Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • bogdan fronteristu'

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2011

  • Mesaj Privat
eu am cumparat in ultimul timp cateva masini (pt mine , sotie si am fost cu cativa prieteni sa-si ia) si m-am lovit de tot soiul de bisnitari care m-au pacalit in diverse feluri.
daca i se pare cuiva topicul aiurea se poate sterge sau ignora.
pe de alta parte daca cineva mai are ceva de adaugat, a mai patit sau a mai auzit de metode din astea de inselare a cumparatorului ar fi interesant cred sa completeze aici cele patite de mine.
Masina inscrisa pe Romania:
Daca gasesti masina pe autovit sa alte site-uri de vanzare masini : in primul rand cauti pe Goagle nr de tel. daca apare cu nu stiu cate masini de vanzare e bisnitar clar - are km masluiti, nu are toate actele sau te pacalesc ei cumva (turbine pe duca, aditivi pusi sa nu auzi ca bate motorul ca dracu etc etc) - nu va mai duceti din start.
Daca trec testul asta (unii isi iau mai multe nr de tel) il intrebi (daca masina e inscrisa in romania) daca este trecut el pe carte - este ffff important. daca zice ca e a unui cumnat, frate, prieten, sau a unuia care a avut sa-i dea niste bani nu a avut sa-i mai dea inapoi si i-a dat masina e clar - bisnitar nu te mai obosi. el iti promite ca nu e problema cu certificatul fiscal si multe altele dar nu te mai obosi, inchide tel.
Altii spun ca masina a fost pe leasing si de aia e trecuta pe carte o firma de leasing dar el nu a mai inscris-o pe numele lui ca nu avea rost ca vrea sa-si ia alta - bisnitar clar. In cazul asta se si poate verifica - va "dati pe net si cautati firma aia de leasing. eu asa am facut.sunati acolo si va spune : masina e ok a fost servisata regulat la 60.000 s-a schimbat distributia, la 80.000 placutele, la 120.000 - nu stiu ce, la 140.000 altceva. In conditiile in care masina pe care vrei sa o cumeri de la "bisni" arte 52.000 la bord... ca na e din 2009 si a fost a lui isi ducea copilul la tara cu ea de doua ori pe luna...si un 6 km pana la servici si inapoi
IMPORTANT : unii (mai rafinati sa zic asa) trec masina pe numele lor in carte. Ca sa faca asta pe aia veche - pe care sunt multi proprietari - o plasticheaza ca sa ii oblige practic pe aia de la RAR sa o schimbe(nu se mai poate scrie pe ea). Apoi fac o carte noua pe care se scriu doar ei - unic proprietar - dar pe acea carte trebuie sa stii unde sa te uiti - undeva in josul paginii mai mic asa scrie DUPLICAT. Atunci stii - e schimbata cartea. si e e schimbata cu un motiv, nu degeaba.
Altii le cumpara cu factura sau act notarial in regula de la "un amic, frate, nevasta,verisor, prieten etc" dar nu o inscriu pe numele lor "ca nu are rost" si tu o sa vezi pe altcineva pe carte si o gramada de acte si certificate fiscale (in regula dealtfel) de la ala care e pe carte, el iti spune ca el iti poate face certificat fiscal oricand - si poate ca cu asta se ocupa dar....e bisnitar si masina e masluita.
Daca masina e de afara...nu prea ai cum sa verfici masina ... decat cu un mecanic sau la un service si sa incerci sa vezi daca are mai multe de vanzare (cauti pe google) sau cand il suni il intrebi "v-am sunat in legatura cu masina p care o aveti la vanzare" si daca intreaba "care?" e clar - bisnitar. nu intreba niciodata "v-am sunat in legatura cu pajero pe care il aveti la vanzare pe autovit" de exemplu. atunci o sa stie .
Deocamdata asta e tot ce am patit eu...voi?



Numai bine
Skip ads

  • ciupercarie

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Partial este o prostie ce spui.

Unu la mana:
Am 3 masini, toate sunt pe numele meu in carte si la financiar. Deci, cand suni, si intrebi "v-am sunat in legatura cu masina p care o aveti la vanzare", te intreb "care?"

Doi la mana:
Datorita faptului ca piata nu se misca, mai ales in privinta masinilor care le am eu la vanzare (masini mari si motoare mari), este foarte posibil ca in viitorul apropiat sa dau doua dintre ele la schimb cu alte masini (+/- diferenta). Masini care vor fi apoi la vanzare, pentru a ramane in final cu una singura.

Trei la mana:
Daca dai search pe google la numele meu de telefon, ai sa vezi ca apar, cel mai probabil cu toate cele trei masini. (am avut anunt si pe autovit, nu mai am) Si, mai mult ca sigur, vei mai gasi inca vreo 3 masini pe care le-am avut in cei 8 ani de permis (printre ele si un terrano, al tatalui meu).

Eu sunt bisnitar, cu masina masluita, cu nu stiu ce aditivi si kilometri dati inapoi?

Din punctul tau de vedere, totul este CLAR..
Incearca sa nu mai fii asa de sigur in afirmatiile pe care le faci.

Uita-te la mai multe masini, nu doar la cele mai ieftine, chiar daca asta nu este o garantie ca masina cumparata (mai scump) va fi buna.

In plus. Sunt oameni care traiesc din comertul auto (bisnitari), dar care nu vand masini cu defecte.
Nu zic ca muuulte masini nu sunt masluite. Dar ce vrei, cand idiotii cauta masini ieftine cu 30.000 km? O masina din 2004, cu mai putin de 200.000 km in bord, are mari sanse sa fie masluita. In special daca este adusa de afara.
Ca sa nu mai zic de astrele f de prin 95 cu 120.000 km.


Sper ca nu te-am deranjat, nu a fost intentia mea. Am vrut doar sa-ti pun in vedere anumite aspecte.
  • bogdan fronteristu'

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2011

  • Mesaj Privat
nu m-am exprimat poate destul de clar si l-am ofticat pe ciupercarie. (frumos nume apropos e de botez?)
ideea e ca si eu si multi dintre noi cred ca are sau a avut la un moment dat de-a lungul timplui doua sau chiar trei masini pe numele lui la vanzare. se intampla, plus de asta daca te duce un pic capul te uiti si la data la care sunt date anunturile.daca ai vandut o masina acum trei luni, una anul trecut sau acu opt ani de cand ai tu permis nu inseamna ca esti bisnitar . si eu am facut acelasi lucru. dar in momentul in care gasesti chiar in momentul asta ca omul vinde 10-15 masini...sa fim sinceri e putin probabil sa fie toate ale lui.
in afara de asta dl ciupecrcuta ati spus ca aveti trei masini IN CARTE SI LA FINANCIAR. La cat de clar am scris acolo ca FFFFF IMPORTANT ca masina sa fie pe numele vanzatorului pe carte ... nu cred ce e ceva de interpretat. Deci automat daca masina e pe numele omului pe care il suni pe carte e ok. Mai clar de atat nu-ti pot explica sa intelegi.
.Asadar incearca sa citesti atent inainte sa scrii si daca nu reusesti sa intelegi intreaba , nu critica
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Intradevar, mai multe informatii utile. Dar cand te afli in fata faptului implinit, parca uiti toate sfaturile, sau nu le mai gasesti.
Skip ads

  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Corect Stelea si inca ceva, parca masina o mai si simti...

Ma intreb cu ce a gresit Bogdan de e " temporat suspendat" WTF?
  • deleted-61307

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Adaug si eu ceva: daca cel de la care cumparati ba zice sa mergem in X loc sa facm actele, iar acolo se saluta cu toata lumea si acolo il intreaba "Acum ce ai mai vandut" trebuie pus iar un semn de intrebare.
  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Mariod, si daca zice " hai sa mergem la serviceu X sa facem constatare, ar trebui sa alegi alt service decat cel propus de vanzator...
Din pacate suntem obligati sa ii consideram pe toti posibili " tepari"... d'asta iubesc eu Romania! Vrei sau nu, trebuie sa faci pacate!
  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Andrei_vl a scris:Corect Stelea si inca ceva, parca masina o mai si simti...

Ma intreb cu ce a gresit Bogdan de e " temporat suspendat" WTF?


Probabil pentru discutia putin cam acida cu colegul... care a intrat la contre. Pacat, si sper sa fie iertat cat mai repede.
Skip ads

  • ciupercarie

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Poate va invata sa vorbesca cu ocazia asta.
  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Poate vei invata sa iti recunosti greseala in fata adminilor care se pare ca il agata intotdeauna pe cel mai putin vinovat...
Esti posesor de Frontera? Ne poti impartasi niste lucruri importante legate de acest model? Da? Te rugam! Nu? Te salutam!
Eu ma tot uit si nu gasesc nimic asa acid in discutiile voastre dar ma rog... si un membru foarte important, poate cel mai important al posesorilo de Frontera a fost suspendat in favoarea altuia care scrisese si el asa sa scire...
Ideal ar fi sa stim si cine modereaza topicurile astea, nu sa fie un admin invizibil, si din cauza asta lipsit de orice responsabilitate. Daca nu ar fi invizibil, nici certuri nu ar mai fi atatea...
( poate o sa fiu si eu suspendat ca am spus unu sau mai multe adevaruri, se practica)

" Revenind la Fronterele noastre", cand cumparati o masina de teren ( poate chiar o Frontera), mai puteti verifica daca masina a fost utilizata corect facand pe nestiutorii si intreband proprietaru:
1. Cum ( in ce conditii si pe ce distanta) se merge in modu 4x4? Si pe drum uscat chiar nu e voie?
2. Cand se schimba uleiu in grupuri si ce se baga? ( si nu doar in grupuri)
3. Masina asta are gresoare dalea ca ARO? Se greseaza ceva pe la ea? ( de ex. cruci cardanice)
Daca vanzatoru va raspunde ca poti merge cu 4x4 pe asfalt si mai face si o proba, nu a schimbat niciodata uleiu in grupuri si cutie de viteze ca nu se schimba si nu a gresat nimic ca e masina straina, zambitii frumos si indrumati-l sa puna mana pe manualu masinii. Evident, plecati cu gandu impacat ca daca nu faceati asta aveati sanse de 51% sa investiti multi bani in viitoarea masina a visurilor voastre.
  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
ciupercarie a scris:Poate va invata sa vorbesca cu ocazia asta.


Colegule nu te supara pe mine dar ti-a raspuns la provocarea facuta de tine. Nu spun ca a facut bine dar si tu ar trebui sa reflectezi inainte de a arunca cu vorbe.

"Partial este o prostie ce spui. " Prostie sau nu, este strict opinia lui, puteai sa te adresezi adecvat, sustinandu-ti linistit punctul de vedere.

"......te intreb "care?" " deci sa intelegem ca ai trei masini la vanzare? Foarte bine, la mai multe. Deci te-ai simtit direct ofensat de topicul colegului?

Cred ca trebuie sa se faca dreptate aici.
Si totodata, aceasta discutie inceputa de Bogdan nu prea are ce sa caute pe "Frontera", eventual la "discutii generale". Propun 'spalare' de discutii inutile si mutare unde trebuie sau inchidere.

O noapte buna tuturor.
  • xleon

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 Z1.7DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2012

  • Mesaj Privat
o poza cu masina pe net spre vanzare si una in realitate [img]http://www.club[imglb=https://www.clubopel.com/8080/uploads/2012-06/72106_cngrh0wco.jpg]opel.com/8080/uploads/2012-06/72106_unfsqgypt_th.jpg[/img][/imglb]
Skip ads

  • xleon

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 Z1.7DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Va prezint si eu ca si Bogdan problemele care m-au privit pe mine (un ,,idiot,, cum spune ciupercarie care cauta masini ieftine bune si km putini )
-am facut schimb , Ford Focus cu Opel Frontera
-Fronti l-am luat de la un tip ( bisnitar - care nu e samsar doar face schimb de masina ca doar e criza ) nu stia nici numele proprietarului
-,,vanzatorul ,, habar nu avea daca consumabilele daca au fost schimbate
- Fronti a fost retusat complet , referitor la vopsea = bisnitarul a spus ,, nu comentez,,
- Fronti are folie pe geamuri = vanzatorul a aratat seriile de pe geamuri si a zis ca sunt omologate
- in loc de luneta era un plastic ,
- electromotor defect (am schimbat bendixul ) =vanzatorul a spus ce a vorba de fire electrice eu zic ca a avut gaz (confirmat de servisul unde a fost reparata masina )
- becuri din bord lipsa (check engine ) test facut in servis =sonda lambda defecta
  • melculbeat

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1993 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Andrei_vl a scris:Corect Stelea si inca ceva, parca masina o mai si simti...

Ma intreb cu ce a gresit Bogdan de e " temporat suspendat" WTF?


urit! foarte urit!

si totusi, poate ne explica si noua cineva cu ce a gresit bogdan, desi nu a gresit. nu de alta, dar sa nu cadem si noi in acelasi pacat. putina transparenta nu ar strica.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Cititi regulamentul, gasiti motivele acolo
  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Fara comentarii Exclamation Curat transparenta si corectitudine Idea , Oare?
  • ciupercarie

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2011

  • Mesaj Privat
REGULAMENT a scris:Reguli cu privire la mesajele pe forum
[..]
8. Limbajul pe care il abordezi in formularea si scrierea mesajelor tale trebuie sa fie cat mai civilizat si coerent.
[..]
10. Nu jigni, nu ameninta si nu batjocori colegii tai de club. Nu declansa scandaluri (flame-uri). Comporta-te civilizat altfel vom lua masuri impotriva ta.


Vezi:
bogdan fronteristu' a scris:nu m-am exprimat poate destul de clar si l-am ofticat pe ciupercarie. (frumos nume apropos e de botez?)
ideea e ca si eu si multi dintre noi cred ca are sau a avut la un moment dat de-a lungul timplui doua sau chiar trei masini pe numele lui la vanzare. se intampla, plus de asta daca te duce un pic capul te uiti si la data la care sunt date anunturile.daca ai vandut o masina acum trei luni, una anul trecut sau acu opt ani de cand ai tu permis nu inseamna ca esti bisnitar . si eu am facut acelasi lucru. dar in momentul in care gasesti chiar in momentul asta ca omul vinde 10-15 masini...sa fim sinceri e putin probabil sa fie toate ale lui.
in afara de asta dl ciupecrcuta ati spus ca aveti trei masini IN CARTE SI LA FINANCIAR. La cat de clar am scris acolo ca FFFFF IMPORTANT ca masina sa fie pe numele vanzatorului pe carte ... nu cred ce e ceva de interpretat. Deci automat daca masina e pe numele omului pe care il suni pe carte e ok. Mai clar de atat nu-ti pot explica sa intelegi.
.Asadar incearca sa citesti atent inainte sa scrii si daca nu reusesti sa intelegi intreaba , nu critica
Eu nu mi-am permis sa-l intreb pe domnul Bogdan daca numele de "fronteristu' " este nume de botez, sau se trage din "santeristu' "


De asemenea, puteti incerca sa cititi si ce am scris eu. Daca puteti fi impartiali.







cip077 a scris:
ciupercarie a scris:Poate va invata sa vorbesca cu ocazia asta.


Colegule nu te supara pe mine dar ti-a raspuns la provocarea facuta de tine. Nu spun ca a facut bine dar si tu ar trebui sa reflectezi inainte de a arunca cu vorbe.

"Partial este o prostie ce spui. " Prostie sau nu, este strict opinia lui, puteai sa te adresezi adecvat, sustinandu-ti linistit punctul de vedere.

"......te intreb "care?" " deci sa intelegem ca ai trei masini la vanzare? Foarte bine, la mai multe. Deci te-ai simtit direct ofensat de topicul colegului?

Cred ca trebuie sa se faca dreptate aici.
Si totodata, aceasta discutie inceputa de Bogdan nu prea are ce sa caute pe "Frontera", eventual la "discutii generale". Propun 'spalare' de discutii inutile si mutare unde trebuie sau inchidere.

O noapte buna tuturor.

Nu am provocat pe nimeni. Si "Partial este o prostie ce spui.", era opinia mea.
IMI CER SCUZE (binenteles, sunt ironic acum), ca oprinia mea nu a fost "Ai foarte mare dreptate".


OFF-TOPIC-ul ar trebui inchis aici si facuta putina curatenie.
  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Nu meriti nici macar sa-ti raspund(asa cum a facut Bogdan).
Bogdan e un incepator (ca si tine dealtfel) si poate nu a constientizat ca la primul topic constructiv da peste ....un co;leg care sare imediat... "doamna, doamna, ia uite ce a zis colegul de banca Embarassed "

Nu o sa mai urmaresc aici. Ultima postare, dar raman la ideea ca meritai si tu un cartonas.
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
@ciupercarie, Bogdan a expus un caz general cu argumente, iar tu ai particularizat nu stiu din ce motiv si nici nu ma intereseaza.
Nimic din ce a expus nu a fost o prostie ... puteai sa completezi si tu, ca pentru asta fusese deschis topicul. Dar tu ai ales sa combati, in conditiile in care in noua cazuri din zece se verifica ce a zis. Exceptii si cazuri particulare se gasesc tot timpul.
  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
@Ciupercarie, daca tu, nou fiind pe aici, ai observat off-topicuri, spune-i moderatorului ce posturi sa stearga, ca probabil nu are doar rolul de a bloca userii... Inseamna ca nu si-a facut treaba daca al doilea lucru care l-ai observat pe forum a fost off-topicu...
Off-topic facem toti, tu ai facut mai sus cand ai luat pe fiecare user si i-ai raspuns, off-ropic fac eu acum cand iti scriu tie mesaju asta... ideea e ca off-topicu sa fie putin, ca inexistent e imposibil...
Nu facem acum din asta o tragedie, ca multora de pe aici nu ne sta in caracter, dar cum au spus colegii mai sus, a doua oara cand vrei sa particularizezi si sa contra-argumentezi totul, gandeste-te de doua ori... si nu uita, cel mai important membru de pe un forum nu e moderatoru, e useru, noi, userii, dam valoare forumului, nu el noua, noi aducem informatii, nu le are el si noi doar le utilizam, asa ca moderatorii ar trebui sa ne mai " corecteze" si frumos nu doar blocandu-ne contu, iar noi, userii, ar trebui sa ne intelegem bine intre noi, " corectandu-ne" cu mai putina suparare...
Sper ca off-topicu asta facut de mine sa ramana aici, mi-am chinuit inteligenta ca sa il scriu... si poate unii vor lua aminte...
Totodata sper sa nu mai continuam totusi cearta, il asteptam pe Bogdan, in liniste, mai are fro 4 zile de " executat" Mr. Green
Sa auzim ( si) de bine!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR