Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A
  • fifinu

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Salutare,sunt nou pe aici dar sunt fan opel/daewoo de mult,inainte am avut un Cielo pe care pot spune k l-am invatzat pe de rost dar acum am trecut in lumea Opel si am un Vectra A 1.8 Benzina + GAZ . De cand am cumparat-o am avut o problema cu troncanitu pe dreapta fata , am schimbat capu de planetara pe stanga care nu era original (neavand ABS) si rulmentii de presiune de flanse/amortizoare , amortizoarele sunt bune ,flansele la fel, arcurile sunt excelente, singurul lucru care nu l-am schimbat ar fi capul de planetara pe partea dreapta de unde se aude ca troncane ,troncane la orice groapa/gropita/denivelare,orice se aude d zici k imi bate amortizoru in capota Smile cineva mi-ar fi zis ca imi lipseste o piesa dar nu stie ce de la ansamblul arc,amortizor,flansa,rulment sau nu stiu,cine a mai avut problema asta HELP PLEASE! app...nici unghiul de fuga nu il am reglat dar pivotii/bucsile sunt bune (nu's noi dar sunt bune) AJUTOR va rog,mersi
Skip ads

  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Bucse bara stabilizatoare?
  • fifinu

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2012

  • Mesaj Privat
salut,uite ca la asta...nu m-am gandit sincer,nu stiu exact toata "articulatia" masinii dar...am schimbat si bieletele antiruliu (acum mi-am adus aminte) deci bucsile bara stabilizatoare zici...altceva ar mai fi in afara de astea?
  • ionel dobre

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2010

  • Mesaj Privat
pivoti
Skip ads

  • marianbuda

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Vectra 1993 TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Bucsa rotunda, din capatul trapezului cea spre habitaclu, ar mai putea sa fie rupta . Asta iti spun ca si eu de o saptamana am problema asta pe partea dreapta . Tot troncanea ceva parca era telescopul, dar telescoapele pe fat sunt schimbate de o luna, astazi m-am uitat sub masina si am vazut bucsa aeea rupta .Si eu am fost la mecanic si nu juca nimic la roata (cap bara, bielete, rotula ), am fost de fata cand a controlat roata si nu a jucat nimic .
  • fifinu

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2012

  • Mesaj Privat
salut , cred ca bucsa aia e , pt ca ieri m-am uitat calumea la ea,nu are nimic rupt sau alte chestii in afara de unghiu de fuga care nu e facut,pivoti noi,bielete noi,amortizoare schimbate (nu noi dar bune - pe gaz) , arcuri f solide, flansele bune,rulmenti de sarcina noi,capete de planetara noi,cred ca stiu de care bucsa zici dar nu sunt sigur...am 2 bucsi uzate ma rog,una e rupta as putea spune dar nu cred ca e cea de care zici se pot vedea fff usor aceste bucsi de care zic eu sunt practic pe mijloc si le vezi imediat cum deschizi capota,nu stiu cum se numesc alea,ai cumva vreun manual sa-mi poti "desena" intr-un fel sau altul ? sunt incepator dar tre sa stiu ce sa iau ca nu vreau sa las masina asa,incet incet a cam inceput sa-mi placa.merci mult de tot
  • fifinu

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2012

  • Mesaj Privat
sau nu stiu,zi-mi macar unde dedesubt sa ma uit pe dreapta ca sigur e ceva minor si nu am vazut pana acum tre sa vad ce ar putea fi ca ma ia capu cu troncaneala asta ca mi-e frica sa intru tare in curbe sa merg peste 100km/h circul de parca as fi incepator Smile
  • marianbuda

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Vectra 1993 TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Uite un link de unix auto cu bucsa de care zic eu :
http://www.unixauto.ro/Unix...amp;cMegnNr=11853 , intra pe aceea cu codul 740065
Sa iti explic : cum stai cu fata la roata din dreapta are bucsa care vine prinsa in jugul de la motor, aceea este situtata spre bara, pe mijloc sub discul de frana ai rotula (sau pivotul cum vrei sa ii zici tu ), sub podul pedalier deci in stanga pivotului vei vedea un surub care prinde trapezul de sasiu, acolo este situata bucsa de care zic eu, si pe care o ai in poza daca intri pe acel cod ce l-am scris mai sus . Si la mine a inceput numai de o saptama sa bata dar numai pe drum mai rau sau cand ma duc pe ceva drum de tara denivelat . Bucsa nu este scumpa 27RON bucata, eu astazi le-am comandat pe amandoua si maine ma duc sa le schimb .
La mine se vede ca ii rupta pentru ca partea superioara a bucsei este iesita spre podul pedalier .
Skip ads

  • fifinu

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2012

  • Mesaj Privat
am inteles,pai in cazul asta o sa "investighez" si daca e asta iti trimit o bere prin posta Smile serios,daca e asta m-ai ajutat enorm,o sa inspectez cat de curand si o sa iti zic,merci mult
  • marianbuda

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Vectra 1993 TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Uite eu astazi am schimbat bucsele respective, si pe partea dreapta imi batea trapezul in jugul de la motor . In plus bucsa din dreapta a avut cauciucul iesit pe jumatate din ea, iar cea de pe partea stanga nu mai avea nici aceea multe zile .
Verifica si tu sau sute la un mecanic sa verifice acele bucse de la trapez, posibil la tine sa nu iti fie iesit cauciucul din carcasa de metal al bucsei inca, ci doar dezlipit si nu observi ca ai probleme cu ea .
  • RUFF

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1994 TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Salut, incearca sa faci asta, ca si la mine troncanea, desi schimbasem, bucsele si pivotul.
Deschide capota si apasa-te pe partea care troncane, dasa iese flansa din lacasul de pe aripa, schimba flansele si rulmentul si se rezolva. (de obicei se "buleste" flansa inferioara.)
  • fifinu

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2012

  • Mesaj Privat
salut,chiar am facut asta,se pare ca nu iese...pe o parte unde nu se aude "bubuitura" se aude cum fasaie amortizoru cum lucreaza rulmentu ca sa zic asa si e totul super pe partea asta unde am problema cand ma apas se aude fasaitu de la amortizor (rulmentul e schimbat de o saptamana)si se aude ca si cum s-ar rupe ceva ca si cum loveste metal pe metal exista altceva in ansamblu?ceva ce as putea sa am lipsa? deci e : amortizor,arc,flansa,rulment ,da?mai e si altceva?o bucata de cauciuc,o bucsa ceva?care ar putea fi lipsa?astept un raspuns,ms mult,ciao
Skip ads

  • RUFF

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1994 TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2011

  • Mesaj Privat
salut, nu stiu cat ajuta, dar e tot ce am gasit. Ar mai fi o metoda sa vezi de unde vine zgomotul, propteste masina in bordura si dai sa urce incet, iar altcineva sa incerce sa isi dea seama de unde provine, s-ar putea sa fie un tampon de la motor.
  • fifinu

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2012

  • Mesaj Privat
MERCI ENORM de mult asta imi trebuia ca sa-i arat la mecanic exact asta era tot ce imi trebuia,merci mult d tot,acu o sa investighez (in weekend mai exakt si luni-marti sapt viitoare)si o sa t anunt ce era,dar sunt sigur ca e ceva simplu,merci mult inca o data
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR