sa nu-l materializezi. Sunt ferm convins ca dupa ce vor fi ,,studiate atent'' vei chemat la o intelegere.
In acest topic si pe acest forum este o chestiune de timp pana cand imaginea ta de pagubit va fi asociata cu cea a unui diletant care vrea cu orice pret sa strice o afacere, doar pentru ca are un ,,interes meschin'' in a-si recupera banii da-ti pe piese proaste din nascare. Avocatii neplatiti isi fac treaba minunat de bine se poate vedea in istoricul ultimelor posturi.
Iti doresc mult succes in dezideratul tau.

Bafta
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Asa e cand va mananca. Si pe vanzator si pe cumparator.
Stefan - cumparai SH sau nou de la magazin zonal.
Tiaz - anulai EGR si gata.
Maiandrei - incerci sa pari o firma fantastic de mare - corect, nu se poate pana nu tratezi cu aroganta si dai tepe. In cazul de fata refuzai sa vinzi online si ii trageai omului un egr off, sunt sigur ca tot ramanea profit curat.
  • VWhater01

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Omule, un servis nu iti recomanda sa iti dezmembreze masina, sa iti puna table la egr si dpf. La noxe mai iesi apoi ? Sau la un control arr? Mai ganditi-va si voi...daca nu, luati-va dacia ca alea sunt masini simple. Toata ziua cautati doar cum sa carpiti masinile. Sa faceti conversii din volante masa dubla in simpla, sa facem mantzocarii si alte alea. Poate unii mai ies si cu masina din tara sau sunt stabiliti in alte parti unde legea e drastica...egr-ul are si el rolul lui ca multe alte piese. Si sh pt ce sa cumperi ? Sa il schimbi iar peste 2 saptamani si sa platesti manopere la servis aiurea? Decat sa dati sfaturi dastea mai bine abtineti-va. Ce facem acum numai cumparam piese decat local ca altii sunt neseriosi? Trebuia sa aiba o politica pe site sau oriunde in care sa fie scris conditiile de retur ! si sa rezolve omul pe loc, nu sa il duc cu zaharelu si sa il tina cu masina demontata si banii luati !
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Un service cum se vrea un mic atelier cauta sa gasesca cea mai buna solutie financiar pentru rezolvarea unei probleme. Cred ca asta era targetul intial al lui Marius, Nu stiu daca mai e si acum...

Vezi, aici e problema, mentalitate pur romaneasca. De ce sa fac o carpaceala buna, nu se cade ca eu am valoare, de fapt pot fi inteligent si sa caut cel mai bun pret online prin cea mai complicata metoda posibila unde sunt o gramada de necunoscute?
Daca ai ”$ si valoare”, duci masina in cea mai a draq reprezentanta, o lasi acolo ”poftim cheile, ma suni cand e gata” fara sa-ti complici situatia.


Uitati scopul prezentei noastre pe forum - majoritatea suntem prezenti aici in incercarea (disperata as spune) de a intretine si repara masinile cat mai ieftin...

LE: Z19DTH cu cai, EGR si DPF off a facut cartea fara probleme... Ideea e sa lasi totul pe masina, sa nu fie evidenta anularea acestora...
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
DB77AAA, mentalitate pur romaneasca e sa faci carpaceli cu EGR OFF, DPF OFF si tuning. Alea sunt carpaceli. Niciun service serios nu iti va propune asta. Ca inseamna doar sa repuna in circulatie o masina cu o stare tehnica precara detinuta de un om prea rupt in fund sa o repare. E un mare pas inainte pentru sanatatea tuturor ca din 2015 vor verifica la ITP si filtrul de particule pe masini. Si cum vor verifica si pulberile degeaba mai ai "cutia" pe masina. Sa speram ca se vor tine de treaba si ca vom vedea cati mai multi "smecheri" ca aia de alaltaieri care urlau la Romania TV ca i-a ars la RAR cu 21.000 RON amenda pentru modificari neautorizate aduse unui autoturism.
Si e absurd sa spui ca l-a mancat pe cumparator cand a cumparat de la un magazin online.
  • VWhater01

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Scuza-ma, dar se vede ca esti de dambovita.....de asta crezi ca suntem aici ? Sa ne reparam masinile cat mai ieftin? Cred ca ai gresit locatia....majoritatea ne intretinem masinile exemplar, cautam sa facem upgradeuri nu downgradeuri si carpeli cum fac altii ; le spalam saptamanal si le ceruim lunar, le asiguram servis de cea mai buna calitate si consumabile schimbate la timp. De ce ? Tocmai sa avem masini impecabile in care sa ne fie drag sa mergem, nu troace cu cauciucuri de ies sarmele din ele si muzica la maxim de sare tabla ( cu toate ca mai sunt si dastia in the club ), sa ne simtim si sa avem siguranta...ca pana la urma asta e cel mai important. Nu sa iti fie frica sa iesi la drum lung ca te intorci pe platforma....
  • Avram Adrian

  • Mesaje scrise: 654
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Daca toata lumea ar merge la reprezentanta ce ne mai trebuie opcom? Ma intreb si eu
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
e un gadget bun care te poate uneori scoate din rahat mai repede decat reprezentanta...
Skip ads

  • Avram Adrian

  • Mesaje scrise: 654
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Asta incercam sa spun, nu tot timpul reprezentanta este solutia
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Doctore, service serios nu exista, poate ateliere. Chiar si asa, stiu cateva Bosch Service si nu numai unde oamenii se implica, mai gasesti si scule neortodoxe la ei, carprog, FGT si tot asa. DPF sau EGR e mai complicat sa reiasa ca e sau nu e pe masina cata vreme ele exista fizic acolo. Nu vor angaja la ITP sau la RAR tuneri care sa verifice asta. Toata nebunia europeana cu DPF-ul verificat de autoritati a plecat din UK unde se poarta cu teava si gata. Probabil pe la firmele lu' "tati" ai primit 21000 lei amenda "la magnet..."...
Alalalt, arogantu de B, felicitari ca tu intretii masina exemplar si intri aici doar de cancan.

Jgy si Adrian, asa e, e bine sa fim imformati si sa evitam jecmanelile, asta si spuneam, intram aici sa fim ajutati, sa mai schimbam o parere, sa gasim o solutie avantajoasa financiar....
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
@VWhater01, nu Dambovita il face pe om! Nu sunt nici eu adeptul ieftinelilor, a carpelilor sau a improvizatiilor, iar acest forum nu are menirea sa promoveze aceste notiuni. Iar notiunea de "pret" vehiculata pe forum este foarte relativa, pret mic neinsemnand neaparat ieftin, ci mai degraba o zecime din cat se cere pentru o lucrare in service-uri de reprezentanta, sunt pe aici exemple cu miile.
As sugera sa pastram insa firul discutiei, civilizat, fara devieri, iar persoanele in cauza, fizice sau juridice, sa ne dea si deznodamantul situatiei expuse. Clementa!
  • VWhater01

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Una e sa schimbi o parere, sa faci o intrebare despre, alta e ca mintea ta sa vrea ca un servis sa ii propuna modificari si mantzocarii la masina....de ce va mai luati masini complicate daca nu va permiteti intretinerea? Loganul cu 1000 lei il repari tot si merge brici. Dar pe aici unii nu dau drumul nici la clima CA Consuma..wake up romanilor..e plina tara asta de toroape care mai de care mai "modificate" sa mearga eftin si degeaba cu investitie 0...cei cu astfel de mentalitate nu prea au ce cauta intr-un club .. sau voi la intalniri vorbiti despre ce sa mai scoateti de pe masina?
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
din pacate in RO oamenii sunt saraci sau pur si simplu nu vor sa "investeasca" prea mult ca sa repare o masina eu am lucrat mecanic acum 4 ani si deseori se faceau carpeli pt ca clientul sa iasa mai ieftin , asta fiind dorinta lui binenteles nimeni nu sarea sa i bage pe gat carpeala , dar nu odata sa intamplat sa i spun clientului ca costa x lei toata treaba si raspunsul lui a fost da nu se poate mai ieftin nu am nevoie de garantie sau factura nu prea doresc sa dau atatia bani sa o repar si atunci se faceau carpeli la cererea clientului, ceea ce vreau sa spun e ca ziceati de carpeli , egr off si chestii de genu , sa stiti ca is mai multi care cauta asa ceva decat sa isi repare masina cum ar trebui.
  • Kodrutz

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1996 x16xl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Eu mi-am luat egr nou din magazin.dupa un an s-a blocat cu zamachisi:)).si l-am curatat frumos si l-am si blocat."carpeala"mea functioneaza foarte bine si dupa 2 ani.ce vreau sa zic Vwhater oricat ai incerca sa intreti masina tot forumu iti da cea mai buba solutie.cel putin in cazu meu
  • VWhater01

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Dar nu am spus eu ca nu gasesti solutii pe forum ! Insa nu poti acuza un servis ca nu ti-a propus sa faci egr OFF cum zice colegu de DB.....asta a spus si despre eds..cazul de fata e o problema insa treaba cu propusul de mantzocarii e alta treaba..pt ce sa riste un mecanic sa i se puna lacat pe servis?
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
VWhater01, hai sa ne oprim aici ca suntem oarecum off topic si niciun proprietar de service sãnãtos la cap nu ii propune clientului sa ii anuleze EGR-ul și DPF-ul ca sa poatã circula cu cazanul.


Ultima modificare facuta de pirvu_daniel la Mar 19 Aug, 2014 7:29 pm
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR