Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • iuly,iuly,iuly

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Am inteles. poi am luat niste bmw-uri fara sa ma uit la dotari ca nu-s genu sa ma intereseze dotarile, si la a mea am ac,oglinzi electrice si incalzile, geamuri electrice,inchidere centralizara, interior pe crem (sunt foarte putine), da asa am nimerito nu am cautat eu dotari. Poi la 2000 euro s-o dau inscrisa cu taxa nerecuperata nu-mi comvine , eu am dat 1900 si am bagat vreo 700-800 euro cu tot cu inscris, daca iau numa banii astia pe ea o tin panai cad rotile si iau alta masina fara so dau pe asta.
Skip ads

  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Pai asa e in viata. Pe e36 dadusem vreo 3000eur, l-am dat cu 1750. [...] La masini pierzi.
Faci destul de rau ca nu te uiti la dotari, ele conteaza la revanzarea masinii, pe astra am climatronic, navigatie color, pilot automat, comenzi volan etc. Si sunt multe altele care puteau fi inca.


Ultima modificare facuta de increatul la Joi 18 Sep, 2014 2:05 pm
  • iuly,iuly,iuly

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Am intele. sa va zic ceva, cu certitudine, am stat multi ani in italia si acum m-am mutat in anglia. in italia masinile cu vreo 10-15 ani vechime costa jumate cat costa la noi, si in anglia mai putin de jumate , stiu is preturi de pomana da considerati ca pe mine la 22 ani in italia o asigurare ma ajungea in jur de 2500 euro pe an si in anglia in jur de 3500 euro pe an. In concluzie masinile in romania costa dublu dar considerand asigurarile se merita deasta am si luat masina in romania fara ca eu sa locuesc in romania (asigurare 70 euro pe an pe numele mamei). si costa si adusu in tara da ele in principal costa foarte putin in afara.

Pana la urma ,pana n-o sa am un audi n-o sa ma simt bine ,pentru mine masina nu este o necesitate deoarece o folosesc vreo luna sau 2 pe an cand vin in ro in vacanta, pentru mine e un lux si cum nu-mi permit sa tin o masine pe aici din cauza asigurarilor , prefer sa las una aruncata in romania la care nu simt cheltuielile.
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
In cazul asta e f bun Astra G. Daca iti iei A4 B6, mai costisitor si mai mare pierderea la revanzare, iar daca masina sta nemiscata, bine nu poate sa ii faca.
Skip ads

  • iuly,iuly,iuly

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Cand am luat masina aveam 3000 euro fara sa pun la socoteala banii de inscriere si alte cheltuieli. Am umblat sute de km dupa masini si cand am gasit astra care am luato nu am putut sa nu o iau ,parca ma ales masina pe mine, aveam mai multi bani pentru masina da cum am vazuto parca mia pus ochelari la restu masinilor , si nu exagerez da cand am luata am cheltuit vreo 700 euro numa in benzina ,ma plimbam sute de km pe zi fara rost si fara sa-mi dau seama (fiind si prima masina), acum cand pun mana pe ea parca ma razbun pe ea si pretenii se mira cand vede cum o chinui, am traso de par la 180 la ora si cu rotile strambe demi fugea volanu din mana , chiar ma invartit si in curba sa-si ia revansa hehehehe , si totusi tine la chinuiala nu crapa si nu ma lasat niciodata in drum. Cred ca si varsta (tineretea) isi spune cumavtul sa fiu mai comic hihihihi. Multumesc pentru raspunsuri da parca ma simt mai bn cu alegerea facuta acum ca mi se zice cam facul alegerea buna.
  • UNHleaSHD

  • Mesaje scrise: 1,356
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Uite: http://www.mobile.de/ro/mar...ar/197978713.html

Cea mai ieftina, nelovita. De la proprietar si cu istoric.

Alta: http://www.mobile.de/ro/mar...ar/199284184.html
Aproape 2 mii si cu ceva defecte optice.

Asa ca nu bucura la alea ca sunt cazane.
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
@iuly, ce vina are masina ca tie nu-ti mai place? Vinde-o si ia-ti e46, dupa aceea poti sa te plangi de ea. Sau, o idee, adu-ti una de Anglia (ca oricum se inmatriculeaza la noi si cu volan pe dreapta), e ieftina si renteaza la cele 2 luni pe an cat o folosesti tu.
  • iuly,iuly,iuly

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2013

  • Mesaj Privat
italia
http://www.autoscout24.it/D...23710&asrc=st|as

http://www.autoscout24.it/D...85723&asrc=st|as

http://www.autoscout24.it/D...42108&asrc=st|sr,as

Anglia

http://www.autotrader.co.uk...to/1000?logcode=p

http://www.autotrader.co.uk...to/1000?logcode=p

http://www.autotrader.co.uk...ake/bmw?logcode=p


si uite asa sunt gasite masinile eftine si aduse in romania la preturi mai mari care tot sunt eftene pentru noi.
Skip ads

  • iuly,iuly,iuly

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Nu am zis ca are vina masina, e vina mea. Dar problema mai mare este ca-s aduse tot felu de masini la preturi mici, daramate si omul care are o masina buna si o vinde la un pret mai marisor sta cu ea , mai vin si pustani si zic *bre am gasit masina mai eftina ca a ta si mai frumoasa o dai prea scump*. gresesc cu ceva?
  • UNHleaSHD

  • Mesaje scrise: 1,356
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
HIS BMW IS IN GOOD CONDITION BUT DOES HAVE A GEARBOX OR DRIVE SHAFT FAULT. IT WILL NEED TO BE TOWED AWAY

Dar ai pus cum am pus si eu? Luate la proprietar si cu, carte de service?
  • iuly,iuly,iuly

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Nu am pus de la proprietar si cu carte service. nici eu nu am luato de la proprietar si cu carte service , eu am luato adusa din austria fara numere pe ea, in contractu de vanzare intre samsar si austriac era scris pretu de 1700 euro (nustiu daca lo fi pus la vrajeala) , avea cam o luna de cand era aduca probabil romanasu nici nu cunostea masina (mai avea vreo 2 aduse) o fost toata chestia de noroc ca n-am nimerit una terminata , si probabil asa-s toate masinile aduse din afara. Degeaba intrebi romanasu (samsar) despre masina cand o cumperi ca el nici nu cunoaste masina (de la care am luato avea platforma lui si probabil nici nu a mers cu vreo masina din care le aducea).
  • iuly,iuly,iuly

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2013

  • Mesaj Privat
frumosu ii ca am pierdut cartea masinii inainte de imatriculare, si cand am scos al2lea rand de numere rosii iam pacalit pe politisti ca teil 2 inseamna cartea masinii la austrieci (au 2 taloane teil 1 si teil 2) si m-au si crezut hehehe, si la RAR ma ajuns in total 250euro cu spaga.
Skip ads

  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Ma, ce de bani ai bagat in ea, las-o mai bine la tine in curte, ca cine stie ce mai iei dupa ea.
  • iuly,iuly,iuly

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2013

  • Mesaj Privat
poi am dat 1900 euro , vreo 200 euro (tocmai la piatra neamt) c-am reconditionat ecu (se stricase), nustiu cat in consumabile ,kit distributie, pompa apa, curea alternator,bujii ,antigel, filtru aer, filtru benzina, ulei si filtru ulei (2 schimburi pan acum fiecare la 7000km), plus multe drumuri am facut RAR-ul la bacau prin cunostinte din cauza modificarilor 250 euro (fiind din panciu vn) , taxa alti 250 euro , mia fost luat certificatu a trebuit sa iau alt set de roti si cauciucuri. plus cheltuielile de gustruri, cheltuieli estetice si instalatia audio , cand ma intorc in ro urmeaza sa-i schimb barile,pragurile (plus vopsite culoarea masinii) si sa-i pun geamuri fumurii. si nu o mai dau oricum.
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Auzi, dar daca la RAR ai rezolvat cu modificarile masinii (ma gandesc ca ti-au dat ca si mie omologare individuala), de ce ti-a fost ridicat talonul, nu aveai trecute si jantele?

Mie la RAR mi-au cerut 400 ron in plus pentru jante, suspensii si ce mai avea masina pe ea. Au scris pe carte exact ca in brieful nemtesc.
  • iuly,iuly,iuly

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Si inca ceva. masina am luato deja umpic modificata suspensii sport, garda foarte joasa, jante 17 cu cauciucuri tanon 40 ,probabil cine a avuto a facuto s-o alerge si nustiu ce ia facut si la motor , nu vreau sa sune a lauda dar eu am un z16se de 84cp , alta persoana cu acelasi motor pe un astra g are impresia ca a lui e lenes fata de al meu , au mai incercato si alte persoane (fiat stilo 1.6 16v , opel zafira 2.0 motorina 101 cai, golf 5 1.4 benzina nustiu cati cai, si multi altii si toti au impresia ca amaratu asta de motor al meu e mai nervos ca al lor, in ciuda a doar 84cp e prea infipta) deci e si ciudata masina mea.

miau omologat numa dungile verzi, si jante mi-au omologat pana la 205-50-16 , eu aveam 205-40-17
  • UNHleaSHD

  • Mesaje scrise: 1,356
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
iuly,iuly,iuly a scris:Nu am pus de la proprietar si cu carte service. nici eu nu am luato de la proprietar si cu carte service , eu am luato adusa din austria fara numere pe ea, in contractu de vanzare intre samsar si austriac era scris pretu de 1700 euro (nustiu daca lo fi pus la vrajeala) , avea cam o luna de cand era aduca probabil romanasu nici nu cunostea masina (mai avea vreo 2 aduse) o fost toata chestia de noroc ca n-am nimerit una terminata , si probabil asa-s toate masinile aduse din afara. Degeaba intrebi romanasu (samsar) despre masina cand o cumperi ca el nici nu cunoaste masina (de la care am luato avea platforma lui si probabil nici nu a mers cu vreo masina din care le aducea).


pai pune de la proprietar si cu, carte. Acolo ai sanse mari sa nimeresti o masina buna.
  • iuly,iuly,iuly

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2013

  • Mesaj Privat
nu dubitez ca sunt mai bune de la proprietar si cu carte, da cum am zis samsaru nu cunoaste ce masina ia, si daca pleci cu 2 care cunosc masinile (mecanici etc.) , gasesti masina buna ca nu o cumperi din vorbe. parerea mea.

p.s. cand am luato pe a mea am controlat si masini alea persoanelor ce erau proprietari romani cu carte service etc. , si persoanele care au mers cu mn imi zicea masina asta arata perfect pare buna da mai mult de x km nu te duce hai sa mergem la alta.


Ultima modificare facuta de iuly,iuly,iuly la Joi 18 Sep, 2014 3:56 pm
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
In fine, ideea e simpla, astia care aduc masini aduc cele mai ieftine pe care le gasesc, ca doar nu le aduc pt ei.
  • iuly,iuly,iuly

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2013

  • Mesaj Privat
asta fara doar si poate ca le aduc pe cele mai eftene, da repet ca exemplu masina mea adusa din afara luata de la samsar (controlata inainte sa fie luata) ,am facut in jur de 14.000km si nu mia dat probleme de oboseala (doar ecu ce l-am reparat) , un alt exemplu e cu un astra ce o cumparase o persoana si nu mergea cum trebuie, fusese samsarita bine ramanea infranata, avea becurile de la martori si de la kilometraj scoase etc. deci depinde de noroc si sa o ei cu cap sa fie controlata de cineva priceput (indic 2 persoane ca sa se sfatuiasca intre ele)
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR