Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • tm16gts

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: timisoara
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2006

  • Mesaj Privat
eu alimentez doar cu omv carera de 100,e vre-o problema,sau ar trebui sa alimentez cu co95 cum zice producatorul.
va rog sa argumentati care sint avantajele sau dezavantajele,in afara de pret,si ce este mai indicat pt motor ca performanta si consum,masina trage de rupe,eu merg mai sportiv,dar consum cam13/100 in oras si 7.5 in afara,cel putin e cam mult in oras.
Skip ads

  • Andrei_gsi

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 1.8 136 HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2006

  • Mesaj Privat
e ceva diferetza de putere intre benzina normala si asta ?
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
pai dc a mai aparut cea de 100 daca producatorul auto recomanda co95-98
  • eu
  • ***
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
La mine in manual scrie: "alimentarea cu benzina CO98 nu constituie avantaj daca masina merge cu benzina CO95".
Eu bag insa de 98 pentru ca nu stiu sigur daca in Romanika benzina de 95 are CO95. Asa macar la CO98 sunt sanse mai multe sa fie macar CO95.
Oricum o sa incerc si noul tip de carburant Efix (CO95) de la Rompetrol ca sunt curios, insa astept sa faca masinuta macar 3.000 de km sa trec de faza cu "rodajul".
Skip ads

  • OPC2006

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z28net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2006

  • Mesaj Privat
teoretic o benzina cu CO ridicata are rezistenta la detonatie mai buna si automat arderea este mai performanta (aditivii din bezina ii maresc performantele ) - avioanele utilizeaza`benzine CO 115-130 .
la utilizarea benzina CO 100 fata de 95 ( 98 ) am remarcat diferente de comportament ( mai sprintena ) mai mult pe 2.2 ZE (de aia trageam mai tare ) decat pe 2.8 OPC (unde folosesc mai rar intreaga rezerva de putere ) . Fiind mai sprintena masina cu benzina buna , mi s-a parut normal sa o alerg de fiecare data si deci consumul a crescut ( astept pe altcineva sa-mi spuna ce se intampla cu consumul )
  • eu
  • ***
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
@ OPC 2006: dupa cum spuneam mai sus, de cand am GTC-ul nu am alimentat niciodata cu CO95 dar ma batea gandul la aia Efix de la Rompetrol. Din experienta ta, la CO95 masina are performante "simtibil" mai slabe?
  • OPC2006

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z28net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2006

  • Mesaj Privat
daca mergi mult timp cu 98 o sa simti imediat 95 ( e valabil si invers ). Daca fiecare drum nu e "o cursa " nu te deranjaza , cred ca cea mai buna comparatie ar fi ca atunci cand ai rezervorul gol vs. plin (trage mai bine/prost ) ,masina mai usoara/grea.Mai exact diferentele le simti cand ii dai blana.
  • eu
  • ***
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Merci. Deci sa inteleg ca sfatul tau e sa raman pe benzina de 98 Rolling Eyes
Skip ads

  • tm16gts

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: timisoara
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2006

  • Mesaj Privat
ce am observat eu-cu co100 omv,masina trage mult mai bine ,dar creste consumul,cel putin in oras.
ce ma intereseaza mai mult este daca nu are influente negative asupra motorului,cineva de la opel m-ia zis ca se vor duce mai repede senzori Crying or Very sad de la motor si sonda lambda Crying or Very sad
  • litza

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Eu am bagat un plin de OMV100 la un drum lung dus si intors cu 95. Diferenta am simitit doar la demaraj de pe loc. La turatii mici OMV100 parea mai vioaie. In schimb la mersul normal cu schimbat vitezele 3000-3500, 4000 in depasiri e fix pix. Masina trage la fel. Asa ca m-am intors inapoi pe 95.

Edit: masina a fost usor incarcata, ca doar de aia mi-am luat caravan. Consumul la drum lung 6.5-6.6 si la dus cu 100 si la intors cu 95.
  • pufulet

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
eu am alimentat ba cu 95, ba cu 98 si nu am simtit nici-o diferenta
  • fiara

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Daca se respecta intr-adevar cifrele octanice si benzina nu e indoita cu apa, ar trebui sa existe o scadere a consumului la acelasi regim de functionare pentru benzinele cu CO mai mare. Explicatia consta in faptul ca o benzina cu CO mai mare arde mai mult oxigen, sonda lambda detecteaza nivelul scazut al oxigenului rezultat dupa ardere si ecu ia decizia sa mai taie din alimentare.

Parca Eduard si/sau Tox (mai exista un subiect asemanator) facusera niste teste (rezervor plin si numarat km facuti) si calcu de bord le arata un consum instantaneu mai mic iar ca pret/km ajunsesera tot pe acolo, indiferent de CO a benzinei folosite, la mers normal prin oras.
Skip ads

  • thevj

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina: Vectra Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Mi-am luat si eu de curand un Vectra C facelift pe benzina. In cartea tehnica scrie sa bag 95 , dar cei de la reprezentata mi-au spus sa bag benzina de 98! Ce imi recomandati si mai ales de unde?
Si am obs ca sunt diferente intre statiile de benzina de pana la 8000lei vechi! Asta e prima masina! Asa ca am nevoie de putin ajutor de la cunoscatori!
Ms
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR