Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A
  • stork

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2013

  • Mesaj Privat
De cand am facut prostia sa ma bag sa reglez relantiul mai rau am facut.Masina imi arata consum de 18 % cand merg pe LPG si 10-11% cand comut pe benzina.Spuineti-mi si mie daca am dat peste cap acel reglaj la relanti e normal sa-mi consume si lpg mai mult sau nu are legatura benzina cu gpl?Ma dispera nu mai pot de nervi,nu mai stiu ce sa-i fac
Skip ads

  • deleted-61307

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Motorul il vom ghici in boabe de porumb!
Inainte ce consum aveai?
Daca ar fi sa fie motor de 2000 cam asta e consmul, iar pe gpl mereu va consuma mai mult.
  • stork

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2013

  • Mesaj Privat
1.6i GL Sedan
pe cartea masinii mele scrie ca la 90 km/h consuma 5.2l/100 km
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Pe carte 6 plus 25% eroare data de ei deci un 8 plus varsta inca cativa litrii 10 si mai pui si posibil ceva alte probleme deci consumul pe benzina e bun.
Cat despre gaz e normal sa consume mai mult.
Skip ads

  • stork

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2013

  • Mesaj Privat
18% pe lpg si 11% pe benzina tie ti se par normale consumurile asta pt motor de 1.6?Si relanti de 1.5 l/h,cand trebuia sa-mi arate si 0.6, 0.7l/h?doamne fereste....se vede ca tratati problemele cu superficialitate si ca nu aveti habar,doar postati sa va aflati in treaba si sa va dati cu parerea.De unde scoti tu ca scrie pe carte 6% cand pe carte scrie negru pe alb si citet 5.2 + nu stiu ce calcule mai faci tu.De unde scoti tu calculele astea?Din burta?Daca producatorul masinii scrie 5.2/100 km inseamna ca stie el ceva si nu abereaza cand zice asta ca nu e ROMANAS sa pacaleasca lumea.Nemtii sunt seriosi nu sunt ca romanii.Da asa suntem noi mereu mai destepti decat producatorii.COnsumul de 5.2 l/100 km e facut in conditii speciale cu 1 singura persoana si 90 km/h treapta 5.Si vezi ca sunt mai multe tipuri de vectra A cu consumuri diferite am si specificat ca e 1.6i Gl sedan
  • deleted-61307

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Dude, masina e veche, nu e noua !
E logic ca nu va mai consuma cum trebuia sa consume la inceputurile ei.
De curand a fost anuntata o chestie ca producatorii mint cu cel putin 25%valoarea consumului real.

Talpa cum ii dai? O tii in ~2500 de ture?

Filtre, ulei cand le-ai schimbat?
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Nu e ca mint cand dau consumul.
Dar tu nu o sa mergi niciodata in regimul in care mege masina atunci cand e calculeaza consumul.Exista o metoda pe care producatorii de masini o aplica.
Am mai postat undeva , odata pe aici aceasta procedura.
Si masina mea daca vreau consuma 13 in oras exact cum zice producatorul.Dar la cum merg sub 14 nu-mi ia.
  • stork

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2013

  • Mesaj Privat
14 in oras?Inseamna ca le aveti varza masinile sincer.... :O :O
Or fi ele vechi dar nici in halu asta.Nu am cum sa fiu de acord nici macar cu 10% in oras daramite cu 14 :O
Skip ads

  • stork

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2013

  • Mesaj Privat
mariod a scris:Dude, masina e veche, nu e noua !
E logic ca nu va mai consuma cum trebuia sa consume la inceputurile ei.
De curand a fost anuntata o chestie ca producatorii mint cu cel putin 25%valoarea consumului real.

Talpa cum ii dai? O tii in ~2500 de ture?

Filtre, ulei cand le-ai schimbat?


nu am turometru,dar ce stiu e ca merg la consum cat mai mic adica gen 80 la ora treapta 5,poate chiar si 70 treapta 5.Multi imi zic ca vectra e totusi masina de turatie,adica dupa unii nebuni cica ar trebui sa merg mai sportiv cu ele chiar si cu 70-80 la ora treapta 3 :O.Nu sunt vitezoman sa le turez.Daca as putea as merge si cu 60 la ora in treapta 5 dar se aude cum se subtureaza,nu ma lasa.Dupa parerea mea aceea e placerea de a conduce,sa fie motorul cat mai silent,nu sa le auzi in cap.Ma rog e doar parerea meaMie imi place sa fie motorul cat mai silent si sa consume cat mai putin Very Happy
Filtrul de aer,e un pic murdar dar nu mult.Asta e baraganul(buzaul) plin de praf in care traiesc....
Dar ma rog v-am mai zis modelu meu de vectra e GL sedan,e diferit fata de o vectra "chioara".Sunt modele si modele de vectra cu consumuri diferite.Opelul meu este facut in Olanda,pentru ca in cartea masinii mele scrie in limba olandeza(dutch_),nu in germana cum credeam.Am ramas uimit.La opelul lui taicamiu cartea masinii lui este scrisa in germana.
  • deleted-61307

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Gl ala vine de la echipare, n-are nici cea mai mica treaba cu motorul. Codul conteaza, presupun ca e c16nz.
eu si cangri avem motoare mari, 2000 respectiv 2500.

Daca tu mergi asa subturat cu ea... normal ca iti consuma.
La 70kmh esti in maxim a 4-a, pt ca un benzinar consuma aiurea si subturat, nu doar foarte turat.

Daca tot ti se pare ca ti se dau raspunsuri proaste si ca noi avem masini praf nu inteleg de ce mai pui intrebari pe aici pentru ca se pare ca stii singur cum e mai bine.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
stork a scris:14 in oras?Inseamna ca le aveti varza masinile sincer.... :O :O
Or fi ele vechi dar nici in halu asta.Nu am cum sa fiu de acord nici macar cu 10% in oras daramite cu 14 :O


Daca tu scoti mai putin din masina cu motor de 2500 si 100sicevadecai.Eu te felicit.
  • dj_coma

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Degeaba te superi pe cei care iti dau sfaturi. Nu te lua dupa valorile date de producator ca nu ai sa le obtii niciodata. Mai ales la o masina care are ceva vechime. Am avut acum vreo 3-4 ani o Vectra GL cum ii zici tu (GL vine de la nivelul de echipare) cu motor c16nz cu instalatie gpl pe ea care cand am cumparat-o avea 162000km. Pe benzina in afara consuma maxim 5,5% la 110-120km/h, iar in oras undeva la 7-8%. Pe gpl undeva la 7% extraurban si 10 in oras. Eu de loc sunt din Mangalia si in oras consuma undeva la 9-10% gpl (o foloseam mai mult pe gpl ). Apoi m-am mutat in Cluj unde imi consuma si 12-14% gpl. Oras mai mare, semafoare multe ,trafic mai greoi. Acum am o Vectra GLS tot c16nz care are peste 300000km si care imi consuma in Cluj undeva la 9-10% si 6% extraurban. La locul de munca am avut un Logan dci cu chiptuning pentru consum am reusit sa scot un consum de 3.7-3.8% extraurban la 110-120km/h ( consum afisat de calculatorul de bord), desi in carte consumul era dat la 4,2%. Asa ca totul ii relativ. Depinde de multi factori consumul unei masini. Cat despre unde ii facuta masina nu te lua dupa in ce limba ii scrisa cartea. Gasisem mai demult pe un forum un fel de decodare a seriei de pe caroserie si a motorului, dupa care se putea identifica fabrica unde o fost facuta caroseria, unde motorul si unde a fost asamblata masina. Opel (de fapt GM) are mai multe uzine in lume unde se fac motoarele, caroseriile si apoi asamblarea. Dupa cum se stie Vectra este un model produs si de alte subfirme ale GM (Vauxhall, Holden, etc). Cat despre condusul cu motorul cat mai putin turat este la fel de rau consumului ca si mersul turat. Pentru un consum cat mai optim motorul ar trebui folosit in regimul de cuplu a motorului adica undeva pe la 2500-2600rpm. Asa ca incearca sa vezi unde ii problema si apoi suparate pe cei care iti dau sfaturi.
Skip ads

  • stork

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2013

  • Mesaj Privat
nu m-am suparat pe nimeni,doar ca nu pot accepta un consum de 10-14% ipt motoras de doar 1.6.Daca era mai mare acceptam.Eu stiu cand mergea ea brici avea la relanti si 0.6l/h.De necrezut stiu.Eu tot nu inteleg de ce la versiunea mea de vectra corpul clapeta aceleratie este ACCES la reglajul de relanti.in mod normal trebuia sa fie blindaj de fabrica acolo sa nu-mi permita accesul.Ca am vazut la dezmembrari un corp clapeta aceleratie si este blindat de fabrica.Vectra mea de cand am cumparat-o a avut acces la acel reglaj.O fi fost probabil lasat accesul la reglaj din cauza ca a venit si cu GPL din fabrica?
  • dj_coma

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Asta am observat si eu. Nu stiu de ce dar la fosta Vectra aveam la fel ca si tine surubel de reglat relanti iar la asta nu am. Adica cum zici tu ii blindat, nu pot umbla la el. Fosta Vectra nu avea gpl din fabrica. Era pus de fostul proprietar. Incearca un condus in regimul de turatie pentru cuplu. Accelerari mai line, in timp nu brusc, franari mai rare, pe cat posibil frana de motor desi la benzinare nu ii asa de pronuntata ca la diesel. Incearca sa schimbi treptele undeva la 2500-2600rpm, sau 1 pentru plecarea de pe loc, 2 pana pe la 30, 3 pana pe la 50, 4 pana pe la 70-80 si in rest 5. La coborarile in panta shimba cu 5-10km/h mai repede si la urcarile in rampa cu 5-10km/h mai tarziu. Poate asa o sa reusesti un consum mai bun. Acum nu lua de bun ceea ce zic eu sau sa crezi ca te invat eu acum cum sa conduci dar eu asa conduc si nu pot sa ma plang in privinta consumului. Uneori sunt surprins de consumul scos in felul asta de condus. Acum daca esti mai inclinat spre condusul sportiv o sa ai consumul care se face la un asemenea condus, iar daca nu te grabesti poti scoate si un consum rezonabil. Depinde si de cat te tine buzunarul si ce iti doresti sa faci cu masina. Raliu sa sa te duca din punctul A in punctul B.
  • stork

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2013

  • Mesaj Privat
masina mea a fost adusa din Olanda cu instalatie LPG de fabrica koltec necam VG 289E.A fost adusa de aici:

http://www.autowientjes.nl/
  • dj_coma

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Am sa atasez o hartie pe care am scos-o la imprimanta mai demult care am luat-o de pe un forum care explica oarecum ce inseamna seria de la motor si cea de pe caroserie. Din seriile astea ai putea afla unde a fost facuta masina ta.
  • stork

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2013

  • Mesaj Privat
din moment ce a venit cu instalatie de fabrica koltec necam vg 289e,si avand in vedere ca am luato din olanda,tind sa cred ca exsista fabrici si in Olanda de vectre,daca nu ma insel
Deci masina mea cred ca a fost facuta in Olanda.E masina olandeza
  • mariocove

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Salut ! Legat de subiectul topicului,se pare ca ai o problema cu instalatia de gaz,acolo este ceva dereglat,18 % consum mediu este enorm.10-11 % pe benzina, daca este urban este ft ok,mai ales daca este vorba de Bucuresti(sau Buzau ?) si la o ora rezonabila.Insa topicuri despre consum sunt ft multe.Ce inseamna la tine "Masina imi arata consum de...",cu ce metoda ai calculat consumul? Incearca sa dai mai multe detalii despre tipul motorului (posibil C16NZ ?),anul fabricatiei,sistemul de alimentare (carburator sau injectie...)Daca este un model pe injectie,parerea mea este ca ai facut intr-adevar o mare prostie ca ai "reglat" tu ceva pe acolo,pt aceste reglaje exista ECU.In cel mai bun caz poti sa cureti elemente cum ar fi IAC,clapeta de acceleratie,eventual injectorul etc.Sfatul meu este sa te duci la un mecanic bun si sa iti aduca masina la parametrii optimi cu ajutorul unui tester.Si legat de Olanda...chiar nu mi se pare ca ar fi vreo mare tara producatoare de masini... Smile
  • stork

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2013

  • Mesaj Privat
consumul l-am calculat cu metoda "benoclarii la computerul de bord al masinii".Ca am si din ala in caz ca n-ai aflat ca exsista computere de bord si pentru vectra A.Daca ai fi citit mai sus ai fi vazut ca m-am mirat de ce naiba la mine este acces la acel reglaj de relanti.Nu stiu de ce modelul meu de vectra a venit cu acces la acel reglaj.In mod normal trebuia sa fie turnat acolo sa nu am acces dar in fine m-am plictisit sa tot repet.....Si este cert ca la acel reglaj de relanti s-a mai umblat de N ori pana am avut-o eu,ca altfel nu se explica de ce producatorul olandez a lasat acces acolo.Nu mai inteleg nimic
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Mai am o nelamurire e posibil ca, consumul sa-mi fi crescut asa brusc din cauza ca am pus un EGR FUNCTIONAL? EGR care l-am avut eu inainte a fost blindat(cu dop)
  • mariocove

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Eu consider metoda "benoclarii la computerul de bord al masinii" foarte irelevanta si sugerez ca metoda "plin pe plin" este cea mai eficienta.Computerul de bord,pe distante scurte si cu motorul rece iti poate arata niste cifre ametitoare,care pot depasi chiar si acel 18 % de care pomeneai tu.Eu tot Vectra A am si mi-am instalat singur pe cablajul existent BC,asa ca am habar de ft multe chestii legate de acest tip de masina.La fel ca multi altii de pe aici...In 5 ani si aprox. 70000 KM de cand am masina nu am facut ABSOLUT nici un reglaj manual la sistemul de aprindere-injectie-alimentare.Pt asta exista ECU !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR